História násilia

• Česko Dějiny násilí (viac)

Tom Stall (Viggo Mortensen) žije šťastný a pokojný život so svojou ženou Edie (Maria Bello) a ich dvoma deťmi v malom mestečku v Indiane. Jedného dňa Tom vo svojej reštaurácii prekazí pokus o lúpež, v sebaobrane zabije dvoch hľadaných zločincov a jeho idylický život sa od základov otrasie. Tomovo hrdinstvo priláka médiá a on sa ocitne vo svetlách reflektorov. Snaží sa vrátiť späť k svojmu jednoduchému a obyčajnému životu, no márne... Navyše sa objaví záhadný muž (Ed Harris), ktorý tvrdí, že mu Tom v minulosti ublížil. Okrem tajomného muža sa musia Stallovci vysporiadať aj so svojím vzájomným vzťahom, ktorý sa pod vplyvom okolností začne pomaly rúcať... (oficiálny text distribútora)

hrumsrt

Dokonalé matení diváka už snad i samotným názvem. Dějiny? Tak možná jedna absurdní historka. Násilí? Vůbec, snad jen jedna nepříjemná scéna mezi manželi. Že se z příjemného vztahového špičkování stane depresivní hnusná atmosféra. Mně asi až mrzí, že to není jen souhra náhod, kterou si někdo špatně vyložil (něco na způsob Nepřítel státu). Minulost dožene každého, jediný způsob je ji přijmout. Viggo Mortensen se mi ve své roli asi i líbil, zkraje měl takovou přirozeně imponující cnost... Jenže jak snímek plyne, jde to s ním z kopce. Závěrečné rozhřešení ve mě nechalo jen pachuť nad jakousi nedořešeností. Pomalej film, jehož největší devízou je hloupost v očekávání diváka. 60% ()

adamix

Malý komorný triler, stavajúci na postupne budovanom napätí a skutočnom pôvode hlavnej postavy (nevinne tváriaceho sa Mortensena, ktorý sa postupne vykľuje v nekompromisného zabijaka) a krátkych akčných pasážach, ktoré sú na svoj štýl pomerne dosť brutálne. Nečakaným faktom je aj to, že toto je podľa komiksu čo je u tak nenápadného trileru bez ďalších pokračovaní dosť nevídané. Pre mňa je toto jeden z mála dobrých Cronenbergových filmov. Za mňa 75%. ()

pOne

Přečetl jsem si, že někdo vytkl filmu "protahování děje". Měl jsem přesně opačný pocit. Film proběhl velmi rychle, jako by to byl koncentrát. Perfektní komornost děje. Poctivě 4 hvězdičky. ()

tygr!

Jasně, tenhle film kanadského kultaře klade před diváka spoustu otázek o identitě člověka a o povaze násilí, ale že by to dělal nějak výjimečným způsobem? Některé scény mají báječně drásavou atmosféru, idylka amerického zapadákova přesně balancuje na hranici mezi kýčem a parodií, ale rozpaky přetrvávají. Cronenberg honí moc zajíců najednou a žádnému z motivů se nevěnuje důsledně. Celkový tvar je schizofrenní jako Viggo Mortensen v hlavní roli. Možná je postmoderna, ale já tomu říkám překombinovanost. ()

Efreeti

Pokud má někdo pochyby o žánru tohoto filmu - pistole na plakátu naznačuje mnohé - akčňák jako řemen. Ale takový moderní a kvalitní akčňák, kde nechybí příběh, skvělé herecké výkony, krev, sex a ani špetka psycho dramatu a vývoje postav nechybí. Skvělá práce - nejvíc to opravdu připomíná western současnosti. ()

Humprt Pum

Hodně dobrý film. Ale pokud chtěl režisér vyvolat tísnivou sžíravou atmosféru, nepokládám snímek za úplně dotažený. Přistihl jsem se, jak si několik scén představuji pod štětcem Aronofského, Kellyho nebo bratří Coenů. Ale už to, že by se Dějiny násilí hodily do jejich filmografie je pocta Cronenbergovi. Pokud si Cronenberg kladl za cíl nás donutit k zamyšlení nad náslilím a tím, nakolik dokáže být v člověku zakořeněné, považuji film za nedotažený i v tomto ohledu. Aby to byly skutečné dějiny násilí (přinejmenším osobní dějiny násilí jednoho člověka a jeho rodiny), musel by Cronenberg odkrýt především důvod, který hlavního hrdinu na stezku násilí svedl. Historie není o vyčítání jednotlivých faktů, nýbrž snaha o pochopení příčin událostí. Po shlédnutí filmu nevím, kde se agresivita v minulém životě Toma Stalla vzala, nevím, jaký byl vztah mezi ním a jeho bratrem, nevím ani proč málem Fogertymu vypíchl oko. Zbývá pak jen uvažovat nad tím, jestli se zabiják může napravit. V závěru filmu samozřejmě divák dává hlavnímu hrdinovi za pravdu a je rád, že vše vyřešil po svém - doufá, že bude moci znovu v klidu zasednout ke společnému stolu s rodinou. Přitom ale vlastně nemá ani proč si to přát. Tom potvrdil, že v krizových situacích bude stále jen nekompromisním killerem. Vadili mi také klasičtí hollywoodští zloduši. Příliš nekomplikovaní, prostě další kruťasové v řadě. Maria Bello je nádherná a dobrá herečka, Mortensen je fešák a dobrý herec, ale přes několik fascinujících explicitních erotických scén mezi nimi žádná pořádná jiskra nebyla. A model syna, kterému se ve škole posmívají a on se nakonec vzchopí na základě otcova příkladu, to je klišé, nic víc. To všechno jsou důvody, které mě nutí dát jen 3 hvězdy, ač jsem se výborně bavil. ()

Chladek

Moc dobrý film, ale kromě toho, že sme se dozvěděli že je to skrytý zabiják a zabil několik lidí ten film pro mě o ničem není. Příjemná podívaná, ale ne zas až tak moc. ()

Crypt.Ange

Velmi podareny film, ktery nejprve zacina pohledem na drsnou a trochu smesnou dvojici gangsteru a nasledne na poklidne mestecko a sporadanou americkou rodinu. Vse se ovsem zmeni a zacina docela dobra akce. Nejprve reziser hraje trochu na napeti spise, ale neboji se ani ukazat agresi ve vsi "krase". Krev a sex na obrazovce je na dennim poradku. Krom trochu presladleho konce a chvilema "prodluzovani nic nerikajich scen" to je vyborny film a Viggo umi hrat i nekoho jineho nez Aragorna:) 75% ()

JasonV

Majster opäť nesklamal, verný svojmu minimalizmu a v tomto prípade len miernej úchylnosti ponúka zaujímavý pohľad na jednu ľudskú tragédiu so šťastným koncom :) ()

Peters18

Zajimavy to bylo, ale na pet urcite ne. Viggo se timto filmem u me konecne zbavil nalepky toho co hral Aragorna a v novym cronenbergovi se rovnou katapultoval mezi my nejoblibenejsi herce ()

Bilky

Thriller s až divadelným dôrazom na postavy, ale ani perfektná réžia ma nedokázala nadchnúť. Príbeh totiž pôsobil príliš neuveriteľne, aj keď atmosféra tajomnosti v 1.polovici fungovala dokonale. MORTENSENov zabiják však vyznel príliš nadnesene, hlavne jeho rambovské schopnosti. Ale napriek určitej "plytkosti" je to stále film ktorý sa da pozrieť po nejakom čase opätovne. U mňa 70% ()

sirrgulo

Viggo se asi ze všech herců obsazených v Pánovi prstenů nejvíce prosadil. I když už před ním měl na kontě slušnou dávku filmů. Dějiny násilí jsou vynikající drama o muži, kterého nakonec jeho hříchy doženou. Násilí ve filmu je docela brutální, ale nadruhou stranu ho není moc. A Ed Harris? Ten je vynikající. ()

bobin

Slušná gangsterka . Hrdina jen tak mimochodem vyrobí zástupy mrtvol , ale jaksi se stále nedozvídáme proč . Název filmu je zmatečný , projdeme se jen pár vražednými dny . A když v závěru tento vrah - hrdina - zasedne dojatě s rodinkou k večeři , musíte i když neradi nějaké hvězdičky ubrat . ()

Mustaffa

Já nevím, mně až tak tento snímek nenadchl. Průměrná zápletka, průměrný děj, průměrní herci, všechno se prostě nese tak nějak v průměrném duchu až z toho vylezlo průměrné drama. Za zhlédnutí to ale rozhodně stojí. ()

Hlawi

Výkon Mortensena se mi moc líbil. Po mafiánské stránce je tento film netradiční. Ale ukazuje, jak se může člověk vyrovnat s minulostí mafie. A to jak po světlé stránce, tak i té druhé. ()

anticapa

Ten film nemá moc chyb, dost dobře odvedená práce. Kultovní film z toho těžko bude, určitě ale stojí za shlédnutí, i víckrát. ()

megajalec

Ono skôr to je o tom, čo robí násilie s pokojnou americky vzornou rodinou. Inak je to až na pár scén príliš sterilné, tempo je nezvyčajne pomalé, dej sa posúva kľudným tempom do záveru. Na môj vkus sa mohlo pritlačiť viac na pílu, vyhrotiť niektoré situácie. Veľ vecí bolo naznačených a nedopovedaných. Paradoxne, najlepšie fungujú scény, kde sa najmenej hovorí. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (viac)

Verbinski a doktor Bucky

Verbinski a doktor Bucky

03.04.2018

Gore Verbinski (Kruh) se loňským Lékem na život konečně vrátil k hororům. Dlouho to vypadalo, že bude jeho dalším filmem comicsovka Gambit. Od té však v lednu utekl a nyní by se měl vrhnout na akční… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)