Roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superkomputer Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Ľudia úmysly strojov odhalia a rozhodnú sa, aby sa do roku 1984 vrátil aj bojovník Kyle Reese (Michael Biehn). Jeho úloha znie – zachrániť Sarah. Mladá žena netuší, čo sa deje, kto ju prenasleduje a prečo ju chce zabiť. Keď Terminátor najprv „eliminuje“ dve ženy rovnakého mena, napokon natrafí na tú „správnu“! Sarah sa mu musí aj s pomocou Kylea, do ktorého sa zaľúbi, postaviť na odpor. Napokon sa jej podarí zvíťaziť – cena je krutá, Kyle pri poslednej bitke v továrni zomiera... (TV JOJ)

Acrobat

Nehodil perly sviniam a zjavil kráľovstvo maličkým. Nechcem vykostené či polotučné, som prvoplánový. Ak kašľal na rozumovú tvorbu a prisnilo sa mu to v nočnej more, kde spotený vstal, môže napodobniť básnikov, umelcov, velikánov. Nezľakol sa a vytýčil na hradbách vlajku. Odťal bezbožným jazyk a nemo sa dívali. Sci-fi sa premenilo ako na hore Tábor, schádzali dole spokojní. Neveľký obdĺžnikový papier v počte 6 miliónov kusov sám seba ocenil, prekročil predstavy, urobil komparačný bod (a to všetko v 1984, sakra). No už aj som sa pristihol ako sa sám sebe smejem, trúchlim, po všetkom ani nejem a nespím. I vycítil, že musí dať človeka, emócie, pot, slzu, krv, strach a nádej. Za štyri pesos ten mladý robí divy, málo slov, ale pozor! Žiadne kydy. Prerastená intimita osudného boja za ľudstvo v pár uliciach. Preto tá slasť... a to ešte mal prísť (príde) Higgsov bozón, nultá častica, úroveň pod absolútnou nulou, prekonanie svetla, či vysvetlenie teórie relativity. Teda čo dodať? Choď a pozeraj sa! ()

mirra66

Terminátor patří, dle mého názoru, k filmům, kde "dvojka" je lepší než díl první. Nejvíce se mi líbí scéna, když Terminátor vchází do tovární haly, kde jsou pracovní roboti a dochází tak k "mezigeneračnímu setkání" strojů, přičemž to vypadá, že se navzájem okukují. Námět výborný (cestování časem, otázka zda bylo první vejce nebo slepice), ale zpracování horší, ve dvojce je vše posunuto o level výše (včetně hudby). Hodnotím 68%. ()

Likan7

A takhle začala legenda. V roce 84 to musela být neskutečná pecka, protože ani dneska to moc nezestárlo. Vždycky jsem si říkal, že by to mohl být perfektní film i z té druhé roviny. Co kdyby byl Biehn jen blázen a na konci by se zjistilo, že nic jako Terminátoři nejsou? Nebylo by to skvělý? :-) Osobně mám na jedničce nejraději flashforwardy do budoucnosti, ta atmosféra, kdy vidíte, že lidstvo je totálně v hajzlu, je naprosto parádní. ()

rublik05

Dnes již klasické a legendární dílo s hvězdným Árným Švarcnégrem v jeho nejslavnější roli. Film je skvěle natočený, na svou dobu až hodně dobré sci-fi. Dal bych plný počet hvězd, kdyby se filmařům nepovedl natočit ještě mnohem kvalitnější druhý díl. 8/10. ()

gemi

První zhlédnutí po douhých letech v rámci rodinného kina. Mám vždycky strach pustit si starý kultovní film, který jsem dlouho neviděl, aby nedošlo ke ztrátě iluzí. Musím ale říct, že Terminátor času vcelku odolává. Až na pár zcela zjevně "loutkových" scén jsou záběry holého stroje točené s modelem velikosti 1:1, takže je to vlastně ještě lepší než soudobé CGI. Závěrečné scény z továrny tak nikdy nezestárnou. Geniální. ()

Luxocculta

Temné, syrové, nabité akcí a maximálně napínavé. Dvojka je skvělá a celou dobu jsem ji považoval za nejlepší, ale jednička ji svou atmosférou překonává. Těžko si představit lepší uvedení takové legendy jakou je Terminátor. 95 % ()

GTS_PUNK

"I'll be back." Z filmu, ktorý bol prvotne odsúdený na neúspech, sa stalo kultové sci-fi. Snímok režiséra Jamesa Camerona, sledujúci snahu stroja T-800 alias Terminátora (Arnold Schwarzenegger) zariadiť v minulosti víťazstvo vraždiacich strojov v budúcnosti, je v podstate vystavaný na jednoduchom "run & chase" námete. Medzi divákmi však dokázal zafungovať a navždy sa zapísal do histórie kinematografie. Príbeh pritom nie je ničím iným, než len akčnou "řežbou", ktorý sa nejakej tej mytológie (ak tak možno budúcnosť v tomto filme nazývať) dotýka len okrajovo, ale na ozrejmenie motivácie Terminátora, ako aj ostatných protagonistov, dostatočne postačuje. Samotný príbeh pritom nie je na filme to najzaujímavejšie. To, čo z neho robí zaujímavý počin, je skôr to, čo ho dotvára. Za prvé je dôležité zmieniť dobovú atmosféru Los Angeles v roku 1984. Temné ulice a pokútne zákutia oplývajú značným geniom loci a dokážu navodiť mrazivý pocit, pričom odvšadiaľ vyskakujú ženy s trvalou a v pozadí hrá synthpop. Za zmienku takisto stoja aj efekty, na ktoré je ale potrebné nazerať dvojakou optikou. Na jednu stranu sú zvládnuté výborne - model T-800 vo svojom surovom kovovom prevedení s červenými očami vzbudzuje úspešne strach aj po rokoch. Na stranu druhú, stop motion technológia, model hlavy Terminátora či vizuál laserov dnes pôsobia už zastaralo a skôr úsmevne, než aby plnili svoj účel a ohurovali divákov. The Terminator má svoje miesto medzi filmovými kultami už isté. A to aj napriek tomu, že vlastne ide o priemerné a príbehovo jednoduché sci-fi. Že by skutočne bola v jednoduchosti krása? Niečo na tom asi bude. Každopádne, snímok má akciu, spád, atmosféru, skvelú výpravu a nič, čo by diváka malo odradiť. Už len kvôli statusu "klasiky" za pozretie stojí. ()

Nix

Taky klasika, já teda preferuji dvojku, ale jednička je úctyhodná vstupenka do světa strojů. Kde taky uvidíte Arnolda jak se snaží být zlý. A pochválit se musí i atmosféra, ta se opravdu povedla, na tu dobu je vše perfektní a fakt s takovým tísnivým pocitem. Cameron uměl už tehdá. ()

Shakaar

80. léta 20. století přineslo na filmovou scénu nejeden snímek, který dneska právem lze označovat za klasiku. Hlavně Scifi prakticky od konce 70. let příchodem Star Wars zažil další dekádu velký boom. Mohl za to i vzestup výpočetní techniky, Cameron samotný byl a je propagátorem nových věcí v rámci vizualu a Terminator toho je důkazem. Vlastě vizual je asi to jediné co tento snímek neodkázal do propadliště dějin. Vyjma něho není moc ve filmu o co stát. I ten největší fanda musí přiznat že otvírák této série není nic jiného než akční béčko, nejsou tu nijak propracované charaktery postav, herecké výkony odpovídají hodně době vzniku, stejně tak křiklavé kostýmy. Já osobně jsem sice nezažil příchod tohoto filmu do kin, ale byl jsem na světě v době kdy Cameron přišel se slavným comebackem ve formě T2. A i přesto že mě film mě v době vzniku minul, ve dvojce zmizela určitá lacinost, úsměvnost nad tím jak Cameron někdy měl příliš velké oči a realizace některých triků vypadá směšně. Ale i toto 80.letům patří a je dobře že se o to pokoušeli filmaři. Možná toto určité inovátorství, posunout filmařinu dál dnešním filmařům chybí. Film určitě hůře stárne, 40 let je dlouhá doba, je tam mnoho chyb co se týče logiky děje, celá ta romance s Kylem a Sarah opravdu není zcela věrohodná a pominuli toto, určitě něco na tom snímku je a chápu proč byl ve své době trhákem. Dneska by film v mnohých ohledech neobstál a nemyslím tím jen triky. Ale že bych ho vyloženě nedoporučoval? To určitě ne. ()

TheRay97

Naprostá klasika! Takové filmy se nikdy neohrajou. Nadčasovost tohoto díla dodává na unikátnosti a podává nám otázky týkající se budoucnosti. A je trochu děsivé, že si naší přítomnost představovali lidé a tvůrci snímku jinak a temně. Tedy, temná přítomnost je, záleží z jakého úhlu se na skutečnost hledí. Starý dobrý Arnie je pro svou roli jako dělaný a na rovinu říkám, neexistuje nikdo, kdo by ho mohl nahradit. Lze najít pár chybek v kvalitě, ale to se dá opominout vzhledem k tomu, že to jsou stále osmdesátá léta a o počítačových efektech, které máme dnes, si jen mohli nechat zdát. Takovéto klasiky jsou pokaždé 10/10 :) ()

Belmondicek

"Jestli chcete žít, tak pojďte se mnou!!" Arnold Schwarzenegger si vychutnal svoji první modelově zápornou roli. Píše se rok 2029 a hrstka lidí, kteří přežili jadernou válku, se brání likvidačním akcím agresivních robotů. Klíč k přežití je ukryt v minulosti, proto je do roku 1984 vyslán mechanický zabiják, který má zlikvidovat Sarah Connorovou, jejíž gravidita ohrožuje vítězství mechanických monster. Tak se v roce 84 objeví v Los Angeles nahatý svalovec, který ledva si obstará něco na sebe, začne dláždit své okolí mrtvolami... Ani se tomu nechce věřit, že této legendě je letos už čtyřicet let, aneb jak za málo peněz udělat hodně muziky! Jedničku mám určitě nejradši, je stále strhující akční jízdou se skvělými postavami a fungujícími triky a speciálními efekty. James Cameron tu vytvořil dechberoucí, hodně temnou a depresivní vizi budoucnosti. Arnie tu poprvé pronesl svou legendární hlášku "Já se vrátím!". Arnold tu je skutečně nezastavitelnou, nelítostnou mašinou, z které jde strach, nejlepší roli zde vytvořila taky skvělá Linda Hamilton a sympatický Michael Biehn. K dokonalosti také patří slavný syntetizátorový soundtrack Brada Fiedela, který vytváří tu správnou atmosféru. Při závěrečných titulcích mě stále mrazí v zádech, protože vím, že se blíží bouře! Nelze nezmínit prvotřídní kinodabing s Jiřím Zavřelem (dokonale sedí), Jiřím Bartoškou a Ljubou Krbovou, který si vždy pustím! ()

AlexDLarge

Hodně syrové a hodně, hodně dobré. Na tomto filmu James Cameron předvedl, že skutečný režisér dokáže zfilmovat i zlaté stránky. S téměř nulovým rozpočtem(i na tu dobu bylo 6,5mil dolarů hodně málo) a trojíci neznámých herců dokázal neuvěřitelné. Nejen, že se film stál v roce 1984 jedním z komerčně nejúspěšnějsích, ale zároveň vytvořil legendu obrovských rozměrů(kterou totalně podělal třetí díl). Tento snímek může být ponaučením pro všechny tvůrce nezávislých snímků, kteří točí naprostý sračky a prohlašují to za umění a všechno kolem sebe za komerci. Tady máte důkaz, že se dá natočit za málo peněz hodně muziky. A i diváci si příjdou na své. Viva, Cameron. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (viac)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)