Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiálny text distribútora)

Eglantine

Nikdy jsem si tak intenzivně nepřála, aby tyrani dostali zpět i s návdavkem, co si zaslouží, jako při sledování tohoto snímku. Postavy otčíma a vůdce školní rady patří k těm nejodpornějším kreaturám, se kterými jsem kdy měla tu čest. Deprese a bezmoc od začátku téměř až do konce, mrzelo mě, že katarze je tak rychlá, byť krásná. Jediné, co mě rušilo, byla jakási "umělost", občas mi přišlo, že to celé stojí trochu mimo realitu světa. Důležité ale je, že jako obraz esenciálního zla to funguje výborně. ()

Sfinkter

Hodně sympatická role Andrease Wilsona, některé pasáže jsou drsné, i přesto mě během sledování neopustil pocit dobrého vyústění pro hlavního hrdinu. I když - zlo v jeho životě bude nejspíš přetrvávat - i tak film končí v podstatě happyendem, což je pro mě u filmu tohoto typu minus - obzvlášť pokud se jedná o film ze skandinávské země. ()

Jizni Tlapa

Snaha vsazení zla a strachu, ze všudy přítomné šikany a hiearchie byla ze snímku cítit. Ne však v takové intenzitě, aby diváka lekala a donutila k zamyšlení se. Až na hlavního hrdinu se snímek nemůže pyšnit přirozeně výjimečnými hereckými výkony a už vůbec ne dramatickou kompozici hudby, která by zážitky umocňovala. Ač sám nemám rád srovnávání,zde si ho neodpustím. Dejte ještě jednou šanci podobné tématice a sice snímku Zkažená mládež! ()

Karush

Ďalší nesporný dôkaz toho, že severské krajiny vedia natočiť skutočnú drámu. Film využíva to "nedotknuteľné", ktoré je nemysliteľné, aby sa objavilo v hollywoodskej tvorbe. Atmosféra, ktorá drží diváka v napätí, s citom a skvelo zahraný príbeh, jednoducho všetko, čo je potrebné pre dokonalý zážitok z depresívnej drámy. ()

Mrkvič

Sakra to je bomba. James Dean ve Švédsku utlačovaný aristokratickýma rozmazlenejma zmetkama? Neskutečný. Sice to ze začátku působí zvláštně - trapná paruka a prostředí poválečného Švédska, ale potom je to už jen strhující jízda. Drsný spravedlivý a neústupný hrdina a proti němu povýšeně jednající zmetci boháčů. Prostě mazec. ()

A.L.E.S.

Nemůžu si pomoci, ale tenhle film na mě dýchl svým pojetím už od první vteřiny. Přináší příběh sympatického násilníka Andrease Wilsona, který dostane poslední šanci v sobě najít kousek dobra, byť je v některých disciplínách v rámci filmu nepřekonatelný. Zde naleznete odpověď na otázku, co se stane, pokud se dotyčný člověk ocitne na druhé straně ringu. Tedy když on sám musí přihlížet násilnostem na jeho blízkých a přátelích. Já sám jsem se marně pokoušel vzpírat a byť byla situace ve filmu klidná, tlouklo mi srdce každou vteřinou jako o život. Svět totiž není jen černobílý - i ti nejsilnější musí dostat lekci - a platí to na obou stranách. Děj se sice nestupňuje jako v již zmiňovaném snímku, ale rozhodně přináší mnoha překvapení. ()

Tosi

Další z řady filmů,o kterém jsem neměl tušení,až jsem na něj dostal tip. Ještě zjištění,že tam byla i nominace na Oscara za cizojazyčný film ve mě vzbuzovalo velké očekávání. Hned na začátku filmu,po pár syrových scénách,jsem si říkal,že na to snad ani koukat nebudu.Šikanu,nebo jakékoli povyšování prostě bytostně nesnáším,tak proč si přidělávat nervy ještě u filmu. Násilnický a arogantní Erik dostává za své chování vyhazov ze školy a tak ho matka posílá za rodinné peníze dostudovat poslední ročník na jinou školu. Erik sám tuší,že další průšvihy mu už notně zkomplikují budoucí život a tak odchází na internát s předsevzetím,že se musí změnit.Na nové škole ale nevládnou učitelé,nýbrž žáci nejvyššího ročníku,kteří určují pravidla hry mezi studenty. Fyzicky zastrašují mladší žáky,nebo všechny,kteří se jim nějak vzpírají.Pro ránu rovněž nejdou daleko. Hlavní hrdina se setkává přesně s tím,před čím utíkal. Rozhodne se ale čelit šikaně odevzdaným postojem a i když ví,že v pěstních soubojích by měl navrch,nechá si několikrát naložit pěknou nakládačku. Pro diváka se tedy jeho zprvu nesympatická postava transformuje do role někoho,komu bude držet palce po zbytek filmu a mnohokrát by nejraději zasáhl do děje.U severských filmů mám ale rád,že se těžko předvídá konec. Napětí ve filmu se stupňuje s přibývající mírou nespravedlnosti a tak Erik vystupuje v roli ochránce slabších ze svého stínu. Své soupeře zmlátí v pěstní konfrontaci tak že z nich stříká krev. Další vyloučení ze školy muselo nutně následovat,přece jen se však Erikovi s pomocí známého advokáta povedlo zvrátit. Musím říct,že se mnou dlouho žádný film takhle emočně nezacloumal.Netuším zda hercova kariéra ještě někam později vystoupala,každopádně tento film řadím mezi nejpovedenější jaké jsem kdy viděl. ()

Blacks

Jsem unavený po celém dni a jen aby se mi lépe usínalo si pustím něco na dobrou noc. Koukám, co nezkouknutého mám na disku a ejhle film Ondskan - Zlo ....hmm, na nic takového nemám náladu, říkám si. Hned první brutální záběry mě utvrdí v tom, že tenhle film nebude těžké po pár minutách přerušit a dokoukat jindy. Opak je pravdou, jsem víc a víc vtahován do děje a po hodině a čtvrt usoudím, že film prostě dokoukám, i když bych radši už spal. "Poválečné" Švédsko vypadá přesně tak, jak ho znám ze současnosti - krajina, budovy, oblečení, jen elegantní auta a absence dnes všudypřítomných mobilních technologií dávají znát, že jsme nějakých 50 let zpátky. Super snímek o šikaně mazáků, přátelství a lásce. Film je z mého pohledu trochu naivní, alespoň co se týká Erika, tedy toho, jak tento otčímem týraný kluk všechnu svou agresi obrací jen proti těm "špatným" Ale co, atmosféra je parádní a ani na můj vkus trochu urychleně odbytý konec (proč je nezmlátil, nebo nezavolal právníka hned?) mě nepřesvědčí o méně než ***** - 92% ()

wer4

Byť dobrým medzi zlými sa nevypláca .. ale byť najhorším z najhorších a pritom si to plne uvedomovať .. to je sústo, ktoré buď unesiete alebo vás udusí .. Veľmi detailne vykreslený charakter hlavného hrdinu, ktorého si Wilson zahral tak, ako by ani sám nikdy nikým iným nebol. Skvelo vygradovaný film s magicky strhujúcou atmosférou. ()

danoo

Dosť dobre nechápem fantasticky precenené hodnotenia ani zaradenie do prvej stovky, pretože situácia pred ktorú nás stavia režisér je iracionálna, neprirodzená a značne masochistická (nie sadistická ako sa tvrdí v týchto komentách) a priemerne inteligentný človek nemusí byť vzdelaný (poznať tzv. Radbruchovu formulu) aby tomu porozumel... PS: Ondskan je tiež dôkazom, že pojmy ako „geniálny" a „brilantný" sú dnes sprofanované a ľudia ich používať nevedia. ()

terunka003

Tvrdé, nespravedlivé, reálné, bez pravidel a práv, bez osobní svobody, surové, brutální, zlo. Velmi tvrdý film který mi hnul žlučí po prvních minutách v internátní škole. Ty "ujetá" pravidla, nespravdlnost, nulová šance se postavit proti vedení o pár let starších "mazáků", šikana, hrubost, nenávist utlačovaných proti utlačovatelům, ach, jak já jsem byla naštvaná. A to radši nemluvím o rodině hlavního hrdiny. Jedinou mravní oporou na škole bylo pouze pár stejně trpících a dva členové učitelského sboru. Ředitel, čerpající jen z peněz otců žactva a o nic se nestarající, dokonce stejně šikanující, se rozklepe až v závěru, kdy se do dění na škole vloží lidé, kteří se nechovají jako děti a všechnu tu brutalitu chtějí zveřejnit světu. ..a všichni sklidili to, co zaseli.. "Existuje mnoho způsobů, jak udělat lidem ze života peklo!" ()

BS

Film o zle v jeho nejčistší podobě. "Opravdu sis myslel, že tě zabiju? Nejsem jako ty, Silverhielme. Nejsem jako ty." ()

Jazzzz

Erik je přeložen na internátní školu, aby mohl dokončit studia. Na škole se běžně setkává s tím za co byl v normálních školách trestán: šikana, násili... Na nové škole jsou tyto věci přehlíženy jak profesory tak studenty. Studenti si totiž zde na škole musejí projít peklem, aby ve vyšších ročnících se oni mohli stát těmi kdo rozdávají rány a tresty. Ta linie s Marijí mi moc nesedí - nejeví se totiž jako moc oddaně milující osoba. Erik je příliš mladý a ona tím, že ho osloví a začne balit riskuje jeho i její vyhození ze školy. ()

LadyDevil

To bylo něco teda...tomu říkám silný příběh! Emoce mnou celou dobu cloumaly, bylo to docela často v rozporu, láska - nenávist, ponížení - hrdost..ale přesně tak to v životě často je..nechci si teda představovat, že se něco takovýho někde někdy odehrálo nebo už vůbec ne odehrává, nicméně snad všichni diváci musí zuřivě držet palce hlavní postavě, která nakonec zvítězí nad zlem - o to směšnějším se stává úvodní věta, kdy bylo o Erikovi řečeno, je v něm zlo..i když nejsem fandou happyendů, tady jsem byla se závěrem naprosto spokojená, vlastně jsem v něj po celou dobu doufala:-) Postava Erika se mi asi nejvíc zamlouvala v tom, že dokázal ono "zlo" (míněno skrytou agresí, co v sobě nosil od dob týrání doma) použít v dobrým, proti těm, co si to zasloužili, vzal spravedlnost do svých rukou...Taky se mi líbí, že bylo ve filmu krásně ukázáno, jak to mezi agresory chodí..z pohledu Erika - pokud je násilí konáno na nevinným člověku a bezdůvodně, hromadí se v něm a to se může projevovat různě (rvačkama, týráním zvířat, sebepoškozováním..) a z pohledu člověka, co si týráním ostatních musí dokazovat, jakej je frajer, protože je vlastně zbabělec...můj smysl pro psychologický pitvání byl ukojen a já jsem spokojená:-D Ne, opravdu, tenhle příběh má hloubku, emoce, šmrnc..nevidím důvod nedát zasloužených 5* ()

Gothar

Musím sa priznať, že Zlo som videl až po filme Klass, takže sa nevyhnem porovnaniu. Zlo je natočené a zahrané veľmi dobre, ale príbeh sa mi zdal príliš prehnaný a nechce sa mi veriť, že by to na elitnej škole mohlo fungovať tak ako sme to videli vo filme. Klass bol v tomto poňatý dosť realisticky a mám pocit, akoby autori brali inšpiráciu práve z tohto filmu a zároveň ju vylepšili realistickým scenárom. Tiež záver bol v Klass o dosť intenzívnejší. ()

tnp101

Už delší dobu ve mně žádný film nevzbudil takové negativní emoce (v dobrém smyslu slova), vůči některým postavám běhají po plátně. O to víc jsem pak byl potěšen, když někdo z nich dostal do držky. Snímek je vynikajícím příkladem, jak by měli vypadat záporáci a už z názvu na tom samozřejmě od základů staví - vždyť i hlavní postava není zrovna dobráček. I přesto, že v tomto případě nemám téměř co vytknout, na plné hodnocení to není. Ta emoční nabušenost ze mě bohužel vyprchala již hodně brzy po skončení a vztah mezi Erikem a Pierrem mi také nepřišel zrovna nejrozpracovanější. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Jedná se již o třetí titul z tuzemské „Blu-ray edice“, tedy levných BD disků prodávaných v trafikách. Po zasunutí disku do mechaniky vás čeká dvojice trailerů na další tituly, jež vydavatel chystá. Jsou jimi trailery na „Krabat – čarodějův učeň“ a „Zaslaná pošta“. Poté vás čeká už klasicky jednoduché a levně vypadající menu s těmi nejzákladnějšími možnostmi. Přesuňme se však již ke snímku samotnému a jeho technické prezentaci. Obraz je seříznut v poměru stran 1,85:1 a může se pyšnit opravdu pěknou ostrostí, na což jsme již u titulů v této edici zvyklí. Z toho vyplývá i vysoká úroveň detailů, kterých si lze všimnout na oblečení, či obličejích, ale také třeba na trávě. I barvy na tom nejsou vůbec zle a to hlavně co se týče podání černé, i když se někdy lehce slévají dohromady. Čímž se již dostáváme k negativním aspektům. Přepis se nevyvaroval již klasických problémů „Blu-ray edice“, takže bude i ne zcela všímavým okem na první pohled patrná komprese, která se projevuje hlavně u rozpohybovaných záběrů s přítomností detailů (například v přírodě) a u již dříve avizovaných barev, kdy se například z velké části červená tapeta na zdi stane téměř pouze a jenom červenou, bez jakýchkoli známek jiných nečervených prvků, jež se v její struktuře nacházejí. Velké kompresi podléhá také zrno, které je sice dost patrné a však ne tak ostré, jak tomu pravděpodobně je v přepisu, z něhož tento vychází. Vydavatel tak v tomto případě znovu sám sobě sráží nohy a z mnou nepochopitelných důvodů neprezentuje obraz v tak dobré kvalitě, jak by to šlo. Nejedná se až o takovou tragédii. Celkovému dojmu z HD prezentace pomáhá hlavně opravdu dobrá úroveň detailů. Ale porovnávat se s katalogovými tituly nemůže ani zdaleka. Zvuk, který je znovu zastoupen pouze DD 5.1 u originální i české stopy je na tom ještě hůře než obrazová složka. Prostorové reproduktory si v tomto případě mohou dát pohov, protože o sobě nedají po celou stopáž téměř vůbec výrazněji vědět. Dialogy jsou sice pěkně hlasité a relativně čistě a pěkně podané, ale nelze to již říct o ostatních prvcích. Nečekejte žádné velkolepé basy a už vůbec ne nějaké výraznější detaily. I hudba je podána velice nevýrazně, což je právě ten prvek, který mohl celkový velice negativní dojem ze zvukové prezentace výrazně vylepšit. Samotný film sice tímto nijak zvlášť na kráse neutrpí, ale náročnější diváci (resp. posluchači) určitě potěšeni nebudou. Česká stopa je na tom, co se týče minimálně detailů, ještě hůře než ta originální, takže na to už opravdu nemám žaludek. Prezentace tedy nedopadla nějak slavně a nespraví to ani bonusy, které, jak jsme si již zvykli, zcela chybí. Titul tak po technické stránce dopadl velice podobně jako již dříve vydané tituly v edici. Obraz je sice lepší než u dvou předchozích disků, zvuk však horší. Z toho důvodu se mé hodnocení znovu zastavilo na 30% … Přeci jen je však titul od těch předcházejících v něčem odlišný. Nehledě na kvalitu prezentace se jedná o dost kvalitní snímek, který za ty dvě stovky stojí. () (menej) (viac)

