The Covenant

• Veľká Británia Guy Ritchie's The Covenant (viac)
všetky plagáty

Příběh seržanta Johna Kinleyho, který na své poslední pracovní cestě do Afghánistánu využívá služeb místního tlumočníka Ahmeda. Ten neváhá riskovat život, aby v náročném terénu Johna dopravil do míle vzdáleného bezpečí. (Prime Video)

shade000

Po dlhšej dobe opäť masterpiece o vojne v Afganistane. Guy Ritchie vie dať svojim filmom taký náboj, že 123 minút nevnímam nič iné. Ako vždy perfektný Jake Gyllenhaal a veľmi milo ma prekvapil atmosferický soundtrack. Klobúk dole a ďakujem za takéto filmy... ()

Recenzon

Tento film mě zaujal hned na první pohled, jelikož v něm hraje můj milovaný Homelander (sice tam není hlavní postava a objeví se až později, ale furt se to počítá). Zajímavé záběry s příběhem tvoří velkolepou podívanou, která mě nezklamala. Akce není hlavním tématem filmu, ale když už tu je, tak funguje parádně a napínavě protože má svůj smysl a důvod dění. Jake Gyllenhaal, Dar Salim, Antony Starr a další tu hrají parádně a nemám si na co stěžovat. ()

Bublaga

Englishman Guy Ritchie musel natočit film z války v Afganistánu, aby primárně nešlo o uslzenou glorifikaci a mávání americkými vlajkami. Plastický, lidský, hudba vtahující a Jake Gyllenhaal at his best. Neotřelý záběry. Vyprahlá, drsná krajina Afganistánu. Tolik rozhovorů, který ve filmu probíhají totálně beze slov. Dohody, vyřčený i nevyřčený, který uzavřete s ostatními nebo sami se sebou, co vás nepřestanou pronásledovat, dokud je nesplníte. Trochu jako moderní rytířství se silným morálním kompasem. ()

kubas369

7/10. To že Ritchie poukazuje na další temné místo americké historie je bezesporu správně, bohužel mě to moc nesedlo. Ja mám od něho radši ten slaďoučky popcorn, to nemění nic na tom, že se opět jedna o dobrý film. ()

Toneil

Bohužel zklamání. Námět i scénář docela super, ale jinak je to obyčejná hollywoodská střílečka. Asi jsem v tomhle náročnější, ale kazí to úplně nerealistické akční scény. Například Zero Dark Thirty a Lone Survivor jsou v tomto ohledu jinde (lepší). Při některých klišé scénách (přestřelka dva proti desítkám Tálibánců) jsem měl chuť je přeskočit. Ale když chce někdo střílečku na odreagování, tak proč ne. ()

Kinofil

|| R || STX Entertaiment || Rozpočet: $55 mil. || USA: $16 353 360 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $16 967 786 || Nechápu, kde bere Ritchie tolik energie vydávat každý rok jeden film, letos dokonce dva. Velká škoda, že pak málokterý z nich si na sebe vydělá nebo udělá nějakou díru do světa. Gentlemani a Rozhněvaný muž k tomu neměly daleko, podář ale zaznamenaly slabý komerční úspěch. Covenant pak dopadl přímo katastrofálně a nedočkal se ani uvedení v ČR. Přitom je to Ritchie jako vyšitý a máloco se tomu filmu dá upřít. Tentokrát vyměňujeme Angličany za Američany v Afghánistánu, kde Ritchie se svým osobitým stylem servíruje přízemní akční podívanou. Film je pak rozdělen do dvou polovin, z nichž každá je tak trochu jiný žánr. Zatímco první půlka je čistokrevný afghánský válečňák, kterých vzniklo mnoho, ale ne všechny mají takovou dravou režii a skvělý soundtrack, druhá půlka je afghánský survival, kde Dar Salim zachraňuje život Gyllenhaalovi. Ani druhá půlka však neubírá na napětí a akci, jen je mnohem osobnější. Díky nevrlému vztahu mezi Gyllenhaalem a Salimem je o to příjemnější sledovat jejich postupné sblížení a přátelství. V samotném závěru se role ještě jednou prohodí a opět je to akční, napínavá podívaná, které bohužel chybí více vyjádřených emocí než jen pár pohledů a pokývnutí hlavních protagonistů. Chápu, že vojákům profesionálům to stačí, divákům ale ne. Salim pak (zase trochu uřvaného) Gyllenhaala minimalisticky přehrává a je pro mě velkým hereckým objevem. 75%. ()

xxmurphyxx

Starý dobrý Guy Fucking Ritchie a poriadna dávka poctivej chlapskej romantiky. Navyše sa tu zabíjajú kozojebi, takže takýto film automaticky nemôže byť zlý. O poznanie lepšie ako predchádzajúci počin Operation Fortune a to po každej stránke. ()

Facerr

Z prava, z leva, ať se na tohle kouknete ze všech stran, nemá chybu. Všechny ty hodnoty, jako čest, charakter, odvaha, ...ty na první pohled kecy, který jinde jen prosvištěj mezi rty, tady dostávají opravdovou formu. Hodně milý překvápko. ()

wowylgu313

Napínavé a emoční. Solidní nálož toto. Hodnotím 70-75% čím víc postupoval příběh tím víc jsem zatínal pěsti a fandil. Až na pár mezer, které byli poměrně dost nuda (zbytečné průpovídky) , to jinak jelo jak se patří. Zaujal mně velmi i hudební doprovod, dodával tomu vytříbenou kvalitu. Jake Gyllenhaal si u mně po dlouhé době zase šplhnul, poslední filmy kde jsem ho viděl totiž nebyli nic moc. (Respektive neměl možnost předvést pořádný herecký um) Není asi co víc dodat. Doporučuji. Jsem si jistý že tento kousek né jednomu člověku přiroste k srdci. ()

Plaque

Za mňa konečne po dlhej dobe skvelý vojnový film z aktuálnych konfliktov. Oceňujem super scenár s naozaj dobrou zápletkou, ktorej sekunduje paradna ritchiovská akcia. A som rád, že sa to tentokrát zaobišlo bez zbytočných hviezdnych vlajočiek a drsných patriotistických "it's my duty" rečičiek. ()

AndrewNewman

Film, ktorý si presne na polovicu rozdelili dve hlavné postavy. Ťahúňom v prvej hodine je určite Ahmed Dara Salima, ktorý pôsobí veľmi vierohodne, ako taký prekladateľský rebel. V druhej hodine je zase hlavným hrdinom John Kinley Jakea Gyllenhaala, pri ktorom som mal minimálne prvú polhodinku pocit, že mu táto téma vôbec nesadla. Napokon sa ale aj on ukázal ako skúsený a predsa len talentovaný herec. Od Guya netradičný projekt, o to viac si cením, že sa na to podujal. So svojim dvorným scenáristom Atkinsonom vyprodukovali opäť kvalitný scenár, stojací na chémii medzi dvoma drsňákmi, v ešte v drsnejších podmienkach na prežitie. Avšak ešte viac ma bavilo, keď sa Statham hral na Rozhnevaného muža. Bolo to skrátka viac cool a celkovo také prijemne oldschoolové. Ale The Covenant je rozhodne skvelý film. ()

jokino

Malo to svoje silnejšie, aj slabšie miesta. Podľa mňa by si to zaslúžilo o trochu viac rozvinúť dej - trochu dlhšiu stopáž, ale inak, veľká spokojnosť. Survival, akcia, zachovanie totálneho kľudu, "železné" nervy a skutočne silné odhodlanie prežiť + pomôcť. K birokracii sa vyjadrovať nebudem. Herci podali veľmi slušný výkon. Za mňa je to niekde medzi 4 a 5* - prikláňam sa k 5*. ()

DonBraso

Příjemně strávený dvě hodiny, který utečou jak voda. Guy Ritchie nastolil takovou běžnou klasiku, která přesto skvěle funguje. Duo Gyllenhaal a Salim skvěle funguje, jasně Dar Salim ještě více a jako příběh když to vezmete z filmového ranku nemáte co říct špatného. Když do toho budete házet politiku, tak Vás nějaký Afghánistán je silně ukradenej asi jako celá USA company, která tam jen šla vyzkoušet arzénál a v zemi nastolila leda velký hovno. Filmově je to jiná. Je až překvapivý jak je to akční. Na Ritchie bych tohle doopravdy nevsadil. Talibán je jasně hodně děravej, ale i někdy v příšerné přesile dokáže zaujmout. Hlavně v módu, kdy musí oba utéct a ty soutěsky a akce je rozhodně nejlepší část filmu. To střílení je samo sebou potřeba, ale někdy si říkáte, že je to fakt hrozný. Konečná scéna u přehrady je silně zoufalá v tom, jak může letectvo a armáda vědět, kde jsou jejich muži, když to tam frajer pošle z vojenskýho letadla a stíhaček, i když ani jednou nepadne, kde se vlastně nacházejí. A to používají satelity.Na očíčko fajné, na to ostatní zbytečné. Ta druhá stránka mince o tom jak dostat azyl, vůbec nebyla špatná. Je to dobrý mix i dramatu, kdy si sebou nesete těžký břímě, že jsem někoho nechal v cizí zemi a on my pomohl od smrti. 85% ()

wallax

Špičkovo odvedená práca na dobrom scenári s kvalitným hudobným podmazom. Toľko k technickej stránke filmu. Skvelo odohrané na každej strane. Dvojica hlavných hrdinov je skvelo vykreslená a aj ich vzťah, ktorý sa tvaruje asi do polovice filmu (táto časť dostala nezvykle veľa priestoru na tento typ filmu, ale nebola nudná, to vôbec nie). Druhá časť filmu obracia pozornosť na splatenie záväzku. Bol to masaker, ale krásne sa prelínal a dopĺňal s emočnou linkou. Jednoducho skvelé. Lepšie 4 z 5 (ak nie plných 5). ()

mnx

Ze začátku to vypadá jako další (už) nuda z konfliktu v Iráku. Dřív než si uvědomíte, že se to odehrává v Afghánistánu, se nenechte uspávačem hadů v roli velitele jednotky uspat, protože film začne mít grády cca od druhé třetiny. Je to pak celkem jízda, atmosféra na úrovni těch nejlepších survivalů, a s napětím sledujete každý další krok (a že jsou některé kroky s polomrtvolou na nosítkách opravdu vydřené). Nejlepší je, jak to celkem neznámý blízkovýchodní herec charismatem a uvěřitelností natře Gyllenhaalovi na všech frontách - tím ovšem vůbec netvrdím, že ten neumí hrát. Spíš bych ho do podobných válečných akčňáků už raději nedosazoval, doménou Donnie Darka jsou trošku jiné filmy. ()

bigjames

Guy Ritchie nezklamal, ba zcela naopak. Hustou atmosférou prodchnuté drama z nádherného prostředí simulujícího Afghánistán je výbornou podívanou, ať už díky brilantnímu technickému zpracování a kameře, již zmíněné atmosféře a přirozenosti, s jakou snímek plyne nebo hereckým koncertem charismatické dvojice Dar Salim - Jake Gyllenhaal. Akční scény jsou natočené velmi dobře a v jistých chvílích jsem se neubránil myšlenkám na Black Hawk Down nebo Sicario. Politických komentářů se film zdržuje, pouze vypráví příběh dvou (ne)obyčejných mužů z různých světů, které osud spojil dohromady v těžké době. Tak jako se to stalo v jiných kulisách a časech už mnohokrát. ()

hufnagel

Veľmi slušne zrežírovaný akčný pohľad na afgánsky konflikt aj s konečným otáznikom,koľkým ich spojencom sa vlastne podarilo odtiaľ dostať. ()

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

19.01.2024

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) v posledních letech nabral velmi zdatné tvůrčí tempo. Zatímco v loňském roce stihl představit v kinech akční komedii Operace Fortune: Ruse de… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

03.02.2023

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) je v posledních letech neuvěřitelně produktivní. Od roku 2019 poslal do kin pět filmů, šestý se začne točit za měsíc, v záloze už má… (viac)