Hry o život: Balada o hadoch a vtáčatkách

• Česko Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (viac)

Začínajú desiate Hry o život. Pre osemnásťročného Coriolana Snowa znamenajú jedinečnú príležitosť ako zažiariť v úlohe mentora jedného z vyvolených. Tvrdo drel, aby dokázal naplno využiť svoj šarm, znalosti a zručnosti, ktoré môžu doviesť vyvoleného k víťazstvu. Bohužiaľ, šťastena mu nie je naklonená. Dostane ponižujúcu úlohu - viesť najväčšieho outsidera z chudobného Dvanásteho obvodu. Dievčina menom Lucy Gray však publikum uchváti a Coriolanus vycíti svoju šancu. Aj v ňom začínajú prebúdzať city a on sa bude musieť rozhodnúť, či bude dodržiavať pravidlá alebo sa bude riadiť pudom sebazáchovy, ktorý mu radí niečo iné. V aréne bude prebiehať boj na život a na smrť a už čoskoro sa ukáže, kto je nevinné vtáča a kto had, čakajúci na svoju príležitosť zaútočiť. (Forum Film SK)

Filmaris

Prequel zo sveta Hunger Games o mladom Coriolanusovi Snowovi, ktorý sa odohráva počas desiateho ročníka týchto hier, kde sledujeme začiatky a zrod tejto známej postavy, ktorú už poznáme zo starších filmov. Príbeh v tomto filme je rozdelený do troch kapitol a musím uznať, že až na tú poslednú kapitolu, ktorá trošku vyčnievala oproti prvým dvom to bolo veľmi dobré. Má to dobre tempo, skvelú réžiu, veľmi dobrý soundtrack, akciu, ktorá má aj napätie, sympatické herecké obsadenie a niekoľko nečakaných momentov. Hlavné postavy v podaní Toma Blytha a Rachel Zegler boli po hereckej stránke výborné keďže mali charizmu a veľmi dobrú chémiu. Dobre sa predviedli aj Peter Dinklage a Viola Davis. Vizuálne spracovanie bolo tiež veľmi slušné či už išlo o prostredie interiérov, exteriérov alebo CGI príšerky všetko to vyzeralo dôveryhodne a prirodzene. V celku ide o veľmi dobre spracovaný príbeh, ktorý ma dobrý spád, a aj keď mi tretia kapitola prišla trošku ako iný film, (vyberie sa to trochu iným smerom) kde sa stane toho veľmi veľa a nie všetko mi prišlo dostatočne objasnené a nie všetko mi dávalo zmysel tak ide o veľmi zaujímavé dobrodružstvo. Úsmev na tvári mi taktiež vyvolali aj odkazy na staršie filmy.                                                                                 Napísal Filmaris                                                                                                                                                 Na prvý pohľad sa zdá, že film sa odohráva v úplne odlišnom svete v akom žijeme dnes, no pravdou je, že je to len metaforické spracovanie nášho sveta, v ktorom žijeme. Ak film nepozeráte len povrchne zistíte kto sme a čo všetko pre svoj prospech dokážeme vykonať. Vo filme sa ľudia delia na dve skupiny. Na tých, ktorí chcú Hry o život presadiť a na tých, ktorí s nimi chcú skoncovať. Čo vlastne Hry o život znamenajú ? Na túto myšlienku excelentne odpovedá samotná hlavná postava Coriolanus Snow na konci príbehu. Veľmi pozitívne hodnotím, že film nemusíte pozerať od začiatku do konca bez prestávky, keďže je rozdelený do troch celkov a každý z nich tvorí jedinečný dielik vyvíjajúceho sa charakteru hlavnej postavy. Odporúčam sa po každom čine hlavnej postavy zamyslieť nad jeho rozhodnutím a príčinách, ktoré ho doviedli k rozhodnutiu prečo konal tak, ako konal a odpovedať si tak sami pre seba, ako by ste sa zachovali vy. Celý príbeh je pekne vyvážený scénami rôzneho charakteru ( romantického, akčného, humorného či psychologického...) ktoré sú bohaté na detaily a ktoré sme mali možnosť vidieť v predošlých filmoch vďaka ktorým nájdete odpoveď na mnohé nezodpovedané otázky. Jednoznačne odporúčam všetkým, kto rád sleduje vyvíjajúci sa charakter postavy, je fanúšik predošlých filmov a rád sa zamýšľa a hľadá skryté významy v príbehu plného metafor.                                                                                                                                                      Napísala Fatima ()

Daertelon

Nečekal jsem to, ale jsem nadšený. Má to napětí, příběh, výborné charaktery ztvárněné výbornými herci. Vypráví to o začátku her a strašlivě to zaujme. Vytýkám jen hlavní postavu, která mi moc nedává smysl a její duševní nastavení není tak dobře zpracované, aby bylo divákovi jasné, proč se z něj v původní sáze stalo to, co se z něj stalo. Tomu nepřidává ani jeho obsazení, které je zvolené trošku nešikovně - příliš sympatický, příliš dokonalý a příliš snadno zranitelný typ není to pravé ořechové pro charismatickou, složitou postavu se špetkou šílenosti a zvrácenosti, kterou má být. Jinak ale spokojenost. ()

TOMEK17

6,5/10. Nejsem největší fanoušek franšízy Hunger Games. Nikdy jsem na tom nenašel nic tak sympatického. Můj názor byl a stále je, že Hunger Games jsou nejslabším provedením konceptu battle royale v celém filmu a seriálu. Takže přirozeně jsem do tohoto filmu nevkládal velké naděje. Balada  je rozdělena do 3 částí: první, představení Coriolanus Snow a jeho přátelství s Lucy Gray; druhá, skutečné Hunger Games; a třetí, následky. Musím se přiznat, že první dvě části mě docela bavily, i když zjevný nedostatek jakéhokoli vážného vývoje postavy. Stále to mělo nějaké kouzlo a nějaký vtip, aby mě to zaujalo, i když jsem měl pocit, že se scénáristé opravdu nesnažili položit základy, aby tyto postavy naplnily svůj plný potenciál. Ale to všechno nebylo nic ve srovnání s tím, jak neskutečně zklamal závěrečná část. Pokud jste si mysleli, že vývoj postavy v prvních dvou částech byl uspěchaný, nejste připraveni na to, co udělala třetí. Postavy procházejí vážnými mentálními a filozofickými proměnami v obdobích, na jejichž sledování je téměř komické, a akcemi, které prostě nedávají smysl vzhledem ke kontextu toho, co již bylo stanoveno. Bylo to otřesné a měl jsem pocit, jako by to potřebovalo svůj vlastní film, aby akce byla konzistentní. Tento film nijak nemění můj názor na franšízu. ()

Punisher95

No... Tenhle film byl za mě úplně mimo celou hunger games sérii. Mraky věci nedávaly smysl. Jen díky švagrové, která měla tu vůli přečíst knihu, jsem alespoň trošku pochopil, absolutně nepochopitelné scény, kde postavy dělali věci, které by normální člověk neudělal. 2 a půl hodiny nudy, kdy se musíte koukat na slečnu, co nemá ráda trpaslíky... A to tam jeden hraje. 1* za snahu. ()

tkey

Pěknej úvod do světa hladoher, kdyby to nebylo protkaný nesmyslnýma high skůl muzikál songama, tak by to dostalo i víc. ()

ratpile

Chápu ambice, ale scénář je prostě strašně podivně strukturovaný a ve finále selhává v pointách i emocích. Finální přerod jedné klíčové postavy se tak nějak prostě stal, stejně jako podivně skončil vztah hlavnich protagonistů. Do toho laciná akce, barel barevných hadů, muzikálová čísla, teen distopie. Vlastně.. no.. meh. ()

Tominni

Vlastně nakonec velmi povedený prequel. Sice přerod Coriolanus trochu drhne a šlo to udělat hlouběji, ale i tak je dobrý. Film nabízí řadu zajímavých odkazů a bodů pro původní díly Hunger Games. Přestože jsem se původně bál těch 157 minut, nakonec jsem se rozhodně nenudil. ()

kubas369

8/10. Tak tohle nebylo vůbec zlý. Hlavně poslední třetina povýšila tuctovou podívanou na zajímavý level. Jeden z mála prequelů, který má svoje opodstatnění. Asi můžu s klidným srdcem říct, za mne nejlepší Hunger Games ()

Vito_LePour

Zajímavý prequel k sérii Hunger Games, ve kterém je podrobněji vysvětleno, co předcházelo ději původní trilogie. Film obsahuje spoustu odkazů na trilogii a všechno do sebe perfektně zapadá - až moc. To je právě slabinou filmu, že si scénář zkrátka úplně neporadil s problémem, jak vše napasovat tak, aby to odpovídalo, proto se zde setkáme se zvláštním jednáním postav, či dějovými twisty, které mají jen jeden účel, posunout vše do potřebných kolejí. Co bych rozhodně vyzdvihnul je kamera, vizuální stránka obecně a originální soundtrack. Jako plus bych ještě přihodil, že film režíroval Francis Lawrence, který se podílel na několika filmech původní trilogie. ()

jokino

Za mňa je toto "dielo" dosť zbytočný kúsok. Chémia medzi hlavnými postavami je z môjho pohľadu len rýchla, umelá, nepresvedčivá. Naviac mi hlavná herečka prišla nevýrazná, nesympatická a liezla mi na nervy. Panem, po vojne, bol dobre ponuro zdevastovaný a zvládnutý, designovo zaujímavo poňatý. Avšak arená a zápasy prakticky iba jednoduché, rovnako, ako vyobrazenie distriktu 12. Film pre mňa nemal ani nejaký chytlavý drive, či nejakú hlbšiu emocionálnu rovinu k hlavným hrdinom, či celkovo k niekomu. Nevzniknúť to, myslím si, nič by sa nestalo. ()

PaTeXx

Unikátní pohled tentokrát z hlavního města totalitního Panemu nám ukázal pravděpodobně nejlepší film ze světa Hunger Games. Intenzivně pochmurná atmosféra vzbuzuje zamyšlení a obavy z politických systémů, romantická část naopak určitým způsobem vyvolává potřebné emoce, a to ať už díky sympatické hlavní dvojice se skvělou chemií či prostě kvalitním způsobem natočení. Od rakousko-amerického mága Lawrence poctivě odmakaná práce, jsem rád, že se na prequel nechal přemluvit. Chválím s kluboučkem dole. ()

matufran

Prequel, mapující období, které formovalo prezidenta Snow (nechám v  anglické verzi bez skloňování), byl pro mě velkým překvapením. Očekával jsem slaďárnu s nějakým twistem, a že v kině budu já a x náctiletých slečen, což se díky bohu nepotvrdilo. Dostal jsem poměrně hutný příběh o začátcích Hladových her s překvapivým závěr, který jsem vůbec nečekal. Díky bohu jsem film viděl v originále, tudíž pěkně vynikly dvojmyslné slovní hříčky se slovem “snow”. Líbil se mi náhled na dobu před Hladovými hrami a jejich počátky (vzhledem k tomu, že jsem nečetl původní trilogii ani tuto knihu) všechno mi pěkně zapadlo dohromady a pochopil jsem význam Hladových her. Dále musím vyzdvihnout, že žádný charakter není černobílý a často jsem se přistihl, že Coriolanovi fandím. Oproti původním filmům vidíme průběh Hladových her z druhé strany, což je osvěžující vhled. Co mě naopak neskutečně iritovalo byly songy - jeden, dva ok, ale občas jsem si připadal jako v Superstar. Každopádně potěšila interpretace Hanging tree, která mi zahrála na nostalgickou notu. Kombinaci akce v aréně, romantickou linkou, temné a světlé stránky budoucího prezidenta Snow a twistem na konci, který dal podnět chování Coriolanuse v budoucnu, hodnotím film velmi kladně. ()

fimler

Nic moc. Dopředu jsem o filmu nic nevěděl, pouze to, že je se jedná o prequel. Avšak moje očekávání byla taková, že se film bude více méně zabývat samotnou hrou a událostmi okolo jejího vzniku. Místo toho se děj filmu točí převážně okolo budoucího prezidenta Kapitolu a o jeho mládí, plus tomu, jak přispěl do oněch her. A to je za mě problém. Je to totiž od začátku velmi předvídatelné, plus mínus víte, kam vývoj jeho postavy míří a na žádném kroku nebudete nijak pozitivně překvapeni. Spíše budete překvapeni v negativním slova smyslu. Hlavně, když zjistíte, že aréna Hunger Games ze začátku byla doslova suchá a prázdná aréna aka koloseum za dob Řecka a Říma. Dále třeba to, jak je oproti původní trilogii vykreslený dvanáctý kraj. Tvůrci ho zde nastínili jako vlastně nejlepší kraj, protože se o ně Kapitol tolik nezajímá, nemusí moc pracovat, sice pak nemají žádné peníze, ale uloví si rybu, spokojeně se opalují na louce na slunci a co více si vlastně přát. To jsem moc nepochopil a doufám, že následně dvanáctý kraj projde proměnou (kterou nastolí Snow) v ten nejvíc chudý kraj s nejhorším životním standardem. Pokud touto proměnou neprojde, tak vlastně nechápu celý odklon od toho, jak byl dvanáctý kraj popisován v původní trilogii. Co bylo fajn jsou určitě herci, minimálně Rachel Zegler byla castingem vybraná dokonale. Film teda není úplně špatný, ale za mě se del pojmout jinak a lépe. Hodně si připravuje půdu pro následné pokračování a jde to z filmu cítit. Typuji, že samozřejmostí bude i třetí díl, ať to dá dohromady další trilogii. ()

Bakli

Nádherné zobrazení Snowa, jak se stal z empatického mladíka krutým mužem. Film skvěle vyobrazuje pocity a emoce hlavní postavy. Je to velkolepá podívaná ze série Hunger Games a rozhodně velká chlouba tohoto roku v oblasti kinematografie. (Na IMDb jsem dal 9☆, tady už jsem váhal, ale jsou to za mě 4☆ s velkou váhou) ()

blondboss

Osobne milujem túto sériu a preto som sa tešil aj na tento prequel zameraný najmä na mladého budúceho prezidenta Snowa a udalosti, ktoré ho viedli k jeho postojom a pohnútkam. Vizuálne tu nemám čo vytknúť, ale dejovo som asi očakával trošku zaujímavejšiu linku a tie súbory v rámci Hunger Games neboli nič moc. Výrazne potešila Rachel Zegler. Celkovo tento snímok teda vnímok skôr ako taký priemerný doplnok do kvalitnej série. 60 % ()

Facerr

Po tomhle prequelu mi zůstala spíš jen podivná pachuť a slova "teeeeen hazl". Za mě jinak nejslabší díl, který sice všechno hezky doplňuje, ale tak nějak nudně - nemastně, neslaně. Look, který mi ještě víc než v minulých dílech připomínal mojí megaoblínebou hru Bioshock Infinity byl velkým plusem. Na druhou stranu tu slabotu, která přišla ve druhé půlce filmu to prostě nevyváží. ()

cerdax2

Prvni tri ctvrtiny vcelku ubehly, ale pripadly me vcelku plytke, pak prisla posledni ctvrtina a vsechno dejove bylo jinak. Po filmu mam vic otazek nez odpovedi. 55% ()

GejmronCZ

Já tak nějak ani nevím, co sem dát. Dobrej začátek co? Taky myslim. Rozhodně to je kousek, co má hvězdné obsazení a tudíž herci nejsou vůbec špatní, ba naopak, jsou naprosto úžasní. Z přerodu her do show bych určitě viděl moc rád víc. Klidně pokračování, tohoto prequelu, ale nemám tucha, co by se mělo odehrávat. Jako ty náznaky na původní díly tam jsou a moc se mi líbili. Známá jména jakožto předci těch, které známe. Vidět retro Capitol rozestavěný bylo hustý. A když porovnáme tu technologii tady a v HG 2012, tak to se to za těch 64 let fakt řádně posunulo. (Ano, kdo furt neví, tak se to odehrává v době 10. her. Tzn 64 let před prvním dílem, který se odehrává při 74. hrách.) Jooo, to neni jako 50 let roztřesenej hologram ze Star Wars, kterej jsme viděli v prvním díle až po 9ku. Nicméně musím opravdu vypíchnout, že z prostředí Capitolu bych si mega zahrál nějakýho Wolfensteina. To vypadalo úplně přesně jako New Order. Fakt nutně ale potřebuju tu velkou sochu na kulaťáku, co tam maj s těma mečema jako symbol her. To je tak neuvěřitelně luxusní, že to prostě potřebuju mít uprostřed zahrady. A tu druhou, menší, kde jich je víc, chci taky. Teď ještě zpátky k hercům. Nestálo se mi ještě, že bych si našel někoho podle toho, jak zpívá. Nicméně Rachel Zegler zpívá fakt nádherně. To mě dost učarovalo. A když jsem slyšel, jak zpívá na tom poli The Hanging Tree, tak se mi úplně rozzářili oči. To bylo tak toooop! Vypadá teda o dost mladší, než je (22 v době vydání). Hrát umí a zpívat taky. A ještě je hezká. Když už jsem u hudby, tak mega cenim, že hymna Hladových Her je stále stejná. A zdá se mi to, nebo na konci, těsně před titulkama promluvil Donald Sutherland jako starej Snow?! (A přesně to, co řekl ve 3. díle!)...HOLY SHIT! To je perfektní. Nikde jsem ho neviděl v titulkách, ale určitě to byl on. Kdo jinej. Hlas stejnej a přesně slovo od slova to řekl stejně. ()

wowylgu313

Ten pocit když si týden po shlédnutí pořádně ani nepamatuji co se v tomhle filmu stalo ... Mluví asi za vše ne? Hunger Games měl skončit druhým dílem... Pak to šlo do.... A po x letech tady máme příběh před propadákem. No a asi takhle ... Pustit si to jako samotný filmek bez předchozích snímku tak možná ještě Ok no ... Průměr. Opět moc povídání a moc protahování a ničeho. Doufám že další díl už nebude. Dávám 40-45% za snahu a aspoň nějaké malé zlepšení oproti předchozím dílům. ()

Kebabkony

Rozhodně nejvíc komplexní příběh z celé filmové série. Je to pomalejší, delší a hlubší. Celou první polovinu jsem se bavil. Aréna byla jako vystřižená ze hry Atomic Heart tím šedesátkovým stylem. Vizuálně to je pěkný. Problém přišel až nástupem druhý půlky, kde to byl vyloženě jiný film a docela se to táhlo. Snowův charakter se pořádně začal vyvíjet až ve zmíněné druhé půlce. Možná by to chtělo i pokračování. Jinak mnohem lepší než poslední dva filmy HG. 7/10 ()

Warneři už zvažují odsuny premiér

Warneři už zvažují odsuny premiér

21.07.2023

Čeká nás nová vlna odkladových novinek tak jako za časů pandemie covidu? Soudě dle reakcí stávkujících herců a scenáristů zřejmě ano, k dohodě se studii se totiž údajně v dohledné době nikterak… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Filmový BioShock našel režiséra

Filmový BioShock našel režiséra

26.08.2022

Netflix, BioShock a režisér Já, legenda nebo Hunger Games. Tak přesně tahle kombinace teď má fanoušky dnes již kultovní herní série přimět k tomu, aby se začali mírně těšit na filmovou adaptaci.… (viac)