lennyd

Osmnáctiletému Erikovi je po posledních problémech ve škole dána poslední šance - odejde na internátní soukromou školu, která bude jeho poslední šancí nějak rozumně dostudovat. I když na první pohled škola vypadá velmi příjemně, brzy Erik zjišťuje, že ve škole vládne tvrdá šikana, a jako mladší žák - pokud nechce být ze školy vyloučen - musí svým starším spolužákům sloužit. S násilím na sobě se Erik ještě vyrovná, ale když začnou být terorizováni i jeho přátelé, musí se zlu postavit sám ... Podle názvu jsem čekal nějaký béčkový horror, a o to víc jsem byl překvapenej, jakého filmového zážitku se mi dostalo. Ač severské kinematografii moc neholduji (na jediný film který si vzpomenu je snad finská Sauna), je to možná velká chyba - protože Ondskan ukazuje, že i z těchto míst může vítr zavát velmi kvalitní film. Už dlouho se mi nestalo, aby se mi pohled na hlavního hrdinu během filmu tak radikálně změnil - po prvních minutách bych mu ten výprask jen přál, a ke konci jsem mu držel všechny palce, aby to těm parchantům nějak vrátil. Kromě skvělého příběhu je nutno pochválit hlavního představitele hlavního hrdiny Andreas Wilsona, ale stejně tak i hlavního "záporáka" - Gustafa Skarsgårda... ()

rockwoman

"Řekl jste že budu nedotknutelný. A že to je pro Vás věc cti. Ale tady se o žádnou čest nejedná. Existuje mnoho způsobů, jak udělat lidem ze života peklo." ... Malinko mě zamrzelo, že Erik nenechal ty dveře otevřené, ale zároveň mě potěšilo, že to zlo v nejčistší podobě tady bylo nakonec za těma zavřenýma dveřma zaslouženě vypráskáno. ()

dANo

Jednoznačne 100%-ná záležitosť! Vynikajúci príbeh o študentovi, ktorý v podstate nemá rodinné zázemie a to, že sa jeho matka zbaví dedičstva len preto, aby mohol ísť na internátnu školu (ale hlavne, aby mohol ísť preč od otčima), mu maximálne vyhovuje a za každú cenu sa tam chce udržať a nenechať sa vyhodiť kvôli výtržnostiam, kvôli ktorým ho vyhodili z predchádzajúcej školy. Ale vôbec to tam nemá jednoduché, lebo školský poriadok je v tejto novej škole postavený na hlavu a hneď niekoľko vecí v ňom ho provokuje natoľko, že má veľký problém, aby si nespravil problémy... Také napätie, ako pri sledovaní Erika v boji proti týmto provokáciám a školskému poriadku, sa častokrát nevidí ani v žánrových thrilleroch. Vrele odporúčam, lebo taký dobrý film s takou dobrou myšlienkou vznikne len raz za pár rokov. ()

Natabar

Po shlédnutí KLASS a po zjištění doporučení na ONDSKAN jsem se začal notně těšit, že uvidím propracovanější dílo než začínající Klass trpící několika nemocemi (např. dírami ve scenáři a ne úplně snadnou uvěřitelností). Avšak jestli se mi KLASS jevil jako přitažený za vlasy, pak ONDSKAN je asi z úplně jiné planety. Tomuhle se nedá věřit ani v nadsázce - žeby za dlouhá léta nikdo nic neřešil... Pár zajímavých momentů, ale jinak nic moc - nereálné, zbytečně natahované a vposledku trochu (dost) nudné. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz