Juraj a Júlia už hádam nemôžu byť viac rozdielni. Ona je odkliata zámocká pani z rytierskych čias, on jednoduchý pastier oviec. Dokážu spolu poraziť zlo a chamtivosť? Nájdu k sebe cestu, aj napriek priepasti času a pôvodu, ktorá ich od seba delí? ... Juraj je chudobný, ale statočný pastier oviec z malej dediny. Kvôli zdieraniu zámockého pána Blažeja vidí Juro svoju jedinú možnosť v ceste do sveta. Na svoj sen si šetrí a s pomocou miestneho učiteľa sa aj učí písať a čítať. Všetko plynie podľa jeho predstáv, lenže do jeho plánov nečakane zasiahne osud: Júlia, zakliata zámocká pani, ktorú pred tristo rokmi zakliali mocichtiví príbuzní, aby sa zmocnili jej titulu a majetku. V tomto príbehu je však hlavný hrdina na rozpakoch. Čo si má chudobný dedinský šuhaj počať s urodzenou dámou, ešte aj z inej doby, ktorá mu zostane visieť na krku, keď on má so svojím životom celkom iné plány?! Záverečné odhalenie skutočného tajomstva troch zlatých dukátov bude pre diváka naozaj prekvapením. (RTVS)

Stanislaus

Tři zlaté dukáty mi přišly kvalitativně srovnatelné se štědrovečerním Klíčem svatého Petra, byť jde o dvě zcela odlišně pojaté pohádky. Film od našich východních sousedů má takřka romantický úvod (ve smyslu epochy, nikoli zamilovaného žánru): hned na začátku je v útrobách tajemné ruiny (hradu) postižena mladá šlechtična několikasetletým zakletím bez jakékoli jistoty na záchranu. Tvůrci se ve snímku viditelně snažili propojit dvě epochy, vzdálené od sebe tři sta let, přičemž jsem měl místy dojem, že v rámci modernějšího pojetí už trochu tlačili na pilu - ale zase na druhou stranu, v málokteré pohádce člověk vidí přes tři sta let starou šlechtičnou, jak řídí prastarý automobil. Tři zlaté dukáty těží především z vybraných lokací (viz Oravský hrad či klášter Rosa coeli) a venkovského koloritu, zatímco z hlediska postav/herců jsem už byl méně spokojený: nepřirozeně nabušený bača, nevýrazná zámecká paní, nepřesvědčivý padouch z hradu (zde mi sedla více penězchtivá teta z minulosti), nejapně nafoukaná vesnická fiflena atd. V závěru jsem byl ale vesměs spokojený a nebráním se v budoucnu opakované projekci. ()

BMW12

Musím říci, že Slováci natočili hezkou štědrovečerní pohádku. Velmi se mi líbilo to folklórní pojetí v kombinaci s nastupující průmyslovou revolucí (elektřina, první auto). Příběh je také poutavý, není to jen klasická pohádková komedie, ale je zde i drama, což oceňuji. Dávám stejné hodnocení jako české štědrovečerní pohádce Klíč svatého Petra, i když Tři zlaté dukáty byly o chlup lepší. ()

Flego

Konečne rozprávka z našich končín, ktorá stála za to. Štedrovečerná nádielka Slovenskej televízie sa podarila ako nikdy predtým. Film mal kúzlo rozprávky, originálnu zápletku, tradičný folklór, vtip a priniesol potešenie starším i mladším divákom. Mariana Čengel Solčanská mala úspešný rok. ()

honajz

Dvě scenáristky, tři dramaturgyně, a stejně je to plné chyb. Jako ano, vím, oč všem autorkám šlo, a občas ta snaha je znát, jenže nikde to není dotažené do konce. Vezmu to bez ladu a skladu. Je autorkám jasné, že jediná žárovka by v té době byla dražší než několik zámků dohromady? A on jich tam má pastýř oveček snad třicet? Ale no tak, přece si je nevyrobil svépomocí. A proud bere odkud? Kde je zdroj? Nějak jsem si nevšiml, že by se řešilo, jak ta elektřina vzniká. Prostě je. A má tam pasáček stejnosměrný, nebo už střídavý proud? Jako já chápu, že chtěly holky přiblížit lidské vynálezy i v pohádce (která vlastně pohádkou není, ale o tom později), ostatně v roce 1600 už si moudře na dvoře panny Júlie povídají o tom, že by se Země mohla otáčet kolem Slunce. Ale kurňa, aspoň kdyby to mělo reálný základ. Pokud vím, třeba k elektrifikaci Ruska došlo až po revoluci v roce 1917, v bývalém Československu se začalo se zaváděním elektřiny někdy kolem roku 1897, ale jen na pár místech v Praze, poslední dědina, slovenská, dostala elektřinu až v roce 1957. A exodus Slováků do USA začal kolem roku 1869. Nějak mi ta čísla neštymují. Vzducholodě to samé. Pokud beru v potaz, že asi má jít o rok 1900, tak to by nad Slovenskem žádná vzducholoď přeletět nemohla a rozhodně ne, aby se z ní shazovaly reklamní letáky. No nic, k filmu. Z toho, co jsem doposud napsal, je asi jasné, že půjde o prapodivný slepenec historie, moderní doby, Tisícročné včely a lidových tradic. Začne to fajn mysteriózně, aby se to pak celé zvrtlo a nikam asi další hodinu nesměřovalo, a po patnácti minutách se vše vyřešilo k naprosté spokojenosti všech zúčastněných kromě jednoho. Mankote, čarodějka jak sviň, co dokáže někoho zaklít na tři sta let, a její osud je pak lakonicky zmíněn jen jako "bála se tmy a umřela v hladomorně"? to si dělají scenáristky a dramaturgyně legraci, ne? Záporák na zámku má jednoho, slovy jednoho poskoka, všichni vědí, že nemá ani žádná práva lidu v podzámčí rozkazovat, ale přesto mu platí daně a jenom učitel se vzmůže na petici ke králi (kurňa, nemělo Slovensko v roce 1900 císaře?), přitom stačilo vzít pár chasníků z vesnice a pánovi dát přes hubu. A lidi z vesnice fakt, jakože fakt netuší, že na salaši bydlí najednou nějaká nová děvečka? A ta bohatá dcerka, proč vlastně chce chudého chasníka? Kvůli jeho tricepsům? Holka přijde zcela poprvé na hrad, a dostane od jediné služky k odnosu tác se snídaní pro pána a radu, aby nezabloudila? A ta služka si za tu mini chvilku, co se tyhle dvě vidí, tu holku oblíbí? Prostě je tam spousta nedotažeností, nedořečeností, naschválů, lapsů ve vedení charakterů a příběhu, že bych příště místo kamarádek raději angažoval na režisérčině místě skutečné a nezaujaté dramatrurgy, kteří se nebudou rozplývat nad tím, jak je to vtipné a přitom hezky lidové. Přitom potenciál to má, nápad fajn, ačkoliv teda by se k tomu hodil název Panna ztracená v čase, kamera a lokace fajn, i herecké výkony některé ušly, ale prostě záporák je úplně nedomyšlenou figurkou a vlastně ani u ostatních postav si autorky moc hlavu nelámaly a sepsaly je jako do nějaké reklamy. Btw, viděl jsem to ve slovenštině. () (menej) (viac)

Necrotongue

Proti včerejšímu mdlému a poněkud nudnému zážitku jsem dnes hodnotil dost vysoko, a to proto, že hlavní (a v podstatě jedinou) vadou na kráse byl pro mě fakt, že byla celá záležitost předabována do češtiny. To mě tedy mrzelo velice velmi, tvůrci mi to ale částečně vynahradili tak, že opustili koncept klasické pohádky (kde by zřejmě stejně selhali) a předložili mi jakýsi lehce tajemný příběh s pohádkovými prvky. Fajn změna, která na mě až překvapivě zafungovala. S ničím se tady netlačilo na pilu, obsazení mi bylo veskrze sympatické, a zatímco se mi včerejší Klíč svatého Petra dost táhl, tady mi těch osmdesát minut uteklo jako nic. Mně fakt vadil jen ten dabing (ale to zase fest). Pořád slyším, jak naši politici kvákají o tom, že jsou nám Slováci ze všech národů nejbližší (a mně opravdu jsou), jenže pokud to takhle půjde dál, budeme se s nimi zanedlouho domlouvat anglicky, a to mě opravdu děsí. Za dabing ale tvůrci filmu nemůžou, o takových záležitostech se rozhoduje jinde. / Poučení: Nechci rýpat, ale myslím, že se film mohl jmenovat jen Tři dukáty. Dukát byl přece vždycky zlatý, ne? ()

Jenda

Nudné postavy, záporák je spíš líný Honza, než záporák, a celá story je dost nezajímavá, bez koření a hlavní pár bez chemie. Chybí tomu vtip - předpokládám, že ho měla do filmu dostat Čvančarové dryjáčnice, ale nevyšlo to. ()

Gwaihir

Jednoduchost bývá sice fajn, leč tady by naopak asi neškodilo tu přímočarost aspoň lehce narušit, protože z daného námětu, který je spíše pověstí než příběhem čisté pohádkovým, by se jistě dala vykřesat i promyšlenější zápletka a zajímavější vypravování. 60 % ()

MoiJe

Hlavny hrdina je fesak a "hrdinka" ma velke kukadla. A su z roznych casov a spolocenskych vrstiev. Tot vse. Ku hratiu kariet to ale stacilo. :) ()

JohnCZ

Zajímavý setting i námět, opět hezký vizuál i výprava, i fajne obsazení, ale oproti loňské Zakleté jeskyni je to dějově snad ještě víc meh a námět působí strašně nevyužitě. ()

Padme_Anakin

Krásná příroda, atmosféra slovenské salaše, chov oveček a příběh zámecké panny Julie, která rázným způsobem odmítla sňatek s příbuzným, byla zakletá zlou tetou a ztracená v čase... Katarína Krajčovičová je půvabná dívka a Ladislav Bédi sympatický mladík, ty neokoukané tváře pro mě jsou příjemným zpestřením.. Každopádně doporučuji slovenštinu, je to mnohem příjemnější zážitek.. Připomínky si nechám od cesty, jsou přece Vánoce.. ()

selfesteem

Myslím, že bychom všichni zvládli vidět tuto pohádku ve slovenštině a určitě by jí to pomohlo. Český dabing jí bohužel výslovně uškodil. Nevím, zda to bylo kvůli českým dětem, aby lépe rozuměly, ale takhle se to už opravdu nemají kde naučit. Stejně jako má dcera, co popravdě má se slovenštinou problém, a to mě docela mrzí. Prostě slovenské filmy nedabujte, je to zbytečná činnost! Jinak nemám jedinou výtku, krásná příroda, Juraj i Julie a zajímavý příběh cestování v čase. ()

Wysch

Krásná "princezna", krásné scenérie. Výprava. Skvělej námět, špatný provedení. Málo peněz možná, nevím. Zkratkovité charaktery (nevadí mi), plytký děj (vadí víc), osobně mi nevadí chybějící záporák nebo vlastně i nějakej příběhovej nebo charakterovej oblouk (spousta klasickýho folklóru ani nic takovýho nemá). Ale je to prostě ve výsledku plytkej příběh se dvěma hezkými herci, kterým to aspoň spolu nejenom sluší, ale oproti řadě českejch "pohádek" mají spolu i chemii. A fakt nádherná příroda. A "princezna". ()

ArsenalEagle

Slovenskem prosáklá, místy dost temná, pohádka z alternativního království na východ od Zlína. Krásné prostředí, neokoukané tváře, fajn kostýmy. Příběhově to ale trochu skřípe a zápletka vypadá nevyužitě, celkově bohužel takové ploché. ()

Pierre

Ty slovenské pohádky se mi zdají takové jiné než ty naše ,,ejchuchu,´´ Ačkoli já možná radši styl ,,ejchuchu´´, tak tohle se mi docela líbilo . Mohlo to být celé opět výrazněji a pečlivěji odvyprávěné, ale temnější motiv zakletí nebo fascinace novými vynálezy v rozvoji vědy a techniky se mi v této pohádce docela líbily, bylo to docela zajímavé, navíc s krásnými lokacemi a kamerovými záměry. Dokonce jsem uvažoval  i o čtvrté hvězdě. Znovu už zrovna tento typ pohádky asi vyhledávat nebudu, ale dneska večer mě to nějak nezklamalo a zdejší relativní hate mě tentokrát spíš překvapuje. Může se (jako každý rok) diskutovat o tom, co je adekvatní vysílat v Prime Timu na Boží hod, ale  tohle mi přišlo minimálně jako  hodně snesitelný průměr. ()

Alementina

viděla jsem jen druhou půlku a musím pochválit krásnou přírodu a sympatické hlavní představitele, ale jinak marně hledám alespoň tu pohádkovou logiku v těch pohádkách. jestli je to opravdu tak těžké vymyslet jednoduchý pohádkový příběh, tak klidně natočte to, co už bylo v různých obměnách x-krát natočené, ale ať se na to dobře kouká a nesere mě nelogičnost příběhu.  A proč musel být vynálezce a proč nepouzil cizí kosti, proč ji rovnou nezabil, proč proč proč .... skoro v každé scéně. ()

slunicko2

Unylá pohádka  1)  jako taková mě nijak zvlášť nezaujala, ani nepobouřila a ani nezklamala. To v dnešní pohádkové bídě českých a slovenských produkcí stačí na slušné hodnocení._____ 2)  Pěkný 25letý Ladislav Bédi (bača Juraj) vyměnil fotbalovou budoucnost za hereckou a zdá se, že mu daří. Ve svém filmovém debutu si tento hostující člen SND získal mnoho fanoušků (také kvůli vypracované sportovní postavě)._____ 3)  Některé z mnoha nedomyšleností ve scénáři popisuje honajz**. ()

kajas

Slovenská vánoční pohádka má s tou českou společný sympatický ústřední pár, tentokrát v podobě zakleté šlechtičny Julie a vzdělaného bači Juraje. Jejich příběh se navíc odehrává za doprovodu četných záběrů na krásnou slovenskou přírodu. Hlavní zápletka (zejména okolnosti a podmínky zlomení Juliiny kletby) je ale trochu složitá na pochopení a menší děti se asi příliš bavit nebudou. Nehodily se mi sem ani hrátky s elektřinou. Přesto se mi tato pohádka líbila o něco více než ta letošní „naše“. ()

dyfur

…….. to bolo čo ? ……malá rada - asi treba natáčat  - a to nielen rozprávky - TRIEZVY…….. taky nesúrody guláš ……. S nesympatickymi postavami , dejom , tmavé , bez ničoho zaujímavého….. ()

vydumnica

Tak toto ma fakt milo prekvapilo. Pekná rozprávka. Krásne prostredie. A taká netradičná. Len sneh mi tam chýbal. Bonus: Pekné slovenské mená Juraj a Ondrej - mená našich detí🙂. Tri zlaté dukáty odo mňa dostávajú pekných silvestrovských 70%. ()