Utajený

• Česko Utajený (viac)

Vina se zapomíná snadněji než ponížení. Francouzské drama ověnčené řadou světových cen.  Stačí dlouhý statický anonymní videozáznam ulice a domu, ve kterém bydlí Anne a Georges, a jejich život to postupně převrátí naruby. Anne a Georges sledují dlouhý videozáznam jejich ulice a domu, který pořídil jakýsi anonym. Takhle začíná film Michaela Hanekeho (scénář i režie) Utajený, který získal na 58. MFF v Cannes Cenu za režii, Ceny FIBPRESCI a ekumenické poroty. Posbíral i čtyři Evropské filmové ceny, Césary, které se udělují francouzské produkci a mnoho dalších cen po celém světě. Tajemné vzkazy, které dostává Georges a které vedou hluboko do jeho minulosti, pomalu rozleptávají nejen jeho život, ale vztah s manželkou a jeho vnitřní integrace, osobní ukotvení v životě, práci, v rodině se rozpadá. Postupně si dokáže odpovědět na otázky kdo a proč. Ale vracet se k tomu všemu po takové době? Vynikající herecké výkona Daniela Auteuile a Juliette Binocheové umocňují silný příběh o vině, svědomí a lidském selhání. (oficiálny text distribútora)

anatheman

Originálnost se upřít nedá... ale je to zkrátka přeártovaná píčovina. A to musím říct, že první hodina byla vcelku nadějná a v pohodě. Ani nevadilo tempo, které se rovnalo rychlosti tmy. Člověk čeká, že se tímto způsobem alespoň vybuduje nějaká ta hustější atmosféra, která efektně připraví na nějaké destruktivní finále. Jenomže po uplynutí oné první hodiny se dostaví lhostejnost, nutkavé koukání do mobilu a jakási empatie k postavám či jejich pochopení zcela zmizí. Druhá část tohoto veledíla akorát vyjeví jednu brutální nonsens sebevraždu a představí závěr, který je otevřený jako Černá brána Mordoru v době největšího provozu... Znáte lepší způsob, jak trávit sobotní podvečer? ()

Xatrix

Komorni snimek, ktery svym pomalym a vleklym dejem divaka ukoliba, aby mu razem ustedril ranu. Herecke vykony jsou perfektni, dlouhe zabery museli dat hercum zabrat. S touto fylosofii reziser naklada aby divaka uspal a nechal pozvolna vnimat dej. Na filmu mi nejvic vadil jeho konec (spise nekonec). Nekdo to velmi oceni, ale pro mne je to spis minus. I tak hodnotim 4* ()

Charlie84

Tak já nevim...drtivá většina kometářů se nebojí shrnutí typu banální příběh, nudná režie, nulová gradace, o ději, zvláště v druhé polovině filmu, ani nemluvě, k tomu vlastně nikdo (s čestnou vyjimkou kolegy jménem fauxthum) neví, co to všechno mělo znamenat. A nakonec tomu každý hodí 3, 4, nedej bože 5 hvězd. Srovnání s Kubrickem sice není mimo, jisté kvality se Cache určitě upřít nedají, to ale nic nemění na 117 minutách, které vám budou ke konci připadat jako staletí a scénaristické bezradnosti, kterou odmítám omlouvat uměním. Stejně tak odmítám dávat spoustu hvězd "jen" proto, že je to Haneke. ()

IdaHutt

Paradoxně dávám pouze tři hvězdičky, ačkoli vím, že tento film mi z paměti nevymizí. A také je to jeden z těch inteligentních snímků, o kterých člověk po skončení ještě musí přemýšlet. Oceňuji silné sociální poselství, které Utajený - zcela mimo původní očekávání - přináší. Právě tohle poselství si musí divák důkladně přebrat a vstřebat až po zhlédnutí. Škoda že tvůrci v dané souvislosti situaci jednoznačněji nevykreslili, nekonkretizovali, nevyužili více času, který vyplýtvali na místy až příliš pomalý způsob vyprávění. ()

Patriot.X

Na dlouhé statické záběry jsem byl připraven, i pomalý rozjezd jsem očekával. Na to, že se tam toho moc nedělo, mě první čast filmu docela zaujala. Působilo to tajemně a těšil jsem se, jak bude film gradovat k nějaké výrazné pointě. Bohužel to pořád pokračovalo v jednom utahaném tempu. Teda až na tu sebevraždu, ta byla jak z jiného filmu. Utěšoval jsem se, že aspoň přijde ten překvapivý a výrazný konec. Ale vono hovno. Tedy kravské hovno. Očekávaný atraktivní konec nepřišel. On totiž nepřišel žádnej konec. Klasickej konec nekonec. Intelektuálové nad tím budou jistě zaníceně diskutovat, ale já jsem si jen znechuceně odplivl a šel jsem spát. ()

horovska

Film, provokující často délkou statických záběrů, udržující však napětí zvědavost diváka až do konce. Vrcholem filmu je scéna, která přiměla polovinu diváků v kině vykřiknout. Otevřený konec naznačuje, že to, kdo se skrývá za otevřením temných zákoutí duší a traumat z dětství není podstatné. Psychologické drama neobvyklými prostředky dosahuje mohutného účinku. ()

elessar04

JSEM ABSOLUTNĚ V ŠOKU! Známý televizní moderátor a jeho žena (vydavatelka knih) žijí poklidný život do doby, dokud jim nepřijde anonymní malůvka chlapce s krví a videokazeta, na níž je natočen záznam z kamery, která sleduje jejich dům. Těchto kazet a malůvek přijde několik. Další kazety snímají místa, která mají souvislost se životem hlavní postavy. Nakonec nás zavedou k osobě, která je silně spjatá se životem hlavního hrdiny. Co tenhle člověk chce. Posílá ony kazety? Cílem těchto kazet je však jediná věc, rozvrátit normálně fungující rodinu s pubertálním synem a duši a kariéru uznávaného moderátora. Film, který je bez hudby. Žádná hudba! Ani v pozadí. Prostě ticho. TICHO, které nás bez výjimek ochromila. Taková atmosféra, kterou snímek již od počátku buduje, vás nenechá chladným a nutí vás k přemýšlení. Nutí vás všímat si všemožných detailů. Všímat si čehokoli. Jednoduchá kamera. Minimum střihů. Možná trochu pomalejší děj, ale to vůbec nevadí. O tom to celé je. Pomalu ničit lidskou duši zevnitř. Zničit ho! S každou minutou se napětí stupňuje a stupňuje, až se vystupňuje do takových výšin, že přichází NAPROSTÝ ŠOK. Scéna, která změní vše! Scéna, po níž jsem zůstal sedět s otevřenou hubou. Scéna, která mě naprosto vykolejila. Scéna, z níž budu mít noční můry. Scéna, kterou bych se nebál označit za jednu z nejvíc nečekaných a šokujících, co kdy spatřilo světlo světa. GENIÁLNÍ dílo, které nekončí. Nikdy neskončí a navždy vás bude nutit přemýšlet o pravdě, kterou se stejně nedozvíte. Jeden z nejsilnějších filmových zážitků vůbec, který nemá konec. Film bez konce! A KONEC, TEN NIKDY NEPŘIJDE! Vše je UTAJENO! ()

Prince

George žije s rodinou poklidným životem až do doby, kdy mu začnou chodit anonymní videokazety. Jsou na nich záběry, které mu připomenou dětství. George je znepokojen, kdo a hlavně proč jeho rodině zasahuje do skoukromí. Podezřívá svého dávného známého, ale ten spojení s nahrávkami odmítá. George ho přesto nahlásí policii, ale ta nemůže nic dělat, dokud se nestane zločin... Ve filmu jsou dobře vykresleny pocity úzkosti, kdy vám někdo naruší soukromí a vy nevíte co máte dělat. Rozuzlení pro mě nebylo tak jednoznačné, jak se může někomu na konci zdát. I přesto a možná právě proto mi film dlouho zůstane v paměti. ()

markotter

Film se mnohdy táhne, je plný dlouhých statických záběrů, bez velké akce, přesto jsem se celou dobu nezbavil dojmu, že se za chvíli něco stane a já to musím vědět. Přitom se skoro nic nestalo, ale zato, když se jednou za celý film něco stalo, tak to na mně zapůsobilo jako rána kladivem. Hlavní hrdina je úplně obyčejný, zažívá příběh, který se stal asi více lidem, ale ve filmu je to podané velmi přesvědčivě a celou dobu čekáte, co z toho nakonec vyleze. Pak jste chvlku zklamaní, že vlastně nic, ale je to daleko lepčí než nějaká polopatistická scénka. ()

Mitisko

Celkom pekne to začalo, dokonca to aj dobre pokračovalo ale keď do toho vstúpilo napatie tak to proste skončilo. Príde mi to ako keby mi niekto vypol film v jeho strede. Pre niekoho kdo rád uvažuje a domýšla si svoje konce možno dobré dielko, ale u mňa totálny prepadák, bolo to dobre našliapnuté dalo sa z toho vyťažiť ovela viac keby tam ešte pol hodinka bola navyše a trošku by to grádovalo ... za polovičný film nemůžem hodnotiť nijako dobre. Podla mého je to nedokončené, preto nehodnotím ()

Tomcat.C

Nemám rád, když se vykrádají náměty z jiných filmů. Záležitost s kazetami se už objevila ve skvělém Lost Highway Davida Lynche. A také mi nesedlo pomalé uspávající tempo filmu. Takže pro mě jen 60 procent. Zbývá otázka... Kdo byl tím utajeným? Kdo film neviděl, ať dále raději nečte... O tom, jak to bylo přesně s tím kohoutem a pliváním krve, věděl pouze Georges a Majid. Georges se o této záležitosti, než začaly chodit kazety, nikomu nezmínil. Majid se pravděpodobně o této záležitosti zmínil synovi. Tudíž máme tři podezřelé. Kazetu o první rozmluvě Georgese a Majida v dospělosti mohl natočit pouze Majid nebo jeho syn. Georges do jejich bytu neměl přístup, aby tam umístil kameru. Navíc kazeta ho měla poškodit u jeho zaměstnavatele a manželky, takže si ho můžeme ze seznamu vyškrnout. Rozhodující informace pro určení, kdo byl tím utajeným, je v poslední scéně filmu. Je v ní vidět, jak Majidův syn vyhledá Pierrota na venkovním školním schodišti, odvede si ho stranou a něco mu říká. Ve filmu není žádná indicie o tom, že by Majid věděl do které školy Pierrot chodí. Takže tím utajeným musí být Majidův syn, protože jako jediný ze zbylých podezřelích ví, do které školy má Pierrotovi poslat pohled s obrázkem postavy chrlící krev. ()

bono22vox

Znepokojivý snímek, který by rozhodně neměl zůstat utajený... Utajený není tuctový thriller a je určen spíš náročnějšímu divákovi. Dokonalé využití prosté formy z něj dělá mimořádně silný zážitek, a to navzdory tomu, že pasáže jako rozhovor s matkou v podání Annie Girardotové jsou zbytečně dlouhé. Nejasný závěr pak rozdělí publikum nejspíš na dva tábory: zatímco jedni budou nedořečenostmi rozladění, druhé bude o to více mrazit v zádech... ()

Lichty

Haneke ždímá svůj pomalý režijní styl a snaží se šokovat velmi jednoduchým příběběhem o vydírání. Bohužel ale tam, kde ve Funny Games střídal dlouhé záběry z rychlými a zajímavými, zde se film vleče po celou dobu. Své "neutajené" momenty má (scéna s nožem), ale jakoby z výsledného celku dýchalo samohoničství, které je pro Hanekeho tvorbu tak nezvyklé. I tak ale Utajený stojí za vidění. ()

crjules

Tak tohle byl orisek... pozvolny zacatek s dlouhym zaberem domu a ulice, prvni kazety, obrazky, syn, stare sramy na dusi a bolave svedomi, to vse mne nechavalo v ocekavani. Od sceny s Majidem /jeho britvoveho predstaveni/ uz pribyl velky otaznik. A ten vydrzel do konce filmu. Osobne , tenhle film sice nebyl zrovna "salek me kavy" , ale nemohu mu uprit, ze dokazal upoutat. A to i pres vsechny nudne dlouhe /zejmena ke konci/ zabery, s vyjimkou skolnich schodu.Svuj podil na tom maji zejmena herci , Auteuil,Binoche a mila chvilka s Girardot. Za herectvi davam **** , ale jak jsem napsal , neni to typicky "muj" film, takze hodnotim jako celek , pro me za ***. ()

Izz

Pro mě nejlepší Haneke,ten film je dál než 90 % současné artové tvorby.Má totiž výtečné herce,podnětné myšlenky a především se nezmítá v balastu hledání své vlastní výpovědi.Protože Michael vždy věděl,co točí a své diváky si vždycky najde. ()

altaica

PRO MUŽE:Chlapi, upřímně se přiznám, že nesdílím místní nadšení. Jednak jsem zde odhalil zdroj “Pranormálních debilit” made in USA – tohle ale přes dlouhé záběry “mrtvé” kamery mělo i děj a pointu. Celý film směřuje k odhalení tragédie ukryté hluboko v minulosti či snad spáchané šestiletým parchantíkem. Když je vše odhaleno, zbývá otázka: To bylo jako ku*va všechno? Nebo co, jako? Navrch závěrečný kotrmelec(e) umožní 100+1 výklad, takže si nejsme jistí, jak to vlastně dopadlo a proč. Zdlouhavé, pomalé, většinou nudné, ale jakoby slibující, že za chvíli.. možná... už, už , no a pak hovno.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE:Film jako stvořený pro vás, madame, hluboké vrty do nitra hlavní postavy (Daniel Auteil) bez ohledu na plochost jeho charakteru. Křehká až lehce rozbitná manželka (chlap by řekl labilní na hranici hysterie) v podání Juliette Binoche. Oba herci výkon na jedničku. K tomu gradující děj až k závěrečné pointě z kategorie domysli si sám, atmosféra hustá jak mlha nad rybníčkem Brčálník. Tajemné vzkazy, mysteriózní psychohrátky s hrdiny i diváky. Tohle ocení nejlépe vysokoškolsky (humanitní, či spíše umělecký obor) vzdělaná intelektuálka u které emocionální a podprahové vnímání vysoce převažují nad zdravým rozumem.          HLÁŠKA:Ceý film je užvaněný aniž by tam padla jediná smysluplná a zaznamenání hodná hláška. ()

hero_bk

Jedna zapamatovatelná scéna za tolik cen, procent a hvězdiček nestojí. Pomalu se táhnoucí nuda, která nijak nekončí. Asi můj poslední pokus dát naději Hanekemu, to co od něj stálo za to, jsem už viděl... ()

hazdrova

Nechápem o čom toto malo byť. Trochu napätia spadlo v prázdne a koniec ?? Jediné hviezdy sú za výkony Juliette Binoche a Daniela Auteuila. 2,5* ()

Dny evropského filmu běží

Dny evropského filmu běží

29.01.2006

Jen abyste nezapomněli... momentálně probíhá až do 5. února v pražských kinech Světozor a Aero promítání filmů v rámci festivalu Dny evropského filmu. Od 6. do 14. února pak bude festival probíhat v… (viac)