Scott Pilgrim jde na věc

• USA Scott Pilgrim Takes Off
USA / Japonsko / Kanada, 2023, 3 h 40 min (Minutáž: 26–29 min)

Réžia:

Abel Gongora

Predloha:

Bryan Lee O'Malley (komiks)

Michael Cera, Anna Kendrick, Mary Elizabeth Winstead, Brie Larson, Aubrey Plaza, Mae Whitman, Alison Pill, Ellen Wong, Kieran Culkin, Mark Webber (viac)

Scott Pilgrim se konečně seznámí s Ramonou Flowersovou, o které po nocích sní. Nejdřív ale musí vyřídit sedm padouchů, kteří to s ní kdysi táhli. (Netflix)

DJ_bart

"Já nevěděla, že jseš cinefil." "Co je cinefil?" ____________ Diváci buď nečetli původní komiksovou předlohu, jinak si názory typu "šlo z toho vyždímat víc" nedokážu vysvětlit. Stejně jako Scott Pilgrim komiksový, tak i Scott Pilgrim seriálový je konceptuálně a multi-žánrově neskutečně hravou [a tak akorát šíleně ujetou] komiksovo-videoherně-sitcomovo-popkulturní limonádou, která nejenom brilantně využívá svůj komiksový rozměr, tak i rovinu čtvrtý stěny, ale i zároveň svůj source-material umně modernizuje a upravuje vůči současnému publiku [a to jak pro fanoušky, tak i diváky komiksovou sérii nepolíbené]. Přitom jde v jádru pudla o [možná (a)]typickou teenage romanci o tom kterak chce jeden naivní geek získat holku svých [nebo spíš ze svých?] snů – háček je však v tom, že v cestě mu stojí jejích 7 ďábelksých ex-boyfriendů.... Autoři se sice vydali alternativním dramaturgickým směrem, který se místo na charakter Scotta zaměřuje spíš na postavy vedlejší, což asi fakt nikdo nečekal, poněvadž výrazných příběhových odklonů od předlohy by se sice samozřejmě našlo [celá detektivní zápletka], to však nemění nic na hravosti a kráse týhle punkově-funkový adaptace.... Scott Pilgrim Takes Off zároveň funguje jakožto skvělá pocta kultovnímu filmu Edgara Wrighta [vzhledem k tomu že postavy dabují naprosto stejní herci z původního filmu], včetně nespočtu meta-referencí na jeho neméně kultovní Cornetto trilogii, o perfektních cameích [Simon Pegg, Nick Frost, Al Yankovic] radši ani nemluvě. Inu, meta-zážitek jaxviňa a splnění fanouškovských snů – co víc si přát? .... VERDIKT: 8,5 veganských policajtů z 10; boží tvůrčí fuck-off; nic pro diváky bez nadhledu :)) .... PS: týpek co dělal překlad cz titulků pro Netflix ty komiksy fakt nečetl haha. ()

novoten

Nebýt toho, že spousta diváků očekávala dějovou kopii filmu ve dvakrát delší verzi, do které se vejde každá maličkost z předlohy, svítilo by zde hodnocení ještě o pěkných pár procent vyšší. Seriálový Pilgrim je totiž úplně jiný, než jakého jsem čekal já, jeho fanoušci nebo i zavilí odpůrci. Je jiný snad ve všem a díky tomu jsem se k tomuhle fandomu konečně pořádně přiblížil. Nechci prozrazovat jakoukoli pointu, ale od konce první epizody sledujeme úplně jiné vyprávění, které si dělá, co chce. Baví, dojímá a občas až téměř odpočívá. Vážně, jak jinak totiž nazvat chvíle, kdy se dvě postavy jen tak procházejí po hollywoodské továrně na sny nebo si spolu zahrají písničku a scénář na ně počká, neutíká a jen baví a prohlubuje charaktery, které jsem vždycky znal jen jako (jakkoli zábavné) figurky. Dospění všech zúčastněných je navíc hrozně znát, protože i když se vypráví v podobných kulisách a o zcela stejných tématech, konečně to nejsou pózy nebo zkratky, konečně je o charakterech a jejich vztazích co říct a s nadhledem komentovat život a všechny jeho příjemně i nepříjemně nostalgické zákruty. K vlastnímu šoku bych zvažoval i nejvyšší hodnocení, vždyť meta rovina, se kterou se postupně dělají čím dál větší prostocviky, se veze na vlně Futuramy nebo Ricka a Mortyho, a přitom zůstává civilní. Jen ten Scott je pořád oním nesympatickým Michaelem Cerou a nemůžu mu přijít na chuť. Chci seriál, kde si jen Ramona bude povídat s Kim, Julie nebo Envy a konečně začnu psát Bryanu Lee O'Malleymu psát sáhodlouhé fanouškovské dopisy i já. ()

ditrue

| 90% | Jak se normálně snažím hodnotit objektivně... V tomhle případě jde objektivita stranou a vyhrává čirá radost fanouška, který dostal to, co ani nevěděl, že k životu potřebuje. Protože i když to reálně není na 5* - to množství nápadů, kreativního provedení, rozvinutí vedlejších postav a povedeného rozšiřování světa, který mi tohle relativně krátké anime dopřálo – díky tomu jdou všechny ty menší problémy, které s touhle adaptací mám, stranou. A zůstává jen nefalšované nadšení z toho jak se trojice O'Malley, Grabinski a Gongora nebála vydat směrem, který asi nikdo neočekával a že se jim to takhle skvěle povedlo. "I had a dream about that girl again." ()

Botič

Takhle to dopadá, když si s cool látkou hrají tvůrci, co tak úplně cool nejsou. Scott Pilgrim Takes Off uvízl někde na půl cesty. Dalo se z toho vytřískat mnohem, mnohem, mnohem víc. ()

Jeoffrey

Scott Pilgrim jde na věc je něco úplně jiného, než co jsem v úvodu čekal (prostou anime adaptaci) a ani po poslední epizodě se nemůžu rozhodnout, jestli je to něco, co jsem potřeboval nutně vidět, nebo co jsem si přál. Ano, rozšiřuje se tu příběh, hodně se tu rozkreslují některé postavy, ale jsem dostatečně velký fanoušek Scotta Pilgrima a jeho vesmíru, abych to nekriticky a nadšeně ocenil, abych si to opravdu užíval? Animačně jde o solidní počin, studio Science Saru rádo pracuje na netradičních a animačně originálních (na japonské studio) projektech a i tenhle se jim zkrátka povedl. Hudba byla dobrá a také jsem ocenil návrat původních herců z filmu (což byl hlavní důvod, proč jsem u anime dal po opravdu dlouhé době přednost anglickému dabingu). Ale jako celek mě to hlavně tím příběhem zase až tak úplně nechytlo. Nevím, jestli jsem v momentě, kdy mi došlo (konec prvního dílu), že tohle tedy nebude jen adaptace, ale vlastně taková hodně alternativní interpretace s přesahem, neměl příliš velká očekávání a pak nebyl třeba jen zklamaný, že to vlastně nebylo až tak ujeté a unikátní, jak jsem od toho najednou čekal. Takže i když to byl zajímavý seriál, dobře se na něj dívalo, jsem rád, že jsem viděl tyhle postavy v dalším novém provedení, nějak se nemůžu dokopat k něčemu lepšímu, než jen říct, že to bylo fajn - což je pro mě ale jen nějakých 6 --- tady spíš 6,4/10. ()

Tsuki

Vzpomínám si, jak jsem v roce 2010 byla v kině na filmové verzi. Přestože jsem vůbec neznala komiksovou předlohu, film mě mimořádně pobavil a hned si mě získal svou nesvázaností, hravostí a absurdním humorem. Když se tedy po letech objevil na Netflixu tento nový animovaný seriál a navíc sklízel docela dobrá hodnocení, říkala jsem si: „Proč ne, třeba se opět pobavím v šíleném „pilgrimovském“ stylu…“ Jenže chyba lávky. Seriál sice nabízí jiný, nový příběh (totožný s filmem je tuším jen první díl, pak se dějová linka rozchází), ale zpracování a humor jsou tak ZOUFALE špatné! Příběh naprosto postrádá smysl, což by samo o sobě nevadilo (ostatně absurdita ke Scottovi Pilgrimovi patří), jenže to by to musel vyvažovat právě ten humor, který je v případě absurdity nepostradatelný. Jen tak je totiž divák schopný na nesmyslnost přistoupit. Tady bohužel povětšinou zůstává jen ten chabý a nesmyslný příběh a jinak je to jedna velká nuda. Po prvním dílu, kde se recyklovaly některé původní vtipy, jsem ještě měla naději a říkala jsem si, že se od teď příběh rozjede, ale postupně celý seriál spíš jen s každým dalším dílem upadá. Seriál se očividně pokouší být vtipný, ale z nějakého důvodu se to povede jen málokdy. Většina humoru selhává ve správném podání nebo načasování, některé vtipy jsou i v základu dost špatné a ubohé. Výsledek je takový, že jen málokterý vtípek skutečně vyzní a pobaví. Dokonce i ty opětovně použité vtipy (které byly v hraném filmu a fungovaly) naopak v podání tohoto seriálu spíše nefungují. Je to až žalostné… po několika dílech mi bylo jasné, že už to asi lepší nebude. Snažila jsem se v seriálu najít aspoň něco jiného, co by fungovalo, ale pravda je taková, že příběh nefunguje ani po emoční stránce. Vyprávění je to veskrze povrchní a ne moc zajímavé, s množstvím klišé. Obzvlášť závěrečné „prohlédnutí“ Ramony o tom, jak před svými příteli vždy utíkala, je takové klišé, že spíš než aby vás to dojalo, tak se vám jen protočí oči v sloup. Za mě velké zklamání. Nevěřila bych, že se dá u Scotta Pilgrima takhle nudit. Plusové body pouze za chytlavou úvodní písničku a původní hlasy herců z filmu. ~(1,7)~ ()

Sawy

Vlastně docela překvapivá pecka, rozhodně pro lidi, který baví lore okolo Scotta Pilgrima. Nápad využít dnes už nadužívaného konceptu multiverse a dát tak postavám, které byly v komiksech a o to více pak ve filmu jen jednorozměrně definované figurky, šanci stát se plnohodnotnými charaktery, je parádní a chytře využitý. Je zajímavý, že i když měl tvůrčí tým skrze animovanou formu možnost utrhnout se maximálně ze řetězu, měl jsem pocit, že vizuálně je to vlastně míň nápaditý než Wrightův hraňák, mnohem víc se tady tlačí videoherní než komiksová estetika, jejichž balanc byl v původní adaptaci to největší ozvláštnění. I tak ale super rozšíření, který dává smysl a opravdu k originálnímu textu něco přináší. 85 % ()

ScarPoul

V niečom nápadité a invenčné a v niečom nudné a nezaujímavé. To, že to od prvého dielu ide svojou cestou a ignoruje predlohu ( či už komiks alebo film) dokážem rešpektovať. Užijete si to práve preto, že styčné diela poznáte a máte radi. Čo ale zamrzí je určitá plochosť jednotlivých motívov. Hlavná zápletka je minimalizovaná na putovanie za postavami, ktoré ani nerozvíjajú svoje charaktery ani nepodporujú žánrové pravidlo pátrania. Po dopozeraní zostala pachuť zbytočnosti. Až tak skalný fanúšik nie som, aby som sa k tomuto vracal. A keď si už mám pozrieť Scotta Pilgrima tak si pozriem radšej film alebo prečítam komiks. Hoci po tomto si nie som až tak istý, či som z takéhoto typu príbehov nevyrástol. Lebo tu išlo veľmi veľa vtipov a mrknutí úplne mimo mňa. Potešilo ale obsadenie pôvodnej zostavy. Takže solídne 3*. ()

SonGokussj

Začalo nejistě, ale styl i vyprávění mě dostaly :-) Slabší poslední episoda. Měl jsem za to, že to bude kopírovat film, naštěstí se rozhodli pro zcela nový zážitek a to se vyplatilo. Kiss Shield 85 % ()

Vidly10

Jakožto velký fanoušek filmu Scott Pilgrim vs. The World jsem seriálovou adaptaci s nadšením očekával. Obsazení původních herců do dabingu a kreativní dohled Edgara Wrighta nasvědčovaly, že půjde o dobrý zážitek. Animace podobná komiksové kresbě navíc budila dojem, že může zpřístupnit humor a příběh lidem, kteří ho v live action verzi nezvládli zkousnout. A musím říct, že to tak i působí. Až na pár chvil je animace příjemná a její režie a celkové využití je hlavně v prostředních epizodách seriálu naprosto bravurní. Skvěle se pracuje i se světlem, stíny a různými filtry, které se zde hojně využívají. Zásadní problém seriálu však vidím v tom, že se vydal naprosto svou cestou. Je to špatně? Ne. Ale může to působit zvláštně. Seriál sice prohlubuje charaktery vedlejších postav, ale na druhou stranu příliš spoléhá na fakt, že hlavní postavy znáte, a tak vám téměř nepředstaví, ani je, ani vztahovou problematiku. První epizoda tak působí velice uspěchaně a zkráceně. Doporučuji tedy nejdříve vidět film, než se pustíte do seriálu. Nemám upřímně nic proti Ramoně, je to jedna z mých oblíbených postav napříč romantickými příběhy, ale první polovina by se měla spíše jmenovat „Ramona Flowers Takes Off“, jelikož přítomnost Scotta je zde… vlastně zde není ve čtyřech dílech vůbec. A ačkoliv jsem rád, že dabují původní herci, tak jsem měl občas lehký problém právě s Ramonou, hlavně v prvních pár epizodách. Důležité ale je, že je to zábavný seriál, který vychází ze zábavného filmu, na který několikrát odkazuje, drží jeho styl a atmosféru. Pokud ale čekáte animovanou adaptaci populárního snímku, počítejte s tím, že budete zklamaní. Je to prostě takový Scott Pilgrim ve velmi alternativní realitě. ()

Blackhand47

Kdyby byl seriál od začátku propagován jako pseudo-sequel, možná bych mu dal i vyšší hodnocení, ale takhle je z toho podobně kontroverzní dílko, jako je třeba čtvrtý Matrix, který se rozhodl jít meta cestou. Obecně mi tenhle způsob vyprávění nevadí a právě zmíněný film Wachowskich nebo komiksový Klub rváčů mám kvůli boření čtvrté stěny a jistých pravidel i rád. Scott Pilgrim má ale obří problém v tom, že jsme všichni čekali věrnou animovanou adaptaci díla, což u západní tvorby obvykle není zvykem a za takovým Japonskem v tomhle zaostává. Byť byl film víceméně věrný, nestihl do omezené stopáže všechny díly komiksu narvat a animovaný seriál to mohl napravit. Místo toho tu ale máme podivné pokračování, ve kterém se cestuje časem, aby se původnímu příběhu zabránilo. Zápletky s cestou časem jsou ale velmi choulostivé a tady se to myslím příliš nepovedlo. Animace je ale perfektní a první díl jsem si vlastně dost užil, dokud nedošlo k onomu zvratu na konci. Další díly mají místy skvělé vtipy, ale jelikož jsem si nesl hořkou pachuť z toho, že nejde o to, co jsem čekal, nevnímal jsem je zrovna pozitivně. Příběhově je to ale i díky jinému směřování zápletky pořád slabší než film i původní dílo... a to je škoda. Když už se rozhodli hrát si s meta-vyprávěním, mohli se více odvázat. Takhle měli tvůrci koule akorát k šílenému kroku... který zůstal nevyužit. Hodnocení: 45 % ()

Starletka

Ještě u prvního dílu jsem se bála, že půjde o pouhou prostou sprostou kopii filmu 1:1 (to bych si zrovna mohla po milionté a prvé pustit film), ale naštěstí od druhé epizody dál přichází zcela nový obsah - alternativní vesmír, ve kterém nehraje hlavní roli self-insert pro incely, ale manic pixie dream girl, i když ve výsledku je vlastně úplně jedno, který z nich to je, a který hledá toho druhého, protože oba zůstanou stejně ploší, nevyvinutí a nudní jako v původním ději a plní úplně stejné role. Podstatné je, že mnohem větší prostor tentokrát dostávají všechny vedlejší postavy, které se na rozdíl od hlavních protagonistů nějakého toho aspoň drobného vývoje dočkají (Wallace je pořád nejlepší). Velice mě potěšil také návrat původního obsazení (i když dabing místy skřípe a nesedí na obraz) a animace byla taky fajn. 7/10 ()

M.i.k.e

stylizací má tohle poloanimé ke komiksu hodně blízko a nabídne nejeden velmi dobrý nápad, nicméně se nemůžu zbavit pocitu že to mohlo být ještě lepší. Přeci jen animace nabízí prakticky neomezené možnosti a tak se mohli tvůrci v čele s autorem vyřádit ještě trochu víc. Nuda to každopádně není a animovaná forma Scottovi sluší...60% ()

Kwaichi

Scott Pilgrim bez Scotta Pilgrima? Aspoň taký som mal pocit skoro počas celej série. Úvod bol dobrý, v strede tempo úplne zaspali, našťastie posledné epizódy to celé zachránili. ()

Remivsremi

To, že se podařilo sehnat hlasy původních herců je úžasné. Také kvitují rozhodnutí vydat se příběhově jiným směrem. To je však asi z pozitiv vše. Děj je bídný. Styl vyprávění otravné a nezáživné. Nejvíce mi však vadí absence toho nejcennějšího z hrané verze, a to vymazlené a do nejmenšího detailu promyšlené scény a momenty. Tady dostanete jen neoriginální animace, která se vizuálně drží komiksu, ale nenabídne choreografii, střih či tempo filmové verze. A tím tenhle projekt u mě nejvíce upadá. Není třeba u něj trávit čas. 40% ()

hroubek

Mám rád filmového Scotta Pilgrima, mám rád komiksy o Scottu Pilgrimovi, a proto jsem se těšil na tenhle animovaný seriál. Na rovinu říkám, že mě seriál velmi překvapil. Čekal jsem, že to bude o trochu věrnější adaptace komiksů, ale seriál jde na to úplně jinak. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, a proto tvůrci přišli s jiným konceptem a vystavěli příběh a zápletku na něčem jiném. Osobně jsem s tím lehce bojoval, jelikož se ukázalo, že osm dílů je moc a bohatě by stačilo, kdyby těch dílů bylo šest. V prostřední části je to nudnější a některé věci se opakuji dokola, akorát s jinými postavami. Na druhou stranu, tvůrci nabízí něco jiného, originálnějšího a hlavně mají asi miliardu nápadů, milují svět a postavy, a je z toho cítit, že jde o srdcový projekt pro všechny, kdo na tom pracovali. Takže pokud máte rádi anime a Scotta Pilgrima, tak dejte tomuhle seriálu šanci. ()

ondraondra

Vizuálně podmanivá animace společně s nečekaným vývojem děje a geniálním humorem dává dohromady mistrovské dílo, o kterém jsem netušil že někdy uvidím. ()

Soweek

Na návrat Scotta jsem se hodně těšil, obzvlášť, když jsem se dozvěděl, že se vrací prakticky všechna jména z Wrightovo zpracování. Animovaná verze se bohužel ztrácí sama v sobě a v podstatě urputně nudí. I když to není naprostá blbost, musel jsem se nutit to vůbec dokoukat, protože to nemělo vůbec co říct. Sex Bob-omb neboli Beck se předvedl pouze s jednou velice krátkou písničkou a mé přání v celé album tak asi zůstane navždy zapovězené. Velká škoda. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD