M3GAN je zázrak umelej inteligencie. Bábika ako živá, naprogramovaná tak, aby bola dokonalým spoločníkom dieťaťa a najväčším spojencom rodiča. Navrhla ju Gemma, geniálna autorka robotov z hračkárskej spoločnosti. M3GAN dokáže počúvať, pozorovať, učiť sa. Predovšetkým je však najlepším priateľom, učiteľom, partnerom a ochrancom dieťaťa, ku ktorému je pripútaný.  Gemma sa nečakane ocitne v situácii, na ktorú vôbec nie je pripravená. Stane pestúnkou  a náhradným rodičom svojej osirelej malej netere Cady. Pod silným tlakom v práci sa preto rozhodne spojiť Cady so svojím prototypom bábikou M3GAN a pokúsiť sa vyriešiť oba problémy. Toto rozhodnutie má nepredstaviteľné dôsledky. (CinemArt SK)

castor

Asi nechejme stranou, že „někoho“ s ksichtem M3gan, jejím výrazem, dětskou postavou a rozumbradovým povídáním, by si člověk (ne)vzal do auta, natož aby dělal blízkého kamaráda osmiletému dítěti a každý večer sledoval, jak dítko usíná… Právě takovou robotickou panenku zkonstruovala sympatická brunetka (letití vývojáři kdesi z Japonska se můžou jít bodnout), která má po tragické nehodě své sestry vychovávat malou neteř. Není zrovna „rodičem roku“, tudíž si traumatizovanou dívku zkusí získat pomocí umělé inteligence. Ovšem pryč jde nějaká morálka, M3gan si má s dívkou nejen hrát či ji upozorňovat na nespláchnutou toaletu, ale začne ji rovněž bránit proti okolí. A klidně někoho vytahá za ucho. Doslova. S expozicí děje si film dává hodně na čas, potíž je ale i s druhou polovinou. Zatímco dřív žánr sahal po jiných tématech, nyní se tu a tam otře o moderní vynálezy a umělou inteligenci, které s sebou pořád nesou řadu nezodpovězených otázek. Tudíž vedle legendárního Chuckyho či novodobější Annabelle posedlou zlým duchem tu máme znepokojivou mrchu, u které se ale tvůrci nesnaží vysvětlit její nestandardní chování i ztrátu možnosti ji ovládat. Každopádně pár nápaditých a efektních momentů tu je, když ale tvůrci něco načnou, mají to i dokončit. A fakt se přímo nabízelo surové krvavé finále, ovšem je to jen takový popíček, který si M3gan tu a tam brouká. A tak je to prakticky po celou dobu: furt přešlapujeme mezi pomrkáváním na diváka (záměrně přehnané scény) a tím, že to tvůrci pořádně rozbalí a vykašlou se na teenagery v kině, kteří si myslí, že John Carpenter je youtuber. Navíc témata, která snímek otevře, nijak zvlášť nerozvine. Nenáročná jednohubka s nevyužitým potenciálem. ()

Davies182

Teď to myslim naprosto vážně a ten film vůbec neshazuju, právě naopak, ale tohle je prostě jedna z nejlepších sarkastických komedií za poslední roky. Kdo má děcka, musel se u toho během M3GANiných výmluvných pohledů a suchých hlášek chlámat úplně stejně jako já. A k tomu všemu soft horor jako bonus? Beru!! 7/10 [SkyShowtime] ()

Xmilden

V první půlce tomu chybí jakékoliv napětí. Fanoušci žánru si tedy užijí až zhruba závěrečnou 30minutovku, kdy už M3GAN začáná je v trošku módu Terminátor. Solidní jednohubka, která se trošku sveze na Chuckyho odkazu zabijáckých hraček. 55% ()

-bad-mad-wolf-

"M3gan se o vaše dítě postará, takže budete mít čas na to opravdu důležité." Dokud se film zabývá nefunkčním rodičovstvím a otázkou elektronických náhražek života, funguje jako obstojná sociální reflexe na pomezí satiry. Potenciál mělo i téma umělé inteligence, která si o lidstvu vytváří obrázek na základě emocemi nezatíženého náhledu na naše chování a média. Někdy v půlce ovšem přijde čas plnit hororové kvóty a všechno jde do hajzlu. Záhadou je, proč vývojářka navrhla hračku/elektronickou dětskou asistentku tak, že je silnější, efektivnější a odolnější než průměrný terminátor. Stejně tak není jasné, jakým způsobem muselo panence jebnout, že se zčistajasna vyžívá v sadistickém (a zbytečném) zabíjení nepohodlných, u čehož si počíná jako velezkušený psychopat. Když potom přijde chvíle, v níž M3gan trhavými pohyby pronásleduje hlavní hrdinky za dramaticky blikajícího světla, je už film čistokrevně směšný a předhazuje nejdebilnější žánrová klišé (do té doby neomylně přesný zabiják dopřeje oběti dostatek času, aby se chopila plotostřihu a pocuchala mu fasádu). Škoda. Nahradit tuhle lacinou vybíjenou poctivým psychoterorem, kde násilí zůstává obestřeno nejasností (pasáž se zmizením nebezpečného psa totiž svůj účel plní výborně), byl by výsledek mnohem lepší. Na druhou stranu, cílilo se zjevně především na dospívající, kteří výplachovou druhou půli snesou a nebudou jako já potěšeni jen krásně satisfakční chvilkou "BRUCI, TRHEJ!" ()

darkrobyk

Příliš dokonalá hračka mé očekávání nijak výrazně nezklamala. Moralistní příběh o tom, jak správně vychovávat dítě, je zabalen do slušivého vizuálu. Když Megan pochopí, že Cady je nutné uchránit před veškerým nebezpečím, co jí hrozí, přijdou potíže. Ty ale nejsou nic proti tomu, když si Megan uvědomí, že prioritou by mohla být ona sama. R.U.R křížený s Terminátorem (ano, ta poslední scéna je jistě poctou sci-fi klasice) varuje před umělou inteligencí, jak momentálně aktuálně slýcháme ze všech stran. Ale možná šlo tvůrcům jen o to, aby ukázali nefungující mezilidské vztahy. Škoda toho utahaného začátku. Zkrácení o dvacet minut by snímku prospělo. ()

filmfanouch

Dostatečně zábavná směsice komedie a klasického hororu s várkou sice prvoplánových, ovšem dostatečně nosných satirických podtextů, zároveň i se schopností vyvolávat v pár momentech emoce. Přesto je těžké zbavit se pocitu, že nedošlo k naplnění nakousnutého potenciálu, že by Akela Cooper po Zhoubném zlu nedokázala napsat větší divočinu, a že by v režii Jamese Wana nešlo o jiný audiovizuální nátěr, než v případě pouze obstojného Geralda Johnstonea. Přesto palec nahoru a opatrné těšení na návrat M3GAN…. ()

lamps

Horor pro  generaci TikToku, který mě na konci nejvíc odrovnal tím, že je to vlastně odvar z Vetřelců (1986), kde místo vesmírného monstra stojí futuristická panenka, dospělá hrdinka se učí být matkou a malé děvčátko je v součtu největší badass. Plus kritika marketingového šílenství, které žene technologie proti lidstvu s využitím emočního nátlaku. Pobavil jsem se, ale přijde mi paradoxní, že je to právě takový spotřební a uchvátaný produkt využívající moderní trendy, před kterým to vlastně varuje ()

Pepinec

Dělat mládeži přístupné horory je na prd. Stejně jako vymyslet panenku Megan, když už mám šikanu za sebou; to by ten hajzl Kovář z béčka čuměl! Nápad jako takový se mi líbí moc, jen bych ocenil, kdyby se víc přitlačilo na pilu. Nevím totiž přesně, kdo se koho před čím snaží ochránit, protože víc krve mládež uvidí aj v odpoledních zprávách. ()

JohnnyD

5/10 Trailer je masterpiece, sám o sebe geniálny hororový kraťas, ktorý fenomenálne pracuje s limitami uncanny valley. Samotný film nemá ambície byť sofistikovanejším hororom, je to taký rutinný 80s rocknroll, kde hlavná hrdinka počas noci so svojim kamarátom robotom zostrojí nového robota. Aj ten creepy tanec z traileru je vo filme počas nejakého popu. Predvídateľné od prvého momentu do posledného a kvôli prebytku M3gan na plátne, v samotnom filme už to uncanny valley až tak nefunguje. ()

Disk

Možná je expozice na můj vkus poněkud delší, nicméně je M3GAN výborně znepokojující snímek o volbě mezi rodičovstvím a kariérou a zároveň skvělým varováním před technickým pokrokem. ()

Cappuccino

Film má síce mnohé hororové prvky a určite ho môžeme radiť aj do tohto žánru, no väčšinu času ide skôr o triler zmiešaný so sci-fi. Je pravdepodobné, že diváci zvyknutí na horory strach nepocítia. Nechýba mu však mierna dávka napätia a humorný podtón, ktorý sa prelína celým filmom. M3GAN sa rozhodne neberie úplne vážne a netvári sa, že sa chce vyhnúť žánrovým klišé. Práve naopak, vhodne z nich ťaží. V konečnom dôsledku si filmári uťahujú aj zo samotného robota, ktorý dávkuje inteligentné hlášky a na dobrú noc napríklad svojej chránenkyni začne spievať známy hudobný hit Titanium (sám robot je pritom vytvorený aj z titánu). Čerešničkou sebaparodovania je záverečný tanec pri chodbovej naháňačke a zábavný spôsob, akým sa tvorcovia vyrovnali s jeho čoraz väčšou aroganciou. Prechod robota do tejto fázy síce nie je veľmi logicky odôvodnený, ale nad tým dokážem prižmúriť oko. __ Viac v recenzii. ()

