Titanic

• Slovensko Titanic 3D (viac)
USA, 1997, 194 min (Alternatívna 187 min)

Storočná Rose Calvertová (Gloria Stuartová) rozpráva príbeh lásky, ktorý prežila počas prvej a jedinej plavby na slávnom Titanicu. Vtedy mala Rose (Kate Winsletová) 17 rokov a bola zasnúbená s bohatým a nesympatickým Calom Hockleyom (Billy Zane). Na palube sa však zoznámila s chudobným írskym mladíkom Jackom Dawsonom (Leonardo DiCaprio), nadaným malairom, s ktorým prežila najkrajšiu chvíľu lásky. Ich búrlivý citový vzťah však zničila katastrofa lode, Rose sa zachránila, ale Jack sa utopil. Jedinou pamiatkou na chvíľu šťastia zostal jej portrét, ktorý Jack nakreslil. V trezore potopenej lode ležal vyše deväťdesiat rokov... (TV JOJ)

Hrabka

Jednoznačně pět hvězdiček. Nic jiného se ani dát nedá. Bravůrně odvedená práce. Možná to nemuselo být podáno jako výpověď aktérky potopy, ale i tak je to skvělý romantický thriller na pozadí největší námořní katastrofy všech dob a pod vedením jednoho z nejlepších režisérů. A ústřední píseň je nejlepší filmový song. 95% ()

kinej

Titanic je nekomplikovaný film s banální romantickou zápletkou a černobílími postavami. Psychologie postav nikdy nebyla Cameronovou silnou stránkou, být to nějaký středně rozpočtový film, asi by si zasloužil být rozcupován. Jenomže to natočil právě James Cameron, který je spíše geniální manažer nejspíše s diktátorskými sklony, než umělec. Do filmu nalil spoustu peněz a je to vidět. Je totiž natočen s takovou precizností, že před tím nelze než smeknout. Kdysi jsem film viděl na VHS a nějak mě celkově minul, ale teď jsem viděl doma na blu-ray 3D konverzi a spadla mi čelist. Teprve z této verze lze film plně docenit obrovský kus práce, který byl na filmu odveden. Ze záběrů je např. patrný každý ozdobný reliéf, záhyb šatů nebo snad i dřevo s jakým byly obloženy zdi. Ale hlavně celé prostředí lodi působí nesmírně autenticky a poctivě. Troufnu si říct, že zde se žádný papundekl nekoná. Ve 3d prostě jste tam. A co se akce a samotné katastrofy týče, je film dokonalý. Lépe to již nikdy nikdo nenatočí. Takže i přes určitý despekt k laciné romanci, dávám plný počet. Jsem sice příznivcem spíše klubové filmové scény, ale film je uměním iluze a ta je zde absolutní. ()

cheyene

Veledílo. Titanic je snímek, který se svojí velikostí opravdu rovná gigantickému parníku, o němž se bude vždy mluvit a jeho příběh připomínat. Excelentní herecké výkony, hudba, aranžmá scén, triky, příběh..co víc dodat? Tento film by měl vidět každý člověk. Do plného počtu hvězd nechybí málo. Snad jen méně sladit, protože tento příběh se doslova lepí na divákovy city :) Nedostatky: 1) V jedné scéně Jack vypraví Rose, jak rybařil na jezeře ve Winsconsinu. Problém je, že toto jezero bylo uměle vytvořeno v roce 1917. 2) Budete-li pozorně sledovat lidi při nastupování do záchranných člunů, tak si všimnete digitálních hodinek na ruce jednoho z nich. 3) Pokud se zahledíte na uniformu kapitána, resp. na knoflíky, tak budete v šoku! Je na nich vyražen rok 1922! :) 4) V záběru, v němž se vynořují ponorky, které byly u vraku Titanicu, je vzadu za nimi vidět slabý obrys pevniny. 5) Když Rose rozbije sklo, pod níž je požární sekera, můžeme vidět, že tam zůstane jen jeden větší střep. Když však v následujícím záběru sekeru vytahuje, je jich tam mnohem víc! 6) Jack je spoután pouty, která se v roce 1912 ještě nepoužívala, protože tehdejší pouta měla jiný typ zamykání. 7)Ve scéně, v níž Rose hledá někoho, kdo by jí pomohl osvobodit uvězněného Jacka, narazí na muže v bílém oblečení. Udeří jej pěstí. Muž má krev na rukou ještě dřív, než se dotkne svého krvácejícího nosu. 8) - K zamyšlení: Rose je vyholená v podpaždí. Tehdy se to ale ještě nenosilo... 9) Na Titanicu hovoří o S. Freudovi, resp. o tom, že muži jsou předpojatí. Tohle však Freud zveřejnil až osm let po potopení lodi. 10) Mám dojem, že v oblasti, v níž Titanic plul, nejsou delfíni!! 11) ostatní chyby jsou uvedeny v zajímavostech :) ()

juta

Jako malej jsem neměl rád romantické pasáže a i teď to nebylo moc příjemné, ale když si to tak vezmu, tak bez toho by to byl dost suchý film a Jamesovi se to docela povedlo. Hlavně baví poslední třetina filmu, kde už jde do tuhého a je tu vidět krůček po krůčku skáza nepotopitelného Titanicu a vše co k tomu patří. ()

Fiftis

Nad výsledkom sa roztopili diváci, kritika aj samotná Akadémia, ktorá udelila jedenásť Oscarov (tri nominácie zostali nepremenené). Nepochybujeme o tom, že ste Titanic videli, a tým skôr si zaslúži miestečko v našej mysli navždy. Takmer v každom filme sa objaví scéna, ktorá mi nejakým spôsobom vadí alebo prekáža. Titanic patrí do tej hŕstky filmov, ktoré doslova žeriem a hltám v nich každučkú sekundu. Cameron si bol vedomý toho, aký veľký tromf má v rukáve. Zatiaľ čo prvá polovica je romantickou lovestory určenou prevažne ženskému publiku, druhá akčná polovica zase nadchne mužov pre skvelé zobrazenie samotného potápania, chaosu, paranoje a dych berúcich akčných scén. Vďaka tejto stratégii bez problémov získal milióny divákov. No ja osobne som si naplno užil obe polovice. ()

filmfanouch

Titanic Jamese Camerona zůstává událostí i po 25 letech. Málokdy se najde film, který by tak výrazně vystihoval atributy dokonalé filmařiny, opětovnými zhlédnutími navíc se může jednat o jasný důkaz. Cameronův perfekcionismus dal za zrod jeho magnum opusu, které nejen představuje obří loď, ale samo má obří srdce..... Více zde (Viděno v kině: 2x) ()

Kass

"Where to, Miss?" - "To the stars." Trochu mě překvapuje, proč někoho zaráží, nebo popuzuje, 11 Oscarů pro "Titanic". Vždyť minimálně 7 z nich lze směle zařadit mezi ty "technické", v kterýchžto se jeho oprávněný nárok na pozlacené rytíře zpochybnit nedá. A zbylé 4 "umělecké"? Copak byl Oscar někdy o umění? A mimochodem, jak se vlastně takové umění měří? - Já to nevím. Když se to ale vezme kolem a kolem, FILMEM roku, jako takovým, byl "Titanic" zcela určitě. A co pro mnohé jeho nepochopitelně omračující celosvětové tržby = 1,8 miliardy dolarů? Slogan filmu - "Největší láska, Největší katastrofa" - pojmenoval to, co na lidi odedávna platilo nejvíc, naprosto jednoznačně.... a nakonec naštěstí ani tak moc nelhal :-). K "Srdci oceánu" se mi cesta nehledala příliš snadno. Přestože jsem "Titanic" považoval za výborný film hned při prvním zhlédnutí, skutečně emocionálně mě zasáhnout se mu podařilo až na asi čtvrtý pokus. Zásluhu na tom nemělo utichnutí všeobecného humbuku, který film provázel, ale ústřední herecká dvojice (teď už vím - ona je tím pravým klíčem k celému snímku) v podání krásně ženské K. Winslet a (ze vzpomínek Rose vzešlého, a proto) pohádkově čistého L. DiCapria. Oba dva své role obdařili mladicky bezprostřední živoucností a dychtivostí, a vytvořili v intenzivní síle prožitku jeden z nejromantičtějších a nejtragičtějších párů filmové historie. Titanic je kýč... stejně jako jím je např. "Doctor Zhivago" či "Jih proti Severu". Jeho "problém" a důvod proč mu v dněšní cynické době někteří lidé nemůžou přijít na jméno spočívá v tom, že je ve svém kýči upřímný a opravdový (proboha, současný film!). A já ho za to - speciálně při srovnání s většinou dnešních romantických filmů, které se hledají a utápějí v "humorných" a inovačních přístupech - velice respektuju a ctím. Svou průzračností mi "Titanic" dává vzpomenout na klasické velké filmy starého Hollywoodu, jejichž kouzlo a otevřenost tolik obdivuju. Vidět tak dnes L. B. Mayer či D. O. Selznick "letící" Rose, spokojeně by se usmívali, a přesně by věděli proč. Právě kvůli takovým líbajícím se dvojicím a sluncím zapadajícím za obzorem (a né existencionálním dramatům :-)) začali před sto lety lidé v houfech navštěvovat filmová představení. V tom, čím a jaký "Titanic" chtěl být, je dokonalý! Kdo tohle nevidí, a/nebo má jakýkoliv pádný důvod proč to vidět nechce, ať si mu to své "alespoň minimální hodnocení" či dokonce "odpad" klidně dá. ()

Hunt

Vyjímečný snímek, který využil všech možností filmové řeči a scénář Jamese Camerona by se mohl vyučovat jako můstr pro tvorbu scénáře (podívejte se na to racionálně- scénář se drží zákládních pravidel, který film má mít: uvod, seznámení se s situací a hrdiny, nastolení zápletky,...neopemene se, že každá (alespoň částečně důležitá postava) zmíněná postava má opodstatnělé reakce a víme její závěr...drama, konflikt, vrchol, závěr....jednoduše je vše vygradováno, jak si film a příběh žádá). Výborně vystavěný, zpracovaný a obsazený snímek, který patří právem do zlatého fondu světové kinematografie. ()

Shakers

Tisíc pět set lidí zmizelo v oceánu, když se pod námi Titanic potopil. Poblíž plavalo asi dvacet člunů a jen jeden se vrátil. Cameron ma obvykle s jeho filmami chytá za gule, no tento krát ma chytil za srdce. Ja žiadny romantik nie som, ale tento film je jednoducho geniálny. Titanic som myslím videl prvý krát, keď som mal asi 9 rokov.Romantika zrovna môj šálok kávy rozhodne nieje, ale Cameron a jeho romantické prevedenie, to je trochu iná parketa.Vždy bola moja obľúbená časť potopenie Titanicu, ktoré je filmársky dokonalé (zvuky, triky, efekty, miniatúry), ale postupom času sa mi zapáčili aj postavy, ktoré to zahrali skvelo, tak ako to zahral aj génius James Horner, ktorého soundtrack je legendárny, brilantný, dojímavý, skratka skvelý. Niektorým sa to možno nepáči, ale tu nejde len o tu romantiku, ale aj o to ako to je megalomansky sfilmované. Titanic bol náročný projekt jak psychicky, tak fyzicky a dokonca aj finančne, kde rozpočet stále narastal a Cameron sa rozhodol znížiť svoj honorár, aby sa mu podarilo dokončiť tento film. Myslím, že lepšie sfilmovanie Titanicu už nemôže ani byť. Skvelá kamera, výprava, kostýmy, herci, hudba a tak ďalej robia film len dobrým. No na majstrovské dielo to povyšuje Cameronová precízna réžia a scény pod vodou vo vraku Titanicu, s ktorých behá mráz po chrbte, pretože toto nieje film ale realita. Zaslúžených 11 Oscarov. Alternatívny koniec filmu sa mi páči asi ešte trošku viac ako ten, ktorý bol nakoniec použitý . Update: Videné aj v 3D a rozhodne iný zážitok ako v telke, no opäť skvelý, pretože toto je jedno s najlepších 3D aké som kedy videl! Obľúbený soundtrack: Hymn to the sea, Unable to stay unwilling to leave. Tak tohle je ta údajně nepotopitelná loď ? Kdepak údajně. Ani bůh by ji nepotopil. 100% - 5* ()

lamps

Nadfilm, kde je vše přesně na svém místě a proces komunikativnosti narace dosahuje takřka naprosté dokonalosti. V první polovině dostaneme veškeré informace a vodítka potřebné k tomu, aby se druhá polovina stala jednou z nejúchvatnějších audiovizuálních pasáží v dějinách filmu, nemluvě o zdrcujícím emocionálním účinku a povinné vyprávěcí gradaci. Cameron měl mnoho možností, jak zkázu Titanicu znázornit, ale zvolil tu vůbec nejlepší a nejlidštější - skrze vášnivou lásku, zavádějící nás do těch nejzažších zákoutí i nejluxusnějších apartmá lodě snů, jejíž tragický osud díky tomu můžeme v závěru sledovat coby její dobří a upřímně truchlící přátelé. Potopené filmařské srdce, které rozbušilo rytmus hollywoodské kinematografie na dlouhá léta dopředu.. ()

Jacinda

Splnila jsem si sen. Nejen že komentář píšu až po takové době od registrace, ale už v roce 1997 mám v deníku napsáno, že půjdeme s rodiči do kina na Titanic. Nikdy jsme nešli. Ani nevím proč. Myslím, že jsem si to tam napsala aniž bych se na tom vůbec s rodiči dohodla. Ne v 8, nýbrž ve 22. ne ve 2D, nýbrž ve 3D. Ne v ledajakém kině, nýbrž na obřím plátně IMAX. A byla to nádhera. Nové detaily, spousta spoilerů vyšla na povrch. Když nad tím přemýlím, scénář je z literárního hlediska skvělý. Každá byt nevýznamná událost ze začátkufilmu se nakonec ukáže jako důležitá na konci. A i když mi místy 3D přišlo rozmazané, pod vodou prostě budete zadržovat dech, při potápění prostě budete mít vytřeštěné oči a když se na vás bude valit voda, instinktivně se zarazíte do sedadla. Geniální závěr ()

Pepinec

Lodička maličká oceánem plave, co na tom, že všichni víme co se stane...? James Cameron vytvořil dokonalou šablonu toho, jak má vypadat romantické szlavé oudolí snoubené s dramatem skutečné katastrofy. Ani já bych nutně nepotřeboval mít společnou kajutu s Leonardem a Kate (i když do auta bych s ní na momentík beze všeho skočil), až tak sympatičtí mi nejsou. Přesto mi byli natolik dobrými průvodci, že bych býval na té bárce chtěl být s nimi. Díky za ten nápad dostat Titanic znovu do kin, i když je mi jasné, že to James spíš než kvůli mně dělal kvůli nové jachtě nebo soukromému tryskáči, na který se mu nedostávalo v prasátku. Buď jak buď jsem poctěn, že se mohu hrdě hlásit do skupiny námořníků, kteří Titanic viděli na plátně. A je mi srdečně jedno, jestli třídéčko bylo nebo nebylo zbytečné. Zbytečné je tak leda kvůli němu shazovat celý zážitek. ()

Big Bear

O této lodi jsem se poprvé dočetl v časopisu ABC. Bylo to v době kdy ji nalezla hloubková ponorka a světlo světa spatřily první záběry tohoto legendárního transoceánského rychloparníku. Se zájmem jsem sledoval jakékoliv informace o jeho dalším osudu či nalezených a vyzvednutých předmětech z jeho útrob a dna kolem něj. Na film jsem šel s neskrývaným zájmem a byl jsem naprosto nadšen. Ano je to Hollywood jak vrata, ale celé zpracování i skladba příběhu mně přišlo naprosto bezchybné. Film se plně opírá o o zaprotokolované výpovědi přeživších ihned po tom co je Carpathia vysadila v New Yorku a o Senátní vyšetřování katastrofy z roku 1912 a nenašel jsem tam žádné rozporuplné situace od zaprotokolované skutečnosti. Pane Camerone, natočil jste fantastické, krásné a dechberoucí dílo. ()

JohnnyD

Cameron je šikovný filmár no najmä marketingový boh. Predtým čo kolosálne predal vesmírnu Pocahontas nakrútil sladkú melodrámu z prostredia najslávnejšej potopenej lode. A do kina na to chodili autobusmi celé dediny a v malomestských kinách sa robili predpredaje lístkov. Niečo také dokáže len génius. ()

forsberg

Pokaždé, když se dívám na Titanic, říkám si: neudělám to, tentokrát to neudělám. A potom Jack řekne: "Teď Rose" a udělám to zase. Nadechnu se. Loď šla ke dnu už velice dávno, ale Cameronův film zůstane ve svém žánru navždy na vrcholu...nepotopitelný. ()

playboxguest

Co říct, dnes poprvé viděno ve 3D, ke všemu na novotou páchnoucí zvukové aparatůře, kdy i sousedi čekali, že jim spadne loď snů na hlavu. Maximální zážitek srovnatelný s tím, kdy jsem Titanic viděla poprvé. Drsná jatka na pozadí romance, která mě zase přinutila vyplejtvat celej štos ubrousků. A ač jsem celou dobu věděla, jak to dopadne, já jim stejně fandila a závěrečnoul hodinu jsem seděla jak zařezaná, ani palcem u nohy jsem nedovedla hnout. 3D:***** nepřekvapí žádnými z obrazovky létajícími efekty, na druhou stranu je ale nad poměry pěkné a v některých momentech až překvapivě vyčnívající, zážitek z filmu jen umocní, neruší. Paráda. První 3D blu ray, do kterého jsem investovala, aniž bych ho předtím prubla v pirátské zátoce a vyplatilo se. Titanic - film, 3D, DTS - vše na plný kule. Už mi chybělo jen otevřené okno (máme za ním - 12) a pocit, že jsem u toho, by byl takřka dokonalej. Stoprocentní kousek. ()

Zemřel herec Bernard Hill

07.02.2024

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

18.01.2024

Warneři si nejspíš připíšou další hit, alespoň po kvalitativní stránce. Do nového filmu se jim totiž podařilo zlákat samotného Leonarda DiCapria. Co je ale přednější - od Scorseseho přechází DiCaprio… (viac)