Luther: Pád z nebes

• Veľká Británia Luther: The Fallen Sun (viac)

Geniální londýnský detektiv John Luther padl až na úplné dno. Nevyřešený případ mu ale nedá spát, a tak uprchne z vězení, aby dopadl sadistického sériového vraha. (Netflix)

tomino28

Luther byl vždycky drsňák, co nehleděl na policejní předpisy a při dosažení svého cíle balancoval na hraně zákona, občas ji i překročil. A přesně v tomto momentě se s ním setkáváme i v celovečerním filmu. Akce není špatná, ale celý příběh je poměrně tuctový a místy bohužel i dost přitažený za vlasy. Ale pokud si pamatujete detektiva Luhtera ze seriálu, tak se to skousnout dá. Nemyslím si ale, že by se na to kdokoliv chtěl dívat znovu, je to zkrátka spotřební film ve spotřební době streamovacích služeb. ()

sirjohn

Když detektivka postrádá detektivní část, je to tragédie. Pardon, ale těch špatných "detektivních" momentů tam bylo prostě moc. Asi si pustím Ctihodný občan (2009), abych si spravil chuť. Možná stárnu (moudřím?), ale tyhle rádoby šokové hrůzy by za mě už neměly patřit jak do světa, tak ani do filmu. Za hezkou vzpomínku na Elbův herecký výraz a pěknou hudbu ale dávám *. ()

Easykill odpad!

Geniální detektiv? To mě po*er. Seriál jsem neviděl, ale po tomhle snad ani nechci. To bylo teda utrpení. Ten scénář je přímo ultradementní! Za tohle by se mělo posílat do vězení. Celý je to debilní a ubohý. ()

babuška

no luther je zpátky a to řádně, výkon gluma serkise je perfektní, mezi námi tito lidé žijí a toto se děje i když si to nepřipouštíme, od nového járu zatím na netflu to nej, pravda je taková, že to mohlo ještě gradovat mít tak dva až tři díly, ale jinak jo ()

Baru.Class

Za mě dobrý, takže tři hvězdy. Idris má charisma, který je rozhodně velký plus, děj jede hned od začátku a lokace sou výborně vybraný. Andy je asi jako zloun taky cool, ikdyž se nějak nemůžu zbavit miláááškovskýho dojmu, nicméně co se rozhodně nepovedlo, byla Cynthia Erivo, která má sekundovat Lutherovi a bohužel mu nesahá ani na špičku Prestiží. Navíc její finální petrolejová bitka je spíš k smíchu. Ale i tak to rozhodně stojí za skouknutí. ()

Bandaska87

Zásahová jednotka, co před sebou má vraha a může si ho v klidu zatknout, ale neee, radši půjdou po detektivovi, kterej jim pomáhá a na utíkajícího vraha budou jen čumět. Nábor do policejního sboru v Londýně se moc nepovedl:) ()

NikiVai

Seriál jsem ještě neviděla, takže pro mě je Luther nepopsaný list. Myslím, že to ale ničemu nevadí, chápu jeho rozervanost, protože ji ve filmu vidím. Příběh je dost dobrý, sériový vrah má vše geniálně naplánované. Mělo to napětí a místy i ideálně pochmurnou atmosféru. Finále mi přišlo možná trochu uspěchané, o pět minut víc by mu neuškodilo. Celkově se ale nedá říct, že bych tomuhle snímku nějak propadla. ()

Sopholojong

Velka skoda toho, ze sa produkcny team nerozhodol, natocit to ako minimalne trojdielnu miniseriu. Toto potrebovalo viac budovania charakterov (najma toho psychopata), viac distingvovanych konverzacii a badania (Luther vs. jeho byvaly sef), viac Lutherovho dovtipu a nezvycajnych metod.... Takisto logicke kiksy typu "to ho nikto predtym nedokazal odhalit (telefonuje, mailuje, prechadza sa po Londyne)", alebo "potapaci su presne navedeni na zachranu Johna spod zamrznuteho jazera - common!" moc dokonalemu zazitku nepomahaju. Lenze vdaka navrativsiemu, najcharizmatickejsiemu DCI-ovi pod Slnkom a hlavne tomu najlepsie zahratemu "gollumovskemu" psychopatovi za velmi dlhu dobu (ehm... ze by od casov najlepsej kamaratky Johna Ruth Wilson?) to k tej dokonalosti nema daleko. Do toho Jamie Payne reziruje jednu dymanicku akcnu slast za druhou (vaznica, padajuce tela na Soho namesti, norska Red Room), neboji sa hororovych vyjavov (zhorena manzelka, vzplanutie obesenych, zamrznute mrtvoly pod ladom) a opat nezabuda na to najdolezitejsie, co robi Luthera Lutherom, britske elegantne konverzacie (najma ked do hry vstupi spomenuty byvaly boss, i rozhovory Elbu so Serkisom). ()

brkerez

Hodně slabej odvar kvality původního seriálu. Idris Elba je pořád ve formě a hlavní vraždozáporák v podání Andyho Serkise je libovej mix Gluma a Hannibala. To je ale schnilá děravá náplast na uplně odfláklej scénář. Plno účelových zkratek level total-WTF, naprosto nevysvětlený zázračný Lutherovo dedukce, neuvěřitelný a zas líně účelový lobotomizovaný chování postav (člen zásahový jednotky dá zlosynovi bouchačku až ke ksichtu  a přijde k němu na 2cm aby ten mu jí moh odebrat a tít nožem do tepny, jááásně) a totální nesmysly. ()

nikhaj

Toto nebolo zle , dej ide jak vodopad, vino sa len doplna, velky brat nas sleduje, spravodlivost sedi v base, unikne a prenasleduje psychopatickeho maniaka s modernymi technologiami v jeho rukave. ()

LadyLokiLili

Za mě takový slabší průměr. Zápletka mohla být zajímavá, ale některé skutečnosti byly až moc uspěchané a naopak nějaké zbytečnosti se tam řešily dle mého až příliš dlouho. Chvílemi jsem i měla chuť to vypnout. Žádný zajímavý zvrat se nekonal. Z donuceni prakticky jsem to dokoukala.  Nic extra, bez čeho bych nemohla žít to nebylo. Přitom začátek byl tak slibný… potom se to jen tak v nudném tempu dotahalo do konce ()

CheeseFigure

Idrisa Elbu v úlohe nekompromisného detektíva pátrajúcom po vyšinutých vrahoch som si obľúbil vo vlastnom seriáli. A i keď som si užíval jeho interakcie s Alice Morganovou, tak nepatrím k tým, ktorí by tvrdili, že bez nej nie ani Luther. Preto ma aj potešilo, keď som sa o tomto filme dozvedel. Za mňa to nie je až taká tragédia, ako sa podľa tunajšieho hodnotenia môže zdať. Idris Elba ako Luther je rovnaký ako v seriáli. Len sa musí dostať z basy a k tomu je u polície nová inšpektorka, ktorá ho moc nemusí a ide mu po krku (taká Lutherovská klasika). Úprimne, mám radšej, keď je polícia na strane hrdinu, než aby mu šla po krku a marila tak jeho snahy o zastavenie zloducha. Ale čo už, po finále seriálu sa asi ani inak nedalo pokračovať. Alebo dalo, ale tomu sa mi nechce venovať. Čomu sa mi ale chce venovať, je Andy Serkis. Jeho postava sa hrdo môže zaradiť do ,,galérie Lutherových vyšinutých zloduchov". Je nádherne sadistický a jeho zneužívanie internetu je desivé (i keď v dnešnej dobe už celkom okukané). Áno, možno miestami trochu prehráva, ale to nevadí. Čo viac dodať? Samozrejme, nájdu sa tu chybičky (SPOILER: tak celú Red Room Luther zruší, že povie, že ich IP adresy majú policajti? Vážne? KONIEC SPOILERu). Ja som si napriek tomu ale návrat Luthera celkom užil. ()

TOPmoovie

medzi srackami 2021 -23 to stoji za 4 hviezdy. nechapem ale tych reziserov , co vzdy daju 2,3 absurdne alebo trapne sceny do filmu, kt. ich nepotrebuje.  alebo sommz hornych 5% kt. to vidia a zvysok sa iba bavi .  ale ok, je to dobre urobeny film. ale zabudnete na neho.no nezabudnete na pocit ,ze elba bude prvy cierny james bond :) ()

jizvoun

Trochu proti proudu, ale bavilo mě to víc jak seriál. Hluchá místa to mělo, na nelogičnost některých pasáží jsem si už zvykl, ale mělo to dobrou atmosféru, Idris Elba to zahrál dobře, padouch taky fajn. Nelituju těch dvou hodin. ()

Carlito1

Luther slaví návrat v akčnějším kabátku, který smrdí Amerikou, ale přesto se drží Lutherovského nádechu. Kromě některých momentů, kdy jsem si říkal, že jsou jako z hororu, kde jsou schválně všichni blbí, aby to jelo s vrahem dopředu, to byla fajn podívaná. ()

Johanner

Tak já nevim :-/ Prostřední třetina je tuze fajn- napětí, tempo, scénář, herectví... Ale začátek a konec tvůrci vyloženě zprznili a trapně připomíná slabší epizody třeba devadesátkovejch béčkovejch krimi seriálů. Jako film, navazující na tak úspěšnou a kvalitní TV sérii, to teda není úplně důstojný. ()

charles3

Vcelku průměrný thriller, na kterém byl pro mě zajímavý pouze Andy Serkis, kterého jsem do té doby ještě neviděl v jeho civilní podobě. ()