Recenzie používateľa Sabrewulf k tomuto seriálu (9)

Resident Evil: Lék (2022) odpad!

Brak, který je nutno utopit v močůvce a ne, nemyslím primárně kvůli mizernému adaptování. Těch negativ je vážně hodně, něco jsem rozepsal v jednotlivých epizodách, tady to shrnu + nějaké nové postřehy po kompletním dokoukání. Začnu tím asi úplně nejhorším, ale předtím je důležité zmínit, že seriál má dost pitomý koncept stojící (a padající) na neustálém skákání z minulosti do budoucnosti každých 10 minut, což je neskutečně otravné (taktéž jedno z výrazných negativ). Ale k tomu hlavnímu: Ten seroš NEMÁ DĚJ A VŮBEC NIKAM NESMĚŘUJE, i když se nám v prvních dílech drze snaží lhát, že jo. Jistě, v různých epizodách jde o jakéž takéž zápletky, ale na výsledný celek seriálu to nemá absolutně žádný vliv. Uvedu jeden příklad, který právě v kontextu toho nikam neposouvajícího se obsahu vlastně ani není spoilerem, naopak vás ušetřím toho, aby jste nechali ze sebe dělat blbce, jako se to stalo mě. V lince z minulosti sledujeme dvě sestry, Billie a Jade a hned v prvním díle je Billie v laborce pokousaná zombie čoklem, zatímco v lince v budoucnosti je sice už jen Jade, ale my se dozvídáme, že Billie žije ("Hledá tě tvoje sestra"). Když k tomu připočtete, že se v dalších dílech v linkách z minulosti začíná stav Billie zhoršovat, vychází z toho spousta možností, jak s tím naložit. Já třeba čekal něco ve stylu, že by Billie postupně začala mutovat, tak by ji zavřeli v Umbrelle a zkoumali, ale ona by třeba nějak utekla a pak, v budoucnosti -tedy po několika letech - by se s ní Jade setkala a to už by byl dejme tomu z Billie nějaký mega "finální boss" a Jade by tak musela svoji sestru ve finálním souboji zabít. Byl by tam nějaký progres, mohlo by to být emotivní a chytlo by to jistý rukopis her. I když vás jistě napadne plno jiných a lepších variant, smolík. Ve výsledku se Billie vůbec nic nestane, v budoucnosti je z ní úplně normální člověk, žádné mutace, žádné nadpřirozené schopnosti, prostě veškeré šaškování kolem kousnutí, které se táhne celým serošem, bylo k hovnu! Vlastně to ukazuje, že komplet linka z minulosti byla jen na zaplácnutí stopáže. Umbrella v postapo světě furt někoho nahání, po všech střílí, aniž by k tomu měli nějaký důvod, celkově to všechno nedává žádný smysl. Dokonce se za celý seriál ani nedočkáme pořádného vysvětlení, jak konkrétně k apokalypse došlo, je tam jen malý náznak. A vůbec, když jsem si přehrál v hlavě komplet celý seroš, tak jsem se úplně zhrozil, jak moc je to mlácení prázdné slámy. /// No dál. Klasická woke propaganda, Jade ze všech skupin, které potkává, přežívá vždy jako jediná, multikulti manžela má doma jen jako chůvu v domácnosti, Netflixu je přednější, nacpat nám do chřtánu, že šéfka Umbrelly je lesba a žije s "manželkou", než aby nějak propracovali scénář. /// Casting je příšerný, většina hereček jsou nesympatické držky + ta pizda, co si namáčí obočí v dehtu (šéfka), přehrává, až je to bolestivé sledovat. /// Postavy se ve většině případů chovají jako degeni, téměř každý je tu sobec, lhář, arogantní, zlý. Snad jediná kladná postava seriálu je syn šéfky Umbrelly, ale to je zas takový extrém ve stylu submisivního slabocha, který se nechá hlavní hrdinkou jen využívat a slovně ponižovat. Teď mě napadl takový legrační paradox - Netflix si pod sebou podřezal větev, vlastně nám nechtěně předvedl, jak to dopadá, když chlapa vychovávají dvě lesby. Heh. /// Seriál má stejný brakový feeling Andersonových filmů s Milou (je to i stejně hloupoučké), první polovina může alespoň relativně zabavit akcí, ale ta druhá se rozbředne do VKV (velmi křehké vztahy). /// Seroš i přesto, že se má jednat o horor, úplně rezignuje na nějaké budování atmosféry nebo strachu, vůbec si nepohráli se scénami, je to šité horkou jehlou, jako by točili rovnou za chodu (viz scéna s pavoukem). /// Co se týče adaptování her, už jsem to psal u Uncharted, oni nechtějí adaptovat hru, vymyslí vlastní žblept a zalepí to známou značkou, aby na tom mohli parazitovat. Příkladem budiž smysl postrádající použití T-virusu, když tu má naprosto jinou funkci a tím pádem měl mít jiný název. Za zmínku stojí, že jakmile se nám tvůrci v jedné epizodě snaží zprostředkovat TOHO Weskera, jak ho známe, je to vážně smutný pohled, až mi bylo toho staršího pána líto, jak zrovna dvakrát ty pohyby nestíhá a vzhledově vypadal jak Blade v důchodu. Přitom Lance Reddick je sympaťák a skvěle by se hodil do světa RE jako sekundární charakter, který např. s Chrisem Redfieldem, nebo Claire Redfield utíká z města. /// Masky trapné, místo pomalu šourajících se zombií tu máme rychle běhající retardy s opičími neštovicemi. /// Abych to shrnul: Jade řekne o svém malém čoklovi, že dělá velká hovna. No... to Netflix taky. () (menej) (viac)

Vítejte v New Raccoon City (2022) (E01)

Samozřejmě jsem od toho nic extra neočekával, protože: 1) Shitflix /// 2) Od začátku se vědělo, že Weskerovu postavu tvůrci znásilní. Jenže stejně jako ostatní hrané Residenty - to už je takový evergreen - je to špatné i samo za sebe. Jen stručně ještě k hernímu Weskerovi: Wesker NENÍ černoušek, Wesker NEMÁ dvě dcery, nýbrž jednoho syna, Wesker NENÍ lidumil. Zde úplně zůstává rozum stát, proč prostě nevymysleli svého vlastního vědce, když na něm není ani zbla z originálu. Jako by soutěžili s tvůrci filmového Leona Kennedyho (2021), kdo dokáže postavu víc posrat. Nepobírám. Ale k seriálu jako takovému. Hned v pilotu mi silně vadily dvě věci. Svět Resident Evil + T-virus = zombie. Tak to je. Tady jsou nějací rychle běhající retardi s opičími neštovicemi (stejné jako s Weskerem: když nechci zombíky, použiju Las Plagas, Uroboros, nebo nějaký nový vir, ne?), kteří působí dost trapně. Druhá věc, hlavní hrdinka. Krom toho, že to je hrozná DRŽKA (v tomhle seroši je vůbec jedna pořádná tlama vedle druhé, úplné panoptikum tlam), tak ve flashbacích je to arogantní a zlá pizda zralá na pořádnou ránu mezi oči. Jak mám někomu takovému fandit? Mimochodem, ta její mladší flashback verze (krom toho, že je to taky hrozná DRŽKA) vypadá jako Chris Rock na estrogenu. No a když už jsem načal ty flashbacky: Shitflixu se nejspíš po vzoru Zaklínače zalíbilo, jak idiotsky skáčou v čase a tak se nám tu mění minulost a budoucnost každých 10 minut, což hrozně irituje. Nemluvě o tom, že značnou část děje zabere nudná a totálně zbytečná linka se školní šikanou (a propo, ta šikanátorka je hrozná DRŽKA). Některé triky jsou odfláknuté, např. hořící hlava retarda s opičími neštovicemi je CGIčková takovým tím fušerským rutinním způsobem - kdyby nechali hořet masku, vypadalo by to mnohem lépe. No a pak je tu klasiká Shitflixovská vlezlá propaganda, takže třeba naše afroamerická hlavní postava, má za manžela muslimáka (to jsem ještě nevěděl, co přijde v druhém díle). ()

Ďábel, kterého znáš (2022) (E02) odpad!

Jako jasně, když seskočíte z 15ti metrové výšky na tvrdou střechu auta, tak si ani kotník nevymknete. A malá krysa umí rozbít sklo, i když to s její váhou a v přepravce velikosti mikrovlnky (čti bez rozběhu) není fyzicky možné. Když jsem u prvního dílu psal, že hlavní hrdinka je ve flashbacích arogantní a zlá pizda, tady už to platí i v té aktuální časové ose. Jinými slovy, nevyrostla z toho. Co se týče retardů s opičími neštovicemi, díky tomu, že je udělali běhající a ne šourající, se projevuje stejná anomálie jako u Andersonových filmů a tedy: chodí a běhají zrovinka podle toho, jak se to hodí scénáři. Příklad: Když je hlavní postava uprostřed nich, jen se k ní pomalu šourají, ale jakmile se dostane na střechu ujíždějící dodávky, můžou se s tím sprintem přetrhnout. No a nakonec tu máme další porci Shitflix propagandy - když se kvůli incidentu do Umbrelly dostaví ředitelka (mimochodem hrozná DRŽKA, jež při líčení nejspíš spotřebuj na obočí celou lahvičku černé tuše), tak tam za ní na chviličku přijde její žena (mimochodem hrozná DRŽKA). Rozuměj, ta scéna tam nemá vůbec žádný smysl, logiku, nebo posun v ději, ta pizda tam prostě přijde jenom PROTO(!), aby nám Shitflix vecpal do ksichtu, že ředitelka je lesba a má partnerku. Tomu už se nejde ani smát, ani brečet, ani tvrdit, že je tato platforma absolutní karikaturou sebe sama, to je jednosuše k zeblití. ()

Světlo (2022) (E03)

V prvním a druhém díle jsem si toho tak nějak moc nevšímal, ale ve třetím už se v celé své nahotě odkrývá další problém. Strašně jalová režie/dramaturgie. Oni jedou ten scénář tak, jak je na papíře. Akce i cesta k ní není nijak obzvláštněná, vygradovaná, vůbec si s tím nepohráli, nepromýšleli dané záběry a situace, jede to jak fabriková výroba. Jeden příklad za všechny: když jsem viděl tehdy v traileru, že mezi bubáky bude konečně i dlouho ignorované RE monstrum - pavouk, čekal jsem, že první setkání s ním bude ve strašidelném duchu (je to přece horor, že?) na způsob toho, že převivší někam půjdou, v daném místě začnou houstnout pavučiny, v některých dokonce zabalené, uschlé mrtvoly. A už taková blbůstka nakopne nepříjemné pocity. Pak by ve tmě nad sebou slyšeli takovéto klasické tlumené dupání (kdo si pamatuje RE1 chatu, ví, co myslím). Pěkně pomaloučku, polehoučku si to vychutnat. NE! Tady první setkání probíhá zbrkle ala: "utíkejte, utíkejte!" a ze tmy zničehonic vyběhne přeživší a za ním pavouk. Atmosférické jak hovno. A to nemluvím o jisté noční akci, která tomu předchází a která má být obsahově hektická a dost dramatická (je tam jakože zmatek a střílení o stošest), forma je ale  mdlá a ospalá (zvuky a hudba téměř chybí), jsou tam dlouhé pauzy bez ráznějšího střihu a herci pořádně nevědí, co se kolem nich děje (protože nepřítel je CGI), no prostě celá scéna je tak neuvěřitelně IMPOTENTNÍ, že to ani nejde popsat, to se musí vidět. /// Jinak ta ředitelka Umbrelly ("malířskou štětkou natřené obočí"), je se svým přehráváním + ksichtěním (což zahrnuje mrkání jak mrkací panenka) už dost otravná. ()

Proměna (2022) (E04)

Jeden z nejhorších způsobů, jak ve svém hororu pojmout zombíky, zmutované lidi, nebo v tomto případě retardy s opičími neštovicemi, je, když je necháte extrémně se ksichtit, všelijak kroutit hlavou, dělat trhané pohyby, no prostě udělat z nich stejně pozérské šašky jako ve Snyderově ARMÁDĚ MRTVÝCH. Dosáhnete totiž pouze toho, že jsou v lepším případě k SMÍCHU, v tom horším jde o naprostý cringe fest. Na zombiích je nejstrašidelnější právě ten prázdný/neutrální výraz. /// Je zajímavé, jak se s každým dílem odkrývají další a další negativa, v této epizodě (konkrétně celá scéna ve vězení) se projevilo, jak moc má tahle shitshow FEELING ANDERSONOVÝCH FILMŮ S MILOU. A taky začíná být brutálně stereotypní, jak se hlavní hrdinka neustále dostává mezi různé skupiny lidí a vždycky nakonec zůstane jen ona sama. Uff. ()

Domácí videa (2022) (E05)

Aneb jak u hororového seriálu o pouze osmi dílech prodrbete jeden celý(!!) díl sondou do velmi křehkých vztahů. Když jsem u předešlého dílu zmiňoval, že má seriál feeling Andersonových filmů s Milou, tak jsem ještě netušil, že bude dokonce stejně jako Anderson vytrhávat věci z kontextu. Takže tu sice máme dvě pomrknutí na herní sérii, ale opět takovým tím dementním způsobem postaveným na hlavu. Díky tomu je jedna z postav ze světa herního RE už podruhé dojebaná (poprvé v RE:Welcome to the Racoon city). Celé to pak působí, jako by jste někomu, kdo si nese talíř se svojí oblíbenou polévkou, tu polévku vylili do kanálu a pak mu chtěli udělat radost tím, že mu dáte zdarma lžičku a ještě si u toho mysleli, jak jste dobří. ()

Něčí malá holčička (2022) (E06) odpad!

Už se to začíná bortit jak domeček z karet. Dějově naprosto rozplizlé, nudné, bez akce a já se začínám ptát, jaký to má celé smysl, o čem to vlastně je a proč se to točilo. Jakoby všechny nápady (ty nápady do hodně velkých uvozovek) vystříleli v první polovině a v druhé už nevěděli kudy kam, stává se z toho něco úplně jiného. ()

Parazit (2022) (E07) odpad!

No ty vole, tak tohle je jedno z největších WTF, co jsem kdy na poli seriálu viděl. To dělali na houbičkách? Já jsem se fakt chtěl vyhnout nějakému napadání diváků, protože sám to nemám rád, ale tady už se nejde udržet - ohodnotit seriál i po téhle epizodě (nebo ještě hůře přímo tuto epizodu) 4 nebo 5 hvězdami může jenom mentálně velmi jednoduchá bytost. Parodie je slabé slovo, nad tou slátaninou, kterou tvůrci vyzvraceli, se nedá už ani zlomyslně pobavit.  Co se tu snaží udělat s Weskerem, je to samé, jako když by se Helena Růžičková snažila hrát anorektičku, scéna na konci s Marcusovou (to je ta držka, co jí na obočí vylili asfalt) už překračuje běžné chápání a fungování vesmíru, jestli jsem u jednoho dílu na úkor retardů s opičími neštovicemi zmiňoval cringe fest, tak tohle je výbuch cringe atomovky. Už i divák, kterému se první polovina seriálu mohla líbit, musel dávno pochopit, že si z něj Shitflix prostě dělá totální prdel.  Ten pocit studu, jaký jsem u této epizody zažil, je tak silný, že to ze sebe musím dostat nejlépe na nějakém boxovacím panákovi. Pětihvězdičkáři, hlaste se. ()

Odhalení (2022) (E08) odpad!

Dobrá rada nad zlato: Když budete po nějakém monstru střílet z dronů -slovo "střílet" je klíčové, neboť to znamená akci na dálku- rozhodně se s nimi k němu přibližte co nejvíc na blízko. Mimochodem, jak se do těch maličkých dronů vlezlo tolik nábojů? A ještě taková úsměvná věc, u scén běhajícího davu retardů s opičími neštovicemi doporučuju zaměřit se  na jednotlivce. Krom legračních pohybů jsem objevil např. jednoho, který tak moc lační po krvi, že při tom běhu opatrně kličkuje kolem velkých kamenů, aby nezakopl. V tu chvíli se z hrozby stává komparz. Jo a taky to mají hodně špatně zesynchronizované, protože v jednu chvíli lehne k zemi naráz asi 20 retardů, i když po nich střílí jen tři kulomety. Ale vážně. Poslední epizoda mi potvrdila to, co jsem v druhé polovině seriálu tak nějak tušil. To už si ale nechám na finální koment. ()