Elementy

• Česko Mezi živly (viac)

Film štúdií Disney a Pixar Elementy je úplne nový, originálny celovečerný film, ktorý sa odohráva v meste živlov, kde spolu žijú obyvatelia ohňa, vody, zeme a vzduchu. Príbeh predstavuje Ember drsnú, pohotovú a ohnivú mladú ženu, ktorej priateľstvo so zábavným, roztopašným a prúdivým chlapcom menom Wade spochybňuje jej presvedčenie o svete, v ktorom žijú, a o osobe, ktorou chce byť. (CinemArt SK)

T2

║Rozpočet $200miliónov║ Tržby USA $154,426,697║ Tržby Celosvetovo $496,307,013▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Pre mňa až nečakané prekvapenie od Disney Studia. Veľmi poctivo vyskladaný príbeh, ktorý upúta a uvoľnená zábavnosť je už len príjemný bonus na vrch. Animák roka 2023! /80%/ ()

EvilPhoEniX

Kdysi král animovaných filmů Pixar už docela zaostává u konkurence a ani Mezi Živly není další velká trefa do černého. Je to sice pro mne lepší než v Hlavě a Luca, ale na Kocoura v botách, Rodina na baterky či Raya a Drak to nedosahuje ani omylem. Problémem je, že natočili poměrně originální nápad s atraktivně působícím světem v celkem nezáživné formě. Premisa s různými živly se mi líbila, jenže tvůrci se výhradně zaměřují pouze na vodu a oheň ( zbylé živly většinu času ignorují) a taky se soustředí na konkrétní dvě postavy a love story mezi nimi,místo aby prozkoumávali svět a jeho potenciál. Takhle jsme ochuzeni jak o akci, tak o vtipné vložky, protože humoru je zde na pohádku trestuhodně málo. Samotná lovestory je sice podána hezky a je to místy hřejivé, ale moc si nedokážu představit,že by se u toho děti vyloženě bavily. Nenudil jsem se, ale mohlo to být daleko lepší, 6/10. ()

Wade Wright

Éterem prosakuje zpráva, že Pixar pomalu přichází o svůj zápal a servíruje už jenom suché filmy bez duše. Tak s tím já tedy nesouhlasím! Elemental diváka zaplavuje emocemi, víří nápady a nechybí mu ani ta slavná Pixarovská jiskra. Je to neskutečná hlína na jejímž konci jedno oko nezůstane suché. Hlavní postavy jsou sympatické a chemie mezi nimi je povětšinou žhavá. Jen je škoda, že film profičí jak pára nad hrncem a nedokáže předat svoji hloubku tak efektivně, jako v jiných lepších příkladech tohoto studia. Proto se občas některé situace zdají tak na sílu, nebo nedostatečně prokreslené. Ale nalijme si čisté vody, tohle že je průměrný animák? ()

fuxoft

Úžasná vizuální podoba, poučná pro každého, kdo se chce věnovat animaci. A strašlivě předvídatelný a hloupý scénář, který jako kdyby náhodně smíchala nějaká ne moc dobrá umělá inteligence ze "zaručeně fungujících" ingrediencí všemožných animovaných filmů. ()

zelvopyr

Mělčí, ale docela chytlavý příběh dvou, kterým to nemělo šanci vyjít. Bez shakespearovské tragédie, nějakého zásadnějšího dramatického oblouku, prostě historka z města. Sympaticky podaná "herecky", plná zářivých barev a animace s více možnostmi než u pevně definovaných těl. Bylo docela zvládnuté i "nepřepálení" toho, kde se dalo s mentorováním daleko víc tlačit na pilu. Největším plusem filmu byla skvělá práce s tempem, kterou už dnes málokdo ve světe zkomiksované skoro veškeré filmové produkce zvládá. P.S. a nakonec tomu dám plný počet za to, že mi občas tekla slza jak za romantický příběh, tak ze smíchu. ()

3DD!3

Nádherná vizuální stylizace a celková propracovanost Města živlů dělá z každého záběru umělecké dílo. V kombinaci s neselhávající Newmanovou hudbou jde o nejkrásnější zážitek co prosvištěl kinosály. Trošičku slabší je příběh, který nepřináší extra nic nového byť skvěle osypá a romantika funguje na jedničku. Mezi Jiskrou a Vlhošem to jiskří i přes kostrbatou seznamovací linii. Akce je dynamická, chytře využívá okolní prostředí, humor funguje. Většinu filmu jsem byl bombardován dceřinými všetečnými otázkami, jako kde má kdo taťku, včetně toho co to znamená umřít, takže si to asi ještě někdy pustím sólo. ()

Jezinka.Jezinka

Předvídatelna pohádečka o živlech, hlavně o ohni a vodě, země a vzduch byly čistě periférní, která v podstatě nepřinesla nic nového, nového pro mě. Jenže já nejsem cílový divák! Já mám načteného a v několika verzích nakoukaného Romea a Julii, Petra a Lucii, Hynka, Viléma a Jarmilu, příběh Baukis a Filémóna, měla jsem psa i králíky, zažila jsem zamilovanost i rozchody, mám doma muže s nejkrásnějšíma očima, mám milovanou sestru, mám milované rodiče a! mám milované děti. Vím o lásce všechno, co člověk mého věku a životních zkušeností o lásce vědět může. Jenže cílový divák Romea a Julii zná ve verzi tuleního příběhu, Petr a Lucie jsou pro něj jména tet a strýčků, Hynek, Vilém a Jarmila se nevyskytují vůbec (strýc Vilém je dobrých 50 let po smrti) a nějaká Baukis a Filémon jsou stromy jako jiné. Cílový divák byl v klidu celou dobu děje a moc se mu to líbilo. Kdo jsem já, abych hodnotila předvídatelnost, přebujelou barevnost a sentiment? Bylo to skvělé a ne že ne! ()

castor

Je to ten uctívaný a respektovaný Pixar, takže bych čekal větší rodeo, nicméně rozhodně nejsem poctivý divák animáků, ale pamatuju, že pokud mě něco fakt zaujalo, tak to bylo nápadité V hlavě, a to už je nějakých 8-9 let zpátky. Mezi živly mě každopádně (lehounce) lákalo. Dějově to sice není na žádné povyskakování, nicméně tu máme město, ve kterém žije přistěhovalecká rodina v čele s vynalézavou dcerou Jiskrou, která má jasně nalajnovaný život (převzít otcův populární obchod), i rodina městského inspektora Vlhoše. A tihle dva se do sebe zakoukají. Jenže zatímco ona je ohnivý živel, on zase vodní. A pocházejí z dost odlišných světů: ohňový národ má svou vlastní malou komunitu mimo centrum města, vodní to má přesně naopak. Následuje poměrně fajn dobrodružství a víc než milá romance. V prvé řadě oceňuju, že tvůrci nad každým „světem“ do detailů přemýšleli. Dost si hrají s materiály toho či onoho živlu, poutavě využívají jejich potenciál. Nakopnutý z nějaké super excelent cool akce jsem sice nebyl, dojatý z jiné také ne, nicméně ty necelé dvě hodinky ve společnosti temperamentní Jiskry a věčně ubrečeného Vlhoše jsem si nakonec docela užil. ()

Xmilden

Přestože je Mezi živly jednou z lepších Pixarovek za posledních 10 let, tak pokud se hned po ní člověk koukne třeba na Ratatouille dojde mu jak obrovský kvalitativní rozdíl u Pixaru nastal. Bohužel nevěřím, že by se kvalita, kterou jsme téměř pravidelně dostávali v letech 1995-2010 ještě kdy znovu objevila. Humoru je velmi málo a ve své podstatě nevím jestli je to látka vhodná pro mladší 12 let. Malí si tohle nemají šanci užít. Mezi živly 65% ()

DJ_bart

"You're so hot!" ___________ Protiklady se přitahují, říká se. A to platí nejmíň dvojnásob pro nejnovější dílko Pixarovského repertoáru, vyprávějící o lásce dvou zdánlivě neslučitelných živlů – ohně a vody, jejichž dynamika a chemie, spočívající v jejich vzájemným kontrastu a odlišnosti, fakt nemá chybu [srovnání s kultovní skákačkou je zcela na místě]. I přes lehce banální [ba až klišovitou] zápletku jde však o báječnou, třeskutě zábavnou a neobyčejně hravou feel-good romanťárnu, jejíž největší devizou, krom neskutečně nápaditýho fikčního světa [který fakt hýří nespoutanou kreativitou] či vizuálu, je bezpochyby práce s příběhovými motivy, akcentující taková témata jako sociální rozdíly, mezigenerační vztahy, či migrace. A hlavně má něco, co moderním animákům tak žalostně chybí – subtilní [a nikterak sentimentální] momenty, v nichž se nikam nespěchá, a do jejichž emocionální hloubky se můžete ponořit až po hlavu.... Co dodat? Podmanivý hudební doprovod mýho miláčka Thomase Newmana fenomenální; závěrečný titulky skvělý; český překlad a meta-komediální práce se slovními hříčkami a dvojsmysly geniální. To vše a nejen to tvoří z ELEMENTAL doslova živelnej animák, z nehož se vám budou jak zapalovat lýtka, tak z něj budete mít vlhko mezi nohama – ale v neposlední řadě vás i vaši drahou polovičku příjemně zahřeje u srdíčka, nemluvě o tom že z ní možná budete mít dost na krajíčku. Jen tak dál, skákající lampičko, jen tak dál.... VERDIKT: 9 vodovodních inspektorů z 10 💦🔥 ()

misterz

Konečne po dlhom čase animák, ktorý sa približuje takým trhákom ako Zootropolis, alebo Up. Nebolo to síce tak dobré, ale príbeh bol dostatočne chytľavý a vizuálne prepracovaný na to, aby dostal päť hviezd. ()

mzss1

[80%] Za mě vydařená pixarovka. Po celou dobu sledování tu máme krásnou animaci, k tomu všelijaké nápady k tomu, příjemnou ústřední dvojici živlů. Nepůsobí to, že je to cílené moc pro děti, je to takové seriózně podané. Dějově to bylo sice přímočaré, ale zábavné. Jen mohlo být trochu víc emocí ke konci. Jinak se opravdu nemám na co stěžovat. Určitě si to někdy ještě pustím. ()

Tsuki

Pixar jako obvykle přichází se zajímavým novým konceptem (svět živlů), do kterého je zaobalen hezký a dojemný příběh se sympatickými a charakterově rozrůzněnými postavami. V jádru je to sice z části předvídatelná love story o lásce mezi neslučitelnými živly, ovšem to by nebyl Pixar, aby nepřidal něco navíc. Jak je u Pixaru zvykem, rodina zastává v příběhu důležitou roli, a tentokrát je dalším rozměrem zápletky právě tíha zodpovědnosti vůči rodině oproti plnění vlastních snů a zvolení si vlastní životní cesty. Ano, jako téma to sice není nic tak převratného, ale důležité je, že to funguje a že Pixar ztvárnění příběhu patřičně vyšperkoval. Celý film hýří množstvím nápadů a je vizuálně stylový s kreativní výpravou. Stejně tak jednotlivé postavy a jejich pozadí, případně i celé „rasově odlišné“ skupiny živlů, je zábava sledovat. Neříkám, že by interakce živlů byla domyšlená na 100%, najdou se i nějaké „díry“ ve fungování takové společnosti, ale rozhodně je radost jejich soužití pozorovat a všímat si různých zajímavých detailů. Moc mě bavily rozdíly mezi tradičním přístupem ohnivé rodiny a naopak světáckou a umělecky založenou rodinou vodáků. Stejně tak bylo zajímavé vnímat rasovou diskriminaci celé skupiny ohňového elementu oproti ostatním živlům. Nápaditost a barvitost opravdu nechybí. To vše navíc za rytmu chytlavé hudby – soundtrack rozhodně zaujal svým exotickým nádechem, který mi připomněl hudbu z Milionáře z chatrče. Celkově jsem byla nadšená a úsměvnou tečkou byly i vtipné a vynalézavé drobné ilustrace v závěrečných titulcích – často narážky na nějaké reálné produkty nebo známá úsloví, ovšem přizpůsobená pro svět elementů. Pixar zkrátka opět nezklamal. Tento film možná nestojí po boku těch nejlepších, nejvyprecizovanějších a nejemotivnějších pixarovských filmů typu Duše, V hlavě nebo Coco, ale rozhodně se může hrdě postavit minimálně na roveň jiných výborných filmů formátu Frčíme nebo Luca. P.S.: V českém znění film mně a mému muži tak trochu „vyfoukl“ naši invenci – větu „ty vláho“, kterou jako součást vtipu používáme už několik let :) ~(4,3)~ ()

Kothy

Docela dlouho jsem to odkládal. Pixar už sice není, co dřív, ale pořád člověka dokáže překvapit. Dostáváme tu poměrně jednoduchý příběh ze světa živlů protnutý romantickou linkou. Zcela jednoduchá je základní myšlenka a to, že oheň a voda spolu nemohou koexistovat. Je tu pár hezkých narážek na různé typy segregací. Akorát nevím, jestli tyto věci děti zrovna ocení. Takže za mě docela v pohodě animák. "Kap, kap." ()

silentname

"Elemental" určite nie je Pixar vo svojej najlepšej forme, no nemôžem povedať, že by som si tento film v mnohých momentoch neužil. Hlavná myšlienka je veľmi jasná, niektoré situácie sú vysoko predvídateľné, no súčasne oceňujem niekoľko skvelých nápadov. V prvom rade je super, že vo filme nie je reálne žiadny skutočný zloduch. Je to takisto film, ktorý sa snaží (síce nie najlepším, ale aj tak) určitým spôsobom poukázať na to, že predsudky nás mnohých môžu držať vzadu. Animácie asi nemusím nejako výraznejšie rozoberať. Pixar vie vždy odviesť skvelú prácu. Plus je super, že sa ukáže, že jednotlivé elementy sú často viac než len oheň a voda... no dokopy môžu vytvoriť oveľa viac. A na záver si povedzme niečo o romanci v tomto filme. Úprimne si myslím, že vzťah medzi Ember a Wadom je spracovaný skvele. Chémia medzi hercami funguje dobre, vedia svoje postavy celkom slušne predať... no rovnako ukazujú, že skrz všetky prekážky sú schopní byť spolu. Ja som za film rád... a aj keď to nie je top level Pixar... stále ide o kvalitné dielo. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Veľmi pekné vizuálne, ale keď už aj do rozprávok dávajú povinný boj proti xenofóbii a rasizmu, tak zas je z toho len politická agitka. Aj keď niekedy nenápadne, nevtieravo, ale ak sa film sústredí na isté posolstvá, tak potom ponúka predvídateľný príbeh s málo inšpirujúcimi postavami., hoci sú paradoxne inšpirované asi samotným režisérom a jeho pocitmi, že kedysi ako Kórejec proste nezapadal. Pixaru sa už ale inak na svojom poli nedarí veľmi prekvapiť. ()

Chrustyn

Vizuálně nádherný animák v ohraném a nijak zajímavém příběhu, který sice skrývá téma rasismu, xenofobie a šikany, ale nedokáže vše spojit do poutavého celku. Vznikl tak na oko krásný ale jinak docela nudný animák, který mě donutil přemýšlet nad fungováním světa a zjistil jsem tuny nesmyslů, které mi výslednou podobu ještě trochu zkazily. Snesitelné ale doby, kdy měl Pixar ve svých filmech promyšlené vrstvy navíc, jsou pryč. ()

Marze

Animace je uzasna. Opet pro Pixar typicky humor a laskavost. Dej moderni velkomesto s dumyslnou strukturou, zabavne situacni gagy. Zapletka je nic moc, ale pekne detaily a vypjate finale. Trochu rusi vychovne slogany jako "jdi za svym snem". ()

Stanislaus

Film Mezi živly svým posláním a vyzněním připomíná fenomenální V hlavě a Zootropolis, a i když jde dějově o vcelku přímočarý příběh bez nějakých wow-efektů (viz Coco), v kině se na film díky kvalitní animaci hezky dívalo. Jak už jsem zmínil, příběh je fakt prosťoučký (trochu mi tam chyběl nějaký backstory k prosakování vody), ale mile podaný - bez zbytečných infantilních scén a s nejednou vtipnou narážkou na jednotlivé živly ("Je čas sklizně!"). Vedle vztahové roviny nechyběly ani stále aktuální problematiky týkající se přistěhovalců a předsudků vůči "odlišnosti". Slabší čtyři hvězdičky! ()

BMW12

Animák o živlých tady snad ještě nebyl. Musím ocenit animaci, která je naprosto luxusní, hlavně scény s vodou a i hořící „ohňáci“. Příběh mohl být trochu napínavější, ale romantický děj se mi líbil a Vlhoš mi byl sympatický, stejně jako Jiskra. I jsem byl na konci v napětí, jak to nakonec dopadne. Dávám 3,5*. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (viac)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023