Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiálny text distribútora)

obscurite

Už po Domovu šedých motýlů jsem měl pocit chladu a úzkosti. A seveřané opět nelenili a poslali jsem další drama ještě s hustší atmosferou. "Nejlepší škola je ta se značkou život" ()

lee.loo

Švédi mají (kromě mnoha jiných) neuvěřitelnej dar a dle všeho i vášeň se pitvat v šikaně na školách, ať už je prováděna jakýmkoliv způsobem a kýmkoliv. Ovšem Ondskan je neuvěřitelný extrém, u kterého jsem i já, odvracela hlavu a zavírala oči, a to toho vydržím vážně hodně. Andreas Wilson předvádí neuvěřitelný a přirozený výkon a snad nikdo ve mně nikdy nevyvolával tolik fyzického opovržení, hnusu a návaly hněvu jako se to vedlo Gustafu Skarsgårdovi! ()

RoninNiro

Aj v princípe velmi jednoduchý príbeh možno podať tak, že zaujme a osloví. Navyše ak sa pridá určitá ponurosť švedskych filmov, vďaka ktorej vás dej uvedie do neomylnej beznádeje, v ktorej sa zmieta hlavná postava, len aby sa nakoniec ladne a úplne sama presekala k víťaznému koncu, tak máme dočinenia s výborným filmom. A možno mu odpustiť aj silný podtón romantizmu, v ktorom hlavný hrdina dokáže aj nemožné bez ohľadu na všetky úskalia. ()

Dinsberg

Andrease Wilsona čeká velká budoucnost. Roli Erika zvládl tak bravurně, že sám jsem měl chuť začít řešit šikanu po kerseyovsku. Ale teď vážně, nenápadné drama, které těží z tématu, které je aktuální na jakékoli škole. Jak je možné, že mi tenhle snímek tak dlouho unikal?? ()

gicous

Pokud srovnám Ondskan se Zkaženou mládeží, tak je pravda, že negraduje s takovou vervou jako jeho estonský protějšek. Na druhou stranu má nesmírně silnou devizu v postavě Erika, jenž je neskutečně silný, odvážný a spravedlivý hrdina. Netřeba poznamenávat, že se tvůrcům podařil mistrovský tah s obsazením Andrease Wilson, který podává skvělý výkon. Raději než slovy, jedná činy. Neváhá se postavit na odpor jak starším studentům tak i učitelskému sboru. Svoji odvahou a silou převálcuje všechny ve Stjarnsbergu, a k tomu si dokáže tváři tvář kličovým rozhodnutím udržet tvář. Je to ten typ hrdiny, který dokáže inspirovat při rozhodnutích a činech. Je to sice postava fiktivní, ale není žádný problém se s ní ztotožnit a nebo si tam představit sám sebe. Kdo by se nechtěl zachovat tak statečně vůči utlačovatelům, kterým jde pouze o ponižení a zesměšnění slabších. ()

Barghest

Nechápu, jak se to mohlo stát, ale na mě ten snímek tak úplně nefunguje. Ano, vyprávěný příběh je silný a dramatický, ale ne tak, abych z něj padla na zadek. I přes jeho mnohovrstevnatost a závažnost otázek, které pokládá, zůstává podivně odtažitý a já marně čekám na nějakou emocionání odezvu. Snímek je kompaktní a jako celek neselhává, přesto se na nejvyšší kataraktické příčky nevyškrábe. Jedinou konkretizovatelnou slabinu vidím v hlavním představiteli, který nemá takové charisma a tak výrazný projev jako jeho hlavní oponent, a proto se jím nechává zastiňovat. Gustaf Skarsgård si toho arogantního hejska vyloženě užívá a díky tomu mě opravdu bavilo sledovat jeho povýšené terorizování všech společensky nižších jedinců. Ondskan rozhodně není špatné dílo, ale severské filmy se umí vrýt do paměti mnohem víc. A švédština je sice trochu divný, ale krásný jazyk. ()

Brano

Výborná Švédska dráma o veľmi častej téme šikane. Dej sleduje príbeh mladého študenta Erika, ktorý kvôli problémom so šikanovaním, bude musieť zmeniť školu. No v novom pôsobisku sa stáva on tou obeťou, pretože: "Existuje mnoho spôsobov, ako urobiť ľudom zo života peklo." Veľmi zaujímavý film, ktorý sa určite oplatí vidieť. ()

Forsetino

Šikanoval a nakonec byl šikanován, ale zvítězil... Nevím, jak to chodilo ve Švédských internátních školách, ale mě to přišlo až příliš pohádkové. ()

ShaoKahn

Švédská produkce opět nezklamala a nabídla typicky severoevropský pohled na šikanu v mnohých jejích podobách. Musím říct, že jsem si na tomto filmovém pokrmu opravdu pochutnal i bez americky přetažených gest. ()

Boudyy

Tak tohle mě opět dostalo. Hafstromova režie dokáže někdy navodit pěkně "severskou" hororovou atmosféru, což se do vyhrocených scén v tomto filmu hodí. Úžasně zahrané postavy (Wilson snad musí být Erik Ponti, Gustaf Skarsgard je Malcolm McDowell 21. století, taky celkem zapomenutý Henrik Lundstrom). Film velmi sugesivně popisuje systém internátní školy pro elitu (žáci rozděleni dle majetkových poměrů, šikana úspěšnějších, lačnost po vyžití v bitkách po nudném dni ve studovně atd.) a ukazuje, že přežít v tomto systému je vlastně stejně obtížné, jako vlastně velmi lehké. Pořád a pořád nepřicházející vzpoura dostává Erika Pontiho do kolen a jeho boj se systémem je příklad, který však nikdo nenásleduje a Erik je v boji sám. Rebelující Erik nosí jediný civilní oblečení, všichni ostatní chodí v oblecích a školních uniformách. Chválím vykreslení šikanistů jako největších sráčů, to je realita. Velmi to námětem připomíná o mnoho starší "Kdyby...", dokonce se i v několika scénách připomíná (výprask rákoskou) a odehrává se i ve velmi podobné době. Výborné. ()

angel.CZ

Hodně velké překvapení a jedno vystihující slovo Whau !! Vím že seveřené umí SKVĚLÉ kriminálky, ale tohle jsem nečekal 90% ()

bohhous22

Myšlenku Ondskan bych klidně přirovnal k Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo k Shawshanku!Kdo má tyhle dva filmy rád,bude se nad Ondskan rozplývat! ()

SAINTS

Hlavny hrdina aj ked je šialeny divak s nim dokaže sympatizovat hlavne ked sa z domova kde musi vystat bytky od svojho otčima sa dostane na prominetnu internatnu školu kde vladnu čudne praktiky.Starši žiaci tu šikanuju mladšich hlavne ak sa nechcu podvolit a to Erik rozhodne nechce.Häfsrom natočil putavy film ktory je možno trochu vykalkulovany,aby divaka dostal tam kde ho chce mat.Zlo je však rozhodne film ktory sa oplati vidiet. ()

adamix

Ako dráma pôsobivé. Hudobne i herecky na slušnej úrovni. Stále ale nechápem, ako tamojší režim mohli miestni pedagógovia tolerovať. Boli tu načrtnuté tézy rasovej nadradenosti a znázornený exemplár prísnej disciplíny. Chápem to dobre, že dané okolnosti boli ospravedlnené dobou, alebo je to brané ako sociálny experiment v dramatickom žánri? ()

Mire

Vynikajúca záležitosť od Severanov, len škoda, že sa Erik na konci už nestretol s tou Fínkou. Inak super - chladné, surové, mrazivé. ()

hrumsrt

Švédské drama o zlém chlapci, který se dostane do ještě zlejšího kolektivu. Erik je kluk, kterého doma soustavně trýzní otec, což má dát nějaký základ a asi i ospravedlnění toho, proč se pak ve školním prostředí chová k ostatním, jak se chová.. Je to jedním z těch sráčů, na které by si jednoho krásného dne měli všichni ti jím šikanované normální děti počkat a hezky v kroužku mu dát jednou pro vždy za vyučenou. Ale Erik vytrestají jeho samotné činy, a když ho už ze školy konečně vyhodí, rodiče ho pošlou mimo domov na internátní chlapeckou elitářskou školu. Erik si nejen takové jednání nezaslouží a co by pro někoho mohlo být i odměnou je pro něho trestem, a naopak.. Ale jakoby platilo, že karma je věčná a na každou svini se vaří voda.. Obratem sledujeme opačnou situaci, kdy se Erik rozhodne z nuly na sto jet podle pravidel a v nové škole kvůli drsnému systému je rázem on tím utlačovaným, který kdyby zasáhl přijde o tu poslední šanci na nějaké slušné vzdělání.. Tohle není normální škola, nýbrž jakási parodie na tu nejhorší možnou školu, která místy tak moc připomíná zfanatizované německé děti za třicátých let.. Znovu se ptám, to že najednou stojí někdo na druhé straně barikády, maže všechno co vykonal předtím na první straně.. Nemám potřebu sympatizovat s takovou postavou, které možná opravdu stojí proti bezpráví a systému, který by i v samotné věznici dostal spravedlivějších obrysů. Mazáci proti nováčkům za použití tolika hnusáren, kdy jste docela rádi za prosté rvačky na pěsti. Neříkám, že tohle je spravedlnost, ale Erik za celou dobu neprojevil jedinou emoci, pro níž bych nesobecky uznal, že je v něm více než prospěchářské dobro. Může někoho těžké domácí zázemí omilostnit v krocích, které dělá? Copak svým způsobem nemáme všichni odlišné domácí zázemí, které ale pak venku ve společnosti všichni obrousíme do kompromisně nastavených konvencí? Mimořádně chladná podívaná, která dává hloubku partičce rozmazleným chlapečkům. Dobově neurčitá cesta k poznání vlastního dobra a milosti, kdy stejně jsme možná všichni jen zvířata. Místo, kde platí řád a pravidla, které si žádají krev a slzy zúčastněných. Studenti nepotřebují autority, oni si je vytvoří sami.. Možná moc úvah a málo rozhřešení. Ale přesně takhle opouštím internátní školu Stjärnsberg. Knižní zpověď komunistické udavačské krisy, pro kterou byly podobně nacistické představy nejnižším dnem, jen aby představil obraz něčeho takhle společensky nepřijatelného. Nejhorší na tom je, že si někdo myslí, že vyjmeme-li z podobné představy dobové zasazení je to rázem osvícený pohled na chod společnosti, ke kterému se vždy snížíme ať už jsme se posunuli jako celek kamkoli. Není to něco, co bych chtěl snímku tak vyčítat, jen jde o takový příbalový leták, že není všechno tak chytré jak se tváří. Prošel jsem si to citově odtažitý, abych po dvou hodinách skoro explodoval. Opatrně! 65% ()

RafaKrakal

Jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl. Drsný, syrový, emocemi nabitý, se skvělými hereckými výkony a chladnou severskou atmosférou, která na diváky dýchá z každé jednotlivé scény. Milovníkům severské filmografie silně doporučuji. ()

MiD

Úžasné! Miluju švédské filmy, je to něco naprosto odlišného od ohraných amerických snímků... Švédové mají zvláštní kouzlo. Jejich filmy jsou stejně studené, jako podnebí. Ondskan začíná od začátku velmi tvrdě a během celých dvou hodin se tento rytmus nemění. Ne úplně, ale zčásti mi to připomínalo "Salo aneb 120 dnů Sodomy" - brutalita (tam byla ale spojená s vrcholem hnusu) a bezmocnost. Ale tady se projevila rebelie a vzdor v podobě hlavního hrdiny Erika. Jak jsem už napsal na začátku, naprosto mě to dostalo a spolu s Bouřňákem doporučuju ke shlédnutí. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz