Utajený

• Česko Utajený (viac)

Vina se zapomíná snadněji než ponížení. Francouzské drama ověnčené řadou světových cen.  Stačí dlouhý statický anonymní videozáznam ulice a domu, ve kterém bydlí Anne a Georges, a jejich život to postupně převrátí naruby. Anne a Georges sledují dlouhý videozáznam jejich ulice a domu, který pořídil jakýsi anonym. Takhle začíná film Michaela Hanekeho (scénář i režie) Utajený, který získal na 58. MFF v Cannes Cenu za režii, Ceny FIBPRESCI a ekumenické poroty. Posbíral i čtyři Evropské filmové ceny, Césary, které se udělují francouzské produkci a mnoho dalších cen po celém světě. Tajemné vzkazy, které dostává Georges a které vedou hluboko do jeho minulosti, pomalu rozleptávají nejen jeho život, ale vztah s manželkou a jeho vnitřní integrace, osobní ukotvení v životě, práci, v rodině se rozpadá. Postupně si dokáže odpovědět na otázky kdo a proč. Ale vracet se k tomu všemu po takové době? Vynikající herecké výkona Daniela Auteuile a Juliette Binocheové umocňují silný příběh o vině, svědomí a lidském selhání. (oficiálny text distribútora)

dzberry

Nádhera. Žádné prudké pohyby, a přesto tolik napětí, nervozity, chladu, paranoidních situací, neustálých otázek. Ani mě příliš nenaštvalo, že na konci vím, že takřka nic nevím... Haneke je borec a hlavně psychologický hračička, po Pianistce, Funny Games, Bílé stuze a tomhle díle si jej zařazuji do top ten. ()

iz67

Na podruhé významně lepší než napoprvé. Vůbec nevím, proč se mi to nelíbilo. Výborná věc o vině, a o tom, že není úniku. ()

lucky.loo

Myslel jsem, že dám za 4, ale nakonec jsem se přiklonil ke třem hvězdám. Je fakt, že se scénář držel hesla, že méně někdy znamená více, atmosféru napětí se podařilo vyvolat. Na můj vkus si ale v závěru filmu kladete až mnoho otázek, že by v tom byl ten fór :D? No, rozporuplné a svým způsobem i výjimečné, do těch 72% se to vleze :). Hodnocení: 72% ()

Hrabovo

4 hvězdy za filmařinu a neuvěřitelné napětí po celou dobu. Dějová zápletka, na které to stojí, je vzhledem k věku nesmyslná, stejně tak i všechna tebe i sebeobvinění. Řekněme ale, že pocit viny není racionální věc... ()

Flix

Velice často se říká, že mezi uměním a odpadem je tenká čára a u Caché to bude zřejmě platit dvojnásob. Poslední dobou jsem sledoval přespříliš amerických sraček a zapomněl, co je to výborný evropský film. Z Caché, taky vlivem toho, že jde o film ze současnosti a Hanekeho přičiněním ta realističnost přímo sála. Při záběrech z besedy u Georgovy rodiny sedíte najednou s nimi, při záběrech z ulice jdete po chodníku. Možná jsem hodně zaujatý, ale když si vzpomenu brilantně napsanou Auteuilovu postavu, na skvělé herecké výkony (které jsou u konkrétně u Caché nutností) a bezprostřednost nemůžu nedat pět hvězdiček. Chladný, vysoustružený, civilní. Na konci nepotečou slzičky, nebude jásání, ani radost, ale znepokojení. Věk má veliký vliv na to, jestli se bude Caché líbit nebo ne. Umění nebo sračka. Hmm, volím umění........a to bez váhání:-) ()

nikkittka

Spíše pro fajnšmekry.Hanekeho přepjatý režijní styl mi moc nesedí,ale Utajený je skutečně drásavý film,který naplňuje žánrové škatulky,aby se je pak jal převracet naruby.Jeden z důkazů,že francouzský film pořád žije. ()

padysak

Podobá sa to kúzelníckemu predstaveniu, kde tušíte, ako to asi môže skončiť, ale film ide úplne nepredvídaným smerom. Tak si človek previnie dej naspäť v hlave a hľadá, ako ten trik bol urobený a riešenie nenájde. Preto musí film prehodnotiť úplne celý a hľadať v ňom iný zmysel, lebo ani na konci nedostane jasné vysvetlenie, skôr naopak, koniec otvára iba nové otázky. Neobyčajný film s jednou drastickou scénou, kvôli ktorej dostal rating R. ()

pollstro

Komorní psychologické francouzské drama, které svojí stylizací a chladným přístupem Michaela Hanekeho pomalu získává pozornost diváka poměrně snadným způsobem, za využití naprosto banálních filmových postupů, které spíše připomínají divadelní hru, soustředící se na jednotlivé postavy, dialogy a vztahy. Veškerá tajemná atmosféra a dramatičnost scén za použití naprostého ticha, čistě koncentrující se na atmosféru daných scén, které ve většině působí chladně, odtažitě, ale jejich nejasnost nutí diváka k pozornosti. Hlavní motiv přesto zůstává poměrně zřetelný, člověk musí počítat, že jeho činy mají následky a je potřeba počítat s tím, že následky mají o dost intenzivnější efekt, než pocit viny. Kromě mrazivé a šokující scény, která doslova vyrazí dech, není Caché schopno nabídnout něco sofistikovanějšího, než chladně natočené drama, které bohužel nemá žádné emoce. ()

old salt

Zajímavé téma. Dlouhé statické záběry. Skvělí herci. Ale ten závěr ? To jsme si už nevěděli rady ? Nebo jak to mám pochopit ... Každopádně velmi dobrý snímek i přes konec do ztracena ... ()

LucMosss

Velice zvláštní a napříč střihu velice svižně kráčející snímek, jenž na první pohled zaujme. Pro tvorbu Michaela Hanekeho chovám zkrátka zvláštní, avšak silnou slabost. ()

jopal

Dobre sa na to pozeralo a potom prisiel koniec. Mali ste vidiet vyraz na mojej tvari. Tak som si to pustil zrychlene este raz cele od zaciatku a jediny vysledok bol, ze som pochopil, ze na koci dlho debatuju spolu dvaja chlapci... Nemam rad otvorene konce bez koncov. Niekto to natocit musel, hoci dvaja najvacsi adepti to s maximalnou presvedcivostou zatlkli. Nepochopil som ani synovu kratku narazku na matkinu neveru... Ale mozno nas*at divaka bolo cielom autora a to sa mu podarilo, tak sa priklanam k vyssiemu hodnoteniu. (11.2010) ()

MUNRO

Z filmu,který jsem dlouho sháněl se vyklubalo malé zklamání.Děj se pomalu vleče,využívá dlouhých zádumčivých záběrů,ale tak trochu nudí.Videokazety a dopisy se šmíráckou a morbidní tematikou přibývají,stejně jako lehká paranoia,která George(Auteuil)přepadává s každou hodinou,díky nemohoucnosti sehnat jakýkoliv důkaz proti domnělému pachateli.Ta George neopouští ani ve chvíli,kdy si ho právě onen domnělý šmírák pozve k sobě do ošuntělé garsonky,kde si před jeho očima podřízne hrdlo.Příběhu chybí větší dávka napětí,případně nějaký dějový zvrat,nebo zkrátka něco,co by při takhle dlouhé stopáži donutilo diváka sledovat koncentrovaně celý jeho průběh.Největší potíž nastává v závěru,kdy tvůrci patrně chtěli,aby si každý závěr domyslel,nebo zkrátka přemýšlel nad tím,jestli byl opravdu oním obtěžovatelem člověk,kterého George podezíral,jeho syn,někdo úplně jiný,nebo je to snad samotný George?..Myslím,že takového závěru je škoda.Člověka potom napadne,jestli ty skoro dvě hodiny nebyl tak trochu ztracený čas,když se stejně nedozví,kdo byl oním voyeurem. ()

WUTEN

Začátek se rozjede velmi tajemně, všechno je to zakryto takovým tajemstvím a do poslední chvíle čekáte jak to dopadne. Dlouhé záběry, málo střihu, pohledy do takového francouzského rodinného prostředí. Nemuselo se to tolik táhnout, koncovku jsem čekal daleko lepší byť netradiční ale aspoň se tento film vymyká klasickým filmům z Hollywoodu, není to klasické klišé a za to také plus. Přišlo mi to autentické, herci byli velmi přirození, to napětí ke konci upadalo a ten slabší konec, takže za mě 3*. ()

Sevin14

JohnSmith to napsal skvěle. Chtěl jsem dát 3, scéna s nožem mě překvapila a byla to asi jediná scéna, co ve mě vyvolala nějaké emoce. Konec byl ale slabý, tudíž musím ještě ubrat. ()

Dny evropského filmu běží

Dny evropského filmu běží

29.01.2006

Jen abyste nezapomněli... momentálně probíhá až do 5. února v pražských kinech Světozor a Aero promítání filmů v rámci festivalu Dny evropského filmu. Od 6. do 14. února pak bude festival probíhat v… (viac)