KGB má nový ďábelský plán: Série atentátů se podle něj stává osudnou pro agenty nepřátelských tajných služeb. Jméno Jamese Bonda v tomto seznamu smrti nechybí. Agent 007 však zařídí v Bratislavě útěk generála KGB Koskova, který ve skutečnosti pracuje pro britskou tajnou službu. Koskov obviní z úkladů svého protivníka Puškina, ale vzápětí je unesen sovětskými agenty. Bond se nyní musí Puškina zbavit a Koskova zachránit. Timothy Dalton je James Bond osmdesátých let. Nové příběhy Agenta 007 díky němu získaly tempo akčních filmů. Bratislavu musel za totality natočit John Glen především ve Vídni. (Warner Home Video CZ)

farfalla

15. Hra ruských generálů. 'The Living Daylights' je na dlouhou dobu poslední název Bondova filmu, který byl přebraný z příběhu Iana Fleminga. Nový James Bond (Timothy Dalton) se octne v podobné hře ruských generálů jako zažil s řeckými podnikateli ve filmu 'For Your Eyes Only' (1981). Tady si ho generál Koskov (Jeroen Krabbé) vybere jako smrtící zbraň pro odstranění generála Pushkina (John Rhys-Davies). Jenomže Bond je přemýšlivý agent a s pomocí Kary Milovy (Maryam d'Abo), Koskovovi přítelkyně, intriky odhalí. Všimla jsem si, že část filmu se odehrává v Československu, v Bratislavě, která se na sebe vůbec nepodobá, v rádiu mluví zásadně česky, slovenský violončelistka má divné jméno, slovenská operátorka plynovodu má slovenštinu jako po lobotomii. Ještěže ta policejní auta vypadala dobře. Chudák Bond, na závěr v Afgánistánu opravdu multitaskinguje o život. ()

SpaceOdyseus

Pro me je Dalton jeden z nejlepsich Bondu a toto dilo je klasicka spionazni pecka, co ma vse na spravnem miste - super akce, trosku gadgetu, krasna bondgirl, opravdove spionovani, super zaporak a dokonce i nejaky ten twist. ()

Hanys_

15. Bond. Konečně došlo k omlazení, Dalton mi ale na tohle nepřišel dost charismatický. Příběh je navíc jeden z těch nejslabších, záporáci nevalní..vysloveně potěšily asi jen cedule a nápisy v češtině a jízda s cellem. Song od A-ha stejné kvality jako film. ()

jasiska

Living Daylights sú výnimočné najmä tým, že sa ich začiatok odohráva v "Bratislave" a bondgirl je Slovenka. Navyše ja mám celkom rada Timothyho Daltona, aj keď uznávam, že najlpeším Bondom asi nie je. Perfektný začiatok - útek(y) zo Slovenska nasadia vysokú latku, ktorú už stred filmu v Tangere nedosiahne a záver v Afganistane na ňu už ani nedovidí. Samozrejme, ako každá bondovka, aj táto je plná blbostí, ale som rada, že už nie až takých do očí bijúcich sci-fi kravín ako za Moorovych čias. ()

Gilberto

Od Vyhlídky na vraždu uplynuly dva roky a už bylo více než jasné, že musí příjít výrazné inovace. Moorův styl "práci si užívám, vždycky to dobře dopadne a hlavně že je sranda" už ke konci moc nefungoval a práci tajného agenta téměř zesměšňoval. Režie se sice ujal zavedený John Glen, nicméně největší změna přichází s hlavním protagonistou Timothy Daltonem. A s ním se změnil i přístup k celému filmu, jež se snaží obnovit hodnoty zavedené Connerym. Timothy Dalton vdechnul Bondovi přirozený a věrohodný look a po Moorovské éře ho opět trochu přiblížil skontečnosti. Tento pohled byl ve své době trochu nadčasový a tak oba díly nebyly veřejností přijaty nijak oslavně. Úspěch tomuto modelu přinesl až Daniel Craig. Samotný děj je bohužel trochu okoukaný a vychází z tehdejšího bipolárního rozlolžení ve světě. Padouchem však není Sovětský svaz, ale jeho zběhlý generál Koskov (Jeroen Krabbé), který je výborný šmelinář na černém trhu a paktuje se se známým Marockým milionářem a militaristou (Joe Don Baker), který se neobejde bez svého arijského atleta. Příběh začíná v Bratislavě (resp. ve Vídni), kde se Bond seznámí s violoncelistkou Karou a kde nás čekají policejní žigulíky, vojenské tatrovky, kterým Bond s Karou prchne přes hranice ve svém Jaguaru a svízelné cello jim nakonec umožní downhill přes celnici. Dále pokračujeme za zbraněmi do Tangeru a následně do opiových polí v Afganistánu, kde celý film vyvrcholí akcí na vojenské základně za pomoci místních mudžáhidů. Dalton je zde v dobré formě a kromě vynikajícího instinktu je místy celkem ftipný. Nepovedla se však bondgirl (Maryam d´Abo), která mi nepřijde hezká a působí až příliš naivně a hloupě. Věřit ji tak můžeme snad jen to violoncello. Ústřední píseň, která vychází z tehdejší "nové vlny", je od skupiny A-ha a zaplať pánbu´ se moc nepodobá zbytku jejich tvorby. ()

Lionheart

Dalton je úžasný Bond, to mi nikdo nevymluví. Po starém Mooreovi je opravdu radost sledovat akci v Daltonově podání. Akorát to bylo až příliš nelogicky happy-endické na můj vkus. ()

peetriss

Timothy Dalton mi jako James Bond nikdy neseděl, je to nejslabší představitel Agenta 007. Film samotný je pouze průměrnou akční podívanou, pro nás zajímavou tím, že její děj se částečně odehrává v socialistickém Československu. Nic víc, nic míň. ()

Prochy38

Celkem netradiční a inovovaná bondovka. Jednak hlavním představitelem. T. Dalton je sympaťák. Moc mi na Bonda nesedí, ale roli zvládl výborně. Chybělo mi tam více bond-girl. Tato jedna byla jednak dost slabá, nehezká a k tomu otřesně nadabovaná paní Paulovou. Jinak byla akce dobrá. Táhlo se to po střední Evropě a dál na východ, což pro nás taky milé, páč to tu trochu známe :). Spokojenost se dostavila. Bylo to trochu jiné, ale určitě ne špatné. ()

Hadriel

Dalton je celkem fajn. Není nejlepší. Rozhodně ale lepší než už ke konci starý Moore. Hlavně začátek v Československu je dobrá paráda. Bond otáčí poměr mezi plněním povinností a baličkama ve prospěch povinností. Je to taková stará dobrá zajetá bondovská klasika. Bond girl mě nějak zvlášť neoslovila. Za to generál Koskov je týpek. Akce v Afghánistánu ušla. Až na ten konec. Oh není tady kde přistát /střih/, džíp vypadne metr nad zemí na silnici... + A-ha. + Aston Martin DBS V8 Vantage konečně zase s bondovskýma udělátkama. ()

Marius_ss

Tak nám Bond vstupuje do novej éry. Vidno to hlavne na audiovizuály a efektov, no aj na úbytku romantiky a typického britského humoru, ktorý asi odišiel spolu s Mooreom. A na začiatku tejto “éry” nám Bond zavítal na Slovensko. A práve prvá polovica filmu, ktorá sa prevažne v našej domovine odohráva, mi prišla lepšia, nápaditejšia (naháňačka s VB bola skvelá). V púšti už to je jedno veľké klišé, miestami mi to pripomínalo Ramba 3 (čo veru nie je kompliment). Timothy Dalton má ale celkom milo prekvapil, nakoľko som mal obavy, ako sa chopí svojej role. No hneď ako v prológu vystúpil má scénu, cítil som, že to bude v poriadku. Trochu mi ale vadí, že zahral agenta 007 ako keby strojovo, neponúkol mu nič svoje (tak ako Connery charizmu a špecificky úškrn, či Moore svoj nezameniteľný humor). ()

Spectre

Celkom fajnový nástup Daltona. Natáčanie v kváziBratislave, vejpůl rozrezané auto VB a iné vychytávky z toho robia kvalitnú zábavu. Dalton narozdiel od predchádzajúcich Bondov dosť dramatizuje, ale neprejavuje sa to tu tak, ako v Licence to Kill. Dve Bondovky s Daltonom boli zaujímavou zmenou a ktovie ako by to dopadlo, keby Dalton v úlohe Bonda pokračoval... ()

Mikino00

Bond se vrátil s novou krví a s ním i Aston Martin vybavený pár zlepšováky, honičky, akce, vtip a hlavně Československo. První polovina filmu je úžasná, Bratislava, Alpy, Vídeň, vše odsýpá v akčním tempu, kde se až zatajuje dech. Pak ale přijde Afghánistán a nuda a zase nuda s příšerným koncem. Problémem není Dalton, který konečně poslal do důchodu Moora, ale scénář. ()

Mouzon

"Zběhl jsem kvůli Puškinovi, chápete? - Cože, Váš nadřízený v KGB? - Ano, nastoupil, když Gogol odešel k ministerstvu zahraničí..." Tak tohle mne, jak se říká, rozsekalo. Rovněž je paráda, že na Slovensku kalibrují jezerní mola přesně tak, aby se na ně vešly sněžné skluznice Bondova auta......DECH ŽIVOTA je film, jenž hraje na velice lichotivou národní strunu (Bond v Bratislavě, Bond zajímající se o české noviny apod.), zároveň má všechny bondovské atributy, které potěší každého, kdo k tomuto snímku přistupuje s touhou zažít další dobrodružství ostrovního elegána s povolením zabíjet a balit krásné violoncellistky. Bez nátlaku se přiznám, že osobně jsem na Bondovi nikdy neujížděl a nedokážu tak příliš rozlišit, jestli je tento konkrétní film méně nebo více fantaskní než jeho předchůdci/nástupci, jelikož mně couvání autem z letadla přijde bláznivé více než většina bláznivých věcí v rámci zbytku světové kinematografie. Nedokážu dokonce ani kompetentně zhodnotit, je-li Timothy Dalton lepší nebo horší Bond než ti ostatní, jelikož mi, až na Daniela Craiga, přijdou všichni víceméně podobní. Tento film je zkrátka pro "nebondofila" vtipná oddychovka, u níž se lze příjemně odreagovat. V rámci žánru film své kvality má. Já osobně jsem si ho pustil hlavně kvůli údernému tandemu Gogol - Puškin, a byl jsem tak pouze příjemně překvapen, že zde hraje i Jeroen Krabbé, který ztvárnil jednu z nejbizarnějších postav v sérii VRAŽDY V MIDSOMERU (epizoda Duchové mrtvých, postava podivínského mága Cyruse LeVanu). Jinak je to samozřejmě strašlivý bizár. Na druhou stranu - Timothy Dalton je přese všechno velký štramák a kdyby chtěl, určitě by se mohl někdy pokusit získat Zlatého bludišťáka - po tom, co s tím ruským frajerem předváděli v závěru "na síti", má na pokoření podobné výzvy určitě šanci. ()

Renfield

Vždycky jsem si říkal, že ty exotické lokace bondovkám sednou, jenže to se ještě Bond nepodíval do komunistického Československa, což nyní částečně napravuje, i když je to Československo lehce falešné, atmosféru má. Už skoroúvodní záchrana dvojitého agenta je výborná, samozřejmě včetně jeho odeslání plynovodní poštou na západ. Jenže potom přijde scéna automobilové honičky s VB a posléze armádou, na kterou si Bond mohl vzít něco méně nápadného, přeci jen Aston Martin se na našich silnicích zrovna často neobjevoval. Ten Bondův má však patřičnou výbavu navíc, čímž VB dostatečně zavaří, přeřízne atd. Solidní je i děj následující, jenom Afganistán je už lehce ve starých kolejích a i když údajně nebylo kde, přistát a ukončit se mělo podstatně dříve. Má to zajímavý soundtrack, taktéž dobře vybranou novou Moneypenny a samozřejmě nového jiného Bonda. Timothy Dalton je svůj a sedí mu to i přesto, že charisma jeho předchůdců zkrátka nemá. 75% ()