Allien.9

Díky bohu (respektive ČSFD) za free předpremiéru, protože za tenhle Horor-Pro-Celou-Rodinu bych vydaných peněz hodně litovala. Ač byl trailer cool, vypadalo to, že kromě vizuálu samotné M3GAN film ničím nepřekvapí - a přesně to se také stalo. Ba co víc, celé to na mě působilo lacině, až přespříliš nalajnovaně (za to mohou mimo jiné VŠE ukazující trailery) a jako celek mě to prostě nebavilo. Nemůžu říct, že bych vyloženě měla potřebu mlátit hlavou o sedačku nebo odejít, ale dávat to v televizi, neměla bych problém dojít si u toho na záchod, vzít si něco k jídlu, mrknout sem tam do mobilu apod. Označení "horor" je v případě "M3GAN" taky celkem mimo, protože scény nejsou ani děsivé, ani nepříjemné, občas jsou spíš úsměvné, a nefungují dokonce ani lekačky. Vzhledem k tomu, že film nemá jedinou zapamatovatelnou scénu, tak to bylo nejspíš moje první a poslední zhlédnutí. P.S.: (lehký spoiler) Nebýt toho umím-všechno-a-nahackuju-se-do-všeho-kolem nesmyslu v závěru, tak bych možná s přivřenýma očima dala slabé 3*, ale za tohle fakt ne. ()

Vančura

Jako horor je to zoufale nestrašidelné, respektive rozhodně to není ten typ filmu, kde člověk napětím ani nedýchá, co se objeví v dalším záběru. Dějově to nicméně docela odsejpá, takže nuda nehrozí (dokonce je to občas i docela vtipné); scénář se ovšem příliš neobtěžuje vysvětlit, proč došlo k tomu zvratu, kdy se z hodného robota stalo vraždící monstrum, které ignoruje Asimovovy zákony robotiky, a obecně je to místy tak blbé, až jsem si u toho vzpomněl na tu Janákovu sračku Důvěrný nepřítel, ke které to nemá daleko. A celkově mi ten námět nepřijde moc originální (srovnání s klasikou Dětská hra a hromadou dalších hororů se zdivočelými hračkami se přímo nabízí), takže za mě spíše jen průměrný dojem. ()

pornogrind

Teenageři budou nejspíš slintat blahem a uchcávat do trenek ale pro ty co už mají něco nakoukáno(co se týče hororů) tenhle film nebude žádným velkým přínosem. Prvních 45 minut pro mě moc záživných nebylo. Od 50 minuty ale začala svítat nějaká naděje, že by se mohlo blejskat na lepší časy. Konec mi přišel ale strašně hloupoučkej(slušně řečeno). Dle očekávání nic co by stálo za větší pozornost. ()

Omnibus

"Když se software zjančí, panenka vám tančí." Jakožto zdejší loutkový expert, se zajímavou sbírkou přítulných exemplářů s osobností, jsem vyhověl žádosti Gerarda Johnstone (který, na rozdíl od Alexe Garlanda, režiséra filmu Men, zapomněl konzultovat nejvhodnější režisérský přístup k dané problematice s uživatelem Psychor), o otestování prototypu M3GAN při plzeňské předpremiéře 31. prosince. Výsledek testu zde. Design: lolitkovská fuchtle, jak ze stránek pro dospělé, tag Real Sex Doll. Pohyblivost a flexibilita kloubů: Jennifer Beals z Flashdance by mohla závidět. Morálně volní vlastnosti: nevalné, rebelka se sklony k narcisismu, přesvědčená o své genialitě, Ex Machina Ava je proti ní skromný, submisivní beránek. Projevování citů: od strojově strojeného, přes animální (scéna s uchem v lese a "vlčí" lov zlobivého chlapce) až po hluboce lidské, protože prachsprostě sobecké. Laik se diví, odborník žasne, dětské psycholožky hořce pláčou. Použitelnost: zejména do disfunkčních rodin, vhodná k dětem, domácím zvířatům i zpruzeným sousedkám. Coby dárek pro otce rodin netestována, těsně před večerním testem ji začala "hrozně bolet hlava". I přes tuto nepříjemnou softwarovou chybu (vývojářka Gemma prý napraví) nákup doporučujeme. Cena: 4,5 hvězdičky. Pozn.: M3GAN lze reklamovat pouze zabalenou v původní krabici a jen s jejím souhlasem! ()

