The Green Hornet

USA, (1966–1967), 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Tvorcovia:

George W. Trendle

Predloha:

George W. Trendle (rozhlasová hra) (viac)

Hudba:

Billy May

Van Williams, Bruce Lee, Wende Wagner, Lloyd Gough, Walter Brooke, William Dozier (rozprávač), Bill Baldwin, James Best, Celia Kaye, Signe Hasso (viac)

Přes den je obyčejný novinář jménem Britt Reid, ale v noci se mění na maskovaného bojovníka se zločinem, zvaný The Green Hornet (Zelený sršeň). Geniální detektiv a mistr bojových umění v jedné osobě, vždy neodmyslitelně doprovázený svým asijským pomocníkem Katem a technicky dokonale vybaveným automobilem, přezdívaným "Black Beauty".

Ve své době velmi populární televizní seriál, inspirovaný stejnojmennou comicsovou sérií se natáčel v letech 1966-67. Do dějin se zapsal především jako startovní můstek pro kariéru budoucí hongkongské legendy - herce a přeborníka v bojových uměních Bruce Lee, jenž ztvárnil úlohu Kata. Hudba ze seriálu byla použita v klíčové akční sekvenci filmu Quentina Tarantina Kill Bill z roku 2003. (TongPo)

kaylin

Myslel jsem si, že seriál budu hodnotit poměrně negativně, ale když se srovná s dalšími seriály z té doby (např. "Batman") přece jen z tohoto srovnání "The Green Hornet" vychází jako vítěz. Čím je to dáno? Tak těch faktorů je hned několik,ale pěkně postupně. Nejprve o tom, jak vlastně seriál vznikal. I když to tak vypadá "Zelený sršeň" není původně komiksovým hrdinou, ale hrdinou rozhlasovým, který se objevoval v éteru od roku 1936 nepřetržitě do roku 1950. i když na různých stanicích, a pak se vrátil ještě v roce 1952. Nové rozhlasové díly pak natočeny nebyly. To už ale stačil vzniknout televizní seriál seriál "The Green Hornet" v roce 1940 a jeho pokračování "The Green Hornet Strikes Again!" (také 1940). Nejúspěšnějším se ale stal seriál z roku 1966, na který se chci dnes soustředit. Mezitím samozřejmě vznikaly i komiksy o tomto hrdinovi, v roce 2011 jsme se dočkali i snímku "Green Hornet", který šel i v českých kinech a kde jsem se s ním poprvé setkal i já. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/04/the-green-hornet-serial-1966-1967-70.html ()

HKstars

Let´s roll, Kato Legendární comics, radiová show a nakonec i televizní seriál, který inspiroval mnohé - Quentin Tarantino si vypůjčil jeho znělku do Kill Bill, hlavní hrdina Black Mask ukradl kostým jednomu z hrdinů a pro Kevina Smithe (který teď pracuje na scénáři k remaku) se stal comicsový Green Hornet branou do světa barevně potištěných stránek a za vlasy přitažených stylizací. A konečně... pro Bruce Leeho znamenal televizní seriál Green Hornet vstup do amerických domácností. I když se show vysílala jen dva roky, Bruce měl veliký úspěch, hostoval i v dalších seriálech (Marlowe, Longstreet) a dokonce protlačil několika producentům i své vlastní nápady (ale to už zabíháme dost daleko, o sérii Kung-Fu a rasových předsudcích, které Bruce stály hlavní roli si povíme jindy). Hlavním hrdinou seriálu je přirozeně sám Green Hornet (Van Williams), ve dne je to milionář a vydavatel novin Daily Sentinel, Britt Reid, ale v noci se svým speciálně upraveným Chryslerem Imperial (ve filmu se vůz jmenuje Black Beauty - Černá kráska) a věrným poskokem (no ano, je to tak) Katem křižuje ulice, hledá senzace pro své noviny a řeší zapeklité zločiny. Pro tyto účely je kromě "batmobilu" vybaven i řadou vynálezů - speciální "žihadlí" šipky, přiruční žihadlo (taková futuristická hůl), žihadlí sprej, prostě všechno co takový "zelený sršeň" potřebuje, včetně zeleného ohozu a škrabošky, aby protivníci nezponali jeho civilní já. Občas ale dojdou vynálezy i dobré nápady. Reid má slušný pravý hák, ale proti přesile je opravdovou jedničkou Kato, je to Asiat a proto je logické, že umí kung-fu! Bruce Lee byl snad prvním, kdo tohle klišé uvedl v život a právě díky tomu, co před kamerami předváděl si v Hollywoodu vyšlapal cestičku (a dodnes po ní všichni chodí, včetně Jeta Liho nebo Jackieho Chana). Bylo natočeno 26 epizod, ale pokud nežijete v USA, zřejmě Green Horneta nikdy neuvidíte v akci. V Anglii na to mysleli a proto vydali DVD s výběrem tří "nejakčnějších" epizod, v této podobě byl také seriál prezentován v roce 1974 (po Brucově smrti) v hongkongských kinech. První epizoda pojednává o podezřelých praktikách v jednom loveckém klubu, ve druhé se naše duo střetne s pomateným vědcem, který využije veřejného pobláznění mimozemšťany k ukradení vodíkové pumy a nakonec se Kato bude muset postavit vyděračům v čínské čtvrti, které vede obávaný mistr ovládající styl kudlanky. Bohužel je až příliš jednoduché seriál odstřelit. Hlášky tu šustí čtyřicet let starým papírem, celé je to neuvěřitelně cheesy (hlášky jako "žihadlí puška. zkontrolována. žihadlí kopí. zkontrolováno" vás nenechají v klidu) - auta smykují v zatáčkách při rychlosti deseti kilometrů za hodinu, zadní projekce a stop-motion triky jsou všudypřítomné a souboj s mistrem stylu kudlanky je k smíchu, protože trvá slabých pět vteřin. To co předvádí Bruce muselo tehdy Ameriku řádně zaujmout, ostatně nikdy nic podobného neviděla, dnes však potěší jen s obdivuhodnou jistotou naskakovaný side kick. V televizním Green Hornetovi je trocha pověstné comicsové esence, stejně jako i v televizním Batmanovi z roku 1966, ale musíte být opravdu VELKÝ fanoušek předlohy, abyste se při jejím hledání neumlátili smíchy (zvlášť ona prostřední "sci-fi" epizoda je velice úsměvná). Přelomové akční scény tu však nehledejte ani náhodou, kdo bude shánět Horneta za tímto účelem, ten dostane pořádné žihadlo. 40% () (menej) (viac)

Rogue

Boston Blackie v kostýmu. Z rozhlasu do televize, z televize do comicsu. Start pro úspěšnou kariéru Bruce Lee, svižných 26 minut, skvělá hudba. ()

• Bruce Lee s humorem uvedl, že do role Kata byl vybrán proto, že byl jediným asijským hercem, který dokázal správně vyslovit „Britt Reid“. (Rominator)
  • Bruce Lee byl v Honkongu natolik populární, že se v čínském městě seriál vysílal pod názvem The Kato Show. (Rominator)