Do krádeže kľúča svätého Petra sú zapletení traja ľudia: zlodej Viliam, podvodníčka Emília a Tobiáš, ktorý je v tom ale úplne nevinne. Pri preťahovaní o ulúpené veci skončia všetci traja v zámockom rybníku pri vodníkovi - ako dušičky. Keď sa ocitnú pred nebeskou bránou, svätý Peter ich pošle späť na zem, aby v stanovenej lehote našli jeho kľúč, inak prídu do pekla. Pátranie ich zavedie na zámok, kde ich čaká okrem krásnej princeznej a dobrotivého kráľa stretnutie so zradnými kancelármi a ich preradnými plánmi. Výpravnú koprodukčnú rozprávku podľa scenára Petra Hudského nakrútil Karol Janák v krásnom prostredí Zvíkova, na zámku Sychrov v Slavoniciach. (RTVS)

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Výprava 7/10/// PLUS: pěkná skoro "akční" pohádka s dobře rozvrženým dobrem, zlem a polepšenou špatností, herci ve svých rolích vyrovnaní, Petr Nárožný po delší době potěší, postavy a jejich vývoj mě zaujal MÍNUS: obě ženské herečky byly mírně zaměnitelné, S výpravou a prostředky se dobře pracovalo, ale, je zde tušení, že kdyby byl větší rozpočet, bylo by to ještě lepší, triky a prostředími se šetří/// Shrnutí: Ze začátku jsem se sice musel do pohádky trochu dostávat, ale jakmile jsem jí přišel na chuť, tak jsem byl zaujatý a příběh i postavy si užíval. Vše je řemeslně dobře natočeno, herecky zvládnuto bez nějakého přehrávání. Spokojenost.///  Celkem 77%/// ()

Hunt

70%, moc pěkná výprava a kamera. Že je námět vykradený? Nejsem si jist, že vůbec lze natočit/napsat natolik originální přibeh, který by v nekterych momentech nepřišel povědomý. Obsazení povedené, nejslabší mi přišla princezna, ale úplně zla nebyla. Navíc bylo v minulosti natočeno tolik "pohádek" /např. Řachanda, Slíbená princezna atd./, které byly tak špatné, že tato je v porovnání s nimi balzám. ()

Jezinka.Jezinka

Po ostatních kriticích budu milosrdná. Princezna je herecky nevýrazná, jenže ona je v podstatě jen trofej, takže hezká, milá. Stačí. Vodník je sympaťák, stačí. Podvodnice Kohoutová na své poměry hraje skvěle, na poměry skutečných hereček plus mínus hraje. Naštěstí nezpívá (pokud se neozve v songu závěrečných titulků, ale ty jsem neviděla). Zloděj je fajn, zaměnitelný s kýmkoliv, loutnista Tobiáš je sympatický, taky vcelku stačí. Prokletím talentované Sabiny Remundove je její podoba (pominu-li 60kg +) s její matkou, včetně podobného hlasu. To po srovnání přímo křičí. Svatý Petr je boží. Exteriéry města i zámku jsou skvostné. Bavila jsem se. Ty tři sklenky merlotu tomu možná pomohly, ale bavila jsem se, při hodnocení házím tři promile s ovocným podtónem. Dceři se princezna líbila ze všech postav nejvíc. Panové, vůbec tomu nerozumíte! Princezny jsou v pohádkách pro male holčičky. ()

Gwaihir

Branou nebeskou kdejaký hříšník projít nemůže, a tak je třeba nejen vrátit ukradený klíč otevírající nejeden zámek, ale současně se i polepšit, což jako pohádkový motiv rozhodně není málo. Vlastně celá úvodní část, která předznamenává další dění, je poměrně neotřelá. Členové ústřední trojice jsou sympatičtí a během jim vymezeného času procházejí docela zajímavým vývojem. Krajně nesympaticky naopak působí záporné duo, takže není problém si přát dobrý konec. 65 % ()

Malarkey

Klasický pohádkový Štědrý večer s klasickou pohádkou Karla Janáka. Neurazí, ale nenadchne. V tomto případě hlavně proto, že herci tu tak nějak jsou. Nijak výrazně nevyčnívají. Teda až na Lukáše Příkazského, který jak kdyby na natáčení dorazil čerstvě z Woodstocku a Davida Novotného, který naopak svým zjevením, ale i chováním, předvádí klasického fanouška fotbalové Sparty z tvrdého jádra. Přitom je hrozná škoda, že herci nemají vtipnější a zábavnější dialogy. Udělalo by to hodně. Po technické stránce se totiž pohádce nedá nic vytknout. Docela hezky se na ni koukalo, ale stejně ve výsledku pro absenci silnější scény zapadne. ()

• Lukáš Příkazký, který hraje vodníka, měl při natáčení podvodních scén k ruce potápěče s dýchacím přístrojem. (heczot)
  • Pohádka byla nejsledovanějším pořadem Štědrého dne. Vidělo ji na 2,3 milionů diváků starších 15 let. (SONY_)
  • Ke hradu Zvíkov byly ve filmu digitálně doplněny obě věže ze zámku Žleby (Velká i Holubová věž). Dále pak i Bretaňská věž ze zámku Sychrov. (Quixe)