Posheidon

Měl jsem tak trochu strach, že to bude asi brak. Podle popisku jsem čekal, že by to mohlo být něco mezi Annabelle, Dětská hra a Ex Machina. Nejvíc to mělo asi z toho posledně jmenovaného, i když, tedy jen to, že šlo o vztah inteligentní android vs. člověk. Stylem vyprávění i příběhem mi to hodně přišlo jako jedna z epizod Black Mirror či Krajní Meze. Jako horor mi to nepřišlo ani náhodou. Lekačka za celý film jen jedna, a to ještě předvídatelná. Pocit strachu či odpornosti nenavozen během sledování filmu ani jednou. Co musím ovšem pochválit a nestává se to často, tak to výběr doprovodných songů. Po dlouhé době jsem po shlédnutí hledal i soundtrack. Pozor spoiler: 👨‍👩‍👧🚗💥⚰️⚰️💁‍♀️👧🏻🚗🐕👧🏻🩹🏢🎨👧🏻🤖🏠🤖🐕⚰️🤖👵⚰️🌲🤖🧒👂⚰️🏢👨‍💼🤖⚰️🏠🤖💁‍♀️🪚👩‍👧❤️ ()

kingik

Panenka M3GAN je humanoidní robot, prototyp, který je teprve ve fázi testování. Má se stát revoluční hračkou nové generace. Vynálezkyně (Allison Williams) pro hračkářskou společnost, která panence vdechla život, nikterak neotálí a přiřazuje ji své osiřelé neteři (Violet McGraw), aby jí dělala společnost. A přehnané ochranitelské sklony M3GAN mají za následek odsun nepohodlných osob a jednoho domácího mazlíčka do věčných lovišť. James Wan panenkám rozumí. Nebudeme si nic nalhávat, samo sebou, že film, jehož je producentem a vypracoval pro něj námět, operuje s neobjevným námětem a ze spřízněných filmů si vypůjčuje různé známé prvky, které zajímavým způsobem přetváří až mírně inovuje. A tím, že panenku hraje herečka (Amie Donald), pochopitelně za pomocí různých složitých technických úprav zevnějšku a animatronických udělátek, je její výsledný design velmi působivý. M3GAN by si mohla klidně potřást rukou s ničemou jménem Chucky, kterému je její naturel i hračkový původ, ostatně i film nezapře evokaci této hororové série, nejblíže. Najdou se však dva zásadní rozdíly. M3GAN má lepší produkční zázemí, než všechny díly Chuckyho dohromady. A celá série Chucky má vražd, kterých je tolik, že se ani nedají spočítat. A v tomhle ohledu panenka silně zaostává. A za tento nedostatek může přístupný rating. Gerard Johnstone je talentovaný režisér a umí navodit působivé až znepokojivé záběry. Když přijde na řadu nějaká vražda, tak to má skvělou stupnici gradace. Explicitnost ovšem absentuje ve větší míře, i když je pravdou, že režisér dělal hodně pro to, aby každá taková scéna vypadala dobře a i nějak originálně. Ačkoliv zabití není přehršel, byl jsem s nimi spokojen. Herecky je film na kvalitní úrovni. Allison Williams je sympatická dáma, co už je v hororech etablovaná. Její podstatně mladší kolegyně Violet McGraw také nebyla úplně nezajímavá. A všechnu slávu si odnesla debutující Amie Donald, která je ve svém ztvárnění zabijácké panenky nepřekonatelná. Film nezůstal bez divácké odezvy a už se chystá pokračování. Námět o zpočátku dobromyslné panence, která své chování postupem času změní na vražedné, nepředstavuje vskutku něco originálního. A i míra předvídatelnosti událostí je celkem vysoká. Zhostí-li se ovšem námětu schopný produkční tým, jsou obavy z ohraného námětu zažehnány. 8/10 ()

Socrates

Tak se nám zase nějaká AI vymkla kontrole. Opět si uvědomila svou identitu, vzbouřila se a kupodivu začala škodit lidem. ___ Až na pár pěknejch záběrů (M3GAN à la vlk/pes) celkem nuda, navíc už tolikrát xeroxovaná... ()

Úspěch M3GAN znamená rychlý sequel

Úspěch M3GAN znamená rychlý sequel

08.01.2023

Ačkoliv kina už měsíc drtí druhý Avatar, našel producent Jason Blum přece jen zase jednou skulinku k úspěchu. Hororová M3GAN o panence s umělou inteligencí, která se vydá na dráhu dalšího Chuckyho,… (viac)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly