Hry o život: Balada o hadoch a vtáčatkách

• Česko Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (viac)

Začínajú desiate Hry o život. Pre osemnásťročného Coriolana Snowa znamenajú jedinečnú príležitosť ako zažiariť v úlohe mentora jedného z vyvolených. Tvrdo drel, aby dokázal naplno využiť svoj šarm, znalosti a zručnosti, ktoré môžu doviesť vyvoleného k víťazstvu. Bohužiaľ, šťastena mu nie je naklonená. Dostane ponižujúcu úlohu - viesť najväčšieho outsidera z chudobného Dvanásteho obvodu. Dievčina menom Lucy Gray však publikum uchváti a Coriolanus vycíti svoju šancu. Aj v ňom začínajú prebúdzať city a on sa bude musieť rozhodnúť, či bude dodržiavať pravidlá alebo sa bude riadiť pudom sebazáchovy, ktorý mu radí niečo iné. V aréne bude prebiehať boj na život a na smrť a už čoskoro sa ukáže, kto je nevinné vtáča a kto had, čakajúci na svoju príležitosť zaútočiť. (Forum Film SK)

michalkop

Za mě neskutečně rozvláčné. Nejdřív se dlouho nic neděje, pak se objeví hry. Ty jsou celkem OK, skvělá chemie postav a po nich film bohužel nekončí a jde to ukrutně skopce. Nejdřív Snow tu holku zachrání a pak na ni střílí a ta holka v lese zmizí. Za mě naprosto nevěrohodný přerod hlavní postavy a špatně natočený film. ()

Lukas.Novy

Velmi povedený film. Celé HG jsem viděl již několikrát ale stále se nejraději vracím k prvním dílům s arénami, proto jsem od filmu zas tolik neočekával. Film mě ale velmi mile překvapil, nebylo to díky části s arénou(která zas tak za moc nestojí), ani kvůli hlavní ženské postavě Lucy Gray(sice krásné ale občas mi její chování vadilo), ale kvůli dechberoucímu ztvárnění Snowa. Nastupuje v podstatě jako klaďas ale v průběhu filmu víc a víc objevuje své "temnější" stránka. I přesto že jsem věděl jak to dopadne jsem stále doufal že by to třeba mohlo být i jinak. Závěr jsem už hltal s otevřenou pusou. Velmi milé byli také souvisosti s originálními HG. za mě 9/10 ()

Wineology_

Za mě lepší než Síla vzdoru, ale nedosahuje kvalit jedničky a dvojky. Tempo se střídalo přes pomalé až po nezvladatelně rychlé, bylo odebráno kvalitního storytellingu a přidáno agresivity a násilí, které je v tomhle snímku až bych řekl primární. Jinak kvalitně zpracovaný snímek, zápletka v pohodě a tajemnou postavu Snowa film krásně dokresluje od jeho počátku až téměř k jeho nástupu k moci. Užité ()

Thalin

U hodnocení jsem váhala a kdyby celý film jel v duchu první poloviny, tak bych asi hodnotila lépe, ale bohužel. Předlohu jsem četla hned jak vyšla a měla jsem z ní podobný dojem jako z filmu. Začátek nás uvedl do děje, představil mladého Snowa i Capitol a teprve vcelku začínající Hladové hry. Už z toho důvodu byly nepropracovane, měly chyby a rozhodně to nebyla taková show, jako ve filmech odehrávající se o mnoho let později. Ale mělo to svou atmosféru. Jenže jak v knize, tak ve filmu mě zrovna moc nezaujaly hlavní postavy. Snow má v knize aspoň větší šanci se projevit a člověk vidí ten jeho přechod v chladného zmetka trošku víc. Ale Lucy mě vytáčela v obou případech. Buranka co udělá a vypustí z pusy první věc, co jí vyskočí na mysl a já si ji nedokázala ani trošku oblíbit. A ve filmu tuplem ne. Rachel se mi neuvěřitelně zprotivila svýmy výplody a haněnim role Sněhurky, kterou stihla rozkopat dřív než ten film vůbec vyšel. Její PR tým musí třískat hlavou do zdi pokaždé, když veřejně promluví. A ta její arogantní tupost se mi bohužel reflektuje i do jejích rolí. Ale Lucy byla napsaná jako poměrně arogantní holka, které je všechno jedno a jde přes mrtvoly, takže jí ta role vlastně sedla. Já ji ale prostě nemusím. Představitel Snowa je zase nemastný neslaný a až na pár chvil mi přišlo, že vlastně jen neustále stejným výrazem tupě civi a mluví stylem, jakoby mu všechno bylo jedno. Vztah Lucy a Snowa tu jakoby vzešel odnikud, nevěřila jsem jim to a nebavilo mě je sledovat. Film je zbytečně dlouhý a druhá polovina se líně táhne. Mělo to sice pár svých dobrých momentů a zvládlo to občas tu nepříjemnou atmosféru her, kde umírají děti, ale to platí spíše pro první dvě kapitoly filmu. A stejně jako u knihy jsem měla pocit, že konec je oproti tomu urychlený a nedotažený. Zkrátka další YA adaptace, která něco zvládla a něco vůbec, ale ve svém žánru spadá spíš do zdlouhavého průměru. ()

Polux

6/10 | Jakožto náhodný kolemjdoucí a nikoliv fanoušek značky, který se na předchozí filmy podíval jen kvůli Lawrence (a kromě dvojky toho následně litoval:-)), jsem do prequelu šel jen kvůli, náhoda tomu chtěla:-), Zegler s tím, že dozvědět se při tom, jak došlo ke vzniku turnaje a jak se z hodného/mladého Blytha stane zlý/starý Sutherland, bude příjemným bonusem k tomu. To první se ve filmu řeší naprosto minimálně, to druhé dost zkratkovitě a tudíž nedostatečně, ale Zegler naštěstí nezklamala, takže jsem nakonec dostal, pro co jsem si přišel. | Osvědčená kombinace young adult vztahovky a battle royale akce se tady rozrostla o muzikálovou west side story vložku (záhada, proč hlavní role skončila zrovna u Zegler, byla tímto rozřešena:-)) a ono to spolu kupodivu nejenže funguje, ale dokonce z uvedeného žánrového mixu hudební stránka vychází asi nejlépe. Songů je sice jen pár, ale všechny jsou až překvapivě fajn. Blyth v hlavní roli hraje solidně, ovšem nejzářivější hvězdou téhle show je rozhodně Zegler, která svým energickým výkonem táhne celý film a zejména při zpěvu je, nepřekvapivě, ve svém živlu. | Bohužel hlavní důvod, proč se to celé zřejmě napsalo/natočilo, tj. charakterový přerod budoucího největšího záporáka série, příliš nefunguje, protože prakticky neproběhne. Snow je po většinu filmu vykreslen jako ambiciózní studentík s jistým sociálním cítěním, přičemž těsně před koncem si někdo vzpomene, že je potřeba postavu přepnout do bezcitného manipulátora, a tak se to prostě najednou stane. Navíc samotná akce v aréně nestojí moc za řeč, poslední třetina je pojata značně odlišně vůči zbytku filmu a působí spíše jako povinný epilog než velkolepé finále a velkorysá stopáž je už na hranici dobrého vkusu (vzhledem k tomu, kolik se toho vlastně v ději odehraje). | PeZet ()

Tom10000

Musím uznat, že jsem byl "mile šokován", čili nesmírně překvapen, kterak se dokáže vi v dnešní době masového rozšiřování béčkových filmů objevit cosi nadpozemsky úchvatného. A to nejen po stránce dějové, ale i romantické, dramatické, přirozené, a dojemné. Jeden z nejvíce pozoruhodných filmů, jenž jsem měl příležitost zhlédnout, nás zavádí do dávných časů Panemu, do doby, kdy ještě jeho (donedávna) současný záporák Coriolianus Snow nedovršil ani dvaceti let, a v žádném případě neuvažoval nad svojí budoucností v podobě zla a hněvu (...). Nebudu dlouho vyprávět, jako jindy, spíše se heslovitě zmíním o svých myšlenkách: Kdo zná předchozí Hunger Games, má značnou výhodu, a může se nad některými scénami pousmát. Avšak i ten, kdo neměl tu možnost, se pozastaví na až překvapivě dobře propracovaným dějem, vyvrcholivším v celkem poklidném, předvídatelném konci. Snowovi, dosud toužící po prestižní univerzitní ceně, se dostane (vcelku nemilé) příležitosti podílet se na hladových hrách coby mentor jednoho ze splátců. Na desátých hrách, v mnohém převratných, jež vede jejich "vynálezkyně", šílená doktorka Galová (...). Proč ne, osobně bych neodmítnul. Snad si jen musel náš mladý hrdina myslet, zdali se mu dostane do rukou někdo schopný. Jak moc musel bát překvapen (...). Jeho splátcem je mladá dívka Lucy Grayová, už od první chvíle velice vzdorovitá, divoká, ale též vášnivě svůdná. Když za ní přijde do "ZOO", neodmítne ho, a dokonce se ho i zastane před ostatními. Ale čas her se blíží, a i ona pochopí, že aby mohla vyhrát, (což opravdu chce) musí se mu podbízet (...). Geniální, jak se jednou chová stydlivě, a podruhé zase sebejistě. Myšlenky na její důležitost ve Dvanáctém kraji na Vás začnou dosti doléhat (...). Hry se uskuteční, a ona vyhraje (samozřejmě, po mnoha dramatických okamžicích, při nichž si myslíte, zdali už nakonec nezemře, a tím příběh neskončí). Jenomže Snow je právoplatně nařknut z podvádění, a poslán do osmého (po domluvě do dvanáctéh, za ní) kraje. Tam na sebe nakonec narazí, a nastává chvíle... jež se může ledaskomu zdáti krásná a příjemná, někomu zase natáhlá, jinému dokonce až podivná. Ale o tom daný film je. Aby nám ukázal i chvíle, kdy se dalo v Panemu žíti v klidu a míru, a kdy na sebe dva mladí lidé, divoká, a přeci jemná Lucy a vzdělaný, po moci i lásce zároveň toužící Snow, hledí, a kolem nich klid a mír. Samozřejmě, pro mne samotného mají dané scény velice velký vliv, a díky jejich lehkosti a přirozenosti, (čas od času se Star Warsovým nádechem u Anakina a Padmé) mi jich připadalo přeci jen o trochu méně, než mělo být. Samozřejmě, zpočátku, jelikož, uznávám, jich více být ani nemohlo (...). Lucy se nám nakonec vykreslí v poněkud strzejším světle, tedy, záleží na úhlu pohledu. Konec filmu dal totiž prostor naší divácké fantazii. Leckdo mohl brát Lucyin a Snowův příchod do chatky jako jejich poslední společný okamžik, kdy se ještě měli celkem rádi, a kdy ještě stále existovala byť jen malá šance na jejich společně strávené chvíle mimo dosah chamtivého Kapitolu. Avšak, Lucy odjakživa patřila k těm, kdo se do daných věcí vrhal po hlavě. A Snow k těm, co prahli po moci. Čili, již v názvu snímku zmíněný had a ptáček, zdánlivě stejní, ale přeci v mnohém odlišní. Divák si představí tři možnosti: Lucy se rozhodla Coriolanuse zbavit, aby se do něj příliš nezamilovala, a nemusela strávit život v panemu po jeho boku, jelikož tušila, že se ze Snowa stane zlý člověk. Ano, mohla mu pomoci zvládat nenávist k lidem svoí přirozeností a něžným zpěvem, ale taktéž mohla zahořknout, a sama se stát Temnou. Zadruhé: patřila k Rebelům, a poté, co ho od sebe odehnala, se k nim chtěla vrátit. Či jen chtěla žít svůj život zpěvačky, a nemít u něj závazek, pro nějž se nikdy neodvažovala hledat název. A zatřetí: za nic nemohla. Pouze dala Snowovi volno, aby si šel svojí vysněnou cestou,  jelikož věděla, že s ní nebude mít nikdy takovou budoucnost, jakou si přál, a že jim tímto uleví. A že na něj bude v dobrém myslet (...). Asi tak. Snow nakonec, jak víme, měl dobrou a dlouhou budoucnost, ač dosti krutou, a zakončenou (nepřímo) Katniss. Inu, v našich myšlenkách zůstane její krásný hlas, zvučná a jemná hudba, a taktéž zvědavost, jak nakonec dopadla. Jestli mu nepomáhala odněkud "zespoda", či cokoliv jiného (...). Rachel Zegler hodnotím jak nejvýše můžu. I Toma Blytha. Peter Dinklage byl pozitivním přínosem, známým ze Hry o Trůny. A i další postavy zaujaly. Zkrátka, film, jak se sluší a patří. 95 procent. Jak jsem se zmínil, konec trochu nejasný, nemuselo se tak stát. Ale to je pouze můj subjektivní názor krátce po zkouknutí, třeba se s postupem času a vícenásobným zhlédnutím změní. Velice doporučuji. Myslím si, že se v případě obou herců jedná o působivý průlom v kariéře, a že spolu budou moci ještě určitě mnohokrát spolupracovat. A pro nás, diváky, se zase jedná o naději, že kinematografie nemusí nutně skončit v hrobě :D () (menej) (viac)

sammikk_

Předlohu jsem nikdy nečetl, a ani se k tomu nechystám. Však jsem se netajil tím že se na nové Hunger Games těším, samotné lovestory mě zaujalo na první dobrou. A stále si myslím že to je nejsilnější stránkou tohoto snímku, kinematograficky je snímek podařen a vlastně i samotný příběh vcelku. Herectví je vlastně moc fajn, jen u hlavních postav (bohužel) Peter Dinklage působí jako unavený stařec bez charakteru. Za to Rachel Zegler se předvedla dost slušně. Snow je... vpohodě? příjde mi že se tvůrci dost hledali v každé scéně, co vlastně s danou postavou chtěli dělat, ale že by to byla nějaké tragédie se říct nedá. Také se nebudu tajit tím že některé scény jsou tupě zdlouhavé a nepotřebné, ale je to lehce solidní rádoby comeback. Snímek se nemusí tajit ani svou obrovskou fanbase na tiktoku, je to fajn nadprůměr. Nic revolučního, ale jako fajn hladové hry to postačí. 8/10 ()

Updated_Cake

Asi se přidám k několika lidem, když řeknu, že mě prequel velice příjemně překvapil. Hunger Games ve své podstatě ukázaly vše ale vždy mi vadilo, jak je to universum a příběh prakticky uzavřené v nějakých hranicích a příběh, alespoň mimo knížky, je tak trochu za oponou. Vždy tu byly nějaké hlavní postavy, příběh, poučky, pointa... ale dá se říci, že nějaká rozvitá logika unvierza se rozjela prakticky s končícím dílem, což byla škoda. Proto je prequel tak velké překvapení, alespoň pro mě. Je tu ukázán Capitol za starých časů, charakter Snowa měl plné 2.5 hodiny na vybudování a jsou tu jisté provázanosti s hlavními Hunger Games filmy. Nesouhlasím, že film staví pojítko prakticky jen na písničce, takový člověk asi ten film moc nesledoval... Musím spíše říct, že aspekt přetransformované písně mi po 50. už trochu vadil ve filmu a bylo to trochu předvídatelné. Snowův charakter tu ale podpořilo mnohem více věcí. Typicky to je jed, který byl zmiňován v sequelech, jeho dravost, jeho pohled na svět a také to, jak pozoruje všechny kolem sebe. Takže za sebe určitě nemůžu říct, že to byla fraška, která celé pouto se sequely stavěla na 1 jméně tady, 1 jméně tam a písničce, protože obsah byl rozhodně bohatší. Líbilo se mi i tempo vývoje jeho charakteru. Nesouhlasím ani s hejtem na délku filmu, která se prakticky sama obhajuje příběhem. Naopak bych spíše filmu vytknul herecký výkon některých vedlejších postav, které nebyly zas až tak emotivní a byly to spíše kameny... nebo i velmi malý prostor Casca Highbottoma, který působil na začátku jako zajímavá postava, no to se změnilo když dostal jen pár scének tu a tam po úvodní řeči. Nakonec z té postavy nešel strach, nešel respekt, prostě tam "byla". I tak film hodnotím takto a myslím si, že zaslouženě, sice vydřeně ale zaslouženě. ()

sniperx70

Tady jsem váhal mezi třema a čtyřma hvězdičkama, ale jelikož jsem o filmu přemýšlel ještě pár dní po projekci, zaokrouhluji nahoru. A taky proto, že je celá HG série moje oblíbená. PS: Kdyby ve filmu zahrál a zazpíval Honza Nedvěd, byl by snímek o něco veselejší. ()

Miroslav.Zac

Paradoxně se mi prequel líbil víc, než předchozí díly, i když se samotných Her moc netýkal. Vizuálně byl zpracovaný přesně podle mého gusta, herecké výkony mi přišly trochu toporné, jako by se nikdo ani nechtěl moc snažit, dějově film taky nijak zvlášť nevynikal, ale na ty dvě a něco hodiny mě to zabavilo a to byl účel. ()

matous20063

Zajímavý příběh se solidními postavami. Je to dobře na točené, kulisy Pandemu vypadají pěkně po těch devíti letech. Nemám moc co vytknout. Bylo fajn se vrátit v do světa HG. Ve filmu jsou jsou občas nudné části ale jako celek se to dá přežít co jsem moc nepochopil byl závěr a vlastně rozuzlenní mezi Snowem a Lucy které přišlo z ničeho nic a pak už byl jen úplný závěr. To mě trošičku zklamalo, ale i tak je to dobrý film a ještě lepší prequel. 75% ()

NikiVai

Mě to moc nenadchlo. Film mi připadal takový hodně plochý, jako by se snažili do té dlouhé stopáže vecpat co nejvíc a přitom se zaměřili jen na povrchní pozlátko a zapomněli jít na dřeň. No a těch hadů tam na mě bylo fakt moc :))) ()

Jenda1cz

Po zdejších recenzích jsem byl překvapený, jak dobré to vlastně bylo. Ty politické intriky byly na mnohem lepší úrovni, než ve většině seriálů, které nám tu v dnešní době pobíhají. A do toho poutavý příběh, který nám je zpřístupní. Asi se mi to líbilo víc, než všechny ostatní díly. Co se mi moc nelíbilo byla rozpolcená postava Snowa. Občas jsem měl pocit, že se chová nelogicky a že nám scénář nedokázal dost dobře popsat jeho motivace. Za to bych možná strhnul ještě jednu hvězdu dolů. Ale první dvě části byly dost dobré. ()

babuška

Takovej rádoby otvírák k tomu co už známe, no jo no ale je to celý divný, to vysvětlení vzniku her a atd., je samo o sobě v pořádku, ale ta dýlka tomu dala řádnej kopanec do zadečku, a některý jsou hezký, ale spousta postav který zapadnou tak rychle jak začaly, mno a to je právě ten nesmysl kterej všechno kazí, herci taky nic moc, ono v dnešní idiot době se to dalo čekat a jak se píše v mé jedné oblíbené knize, ...a bude hůř, za snahu 2/45% ()

slamic5

Vůbec jsem to nepochopil, stejně tak jako předchozí tetralogii. Ale člověk se musí někdy i podívat na to, co chce manželka. ()

3anitram

Dávám 4/skoropět, protože i přes tu omílanou stopáž si to ten film dle mého zaslouží. Viola byla excelentní, hlavní hrdinové taktéž. Ale ten myšlenkový přesah, syrovost a nesmyslnost jakékoli brutality, zvrhlost některých jedinců a zamyšlení se nad tím, kdy a proč si člověk dovolí sklouznout na stranu zla - to jsou věci, které zde křičí z plátna. ()

Saturnalia

Film se extrémně silně drží knižní předlohy, v některých scénách možná až na škodu - přišlo mi jich pár celkem rychle střihnutých, obzvlášť v první části filmu, kde scénář nenechává moc prostoru pro tichá místa, protože nacpat (skoro úplně) všechny scény z knihy do filmu i navzdory delší stopáži muselo být opravdovou výzvou. Herecké výkony byly neuvěřitelné, obzvlášť intenzita a autentičnost výkonu Toma Blytha a úžasný zpěv Rachel Zegler. Nádherná knižní adaptace a skvělý film sám o sobě, 9/10. ()

lex85

Po skončení filmu máte pocit že jste se dívali na dva naprosto rozdílné snímky. První je naprosto plochá a jakoby levná náhrada původních filmů. A to včetně herečky která bude brutálně reprezentovat sněhurku :)  Samotné hry jsou snad ještě horší parodie. Druhá půlka přijde pozvolna ale o to lepší je, dokonalá atmosféra a změna toho jak se na hlavní postavu díváte. Celkový obrat je naprosto dokonalý. Kdyby měl film tuto formu a atmosféru od začátku bylo toto bezchybné. ()

vimluk_CZ

Pro mě překvapení roku, dostal jsem konečně blockbusterový film se skvěle napsanými postavami (předlohu jsem nečetl), které se chovají jako lidé a nejsou striktně rozdělení na hrdiny a záporáky. Každý tu má své místo, svůj osobní konflikt, motivace a těžká rozhodnutí, se kterými se vypořádat. Casting byl trefený naprosto parádně, Rachel Zegler moc nemusím, ale tady byla fenomenální, stejně ale jako všechny postavy. Hudební čísla skrze celý film byly fajn zpestřením. Tady mi holt sedlo úplně všechno a rád bych viděl více takových filmů. Vážně jsem se krásně bavil. ()

Warneři už zvažují odsuny premiér

Warneři už zvažují odsuny premiér

21.07.2023

Čeká nás nová vlna odkladových novinek tak jako za časů pandemie covidu? Soudě dle reakcí stávkujících herců a scenáristů zřejmě ano, k dohodě se studii se totiž údajně v dohledné době nikterak… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Filmový BioShock našel režiséra

Filmový BioShock našel režiséra

26.08.2022

Netflix, BioShock a režisér Já, legenda nebo Hunger Games. Tak přesně tahle kombinace teď má fanoušky dnes již kultovní herní série přimět k tomu, aby se začali mírně těšit na filmovou adaptaci.… (viac)