História násilia

• Česko Dějiny násilí (viac)

Tom Stall (Viggo Mortensen) žije šťastný a pokojný život so svojou ženou Edie (Maria Bello) a ich dvoma deťmi v malom mestečku v Indiane. Jedného dňa Tom vo svojej reštaurácii prekazí pokus o lúpež, v sebaobrane zabije dvoch hľadaných zločincov a jeho idylický život sa od základov otrasie. Tomovo hrdinstvo priláka médiá a on sa ocitne vo svetlách reflektorov. Snaží sa vrátiť späť k svojmu jednoduchému a obyčajnému životu, no márne... Navyše sa objaví záhadný muž (Ed Harris), ktorý tvrdí, že mu Tom v minulosti ublížil. Okrem tajomného muža sa musia Stallovci vysporiadať aj so svojím vzájomným vzťahom, ktorý sa pod vplyvom okolností začne pomaly rúcať... (oficiálny text distribútora)

vojo

Tak toto je parádna dráma, ktorá síce začína "tarantínovsky", no potom začne ako prívalový dážď rozplietať temné korene ukryté pod zdanlivo pokojným povrchom. ()

bosseth

Aj napriek všetkým možným (neodškriepiteľným) pozitívam mám na jazyku len jedno slovo. SKLAMANIE! Cronenberg ponúkol fajn story v komornom prevedení, Mortensen s Harrisom sa za svoje herecké výkony hanbiť nemusia, ale aj tak. Čakal som viac! ()

Axident

Téma velmi omšelé a nikterak originální, ovšem podpořené sugestivní atmosférou a solidním hereckým řemeslem. Hurt v roli mafiánského bratříčka mi těžce nesedl, stejně jako "umělohmotná" dceruška-panenka, naopak Harris si pokřivenou roličku užil, Maria Bello byla vyloženě skvělá a Mortensen dostačující (nějak mám s tím jeho obličejem problém...), což v souhrnu kupodivu stále dělá působivý filmeček s nejnaturálnější sexuální scénou (vlastně dvěma), co jsem v poslední době v "normálních" filmech viděl. ()

P.J.2

Po Prvním shlédnutí bych dal nejradši odpad, nicneříkající film,nudný příběh,nulové napětí...Pak jsem ale nad tímto dílem přemýšlel a pustil si ho ještě jednou a stal se přesně pravý opak, u filmů tohoto tipu můsíte mít také na takové koukání náladu,tohle dílo se nedá jen tak pustit a vypnout.. ()

strikeman

Pstava Toma Stalla je již třetí (kdo by to byl řekl) z dosavadních čtyř rolí Vigga Mortensena ve snímcích s mafiánskou tematikou, ovšem tentokrát už se jedná o roli hlavní a Viggo si v ní nevede vůbec špatně. Cronenberg vplul do mafiánských vod vůbec poprvé a také nezklamal. Ale mistrovský kousek se oběma povedl přecejen až o dva roky později, když znovu spojili své síly a světlo světa spatřily Východní přísliby... ()

mala_kea

Překvapivý snímek, zejména uvědomíme-li si, kdo ho má na svědomí. Po chvíli ale člověku dojde, že veškerá patologie se jen přesunula z roviny fyzické (typické pro Cronenberga) do roviny psychické. Viggo Mortensen hraje dokonalý rozštěp osobnosti, který si hlavní hrdina záměrně vypěstoval. A Ed Harris opět dokázal, že umí věrohodně zahrát v podstatě cokoliv. No a David Cronenberg nám zase dokázal připravit skvělou patologickou variaci na námět klasického akčního filmu (hrdina se musí vypořádat se svou temnou minulostí, aby mohl pokračovat v klidném rodinném životě). Když se pak na samém konci Mortensenův hrdina po finální bitce vrátí ke své rodině, je to happy end s typicky cronenbergovským defektem. ()

Páně

Jejda, naprosto mistrovská prácička. Vkusně nevtíravé, ale přesto velmi naléhavé dílo. Musím smeknout, neboť mě to velmi bavilo a s napětím jsem vyhlížel další scény. Nejednoznačnost hlavní postavy je velmi milou změnou oproti zaběhlým charakterům. A ta občasná řezničina je podána tak naturalisticky jak to je jen vůbec možné. Radost pohledět. ()

Olík

Tom Stall – stav: ženatý, děti: dvě, zaměstnání: provozovatel restaurace, zvláštní znamení: není Tom Stall. Myslím, že měl Cronenberg dát větší prostor psychologické hře postavy hrané Edem Harrisem s Tomovou rodinou, nebo se více zaměřit dopadem událostí na chování Tomova syna. Takto se z toho stalo jenom pouhé – všechny postřílím a je po problémech. ()

Faila

Docela zajímavé sledovat příběh člověka, který je někým jiným, než si jeho okolí myslí - a než si on sám chce přiznat. Mortensen je úchvatný v roli usedlého tatíka, který se během jedné vteřiny změní v nelítostného zabijáčka, aby pak mohl opět jako maloměstský páprda usednout s rodinkou k večeři. Jednooký Harris a Hurt s bradkou to už jen vylepšovali. Příběh nic moc extra, ale atmosféra, ta by se dala krájet. ()

BOURQUE

Nie je to jednoduché. Jedná sa o originálnu myšlienku, alebo sme to už videli niekde v iných šiat? Jednoznačná odpoveď asi v tomto prípade nemôžeme dať. Napriek tomu, ten, kto sa podíva na tento celkom skvelý thriller (+ dráma a krimi), počas sledovania môže cítiť niečo výnimočné. Hlavne to, že dej filmu celkom upúta jeho pozornosť. To samozrejme hlavne môžeme ďakovať skvelým hereckým výkonom. Predovšetkým sa zaskvel V. Mortensen a M. Bello. Ed Harris dostane málo priestoru, ktoré však dokáže veľmi dobre využiť. William Hurt za svoj (asi skoro 10 min.) výkon bol dokonca nominovaný na Oscara – VR. Ja osobne to považujem za prehnané a „nepremyslené“ rozhodnutie. Aj keď jeho predstavenie bol veľmi kvalitný, predsa nemôže konkurovať napr. A. Hopkinsovi. Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

Heroine

Nevím proč jsem měla dojem, že jde o dost nepovedený film. Asi proto, že jsem ho poprvé viděla jako poměrně malé děcko. Musím uznat, že několik scén je tam skutečně hodně dobrých. Jmenovat můžu rvačku na schodech, závěrečný návrat k večeři, nebo Richieho zklamání, když jeho lidi nedokázali zabít jeho mladšího bratra. Celý film je sympaticky krátký, a nezdržuje diváka zbytečnými bitkami. Herci jsou všichni solidní, speciálně samozřejmě Viggo. Cronenberg je sice trochu úchylnej prevít, ale zatraceně dobrej režisér k tomu. ()

GOREGASM

Moje srdeční záležitost. Cronenbergovo bezskrupulózní pojetí, kdy surovost snímku několikrát překročí společností tolerovatelnou mez, přímý tah na bránu bez zbytečných odboček a vysvětlování, který dotlačí Mortensena až k finálnímu zúčtování a postavy, z nichž běhá mráz po zádech (Hurt, Harris, McHattie). A samozřejmě nelze opomenout ani dvojici Morgensen - Bello. To jsou stěžejní atributy tohoto dějově sice méně výživného, ale o to atmosféricky hutnější kusu, kterým Cronenberg definitivně propíchl mé filmové srdce. 100% ()

mourinho

Ne tak bizarní, jak jsme u Cronenberga zvyklí, přesto dostatečně surové a drsné, jak si název žádá. To, že vás minulost může dohnat opravdu kdykoliv, s tím je zkrátka potřeba vždy počítat a být připraven. Příběh je i přes svoji jednoduchost natolik poutavý, že jsem chvílemi i uvažoval o plném počtu hvězdiček. Nakonec jsou z toho díky malinko slabší poslední dvacetiminutovce silné čtyři, i tak ale celému hereckému ansáblu včetně pana režiséra tleskám ve stoje. ()

Hapretor

Ultimátní Viggo. Jako herec i jako zabiják. Film o ničem a o všem. Film nudný a velmi zábavný. Konec je boží. Ten paradox je parádní. V této rodině neřešíme problémy násilím!!! - PCHE! V této rodině je střílíme!!! ()

voresprut

Líbilo se mi jak si film utahoval s klasické "americkosti".Líbil se mi skvěle vystavěný scénář.Líbila se mi chemie mezi postavami.Líbilo se mi jak si Cronrnberg hrál s divákem a tím mi připomínal Hitchcocka.Líbilo se mi že se film občas mění v parodii.Tenhle film se mi HODNĚ líbil .) ()

Iwiiik

Tomík je vzorným manželem a morálním otcem. V podstatě je ideálním modelem chlapíka, který řeší konflikty omluvou a ne pěstí. Všechno by bylo fajn, kdyby ve svém bistru brutálně neustřelil palice dvěma odrzlým lupičům. A je to tady. To co mělo být zapomenuto, je zpět a síly Mordoru bude muset exAragorn kosit ve stylu mu-sa-do. Obyčejný, vcelku zábavný, akčnější thriller poměrně bez nápadu, ale díky stopáži se svižným tempem. Něco málo přes 60%. ()

MickeyStuma

Drsný a realistický pohled na život člověka s temnou minulostí, který ji chce nechat zapomenutou. Má rodinu, úspěchy, vlastní bistro, je oblíben. Vcelku se mu daří až do doby, kdy jeho bistro přepadnou dva neřádi a on je v zápalu sebeobrany zastřelí. A to způsobilo mediální ohlas a tím i dostihnutí oné minulosti. A poklidný život je v tahu. Silný příběh odvyprávěn artovým stylem neoslní každého a je to škoda. Je to mistrovsky napsáno a každý, kdo tu vystupuje, dal do své role úplně všechno. Divák z nich cítí prožitky a snad i myšlenky. Každý tu má své místo a něco znamená. Filozofie snímku není jednoduchá, jak by se zdálo. Změní násilí člověka a nebo ne? Snímek je vlastně takovou nemalou studií. Pomáhají k tomu i dosti brutální záběry jako třeba odstřelený kus obličeje, nebo přeražený nos. Jak se potom člověk cítí. Co to s ním po psychické stránce udělá. Rodina nic neví, a náhle toto. Dá se s tím vůbec vyrovnat a pokračovat dál? Tento příběh napoví, ale jak je patrné ze závěrečné scény, vytvoření názoru je ponecháno na divákovi. Takový námět není originální, ale takto zpracovaný rozhodně ještě nebyl. ()

Wallis3

Pana Viga, jsem v jiné roli, než krále Gondoru, neviděl... A nandal jim to slušně. Nenáročný děj, ale dobře zvládnutý film. ()

Ombak▼Penari

Průměrný snímek ve všech směrech. Včera jsem ho viděl, dnes už si z něj pamatuji jen Mortensena, jak někoho celkem profesionálně kydlí, ale moc už nevím proč. Na Cronenberga bych řekl příliš obyčejný film. ()

Raziel_cz

Můj asi nejoblíbenější Cronenbergův snímek. Což je divný, protože je úplně jinej než ta ikonická část jeho filmografie. Ale zaujal mě právě tím, jak je přízemní a přímočarý, syrový i groteskní. Jak efektivně zkoumá rozklad rodiny jediným násilným činem a s jakou samozřejmostí předhazuje příběhový zvrat, který ho celý obrátí naruby. A jak stylově je natočený. A pak je tu samozřejmě brutální a přehledná akce, čerpající raději z westernů a osmdesátkového Hong Kongu než z moderní produkce. Velmi silný zážitek. | P.S.: Dějiny násilí je sice přesně tak divný název, jaký se k takhle odlišné věci hodí, ale jde o doslovný překlad originálu, jehož význam je Násilná minulost. Zní to blbě, ale odpovídá to premise. Howg. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (viac)

Verbinski a doktor Bucky

Verbinski a doktor Bucky

03.04.2018

Gore Verbinski (Kruh) se loňským Lékem na život konečně vrátil k hororům. Dlouho to vypadalo, že bude jeho dalším filmem comicsovka Gambit. Od té však v lednu utekl a nyní by se měl vrhnout na akční… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)