Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiálny text distribútora)

Flego

Dusná atmosféra internátnej školy, kde stále cítiť ducha fašistických myšlienok a to všetko pod slepotou pedagógov, sa neprosne vrýva do diváka každou minútou. Výnimočný príbeh mladého Erika vzbudzuje ľútosť, beznádej ale i nepoznané zlo v každom z nás. Ano, túžil som, aby ich všetkých zbil, nielen preto, že na to mal, ale aby prišla zadosťučinenosť. Preto som vďačný tomuto filmu, lebo dokázal nastaviť druhú tvár... ()

Pejpr

Pohádka o tom, jak šel zlý a nehodný Honza do světa, který byl ještě zlejší než on sám, a tak jeho zlost v kontrastu s megazlostí jedné nejmenované koleje vykrystalizovala v hodnost. Na něčem podobném je stavěn Stockholmský syndrom ne? A proč tomu dávam 5*? Protože je to prostě skvělý :) ()

Ivoshek

Výborný, jednoduše vystavěný příběh ze Švédska 50. (?) let. Internátní škola, kde se nevyplácí měnit zažitá pravidla, je uvěřitelná, až to bolí. Neustálá nespravedlnost a krutost, které je Erik vystavován doma i ve škole, ve mně vyvolávala docela intenzivní nepříjemné pocity. A celou dobu jsem doufal, že v sobě nakonec probudí rváče, jímž kdysi byl, a dá svým mučitelům ochutnat jejich vlastní medicínu..... Nevím, jestli to byl režisérův záměr, ale já jsem si z filmu odnesl nejvíc myšlenku pomsty, která stojí vysoko nad spravedlností. "Než tady skončíme, tobě zlomím nos a tobě levou ruku v předloktí." ()

Jinny

Navzdory svému názvu Ondskan není horor, ale hutné drama o teenagerovi, kterého začnou šikanovat starší spolužáci v nové škole. Zvlášť jednomu z nich (hraje ho další z hereckého klanu Skarsgardů) byste rádi osobně dali po hubě. Během onoho roku hlavní hrdina Erik dospěje a naučí se používat vlastní síly pro správnou věc. Nečekejte žádné objevné dílo, ale solidní protihodnotu za celkem zajímavě strávený čas. ()

HellFire

Další evropská trefa do černého, která strčí drtivou většinu hollywoodské produkce hravě do kapsy. Film, který se nevyvíjí vůbec tak, jak byste očekávali. Přesně kvůli takovým skvostům se stojí za to na filmy dívat. ()

MM11

Přesně jeden z těch zážitků, kde člověka zamrazí už při čtení synopse. To pak bývá ideální půda pro silný film, přesto musím uznat, že severská škola má pro tohle ten správný cit a neodnesl bych si ten správný zážitek optikou řekněme naší produkce. Situace filmu je velice drsná a člověk nemůže okamžitě reagovat ani na samotného Erika, jehož osud nepatří k těm vyvolávaným. Skvělému filmu podle mě do jisté míry škodí dvě věci 1) poněkud zrychlený závěr, kde se na můj vkus trochu jednoduše vystaví účty. Vzhledem k bezvýchodné atmosféře to úplně nesedí 2) nelpění na zdůraznění historických souvislostí, ve filmu jsme "někde a někdy" a máme pouze několik možností se přesně orientovat. Díky tomu jisté scény vypadají naivně, protože se na ně divák dívá skoro dnešníma očima. Nejdůležitější linkou při zasazení bezpochyby zůstává adorace Rebela bez příčiny, potažmo Jamese Deana. Režisér Håfström ke konci otevřeně přiznává spřízněnost, ač pro nás se jedna věc od prvního momentu liší. Po tom všem si bude každý divák jistý, že zde tomu rebelovi příčina ani trochu nechybí. ()

Kailo

Film obdařený strachem, násilím, přátelstvím a vítězstvím. Díky těmhle faktorům, jsem se ztotožnil s hl. hrdinou a cítil to samé, co on. 95% ()

SOLOM.

Nějak se netajím tím, že považuji skandinávské filmy za jedny z nejlepších a to nejen na poli hororového žánru. Zaujímají své čestné místo hned vedle těch španělských a asijských (starších kousků). A ani toto švédské drama není žádnou výjimkou. Režisérovi se podařilo navodit solidní skličující atmosféru (nejen) školního teroru, ve které se solidně skloubily prvky napětí, romantiky a psychologického nátlaku. Jednotlivé postavy (tedy hlavně ty důležité) mají zajímavé charakteristiky, děj má svižné tempo a hlavně svým obsahem přinutí nejednoho k zamyšlení – že něco obdobného se děje i dnes kolem nás. ()

Ilicka

Už úvodní scéna večeře "normální rodiny", o které se během 20 vteřin dozvíme, že není úplně normální a pod slupkou normality se skrývá násilnický otčím, lhostejná matka, a syn bijec, napovídá, že se nejedná o rodinný film. Rozehrává se tak drama: Syn šikanován otcem šikanuje jiné, je vyhozen ze školy a jediná šance, jak odmaturovat se naskýtá na prestižní soukromé škole. Matka ho tam posílá s nadějí, že se uklidní, když bude mimo vliv otčíma. To však neslyšela o tamní studentské samosprávě, která příliš neuznává práva mladších studentů. Erik zde navzdory všem okolnostem najde své lepší já a se zuřivostí se pustí do boje... Snad aby si dokázal jaký je? *** Množství mrazivých a brutálních scén (jídelna, napadení v noci, souboje, "rozhovory" s otčímem) vás ochromí, budete se ptát, co je vlastně normální, kde začíná zvrácenost a končí sranda... *** Tento film ve mě zanechal trpkou pachuť, snad krve... ()

Handle

Nenašel jsem nic, co bych vytknul. Po všech stránkách bezchybné. Snad jen štěstí, že tvůrci už více netlačili na pilu, protože kdyby bylo ještě více drsnějších scén, nevím, jak bych dopadl... Po celou dobu sledování jsem totiž byl maximálně napjatý, všechno se sevřelo, a když film skončil, skoro jsem se nemohl ani uvolnit. A není to přesně to, co má dobrý film vyvolat? Opravdové emoce, ať už v jakékoli podobě? Ano, o to jde! Vážně děkuju za tohle kvalitní drama, které je zahráno až neuvěřitelně uvěřitelně! ()

hendrich6

Velmi dobré a kvalitní drama z netradiční filmové země,které mě překvapilo a přišlo mi i lepší než třeba daleko legendárnější a slavnější Frajer Luke,na který mimochodem možná film odkazuje,když musí Eric Ponti vykopat a potom zakopat díru.Výkon hlavního hrdiny mi přišel velmi dobrý a přesvědčivý a myslím,že by si Oscara za nejlepší cizojazičný film roku zasloužil.Takový film zaujme hodně nebo snad klidně všechny věkové kategorie filmových diváků a proto mám i takové filmy rád.Skutečně hodně povedené drama - 85 % ()

rawen

Těžko říct, filmu nejde nic vytknout, je strhující a nemá slabé místo. Přesto mi trochu vadí filmy, které si "hrají" s divákem pomocí eskalace hrubého násilí. Jsem ale ochoten to překousnout a dát Zlu *****, protože se mi už dlouho nestalo, abych uprostřed sledování film zastavil a podíval se kolik ještě zbývá (a s potěšením zjistil že ještě dobrá hodina) - 9/10 ()

6thSun

Oproti podobně laděnýmu snímku KLASS je to nesrovnatelně kvalitnější, i když i tady s náma režisér řádně manipuluje. 75% ()

maseer2

jakmile přistoupíte na ta nereálná (= až moc extrémní) pravidla fungování veškerého dění na škole, dostanete silné drama o šikaně, jejím tolerování a marnému boji proti ní z pozice utlačovaného.. kvalitní 4* ()

Hwaelos

Asi bych měl víc chodit na severské filmy. Špičkový scénář přetavený ve skvělý film. O to překvapivější je, že se jedná o téma, kde bych si myslel, že už nic nového člověk nevymyslí... Tohle je film, u kterého se vám několikrát zastaví srdce - ať už zděšením nad lidskou krutostí nebo napětím. Takže nevhodné pro kardiaky:) ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz