James Bond: Žiť a nechať zomrieť

• Česko Žít a nechat zemřít (viac)
Ukážka z filmu

Vražda v sídle OSN privádza Bonda do USA. Stopy vedú do Orleansu, kde sídli gang priekupníkov drog. Odtiaľ sa agent 007 presúva na ostrov San Monique v Karibskom mori, ovládanom kultom Voodoo. Nebol by prvým belochom, ktorý by zomrel mysterióznou smrťou ak by sa pokúsil odhaliť tajomstvo maskovaných plantáží, vďaka ktorým môže získať doktor Kananga tony heroínu. (RTVS)

cheyene

Bond 8 - První Mooreova bondovka mě zaujala svoji zvláštní atmosférou, záporáckým seskupením Dr. Kanangy, prostředím a bond girl Solitaire...Moore je tu ještě mladý (relativně mladý), což je velké plus. Celkově měl štěstí na filmy, které jsou sice s každým dalším pokračováním víc a víc komediální, ovšem přistoupíme-li na tento styl, o zábavu máme postaráno. "To je starý dobrý Albert. Jednou jsem nedával pozor a sundal mi celou ruku." ()

kinej

Moore se uvedl jak nejlépe jen mohl. Film má všechno co považuji u Bonda za důležité. Zároveň je Live and Let die důkazem toho, že Bond nemusí být vybaven tunami technických vymožeností, aby se mohl řadit mezi ty nejlepší. Naopak stačí zajímavý příběh, okořeněný dobrodružnou a exotickou atmosférou a když se přidají vydařené akční scény a špetka humoru není co řešit. Navíc je zde i charismatickým záporák a skvělá hudba. ()

paascha

Nezapírám, že Moora jako Bonda moc nemusím. Navíc tenhle příběh s voodoo bubákama taky není z nejsilnějších. Ale aby se neřeklo, je to pořád lepší, než ty cik cak sračky, co z mého oblíbeného agenta Jejího veličenstva dělají dnes našlehaný píčusové z reklamek ()

Fiftis

Jedna z najlepších Mooreových bondoviek. I keď je to stále priemer. Na tie najlepšie diely s Connerym asi nemá, ale stále je to veľmi dobrá zábava. Má však pár múch ako že všetci starnú, len Bond (vďaka výmene herca) nie. Moneypenny vyzerá ako jeho matka, M ako jeho dedko..Je to klasická bondovka a na tých starších by sa snáď ani nemali hľadať chyby. Doba bola iná, triky boli iné, len Bond mohol zabíjať môže zabíjať a bude zabíjať. Proti Rogerovi Mooreovi nemám nič, ale nikdy som ho nepovažoval za sexsymbol, ani keď mal 30 a myslím, že to nebola najlepšia voľba, obsadiť ho za Bonda, obzvlášť keď ich mal toľko. ()

filmfanouch

Sean Connery Jamese Bonda nemohl hrát věčně, zvláště v případě, že Conneryho definitivní odchod z role po Diamanty jsou věčné (ignorujme teď neoficiální bondovku Nikdy neříkej nikdy z roku 1983 v režii Irvina Kershnera, která je v podstatě předělávka Thunderballu) zároveň neznamenal konec série a producenti se už tehdy populární a extrémně výdělečné série prostě jen tak vzdát nechtěli. Stejně jako V tajných službách Jejího veličenstva se tak začalo pracovat s novou tváří a tentokrát producenti šáhli po herci, který už si Bonda mohl původně zahrát právě V tajných službách Jejího veličenstva. Ano, byl to Roger Moore! Je nutné si uvědomit jednu věc: Se startem éry Rogera Moorea (která trvá mezi lety 1973- 1985) si bondovky procházejí zásadní změnou. Ano, se sérii sice zůstali tradiční trademarky, které nastavil Goldfinger a které se sérii následně vydrželi víceméně právě až do roku 1985, kdy si Roger Moore ve věku 58 let definitivně roli Jamese Bonda opustil, pořád jsou ale Mooreovky specifickým obdobím Jamese Bonda. S nástupem Moorea a jeho ztělesněním Bonda. Bondovky díky jeho komediálnímu talentu dostali formu nadhledu a většinou fungovali i díky Mooreovým improvizačním schopnostem. Bondovky se v éře Moorea začali brát méně vážně, byli více k popukání a především se James Bond ve filmech Moorea vydal i na místa, které by člověk jen tak nečekal. Ale o Moonrakeru si teď povídat nebudeme. Budeme si povídat o první bondovce s Moorem- Žít a nechat zemřít. Producenti opravdu nechali zemřít Conneryho ztvárnění, aby dovolili žít ztvárnění Rogera Moorea. Mooreův Bond už se přitom hned ve své první bondovce potýká s hrozbou, kterou byste možná v Bondovi jen tak nečekali-Voodoo gang! Právě režisér do té doby nejlepší bondovky Goldfinger Guy Hamilton se vrátil, aby si po promarněné příležitosti jménem Diamanty jsou věčné tak trochu spravil pověst (a aby si jí o rok později zase trochu pošramotil bondovkou Muž se zlatou zbraní a člověk, který kdysi představil tu pravou esenci Jamese Bonda se tak se sérii bohužel nerozloučil v nejlepším). V případě uvedení Mooreova Bonda se na to naštěstí tvůrci pokusili jít aspoň trochu inovativně a funguje to tak moc dobře i díky faktu, že Roger Moore opravdu není Sean Connery. Nešlo tak o castingový fail jako v případě George Lazenbyho, který byl pro bondovku V tajných službách Jejího veličenstva vybrán právě především proto, že byl Connerymu podobný (a ignoroval se tehdy fakt, že půjde o jeho herecký debut, což se později i ukázalo jako ta zásadní chyba). Žít a nechat zemřít poté možná není vrcholem bondovské série, základní bondovská premisa je v případě tohoto filmu v podstatě jenom ozvláštněna věcmi jako je právě onen kult vodooo a prostředí Afriky...... jenomže to ve finále skutečně vůbec nevadí! Tohle nové pojetí Bonda nebylo vyloženou sázkou na jistotu a nová vlna s Moorem mohla dopadnout stejným průšvihem jako pokus udělat z nového Bonda Lazenbyho. Jenomže se to zde skutečně povedlo. Žít a nechat zemřít předvedlo parádní akční sekvence, zábavné momenty nakonec fungují neskutečně a především je ve finále skutečně vidět, že vzniká ukázka toho jak správně vytvořit nového Jamese Bonda. Tedy prostě a jednoduše svěže. Osobně mám k bondovkám Moorea strašně složitý vztah, který se odvíjí od toho, že se mi zhruba půlky bondovek z této éry líbí a ta druhá zase zrovna moc ne. Rozhodně to ale není chyba Moorea. Jeho cyničtější a méně vážné pojetí Bonda je naopak bravurní a i přes fakt, že bylo Mooreovi v době natáčení 45 let mu toho svůdníka a nejlepšího agenta MI6 prostě věříte. To se bohužel nedá s jednoduchostí říct o těch bondovkách, kdy už Mooreovi táhlo na 60 let, přesto právě v Žít a nechat zemřít byl Moore představen ve vrcholné formě, kterou si navíc většinu následujících filmů ještě dokázal funkčně udržet. A dodnes se tak na Moorea ve spojitosti s bondovkami nemusí vzpomínat ve zlém. Jane Seymour jako Bond girl Solitaire nepatří mezi nejvýraznější Bond girls, přesto to ale není chyba Seymour, která působí jako ideální příklad svůdné Bond girl. Problém je v tomhle ohledu spíše ve scénáři Toma Mankiewicze, který zrovna postavě Solitaire nevymyslel kdovíjak obstojný charakterní arch. Těžko říct jak moc věrná vlastně adaptace 2. Flemingovy knihy je věrná knižní předloze (minimálně z pohledu člověka, který jí nečetl), postava Solitaire ale neurazí a zároveň ani jednoduše nenadchne. Naprosto výrazného má ale tato bondovka svého záporáka. Diktátor Kananga v podání Yapheta Kotta řadím mezi nejlepší bondovské záporáky a Kotto zde předvádí jak víceméně nedoceněným herecký talent je. Éra Jamese Bonda je ostatně plná výrazných záporáků, kteří se dodnes stali jedněmi z nejznámějších bondovských protivníků. A povedlo se to právě už u startu a právě jako závěrečná konfrontace s Kanangou je jeden z těch momentů Mooreovy éry, kde se dokázala držet rovina mezi zábavnosti a přehnaností. Do téhle bondovky je velmi snadné zamilovat se díky její výpravě, výborné akční sekvenci s vodním člunem, skutečně strhujících momentech s vodoo klanem a především díky úvodní stejnojmenné písní Live and Let Die od Paula McCartneyho, který tuto píseň napsal se svojí ženou Lindou a následně hudbu složil společně se svojí skupinou Wings. Tato píseň byla nejenom první bondovským songem, který dostal nominaci na Oscara, ale stala se snad prvním bondovským songem, který se stal fenoménem, poslouchal se v rádiích a byl použit několikrát i v jiných snímcích. Už jenom ty stylové úvodní titulky s doprovodem té písně vás donutí si tuhle bondovku víceméně zamilovat. Je možná pravda, že tahle bondovka není dokonalá, možná by jí prospěla větší dramaturgická hygiena a Mooreovi možná ještě chvilku trvalo, než se v roli definitivně uchytil a mohl začít právem místo whisky pít Martini. Jenomže mám osobně tuhle bondovku pořád strašně rád a v době svého vzniku musela být jednoduše ideální ukázkou toho, že nám James Bond ještě může předvést rozhodně zajímavé věci a že jediný způsob jak tuhle sérii nevyčerpat a nadále s ní pokračovat je prostě začít se svěžím větrem. Ten svěží vítr se možná časem okoukal a ne všechny bondovky z éry 1973-1985 dopadli bravurně, přesto to ale rozhodně neplatí o Žít a nechat zemřít. Bond zde prostě dostal novou duši, předvedl, že ještě není mrtev a člověk, který se nesmířil s tím, že je Connery definitivně pryč měl prostě smůlu. Kdo se s tím ale naopak smířil si mohl užívat právě tu novou krev v žilách, která téhle sérii přece jen nějakou dobu slušela...... () (menej) (viac)

JohnnyD

Roger Moore bohužiaľ nie je Sean Connery, ale aj tak je to dobrý Bond. Plusy: skvelý názov, hudba, dokonalá titulná skladba, sexy (ešte nie plastelinová) Jane Seymour, Roger Moore; Zápory: dementný dej o drogovom bossovi, voodoo, Harlem gangstaz, trápny šerif, niekoľko lacných vtipov (nechcene smiešna naháňačka na letisku) a roztrieštenosť a chaotickosť deju (ale to je problém väčšiny Bondov). ()

Madsbender

Pre mňa jeden z jasne najlepších dielov "mooreovskej" etapy - už za famóznu McCartyho pieseň a vítanú ozvláštňujúcu prímes príbehu v podobe woo-doo nádychu. Tvrdosť a elegancia poňatia v jednom, kostýmy sú tu skvelé, protipól v podobe stúpajúcej hviezdy Yaphet Kotta - mľask. Tento diel si, narozdiel od väčšej časti bondoviek, ktoré sú len občasným chlapským letným osviežením, rád kedykoľvek zopakujem. ()

hippyman

vtipem i akcí skvěle rozjetá první polovina bohužel nebyla dotažena do zdárného konce... v osmé bondovce poprvé vystupující Moore mi docela sedl, v některých záběrech dokonce jako by ze Zlatého oka vypadl neméně dobrému Brosnanovi, v tom by až takový problém nebyl, tak čím to bylo? snad trochu atypicky tmavým prostředím, snad únavnou čtvrthodinovou honičkou či suššími fórky ve druhé půlce, možná i několika zřetelnými chybami... lehce nad průměr to tedy vytahují přednosti dotorky Quinnové a McCartneyho nesmrtelný motiv. 60% ()

Foox

Lehce nadpřirozená bondovka se s ničím nepáře a sází akci, hlášku, akci,... ve slušném rytmu. Potěší i netradiční prostředí a lehké spletitosti děje. ()

Rominator

8. Bondovka - Roger Moore se poprvé zhostil role agenta 007 s povolením zabíjet. Nebezpečný kaskadérský kousek, při němž Bond projede dvouposchoďovým autobusem pod nízkým mostem a dojde k odělení vrchního patra, odjel Maurice Patchett, který byl skutečným profesionálním řidičem z Londýna. K dalším nezapomenutelným scénám patří Bondův útěk z krokodílí farmy a jeho následné pronásledování záporáky na člunech. K této akční jízdě se připlete komická postava louisianského šerifa J.W. Peppera (Clifton James), která je nezapomenutelná a svými hláškami ("To je ten syčák! Dostal jsem ho! - Kdo si myslíš, že seš? - Strůjce soudnýho dne? - My tu máme dost silnou klec na takovou zvěř, jako seš ty! - Tajnej agent?! - Na čí straně?!") a chováním pobavila. ()

HAL

Negři, samý negři - ještě že je tu velký bílý boss James Bond, který jim všem nakope jejich černý řitě. Toliko k ději, který sice ničím příliš nevybočuje z řady Bondovek (slušně zahraný Bond, ženy, superzáporáci, vynálezy, atd.), ale je ho dost tak maximálně na hodinu a půl, zatímco Žít a nechat zemřít má přes dvě hodiny a tudíž nehorázně nudí a to nejen v dialogových scénách, ale i v těch kde by měl být nejvíce dynamický a výrazný - v akci. Napětí veskrze mizivé, opravdu dobré spektakulární trikové a eye candy záběry by mezi tunami vaty taky jeden lupou pohledal... aspoň ty ženy, resp. TA žena tentokrát opravdu stojí za to - Solitare v podání Jane Seymour patří mezi Bondgirls jednoznačně k těm nejkrásnějším. 5/10 ()

mzss1

[68%] První Bondovka s představitelem Rogerem Moorem, který zde začínal ve svých 45 letech. Rozhodně jeho pozdější věk ke startu téhle slavné ságy není problém. V jeho poslední části mu bylo 57 a pořád to byl elegán s vtipnými hlášky. Moorovská éra o agentovi 007 nabízí mnoho nadlehčených scén a jeho postava má co do sebe. Nyní k tomuto jeho prvnímu počinu. Určitě to není žádná velká pecka, ale naopak ani nic, co bych musel nutně kritizovat. Mě prostě nesedlo celé to téma Woodo a všechny záporné postavy. Nejde o to, že jsou převážně tmavé pleti, ale třeba ty konkrétní scény s jejich kmeny, zvyky, bubnování, zaklínaní, použití hadů atd – to vše mě moc nebralo. První půlka filmu je taková pozvolná, ale stále se tu něco děje. Akce je taková rozmanitá, nic světoborného, pozornost si to ale udrží. V té druhé půlce mi přijde tempo svižnější. Naháněčka na člunech je dobrá a hlavně díky postavě šerifa Peppera se tu divák dost zasměje. Takže už i zde začala komediální linie, i když v dalších Bondovkách je Moore vtipnější a jeho osobnost ještě vypilovanější. Johna Barryho zde v hudbě nahradil George Martin. A jak to dopadlo? No, rozhodně Barryho nikdo jen tak nepřekoná. Martin se zde snažil, nesložil špatný OST, ale něco tomu chybělo. Ústřední song byl dobrý a i se sem tam ve snímku promítne. Ženská postava jako hlavní bondgirl je mladá, roztomilá. Ostatní postavy v pohodě, včetně stejného M. Q zde chyběl, ale co už. Úplný závěr mě už moc nebavil. Nicméně je to solidní start nového agenta, ale až tak mě to neuchvátilo, zejména jak už jsem psal výše tím dějovým tématem. Naštěstí další díly jsou mnohem lepší. ()

kingik

Docela zajímavá bondovka. Trochu to tam kazí zbytečně násilně naroubovaný humor. Povedená je rovněž skladba Paula McCartneyho, za kterou dávám hvězdu navíc. Ani tahle bondovka se nijak neliší od svých předchůdců. Pořád je to na jedno brdo, ale hlavní téma voodoo bylo tentokrát takové neotřelé. ()

dr.horrible

Tri veci na Live and Let Die stoja zato: Ústredný song, mladá Seymourka a naháňačka na motorových člnoch. A toť vše. Moore mi ako Bond nesedí, navyše je to celé nejak moc ujeté, komediálne a blbé. Ehm, viz Kiddo ()

Anderton

Sme v 70. rokoch, takže nikoho neprekvapí, že sa to tu bude hemžiť afroameričanmi a odkazmi na ich cool subžáner tohoto obdobia. O čo ich arcizloduchom išlo, som zase nepochopil a zase ma to vôbec nezaujímalo. Moore sa hneď predstavuje ako solídna náhrada za Conneryho, do prvej hodiny "položí" tri ženy. Tá druhá už nie je tak zábavná ako tá prvá, pretože mi prestala pripomínať to, čo už bolo pár rokov označkované ako typická bondovka. Seymour je tu celý čas zahalená, čo považujem za jednu z najviac nenapraviteľných chýb kinematografie vôbec. ()

Sašenka165

Ty tři hvězdičky rozhodně nejsou za Rogera Moora. Zajímalo by mě, proč se snažil hrát Bonda tak "drsně", když to nakonec vyznělo spíš jako hrubost. V každém případě tenhle film patří k těm horším Bondovkám. ()

nash.

Přes řadu výborných a standardně dobrých momentů patří k těm podprůměrným bondovkám... ovšem na druhou stranu i podprůměrná bondovka je stále ještě hodně nadprůměrný film... ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto

16.03.2021

Ve věku 81 let zemřel na Filipínách americký herec Yaphet Kotto. Informaci prostřednictvím sociálních médií zveřejnila jeho žena Tessie Sinahon a později ji potvrdil i hercův agent Ryan Goldhar.… (viac)