Titanic

• Slovensko Titanic 3D (viac)
USA, 1997, 194 min (Alternatívna 187 min)

Storočná Rose Calvertová (Gloria Stuartová) rozpráva príbeh lásky, ktorý prežila počas prvej a jedinej plavby na slávnom Titanicu. Vtedy mala Rose (Kate Winsletová) 17 rokov a bola zasnúbená s bohatým a nesympatickým Calom Hockleyom (Billy Zane). Na palube sa však zoznámila s chudobným írskym mladíkom Jackom Dawsonom (Leonardo DiCaprio), nadaným malairom, s ktorým prežila najkrajšiu chvíľu lásky. Ich búrlivý citový vzťah však zničila katastrofa lode, Rose sa zachránila, ale Jack sa utopil. Jedinou pamiatkou na chvíľu šťastia zostal jej portrét, ktorý Jack nakreslil. V trezore potopenej lode ležal vyše deväťdesiat rokov... (TV JOJ)

Jinny

Mistr Cameron se tentokrát překonal a předvedl režii jako stvořenou pro výuku na filmových školách. Ohledně milostné roviny naštěstí nikdy nezašel za hranici dobrého vkusu a technicky jde o jeho vůbec nejlepší film. ()

poz3n

Jeden z těch, které mě přivedly k lásce k filmu. Vrchol veškerých dojáků, vrchol všeho co by vás mohlo donutit přemýšlet, jestli by ste taky nechtěli zažít svých 5 minut totální nepotopitelné lásky... ()

anais

Film jsem teď viděl poprvé od premiéry, po dvanácti letech, a až dnes, s odstupem, si uvědomuji, jak málo šlo Cameronovi o konkrétní postavy. Takřka každá scéna Rosina příběhu představuje jiný lodní prostor, společenské postavení hlavních hrdinů nám zas dovolí nahlédnout do aristokratických salónů i zakouřeného podpalubí. Všechno je tu účelové a fuguje to jako dokonalý hodinový strojek. To sice vede k určité schematičnosti postav, ale napomáhá tomu, že divák projde skutečně celou lodí. Cameron rozebírá Titanic do posledního šroubku. Je pro něj hlavním motivem a ústřední dvojice tak působí spíš jako děti na pouti, přebíhající od jedné atrakce ke druhé. Tím nechci celek nijak shazovat, jen poukázat na způsob Cameronovi práce. Technické provedení zůstalo i na dnešní dobu v podstatě bezkonkurenční. Od plynulých přechodů záběrů vraku do "živé" lodi, po dokumentaristicky věrné finále. Romance je tu už jen jako třešnička na dortu. A co mě překvapilo nejvíc, i dnes ty tři hodiny utečou neuvěřitelně rychle. ()

honajz

S Titanikem mám problém, že drahá polovička jej chce vidět furt dokola, a to vám pak leze podobný film krkem. Taky mi vadí všechny ty kýčovité scény, kterých je v Titaniku právě kvůli ženským a jejich kapesníčkům na stovky. Na druhou stranu animace je úžasná, scénář nemá větší díry ani problémy, zahrané je to slušně, atmosféru té doby se podařilo přenést. ()

Roman.Ticka

Je to jako šampus s jahodama, chutná pořád skvěle, vypadá lahodně a hodí se na každou příležitost. Výpravná pecka obřího formátu, co působí pořád silně a velkolepě a vyvolává pocit, že to tak prostě muselo být. Až tak, že být paní Rose, v životě kromě sprchy a kaluže po dešti nechci vodu vidět, což by byla v mém případě velká škoda. Film je také klasickým příkladem, jak udělat z herce přes noc hvězdu a otevřít mu tak široký svět fantazie bez hranic. Leo je tam, kde všichni víme a Kate si osobně myslím dostala roli přímo na tělo, což se již nikdy nepodařilo zopakovat, nicméně je tam, kde je, ať právem nebo dílem štěstěny. Hlavním pilířem filmu je bez pardonu scénář a režie, všichni ostatní se jen vezou na vlně úspěchu a slízávají pomyslnou smetanu. ()

MM11

Obrovský úspěch tohoto filmu je pro mě jasný. Máte obrovský rozpočet, vezmete jakousi pozoruhodnou událost (v tomto případě potopení Titanicu), přidáte působivý soundtrack a pak už stačí pouze vybrat dva herce, co jsou v kursu (na to Cameron skvěle vybral Leonarda DiCapria a Kate Winslet), které použijete do velkolepé závěrečné tragédie. Aby nastala úplná jistota rozehrajete masivní reklamní kolotoč, takže se zdá, že už o filmu víte všechno, jen jste ho neviděli... Já to zlehčuji to je pravda, ale vítězí kvantita nad kvalitou, to bezesporu. Film posbíral 11 Oscarů a stal se trhákem jaký tu ještě nebyl, ale mě "Král světa" Cameron tímto kouskem příliš nepřesvědčil. ()

Othello

S Titanicem dosáhl Cameron konečně svého etalonu na poli velkolepého chick-flicku a jeho úspěch mu pak potvrdil, kdo tady vlastně skutečně rozhoduje o tom, na co se půjde do kina.  Jenomže Titanic je v tomhle směru také šíleně přebroušený diamant, který až irituje tím jak je strašně ve všem čitelný. Krom té ústřední lásky působí vše hrozně strojeně, scénicky, stereotypně a neživě. Každá postava zde má jenom jediný účel a například snoubenec Rose je ve své záporáckosti až komický, když se v každé situaci vždy bezpečně postaví na tu nejhorší stranu. Zajímavé je, že ani postavy Jacka a Rose nefungují samy o sobě, ale naštěstí fungují naprosto bezpečně spolu kdy překvapivě důvěryhodně působí jak Rose od určité chvíle přebírá nad Jackem iniciativu a to  až do takové míry, že si ho po jejich automobilové rajtovačce mateřsky přivine na hruď, protože se hoch tak rozněžnil až se rozklepal. Samotná osudová noc je bohužel strašně studiově nasvícená, trikově notně zestárla a celý prostor Titanicu působí hodně zkomprimovaně až divadelně. ()

AlfaNumerO

Nebýt silného tématu, zůstala by naprosto tuctová romantická zápletka. Zpracování sice výborné, ovšem nemohu se zbavit hořkosti z tvrdé vypočítavosti, kalkulu a účelnosti zvoleného tématu Cameronem. Jeden velký plus to má, zviditelnila se poměrně neznámá herecká hvězda Leonardo DiCaprio (v té době mnou nenáviděná). 76% ()

SOLOM.

Mám-li být upřímný, tak jsem snad nikdy neviděl tenhle velkofilm celý v kuse. Protože jsem u něj vždycky usnul a musel si jej pak zapnout znovu. První polovina filmu mě totiž vždy dokonale uspala. Já chápu, že tragédie okolo Titaniku zasáhla u srdce nejedno člověka – moje segra je z něj taky celá hotová a sehnala si o něm toho opravdu dost (knížky, filmy, dokumenty…), ale tenhle kousek je především jedna velká nešťastná lovestory a to jde většinou úplně mimo mě. Já na filmu vždy obdivoval hlavně hudbu a pak pasáž, kdy Titanik narazil do ledovce a šel rychle ke dnu. To je to, oč by mělo jít vždy především – poukázat na to, proč se tomu tak stalo, proč zbytečně muselo umřít tolik lidí a jak se s tím vypořádali samotní přeživší. Promiňte, ale sledovat dvojici hlavních hrdinů, jak si chtějí užít a furt jim v tom někdo brání – to je až druhořadá věc. To však nic nemění na tom, že herecké výkony byli dost dobré, stejně jako efekty a scény potápějící se lodě. U těch mě až skutečně „mrazilo“…60% ()

Ilicka

Titanic je geniální nadčasový kýč, který ani patnáct let od premiéry nepozbyl nic ze své působivosti. Pár let jsem ho neviděla, a s tímto odstupem projekce měla všechny ty správné účinky v podobě pohlazené duše a posmrkaných papírových kapesníčků. A ač jsem obecně proti 3D, tak Cameronovi tentokrát nehorázně fandím. A v dubnu v tom kině budu! (update: 19.11.2011) Dubnový dodatek: Titaniku velké plátno sluší. A nemusí to být nutně stereoskopická verze. ()

fleker

# # # # Přijde kapitán Titaniku k námořníkům a říká jim: # # # # "Mám pro vás dvě zprávy,jednu špatnou a druhou dobrou, kterou chcete # # slyšet # # # # jako první?" # # # # "Tu dobrou." # # # # "Dostaneme 11 Oskarů!" ()

ARI50

Nejlepší katastrofický velkofilm všech dob. Leonardo a Kate odvedli nejlepší práci jakou mohli a daly tomu filmu maximum a dokonalou romantiku kde slzy nemůžou chybět. Titanic je do dneška pro mě Nejúchvatnější loď, dokonalá nebezpečná obrovská která si svoje tajemství vzala na dno oceánu. Po celou dobu filmu obdivujete velkolepost lodi a její nádheru. Užasný příběh s nejdokonalejším soundtrackem. Takový film nedokáže nikdy omrzet to prostě nejde, dech se vám v některých momentech zastaví, herci vás ohromí, a celý příběh překvapí. James Cameron vytvořil něco co už nikdo nikdy nepřekoná a myslím si že se ani nepřiplíží k dokonalosti tohohle filmu. ()

JASON_X

Viděl jsem kdysi jednou a znovu určitě nehodlám, nic pro mě, Hollywoodský velkoslaďák s odporně slizkou cajdákovitou hudbou a trapnou lovestory. Z podobných filmů je mi vždycky blivno a proklínám jejich strůjce. Ale řemeslně samozřejmě výborné, kvůli tomu ztvárnění Titanicu mě to také jedině zajímalo... No možná se na to ještě i někdy kouknu, třeba s přítelkou. Zapamatoval jsem si z toho ovšem jednu zapamatováníhodnou scénu - když steward vyzývá cestující první třídy "Pánové, nasaďte si prosím záchranné vesty a přesuňte se na horní palubu", dostane se mu odpovědi: "Nikoliv, oblékli jsme si své sváteční šaty a chceme zemřít jako gentlemani". Tak tomu říkám styl! / Po více než osmi letech repete a zdaleka už nejsem tak negativní. Jasně, "romantická" linie není nic pro mě a cajdák k tomu hrající je vskutku hnusný, ale vizuální působivost filmu je i po letech vysoce nadprůměrná, scény z potápějící se lodi jsou hodně přesvědčivé. A po zhlédnutí černobílého předchůdce z roku 1958 teprve zjišťuju, že Cameron snad půlku jeho scén více méně okopčil, pacholek! ()

Necrotongue

Hvězdička za samotnou loď,jinak výsměch všem,kdo při tragédii zahynuli.Předpokládám,že si Cameron řekl:"Super,spousta mrtvých přihodíme pár oblíbených herců,romantiku a epickou hudbu a vyděláme na tom majlant."Takže fajn.Hurá!Úkol splněn. ()

veru_needy

Titanic si mě získal už jako malé dítě, kdy jediné co mě tenkrát zajímalo nejvíce bylo, jak se ta loď potopí. Dnes na film samozřejmě nahlížím rozumnějším způsobem. Pro mě tento počin nemá ve světě kinematografie žádnou konkurenci. Úžasná výprava, do detailu propracované interiéry a exteriéry. Zkáza něčeho tak velkolepého, majestátního a luxusního je neuvěřitelná a způsob ztvárnění tragédie největší lodi na světě, která se potopí během pár hodin, prostě bere dech. Pak tu máme efekty, ty jsou přímo nadpozemské. Titanic se řadí mezi můj velice úzký okruh nejoblíbenějších filmů už od jakživa. Fascinuje měnnaprosto vším; hereckým obsazením a jejich profesionálními výkony, nádhernou atmosférou jak na lodi tak krajiny kolem a ze všeho nejvíce určitě hudbou Jamese Hornera. Hudba tohoto snímku se mi zaryla pod kůži, do srdce, a asi se mi nikdy nepodaří vysvětlit, jak krásné a hřejivé pocity ve mě tato hudba vyvolává. A to i navzdory tomu, že jsem měla možnost tento snímek vidět již nespočetněkrát. Možná je to i tím, že mám k tomuto filmu jaksi osobnější vztah, ale tak jako tak, naprosto mě okouzlil. - "Come Josephine, in my flying machine. Going up she goes, up she goes." ()

Bauer

Tak asi před rokem jsem tomuto filmu dal 4*. Vyčítal jsem délku a romantiku. Ovšem, znovu jsem se na to podíval po roce a úplně jsem změnil názor. Je to velkofilm a k těm už patří delší stopáž a je divné, že po několikátém skouknutí jsem se nenudil a do slova jsem to zhltl. Romantika v tomto snímku být musí a je velmi krásně podaná. Hudba je nádherná a hlavně několikset krát oposloucháná písnička od Celine Dion " My Heart Will Go On ". Leonardo DiCaprio a Kate Winslet podávají excelentní výkony ale ani ostatní nejsou pozadu, například Billy Zane, který se pro tuto roli snad narodil.Celková výprava filmu je na té nejvyšší možné úrovni. Potopení Titanicu je tak dokonalé propracované, že všechno vypadá naprosto reálně a dokáže vás vtáhnout do děje . Zhruba 90 minut se jedná o krásný romantický film ale poté se to změní ve strhující drama a když to dáte dohromady, tak vám vyjde dokonála záležitost. A k tomu velmi dojemný konec při kterém prostě musí ukapnout slza každému. I přesto, že se jedná o skvostný filmový kousek, tak je to přeci jen trošku přeceňovaný film a 11 Oscarů je moc. Dále bych taky možná doporučil původní dabing, díky kterému je zážitek z filmu mhohem větší! Právem zasloužených 5*!!! ()

Mikah

Každý má právo na svou srdcovku a tohle je ta má. Od doby, co jsem ho viděla poprvé, jsem se setkala se spoustou výborných filmů, ale všechny jsem vědomě či nevědomě srovnávala s Titanicem, který byl mou první filmovou láskou. ()

Zemřel herec Bernard Hill

07.02.2024

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

18.01.2024

Warneři si nejspíš připíšou další hit, alespoň po kvalitativní stránce. Do nového filmu se jim totiž podařilo zlákat samotného Leonarda DiCapria. Co je ale přednější - od Scorseseho přechází DiCaprio… (viac)