Elementy

• Česko Mezi živly (viac)

Film štúdií Disney a Pixar Elementy je úplne nový, originálny celovečerný film, ktorý sa odohráva v meste živlov, kde spolu žijú obyvatelia ohňa, vody, zeme a vzduchu. Príbeh predstavuje Ember drsnú, pohotovú a ohnivú mladú ženu, ktorej priateľstvo so zábavným, roztopašným a prúdivým chlapcom menom Wade spochybňuje jej presvedčenie o svete, v ktorom žijú, a o osobe, ktorou chce byť. (Cinemart SK)

TheEvilTwin

Takový nezábavný, generický animák, který mě teda ale vůbec nepotěšil. Animace fajn, ale zbytek už je horší. 110 minut je prostě moc, příběh je doslova čistě a jen lovestory, která jednak úplně zazdí motiv “živlů”, jenž jsou tady úplně nevyužity a nebaví, a druhak se do pohádky pro děti vůbec nehodí. Zamilované rozpravy zde totiž tvoří snad polovinu filmu, humor je strašně odfláknutý a pokud se kino plné dětí nezasměje za 2 hodiny ani jednou, je něco prostě špatně. Nemá to svůj charakter, nemá to kvalitnější postavy a žádné srandy se taky nedočkáme. Když tohle porovnám s animáky typu Mimoni nebo Zootropolis, je to znatelný propad. Škoda. ()

hansel97

Jsou lepší Pixarovky? Jsou. Ale i přesto má v sobě Elemental něco specifického, čím se zase posouvá vpřed. Jeho svět je rozhodně podařený a má potenciál pro další příběhy, ale primárně mě baví příběh fungující jako alegorie na svět menšin a prvních generací. 7/10 ()

ScarPoul

Akože áno, je to taká banalitka postavená na pomerne jednoduchom koncepte. Shakespeare by mal asi radosť v akých rôznych variáciách sa jeho nesmrteľný príbeh o láske v súčasnosti dostáva k divákom. Prostredie je nápadite ( ale častokrát nevyužité)  a samotný príbeh ( hoci nie je v ničom zvláštny) pomerne úsmevný. Na zabitie jedného večera úplne dostačujúce. Problém s filmom vidím do značnej miery v tom, že v rámci takého množstva nápadov a invenčných detailov je celá príbehová štruktúra taká archetypálna somarinka. Tento raz určená skôr pre tých menších. Ale v rámci celku žánrovo zvládnuteľná vec, kde bude vyslovene závisieť na vašich preferenciách na poli animákov a na nálade, ktorú budete mať ak do toho pôjdete. Bavil som sa, hoci každý jeden zvrat som predvídal a očakával. 4* dávam naozaj za ten feeling, ktorý mi kedysi pripomenul aj Luca. Že v tej jednoduchosti je stále krása, hlavne ak sa to na nič zbytočne nehrá. A love story je vždy love story. Agitky a politické somariny tam odmietam hľadať. Príbeh funguje a to je hlavné. Určite by som bol zvedavý, ako by vyzeralo pokračovanie. ()

Lacike

Pekná romantika o prisťahovalcoch. Paradoxne to je ale cielené hlavne na dospelých, lebo ani náznak nejakého humoru som si nevšimol. A predsalen mi tu humor chýbal. Nie detinsky infantilný, ale hocijaký. Zápletka je jednoduchá a nie sú tu žiadne vedľajšie línie a ani veľa postáv tu nie je. Film sa venuje ústrednému páru a rodičom hlavnej hrdinky. Zvyšok je len do počtu. Tú štvrtú hviezdu dávam hlavne za vizuál a tú parafrázu na prisťahovalcov. Párkrát sa aj dosť vážne dotknú tejto témy. Za mňa najlepšia Pixarovka za veľmi dlhú dobu napriek tomu, že Pixar už dávno nie je ten, čo určuje trendy. 7/10. ()

BrooksW.Here

"Sorry buddy, elements don't mix." _____________ Skutočne nádherný animák, ktorý svojim vizuálom a animáciou výborne vybočuje zo zavedeného Pixar štandardu, vďaka čomu je neuveriteľne podmanivý a jeho pozeranie som si nesmierne užíval! Aj napriek tomu, že príbeh vlastne neprináša nič nové (v podstate obsahuje všetky tradičné "pixarovské" klišé...), tak to celé skvelo funguje a parádne odsýpa, pri čom perfektný soundtrack Thomasa Newmana a vynikajúce spracovanie Mesta Živlov tomu dodávajú tú správnu energiu... Hlavné postavy som si v závere naozaj obľúbil a vyvrcholenie ich príbehu ma úplne dostalo, nebál by som sa povedať, že Elemental je pre mňa asi najlepšou Pixarovkou od Coco (ale veľmi tesne by tento post mohla obsadiť aj Duša)... Dávam 8,5 plamienkov z 10, želal by som si viac takýchto feel-good animákov! ()

Suzie05

Koukalo se mi na to moc dobře. Byl to tradiční pixarovský doják a byť byl děj takový jednodušší i tak opět skrýval své malé poselství. A komu se líbil Zootropolis, tak bude nejspíš nadšený i tady, to "městečko" bylo hrozně podobné. ()

corpsy

Tak takto, by sa malo pracovať v dnešnej poplašenej woke dobe s námetom o láske medzi rozdielnymi ,,živlami´´. Fantastickou, až bájnou formou a nevtláčať nasilu podobné elementy medzi skutočne existujúci systém. Tak či onak, aj napriek progresu pomerne nuda, aj na tej emocionálnej úrovni, ale do nebies by som chcel predsa len niekoho a niečo vychváliť. Thomasa Newmana a jeho hudbu. Toto je minimálne na nom na Oscara. ()

maddy

Pixar opäť servíruje skutočne prvotriednu animáciu, akurát tentoraz v pomerne obyčajnom animáku, kde niekto vymyslel síce originálny nápad so živlami, ale vlastne ostalo iba u neho a už ho nikto nerozpracoval do pútavého scenára. Svet živlov, tak ostane pomerne nevyužitý, aj vtípkov je tentoraz pomenej a aj keď samotná love story medzi ohňom a vodou dokáže chytiť za srdce, tak nemôžem si pomôcť, ale je to akosi málo. Hlavne od Pixaru, ktorý už neraz dokázal, že vie správne nakombinovať zaujímavý príbeh, pridať vtípky pre malých, aj dospelých, a primiešať aj nejaký ten presah (Inside Out, Up ...). V Elemental všetko z toho funguje len tak z polovice. Vo výsledku síce pekný animák, ale pomerne zabudnuteľný. CELKOVO: 6/10 ()

ArsenalEagle

Hravá, barevná a vtipná rodinná zábava se spoustou promyšlených detailů a gagů. Vizuál je krásný, nudit se nebudou děti ani jejich doprovod, příběh je lineární bez složitých odboček, odpočinková podívaná jedna báseň. Jediné, co bych mohl zkritizovat je nevyužití potenciálu v závěru, kdy během celého filmu bylo trochu naznačováno, že Jiskra se může rozpálit víc než do fialova a ve výsledku se zvolil jiný konec. Ten nebyl špatný, ale overpowered Jiskra by mohla být dobrá. Nebojím se dát plný počet, bavil jsem se výborně, nahlas se několikrát nasmál a celkově mi film sedl do nálady. ()

Praxis

Roztomilá grafika, která si neuvěřitelně vyhrává s tématem opozičních živlů. Tady je Pixar stále králem. V námětu také ční dost zajímavých premis, ale ve výsledku je to opět ten sterilní Pixar, který prostě už tolik netáhne jako za časů Up nebo Úžasňákových či prvních Toy Stories. Párkrát jsem se zasmál, to ne že ne, ale prostě už to není ono. 60% ()

Pierre

Není to zklamání, protože jsem mnoho nečekal  ale z tady toho filmu uplne nejsem ve svym živlu - ha, ha, ha. Ono to žádná vylozena katastrofa, Vlhoš mi byl tou svou přecitlivělosti i sympatický, ale prostě mě zaráží a přijde divný, jak moc se z Pixaru stává tuctove studio. Což vyniklo ještě tím, když nám před filmem pustili kraťas k Vzhůru do oblak a  mohl jsem si připomenout, jaké filmy dělal Pixar dřív. A ta změněna animace u ohně a vody asi musela dát dost práce, ale na oči mi to bylo nepříjemné. A děj? Když už nevíme, kam s tím hnout, dáme do toho romantiku. No, je to fakt nůůůda. ()

Alementina

Ad 1: pokud jdete do kina, tak před filmem je kratas z postavou staříka z filmu Do oblak Ad 2: dětem se to moc líbilo (7 a 10 let) Ad 3: nebylo to blby, což ocenuju, ale že by mě tam vysloveně něco zaujalo, myšlenka, vtip, cokoliv, to bohužel ne, jako popcornovka pro děti super, ale já si na to za pár dní ani nevzpomenu. //Cinestar Jihlava 6.7.2023 ()

Steven47

Nová Pixarovka je sice fajn, ale nemá čím překvapit a vlastně nedokáže ani výrazněji zaujmout. Animace je nepřekvapivě na vysoké úrovni a bonusem je zvolená stylizace, jež do celku přimíchává prvky kresby. Město srší nápady, je plné různých malých detailů a působí opravdu živě (nebo živelně?). Je nicméně škoda, že slouží spíše pro potřebu různých gagů, než že by se jeho fungování prozkoumalo do větší hloubky. Pokud se nepletu, tak je poprvé (v rámci Pixarovek) středobodem romantický vztah dvou postav, což je příjemné ozvláštnění. Vlhoš i Jiskra jsou sympatičtí a jejich postupné sbližování je milé i vtipné zároveň. Problémem je, že sází na ta nejohranější klišé, čímž značně snižuje možný emocionální dopad. To je příznačné pro celou zápletku snímku, jež působí dost obyčejně a i když nakousne třeba téma migrace, tak s ním nezvládá zajímavěji pracovat. Mezi živly tak plyne, plyne, občas nabídne fakt povedený fór či náznak emotivní scény, a najednou skončí. I když jsem si film ve výsledku celkem užil, tak ve mně takřka nic nezanechal a tipuju, že ho za pár dní vypustím z hlavy. 6/10 ()

Blackhand47

Decentní animák, u kterého jsem si vzpomněl na staré časy, kdy vzal Pixar nějaké jednoduché téma a postavil kolem něj silnou zápletku. Co se ale pokazilo? Na dnešní poměry je téma živlů možná až moc prosté, takže se nedivím, že to diváky do kina nenalákalo, byť věřím tomu, že v takové zlaté éře Pixaru by se filmu dařilo mnohem více. Problematická je ale i délka, kdy mi přišlo, že by film fungoval lépe, kdyby byl o takových dvacet nebo třicet minut kratší. Dříve mívaly animáky i 80 minut a dokázaly odvyprávět všechno, co potřebovaly. Ubrat filmu onu půlhodinu, měl by perfektní tempo a hned bych mu dal zřejmě o hvězdičku více. Město mají tvůrci totiž skvěle vymyšlené, vizuál je nádherný, postavy fungují a i ona tematiky rasismu, tradic a následování svého snu jsou něčím, co k Pixaru sedí a odráží to naší společnost. Hodnocení: 65 % ()

kajas

Od nově vycházejících pixarovek a disneyovek už příliš velká očekávání nemám. Vyrůstala jsem na adaptacích klasických pohádek, na starých dílech Toy Story, Příšerkách s. r. o., Nemovi, a novější animáky mě málokdy zaujmou natolik, abych se na ně podívala znovu. Jejich hrdinové jsou libovolně zaměnitelní, tématem těchto rodinných podívaných je většinou nějaká dysfunkčnost ve vztazích a hledání nápravy. Mezi živly se alespoň neodehrává v lidském světě, ale jak už název napovídá, přenese diváka do Města živlů. Konkrétně na jeho předměstí, kde žije mladá "ohňová" Jiskra se svými rodiči. Jiskra se za dramatických okolností seznámí s vodním živlem jménem Vlhoš a spřátelí se s ním. Jedná se vlastně o variaci na nesmrtelný příběh Romea a Julie, tedy lásky zástupců dvou znepřátelených rodů. Film nabízí hodně hezkých vizuálních nápadů a v závěru dokáže i mírně dojmout, jeho zápletka ale není tak silná a propracovaná, aby utáhla skoro dvouhodinovou stopáž. Na jedno zhlédnutí ale více než v pohodě. ()

honajz2

Animace krásná, nápad skvělý, scénář na prd. I přes všechny zprávy o tom, že to bude jen romanťárna, jsem se na to docela těšil a pořád vkládal naděje, že to přece musí rozehrát něco víc. No jo, jenže jsem si to myslel blbě, protože to opravdu víc nerozehrálo a z výsledku tak cítím především promarněný potenciál. Jako sorry, ale srovnejte si to se Zootropolis - tam si tvůrci dali naprosto záležet na propracovaní celé zvířecí metropole a příběh se odehrává napříč všemi čtvrti. Celý ten svět pak působí maximálně životně a realisticky. Jenže tady jako by existovalo cca 5 míst, z čehož jen dvě jsou pro děj významná. Jak celý svět funguje a na čem stojí se tu vůbec nedozvíme, jen to, jak sem přijeli Ohniváci po obrovské katastrofě a jak se tu snaží zapadnout. Celé to tedy chce (opět) reflektovat uprchlickou krizi a rasismus, ale i tahle témata se utopí v té stěžejní, romantické zápletce. A ta je naprosto obyčejným a až tuctově doslovným zobrazením rčení "protiklady se přitahují". Chce být strašně emotivní a plná citečků a ona ne že by na to šla špatně, ale při sledování jsem se cítil jako u většiny romantických filmů - tak se ti dva milují i přes nepřízeň osudu, no a co. To už tu bylo milionkrát a abych z toho měl něco víc, musí si mě to něčím získat, což by se tu možná i povedlo, kdyby se tu postavy nerozhodovaly naprosto nahodile (Jiskra prožije s Vlhošem nejlepší časy svého života, ale protože jejich národ jim zakazuje chodit s kýmkoli jiným, než s Ohnivákem, tak Vlhoše naprosto spontánně opustí, aby se pak mohli dát ve velkém finále co nejpatetičtěji a nejdojemněji dohromady), kdyby se tu dělo i něco jiného (třeba ten problém s hrází - já jsem fakt čekal, že když se Ohniváci nesnesou s ostatními živly a že svoji čtvrť moc neopouští, tak že tam bude nějaká skupinka živlů, která se je bude snažit vyštípat pryč, ale ve finále je jen poškozená hráz a to je vše) a kdyby se tu víc pracovalo i s vedlejšími postavami (Bouře tam je jen aby se neřeklo a ten zemní kluk zase jen proto, aby i na tenhle živel došlo, ale jinak se jen nahodile objevuje a chlubí se, že mu rostou kytky v podpaží). Je to prostě odbyté, hodně odbyté a je to především neskutečná škoda. A to nezachrání ani animace, ani sympatické postavy (až teda na Vlhoše, který neustále brečí). Slabé 3* ()

vydumnica

Od Disney/Pixar už divák tak akosi očakáva veľa, tentokrát to ale bolo mierne sklamanie. Na ELEMENTAL sme sa vybrali celá rodina. Aj keď veľmi rada pozerám s deťmi animované filmy, u tohto som sa trochu nudila a viac ako film som si vychutnávala sladký popcorn. Deťom (4 a 7) sa to celkom páčilo, ale neboli také nadšené ako zo SuperMaria, ten mladší sa už asi pol hodiny pred koncom pýtal, že kedy bude koniec, takže aj za to odratávam body. Okrem iného u týchto pixaroviek očakávam, že budú vtipné, no nikto sa ani raz nezasmial. Od animácie som čakala naozaj veľa, no napokon sa žiaden wow moment nedostavil. Príbeh vcelku jednoduchý, ale oceňujem nápaditosť a originalitu tvorcov prísť s niečím novým, keďže živly v takejto podobe sme tu ešte nemali a zato dávam tretiu hviezdičku. Tiež sa mi páčilo, že vo filme nie je vlastne nikto zlý a je vhodný aj pre škôlkárov. Otázka ale je, či tých najmenších to dokáže dostatočne upútať a vlastne aj to, či Elemental za návštevu kina vôbec stojí, ani sama neviem. Animák roka to pre mňa určite nebude, na jedno pozretie ok. [Cineplex Mannheim🍿2D, dabing]. 60%. ()

William_

Pěkně se na to dívá, avšak od příběhu neočekávejte nic převratného. Děcka se taky budou spíše kochat než smát. Pohodová nadprůměrná jednohubka od Pixaru. 6.5/10. PS: Před filmem se v kině promítala nádherná a příjemná mini scénka ze světa Vzhůru do oblak. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (viac)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023