Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

Cedr

Wooow, jsme světoví? Not really. Generický sci-fi lowcost který urazí a nenadchne. Céčkový scénář ze špatné mangy, dementní dialogy, Ulice-tier acting herců se zápornými charisma staty. Na ten budget okey vizuál, Kolik na to šlo z veřejných financí a proč přesně? ()

Triple H

Ako iné české alebo slovenské podarenejšie pokusy o Ameriku. Formálne si to zubami nechtami svoje ambície obháji (hoci všetky eye candy zábery sú v traileri  a zvyšok času beháme po "atmosférických" barabizniach a dedinských dvoroch), ale inak je to lacnejší východoeurópsky destilát I, robot, Blade runner 2049 a Detroit: Become Human, ktorý nemá 2x sympatickú hrdinku, trochu divne pokombinovaný scenár a používa inde videné miestami bez úplne priliehajúcej logiky. Napr. hlavná hrdinka je bez emócií a strnulá, chladná sťaby Gosling v Blade runner 2049, ale kým tam to malo význam (hlavný hrdina nie je človek a kontrola emócií je vyžadovaná, aby vôbec "fungoval"), v Bode obnovy podobný význam chýba a zostáva tak len povrchné kopírovanie. Nie úplne zlé a Hádek a Ondrík sa s tým ako herci popasovali celkom slušne, ale myslím, že tuzemskej kinematografii viac sedí keď v sebe zachováva to svoje a ide na to svojou cestou. ()

jedna_vrana

Predstavte si, že si v rámci pripoistenia v sociálnej poisťovni priplatíte "bod obnovy". Resuscitujú vás v takej želatínovej gebuzine, pokiaľ ste si stihli urobiť za posledných 48 hodín zálohu. Ak pôjdete do filmu s tým, že si neprečítate recenzie a nepozriete si ani trailer, možno vás (rovnako, ako mňa prekvapí), že toto sci-fi vzniklo v našich končinách. Bavil ma vizuál, hlavní hrdinovia (áno, áno, Andrea Mohylová sa naozaj podobá na Scarlett Johansson). Film sa odohráva v pomerne blízkej budúcnosti a scénografia na mňa pôsobila zmesovo socialistickým realizmom s množstvom liateho betónu, súčasne s predstavami strohej, sterilnej budúcnosti. Ja vlastne filmu vyčítam len samotný bod obnovy, logické aspekty oživenia sa mi zadali mierne nelogické. ()

UhLee

(6/10). Bod obnovy je dalším filmem, u kterého se střízlivému divákovi nechce věřit, že vznikl v té naší prohnilé kotlině. Disponuje excelentní výpravou, která nemá chybu a člověk se opravdu přesune do budoucnosti. Cením maličkosti v podobě existence Škody či České televize v roce 2041. Myšlenku má film excelentní - možnost si zálohovat svůj život a v případě smrti vás mohou z vaší zálohy obnovit - taková berlička proti smrti. Daleko více bych však ocenil, kdyby to tvůrci dokázali naroubovat na jiný filmový žánr než je právě krimi. Tento žánr je pro naši zemi naprosto typický a vidím v tom určitou tvůrčí zdrženlivost. Když natočíte atypické sci-fi, které tady dlouho nebylo, tak chcete sáhnout alespoň žánrem najisto. Tady je to však spíš na škodu, protože se to k tomuto tématu tristně nehodí. Snímek lehounce obrušoval hranky sociálnímu dramatu. Kdyby se do těchto nejistých vod ponořil hlouběji, tak by to bylo z mé strany daleko vítanější. Režisér Robert Hloz může být na svůj počin patřičně hrdý. Dokázal do kina na svůj debutový film dostat obrovskou masu lidí a to svědčí o obrovském talentu. Mnozí slavní režiséři by mu mohli takovýto počátek kariéry pouze závidět. Herecké obsazení je ve většině případů taktéž sázkou na jistotu - Karel Dobrý bude už do konce svých dnů hrát záporné role. Ovšem věc, která mi udělala ohromnou radost a zjistil jsem jí až po skončení filmu, je skutečnost, že představitelka hlavní role Andrea Mohylová se narodila v nedaleké vesničce Čeladná. Je to možná trochu pošetilé, ale člověku to udělá o to větší radost, že v blízkosti jeho bydliště se narodila takto talentovaná herečka. Bod obnovy nám však možná ukázal jednu věc. A to takovou, že český jazyk se možná nehodí na takovýto typ filmu. Ve velkém množství případů totiž čeština trhala uši a nebyl to hezký poslech. Na stranu druhou - když promluvil třeba výborný Milan Ondrík ve slovenštině, tak se žádné krvácení uší nedostavilo. Na můj vkus scénář až příliš šustil papírem a dialogy byly místy spíš na škodu. I přes tuto kritiku jsem se rozhodl snímku udělit krásné 4 hvězdičky, i když jsem byl do poslední chvíle na pomezí tří a čtyř. Pomyslné misky vah zlomil až excelentní závěrečný song Vladimira 518, který mě doslova zvedl ze židle. "Už jste se dnes zálohovali?" ()

Swansea

Slibné. Tento žánr je o prachách, aby byl víc , viz rozmazlenci tohoto žánru a o prachách a mocných,jak to vždy bylo je a bude.  Jenom se nám líbí, když na chvilku vyhraje ...pravda, spravedlnost? ()

Johnny.ARN

Plán obnovy, teda pardón, Bod obnovy je české sci-fi. To je asi tak všetko, čo je potrebné vedieť. Nie je to zlé, vizuálne sa s tým vyhrali, sú tam aj zaujímavé vychytávky. To je všetko v pohode, len na príbehu to dosť pokulháva. Nie to s tou obnovou, síce to nie je úplne originálna myšlienka, ale dobre spracovaná. Ten balast okolo je taký že... Veľmi to chce byť krimi, ale dejú sa tam veci, čo nedávajú zmysel, absentuje akcia a skôr to ťahajú do roviny, že zamysli sa nad životom. Ani tie zvraty na záver a esá, ktoré ťahá hlavná hrdinka (čo herečku absolútne nepoznám) z rukáva, z noháva, ma už nedokázali prekvapiť alebo nadchnúť. Ako režisérska prvotina to nie je zlé. A vypichol by som titulnú (???) pieseň, ktorá ide na záver. Lepšie 3 z 5 (CC, VIVO, premiéra) ()

Ryuuhei

Nakonec jsem nemohl udělit víc. Co se týče provedení, jde zcela jistě, po těch všech rádoby komediálních hokusech, o první povedené scífko od dob Ikarie XB 1. A to říkám s naprostým sebevědomím. Bohužel to sráží tuctovější zápletka, která by jako z oka vypadla nějakému tomu případu třeba z Kriminálky Anděl. Často jsem měl pocit, že vůbec nesleduju sci-fi film, protože i děj se přesouval do lesů a dalších nepříliš futuristických oblastí. Na druhou stranu si zde tvůrci jinak dost vyhráli. Co se technologií týče, dost tlačili na pilu a snažili se prosazovat takové ty naivní klasiky z žánru (pompézní město, všude samé displeje, rozpohybované noviny jako z Harryho Pottera). Bylo z toho cítit to nadšení a snaha se přiblížit zahraniční tvorbě, která v žádném ohledu neselhávala. Pokud jde o technologii obnovení, tam se dostává vysvětlení postupně a i když si s reálnými možnostmi za nějakých cca 20 let nemůže podat ruce (2041 - rozhodně ne), jako středobod příběhu funguje relativně dobře. Vzpomínky nahrané na externí úložiště, které jsou následně vloženy zpět do původně mrtvého, po proceduře ponoření do jisté substance, nově obnoveného těla? Proč ne? K filmu jsem si počas sledování hledal cestu, dobrá první polovina mě nepřesvědčila, ale poté jsem na jeho hru přistoupil a cítil k závěru i menší napětí. Jen škoda těch klišé a dopředu snadno uhodnutelného vyvrbení. Nicméně rozhodně nejde o žádnou ostudu české kinematografie a doufám, že se podobnými směry bude posouvat dál. Jen to chce trochu odbočit od kriminálek a dalších zajetých žánrů a věřím, že bude lépe. Těším se na druhý díl! 6-7/10 ()

oveckaoa

Komentář obsahuje megaspoiler k filmu tohle je v podstatě kopie německého filmu V ráji (2023) co vydal Netflix tento rok jen změnily omlazení, zestárnutí na to, že pokud zemřete můžou a nemusí Vás obnovit , aby to na konci popřely (k tomu se ještě dostanu). V roce 2041 existuje možnost, že pokud zemřete a daly jste za svého života svolení tak Vás můžou jednou oživit to obnovení Vám  vyprší za 2 dny tak že pokud se do té doby nezálohujete a umřete umřete ve skutečnosti. Film  se věnuje policistce co vyšetřuje vraždy teroristické skupiny řeka života a do toho zjistí, že vše tak růžové jak si myslí. Bohužel potenciál sci-fi je zde promarněný máme zde jen samořídící auta , piano co samo hraje a ten námět oživení mrtvých lidí zhruba od 20 minuty se to omezí jen na kriminálku kdy jedna ženská chodí s údajně mrtvým chlapem po lokalitách a něco vyšetřuje a takové to už zůstane do konce . Ačkoliv je zde zhruba 10 herců tak jsem se na konci ztratil v tom kdo byl kdo a jak dopadl navíc do basy se dostaly pouze 2 z 5 (tady kdyby daly jejich fotky a napsaly tam ten dostal tolik a tolik udělaly by lépe) což mě uspokojující moc nepřijde. Jinak k té obnově film nevysvětlí jak to funguje , když se třeba stanete obětí výbuchu a roztrhá Vás to jelikož k obnově potřebujete tělo tak to asi není  možné pokud teda nějak nesbírají ty kousky  a navíc na konci chlápek co zemřel a nemá bod obnovy dostane kolečko a žije tudíž se nabízí otázka proč každý nemá takových koleček 50 nedostanou to záchranáři a policie a nedávají jim to vždy , když umřou je to lepší než čekat až umřu a dostanu nějakých 48 hodin (tuto otázku ani film neřeší) . P.s. ta babka žije v místě kde není žádná technologie ani posraný telefon, ale nějakým způsobem se k ní dostávaly noviny kde se pohybují obrázky zajímavé pokrytectví P.s 2 Ačkoliv mají skener budov co ani nefunguje viz začátek nedokážou tam  nějakým způsobem nastavit životní funkce tak, že jim to řekne je tam 5 lidí, ale neřekne, že jsou všichni mrtví třeba. P.s. 3 Tom Slovákovi je špatně rozumět buď měly dát jiného herce nebo ho naučit mluvit  60 procent ()

A.L.E.S.

Už jsem ani nedoufal, že se najde nějaký český odvážlivec a natočí zase nějaké tuzemské sci-fi. Není to čistě české, je to vzájemná spolupráce čtyř států, ale výsledek je přesto úchvatný. Budoucnost je zde vyobrazena zcela střízlivě - využití moderních technologií pokračuje logickým směrem vycházejícího ze současnosti a myšlenka zálohování života opět naráží na nesmrtelnost, po které mnoho lidí touží i dnes, a hrdinové filmu si prakticky odvykli na to, že mohou být smrtelní. Celá filozofie založená na zálohování a obnovování je promyšlená do mrtě tak, že jsem k budoucnosti trochu skeptický, protože co se dá zneužít, se zneužije, abych parafrázoval jeden z Murphyho zákonů. Hlavní roli má pro mě zatím neznámá herečka, ale to vůbec není na škodu, podle mého názoru začala skvěle. Ostatní známé tváře je zase dobré vidět v netypických rolích, zvláště třeba Václava Neužila. Kdo zná můj vkus na filmy, tak ví, že oceňuju především myšlenku, až poté zpracování, takže zde nemůžu hodnotit jinak než plným počtem. ()

Qitek

Mohylová v hlavní roli, nemohla být už snad horší volba. Dlouho jsem neviděl pro hlavní roli takový miscast a někoho tak silně bez talentu. Otázka je, nakolik za to může ona, nebo režisér, či scénář, protože ostatní na tom nejsou, na to jací jsou to herci, v žádném případě o moc lépe. Dialogy jsou zde doslova tragicky mdlé a všichni je pronášejí nelidsky a naprosto nezúčastněně. Ostatně do těch rozhovorů se asi opravdu nedalo nic lidského dostat. Celou dobu jsem měl pocit, že sleduju roboty, co se snaží hrát lidi. Jak řekl můj kamarád - "Na koho chtějí v dnešní době s tímhle zapůsobit?" Nevím sám. Ano… Vizuálně je to vážně fajn. Tím to bohužel končí. Snaha se samozřejmě cení. Velká škoda. ()

Tosi

Na český poměry sice dost dobrý, což je klasická hláška, ale jinak jsem jako divák zůstal nějak odstrčenej od emocí. Krimi zápletka mě vůbec nevtáhla a Milanovi Ondríkovi nebylo klasicky rozumět. Abych jen nehaněl, film vypadá vizuálně moc dobře, ale třeba hlavní hrdinka mohla sakra aspoň jednou nasadit jinej, než ten svůj drsnej výraz. Nakonec mě nejvíc potěšila jako vždy naprosto přirozená Iveta Dušková ve vedlejší roli. ()

Mrkvič

Potěšen vizuální stránkou filmu. Klobouk dolů a stále jsem čekal, kdy mi něco přijde směšnýho. A ono ne. Bohužel mě ale vizuální stránka zajímala víc než děj samotný. Přitom ani ten není špatný a trochu si dávám za vinu sobě, že mě neuchvátil. Možná únava a nebo je děj opravdu nepovedeně a zbytečně překombinovaný. Na co ale snad nezapomenu, je jméno Andrea Mohylová, která byla skvělá, a hlavně režiséra Hloze, který má obrovský potenciál zviditelnit nás v celém světě. ()

Honzíno

České sci-fi. Ikarie XB-1 a pak.... Bod obnovy! Tleskám, plesám, raduji se. Tvůrci mají nakoukáno, občasné citace, inspirace, kolerace jdou jenom k duhu. Díky moc ta tuhle práci a díky moc tohle české skvělé vědeckofantastické zjevení. Není zdaleka bez much a úsměvných klišé, ale nemusíme na něj uplatňovat dvojí metr. Na hlavní hrdinku se dobře kouká, i se dobře poslouchá, vychytávky, triky, nápady, scenérie jsou vyloženě radost, akční sekvence obstojné a napínavé. Podpořme náš Restore point. ()

majxik

Detektivka zasazená do sci-fi cyberpunk stylu prostředí. Podobně jako u Colombo to není ani tak o tom kdo, ale spíše jak. Visual a audio dobrý, dialogy průměr. ()

elanius

(8/2024) / Ohromná škoda toho príbehu ktorý v podstate sľubnému projektu podrazil kolená. Inak spojenie scificka a lokálneho feelu má proste svoje čaro. Dialógy klasicky strojové, čo sme si už asi zvykli. Film vie udržať pozornosť, ale kostra je proste obyčajná kriminálka. Potešil Ondrík, on je vôbec podľa mňa super herec do moderných filmov a tiež Stanke, ktorý by bol skvelá postava mať viac priestoru. Ale musím povedať, že prevažuje u mňa spokojnosť aj napriek mínusom. (6/10) ()

noriaki

Tady jsou na světové úrovni jen výprava se speciálními efekty, hudba a s trochou dobré vůli i herci. Ten zbytek se horko těžko drží na dohled. S výjimkou scénáře, který zoufale pajdá kdesi v dáli. Zápletka ještě budiž, i když jsem ji odhadl na první dobrou. Morální a filosofické otázky (o teologii se naštěstí nikdo ani nepokoušel) už řešili jiní, a důvtipněji, ale film je nastoluje správně, i když neohrabaně. Jenže ty dialogy, ty dialogy. Téměř každý druhý trhá uši a doslova každý dělá z postav neživoucí panáky. Stačilo jim dát trochu obyčejnosti, přidat hloubku charakteru, a výsledek mohl být mnohem lepší. Takhle je to průměr. Na naši kinematografii je to ovšem zjevení, na které se bude vzpomínat ještě za dvacet let. ()

fabecc1222

Není u nás moc počinů, které by dokázali audiovizuální stránkou konkurovat světové produkci, ale je vidět, že tvůrci tohoto filmu se toho opravdu nebáli a šli do značného rizika, že film s takovouto tématikou a námětem u nás může velmi snadno propadnout, a stejně tak i kvalitativně může pekelně zklamat. Světe div se, miminálně tou kvalitou se opravdu zadařilo. Pokud bych měl tipovat příští držitele cen v technických kategoriích, tak je Bod obnovy jasný favorit číslo 1. Nejsem úplným expertem na všechny tyto cyperpunkové sci-fi, takže případní kritiky ke kopírce děje jsou tak nějak mimo mě. Na první pohled je patrné, že scénář jako takový není nic světoborného či originálního, ale svému účelu slouží ta jeho jednoduchost dobře. Je vidět, že mezi mladými tvůrci, a to nejen v případě těchto filmů, jsou lidé světaznalý, kteří jsou i viditelně fanoušky filmu jako takového a mají chuť a potenciál posouvat naši filmovou sécnu směrem dopředu. ()

hroubek

Jsem dost spokojený. Trošku jsem se bál, že film bude hloupej, jak jsem četl v některých recenzích a komentářích, ale to se nakonec nestalo. Samozřejmě nechci tvrdit, že je příběh bezchybný, originální a nebo kdovíjak sofistikovaný a má pointu, co je vymazlený mindfuck, jenž převrátí celý příběh a dá mu nový rozměr. Nic takového Bod obnovy nenabízí, ale to ani nebyl původní záměr. Tvůrci chtěli udělat sci-fi detektivku, která bude mít noirové podtóny a budou tam jasně vidět inspirace v sci-fi klasikách a detektivkách. A to splnili na maximum. Mám z filmu obrovskou radost, protože vypadá skvěle a po příběhové a herecké stránce jsem si ho dost užil Režisér Robert Hloz krásně ukazuje svůj talent a já doufám, že si ho někdo všimne a dá mu pořádný rozpočet, protože má na to, aby točil filmy s velkými rozpočty a ambicemi. Hloz z mého pohledu odvedl parádní řemeslnou práci. Film má krásnou vizuální stránku a je na něm vidět každá koruna. Hodně moc se mi líbí jak si tvůrci vyhráli s detaily, snažili se aby byl svět plný drobnosti a působil realisticky a funkčně. Bavilo mě se koukat na to, jak si si tvůrci s některými věcmi poradili a vyhráli. Každá koruna je zde dobře utracená. Hloz si sehnal přesné obsazení, jenž film táhne nahoru. Andrea Mohylová je ve své roli super a moc se mi líbil její výkon. Je vidět, že Mohylová poctivě nakoukávala některé filmy (oba díly Blade Runnera, Minority Report atd.) a snažila se přizpůsobit řeč těla a znění dialogů. Matěj Hádek předvedl dobrý výkon a bavila mě jeho herecká poloha. Václav Neužil a Karel Dobrý si umí ukrást scénu pro sebe, škoda že scénář s nimi pracuje hodně předvídatelně. Jak už jsem psal, film není bezchybný, ale pokud mě film baví, tak jsem mu ochotný něco odpustit. Bod obnovy je povedený sci-fi film a já se těším až ho někdy uvidím znovu. Klobouk dolů a respekt. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky