V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

tomsen

Slova jsou k hovnu, to musíte vidět a slyšet! První blockbusterová nálož roku dorazila brzo a letos už to nikdo nepřestřelí. Dunící Dolby Atmos vám rozkmitá oblečení a Denis doručil pravděpodobně jeho nejlepší vizuál. Dobře, né jen vizuál, ale dílo celkově. Jasně že tu jsou i meh momenty, ale ten monumentální sci-fi spektákl to přebíjí. ()

claudel

Je mi to velmi líto, avšak nemohu jinak. První díl mě nadchl, následně jsem si s odstupem času přečetl knihu a zopakoval první díl. Byl jsem unesen tím, jak se podařilo převést snad 90 procent z knihy velmi věrohodným způsobem do filmu a byl pln očekávání, jak se druhá a kratší část knihy povede s nataženou stopáží. A někdy kolem první hodiny jsem si kladl otázku - četl jsem jinou knihu, na jaký film se sakra dívám, jak je možné, že po tak povedené jedničce se podaří ve dvojce zničit a zprasit prakticky cokoli? Vztahy mezi hlavními postavami, ignorování některých zajímavých vedlejších postav i těch, které se ve filmu v jedničce objevily, nepochopitelné pojetí Paulovy sestry, navíc zcela zbytečně a mohl bych pokračovat dál a dál. Nadále si velmi cením, že se Denis Villeneuve pustil do tak těžké látky a nechci ho tak moc kritizovat. Nechápu však, proč měl tu potřebu téměř vše změnit, když se v prvním díle tak důsledně literární předlohy držel. Tak aspoň pochvala za výběr Florence Pugh, působivou hudbu a atraktivní vizuál. ()

JASON_X

Zaokrouhlím hodně nahoru, protože audiovizuálno je bombastické, atmoška převážně vážná a podobných velkolepých velkofilmových scífek je bohůmžel v posledních letech jako šafránu. To ale nic nemění na tom, že hošan ztvárňující Paula Atreida postrádá pro svou roli patřičné charisma a jeho odpudivá fremenská milá s permanentně zpruzeným výrazem mi celou dobu lezla na nervy i krkem. Moje předpokládaná pětihvězda budoucímu letošnímu novému Alienovi i budoucímu letošnímu novému Mad Maxovi bude mít jistě větší váhu. P.S.: Jo a taky by mě zajímalo, čím se ty "miliony Fremenů" v té "neobyvatelné" písečné pustině vlastně živily. Písečným planktonem a myším masem? ()

luka4615

Nekompromisní filmová podívaná, která veškeré neduhy prvního dílu nechává daleko za sebou a suverénně míří k hvězdným výšinám. Zhruba nějak takto bych v jedné krátké a úderné větě popsal dlouho očekávané pokračování slovutného režiséra Denise Villeneuve, jež všem skalním fanouškům literární předlohy nadělil epické vyvrcholení první knihy. Ano, v tomto bodě by se dalo zcela oprávněně namítnout, že prvních zhruba 40 minut olbřímí stopáže se poněkud táhne a neudává patřičné tempo, nicméně právě tento aspekt nám tvůrci bohatě kompenzují spektakulární výpravou, jaká v moderní kinematografii jen stěží hledá vyzyvatele, rozmáchlou precizní kamerou Greiga Frasera a vybroušeným dunivým soundtrackem Hanse Zimmera. Toto všechno pak působivě rámuje příběh Paula Atreida, vyvoleného Mesiáše, jehož skutky jsou vetkány jemným předivem osudu do spletité historie planety Arrakis a vlastně i celé galaxie. Právě tento osudový atribut dodává celému snímku ten náboj, který mě osobně v některých momentech tak zásadně chyběl v prvním snímku. Za zmínku pak samozřejmě stojí i perfektní herecké výkony, z nichž ale stejně vyčnívá Austin Butler, jehož záporná postava se hned po zhlédnutí řadí k těm nejikoničtějším na stříbrném plátně. Nesmím zde také opomenout dokonale nasnímané davové bitevní scény, které Vás svou kadencí doslova přenesou na bitevní pole mezi divoce nespoutané Fremeny a děsivě efektivní Harkonneny. To samé pak platí i pro civilnější duely mezi několika stěžejními postavami, u nichž zase všechno umlkne, čímž vynikne ta pravá tíha okamžiku v celé své nahotě. Co tedy dodat na závěr? Pokračování Duny je splněným snem, velikášským snem, který talentovaný režisér přetavil v masivní audiovizuální zážitek, pro něhož existují velké kinosály s epickým ozvučením. Pokud jste tedy fanoušky knihy či jen samotného filmového řemesla, tohle zkrátka MUSÍTE vidět v kině, jelikož nic tak epochálně rozmáchlého tam (bohužel) určitě zase dlouho nebude. Výborná práce! PS: Doufám, že se Villeneuve rovněž chopí i zfilmování Spasitele Duny! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „I am Paul Muad'Dib Atreides, duke of Arrakis! Long live the fighters!“ ()

mm13

Dune: Part Two, či sa to niekomu pozdáva či nie, MÁ KONIEC! Bez najmenšieho restu uzatvára príbeh, ktorý začal v prvej časti a čo príde ďalej, je už príbeh iný. Kto toto nepochopil, nepochopil NIČ! ... Zároveň ale platí, že renomé prvej časti nebolo napravené na 100%. Naopak, potvrdilo sa, že vstup do sveta Duny zlyhal minimálne v jednom dosť podstatnom ohľade - vo vykreslení vzťahov rodiny Atreidov. Čo je práve pri sledovaní pokračovania ešte bolestnejšie. Scény medzi Letom a jeho synom a Letom a Jessicou boli jedným slovom slabé a nevystihli dostatočne, kto bol Leto ako druh, ako otec a vlastne ani ako panovník. Vieme, no neprecítili sme to. A tak, keď Imperátor v jednej zo svojich pamätných scén prednesie pár slov na Letovu adresu, opäť (napriek geniálnemu Walkenovi... a len tak mimochodom, pamätná je každá jeho scéna... a Florence Pugh v úlohe jeho dcérušky nezaostáva ani o príslovečnú piaď!) dostaneme iba informáciu o tragédii (bezvýchodiskovosti a zhovädilosti) absolútnej moci. Precítiť to, ako by sa žiadalo, skrátka nejde. Preto len 4*, nech je Duna obrovským sci-fi zážitkom akým chce. A ona ním je, nie že nie! Asi nikdy ale neprestane mrzieť, že nechýbalo až tak veľa, a mohla byť, aspoň na pár najbližších dekád, aj definitívnym sci-fi filmom! ()

seale

Příběh pojednává o těžbě koření na písečné planetě, nejhybnějším atriklem celého vesmíru. V naší skutečnosti, na naší planetě je nejdůležitějším kořením naštěstí humor. Ten v příběhu úplně chyběl, a film tak dostává těžkotonážní povahu. Nelze vinit Villeneueva, ale autora předlohy Herberta. Villeneueve odvádí jako vždy precizní řemeslo, scény s Fremeny byly poutavé, přesto ale chybějící lehkost, humor ubírá snímku v mých očích rovné dvě hvězdy. Viděno v Cinestar v TDL kvalitě, protože to je biják přesně do takového promítacího sálu. ()

Rohy212

Druhá Duna je, zcela bez přehánění, poctivým sci-fi spektáklem takového rozměru, jakého se v kinech ještě dlouho nedočkáme. (Aspoň do třetí Duny.) ()

ScarPoul

Málokedy sa stáva, že každá jedna zložka vo filme je na správnom mieste. Deje sa v praví čas a tým spôsobom docieli, že všetko od prvej do poslednej minúty funguje ako má. Jediný kto dokáže Villeneuvea prekonať je on sám. A zase mi raz servíruje zážitok, ktorý bude dozrievať ešte niekoľko dní. Bol som dojatý, ohúrený a potešení. Stále ešte existujú tvorcovia čo robia filmy rovnako, ako keď som sa do filmu prvýkrát zamiloval. Vďaka Bohu za to. ()

BrooksW.Here

"I am Paul Muad'Dib Atreides, Duke of Arrakis! The Hand of God be my witness, I am the Voice from the Outer World!" _____________ Absolútne bezchybná, veľkolepá a dychberúca audiovizuálna bomba a zároveň jeden z najväčších kinozážitkov v mojom živote! Už síce prešlo pár dní, odkedy som sa vrátil z kina, ale stále som rovnako ohromený, moje nadšenie nijakým spôsobom neopadlo a skoro všetky scény sa mi ešte teraz premietajú pred očami. Druhá časť Duny je bez diskusie jedným z najpôsobivejších filmov desaťročia a dokazuje to každým jedným detailom a každou jednou scénou – vizuál je rovnako ako v jednotke úplne vynikajúci, prepracovaný a ohromujúci, soundtrack je v tomto prípade ešte viac nadpozemský a neskutočne dobre dotvára celkovú atmosféru, pri čom vás prenesie priamo na povrch Arrakisu, kde príbeh prežijete priamo po boku hlavných postáv (podobne ako v prvej časti, akurát že tu to je ešte niekoľkonásobne silnejšie)... Scenáristicky je to tiež úplne dokonalé, ani na chvíľu som sa nenudil a tie necelé tri hodiny mi pripadali sotva ako jedna. Okrem toho mi obrovskú radosť spravila aj skoro úplná vernosť knižnej predlohe, ktorá je až na pár drobností (ako napríklad smrť baróna Harkonnena) fakt perfektne spracovaná a nedokázal by som nájsť jedinú vec, ktorú by som druhej Dune vytkol... Výber hercov opäť špičkový, dokonca aj predstavitelia nových postáv boli vybratí dokonale (Austin Butler ako Feyd Rautha si to ukradol celé pre seba!)... Takéto niečo sa v kine jednoducho vidí len párkrát za život. Naozaj nadpozemský a neuveriteľne nadčasový zážitok! Dokonca by som sa nebál povedať, že ak sa kvalita udrží takto brutálne vysoko aj v poslednej časti, tak má Duna šancu stať sa najlepšou trilógiou všetkých čias (v mojich očiach sa to už teraz vyrovnalo Pánovi prsteňov)!!! No a v neposlednom rade, TOTO NIE JE FILM, TOTO JE UMENIE! Kino je v tomto prípade povinnosť! ___ Lisan Al-Ghaib odporúča tento masterpiece všetkými dvadsiatimi! _____________ "Lead them to paradise." ()

Conner.s

Je to opravdu dobře vypadající filmové dílo, plné velkých scén, impozantních záběrů a zvuků. Stejně jako první část nikam nespěchá, alespoň ne v první polovině. Pak nabere obrátky, ale za mě to spíš působilo jako dramaturgická nevyváženost. V každém případě, a vhledem k hodnocení je to očividně můj problém, mě nechala Duna 1 i 2 absolutně chladným až nezúčastněným. Jediná výjimka je asi nastupování na červa. Nejlepší scéna obou dvou dílů za mě. Herci, kamera, akce... všechno je tam správně, ale už teď si na to skoro nevzpomenu. 60% ()

Gwaihir

Epická podívaná, jež krásně navazuje na úvodní část a z níž je patrné, že od samého začátku měli tvůrci jasný záměr, který všichni zúčastnění na výbornou naplňují. Navíc, prostřední dílek téhle filmové skládanky nabízí výrazně bohatší dějovou složku, která rozvíjí všechny započaté linky a nic podstatného zřejmě neopomíjí, a to při zachování naprosto úžasného audiovizuálu, i když tentokrát "pouze" ve dvou rozměrech. ()

BoPo

Duna z roku 2021 bola nutnou predohrou, zoznámením sa so svetom bohatým na postavy a zákulisné informácie. Nenadchla, ale ukázala potenciál k rozohraniu niečoho naozaj veľkého. Duna: Část druhá je určite zaujímavejší a akčnejší film. Vizuálne zasa o niečo viac epické. Ja sa však nejako neviem namotať, pretože vždy keď sa niečo zaujímavé deje, tak sa vždy následne výrazne spomalí. Najviac ma baví harkonnenský svet. A tu prišiel asi najväčší zárez. Beast Rabban zaznamenal prerod z postrachu na ňoumu. Baron Harkonnen bol nepochopiteľne zlý stratég. Feyd-Rautha neprehliadnuteľný, ale vlastne len efekt pre efekt. Naopak potešil vývoj, ktorý prekonala Jessica. Stále mi nesedí a nikto nevysvetlil, prečo všetci používajú meče a díky. A ako celá "família" nasadne na červa a vydá sa na výlet? Prečo sú vôbec Fremeni zalezlí jak krysi, keď jedným útokom dokázali... Duna vytvára veľké množstvo otázok a dáva málo odpovedí. Príbehovo som v podstate dostal Ježíša, ktorý vedie muslimských teroristov v ich svätej vojne. ()

Borrtex

Ta atmosféra je prostě ohromující! Tiše ploužící se písek, zvuk větru a pohled na rudě oranžové nebe vytvářejí neuvěřitelně sugestivní prostředí. Kromě nádherného vizuálu a jednoho z nejpůsobivějších soundtracků poslední dekády, na filmu velmi oceňuji jeho pomalý a promyšlený dialogový průběh. V poslední době se mi zdá, jakoby se filmy obecně snažily rychle naplnit dopaminový deficit svých diváků, avšak Denis Villeneuve zkrátka nikam nespěchá. Dopřává dostatek času na plné ponoření se do jiného světa. Je paradoxní, že film má i přesto intenzivní spád, je akční, dramatický i romantický, a zároveň svou originalitou zcela univerzální a umělecký. Villeneuve opět prokazuje své mistrovství v budování atmosféry a hloubky. ()

adamo_znk

Emocionalne a filmarsky odzbrojujici veledilo. Jako mel Jackson Pana Prstenu v 00’s, Nolan Batmany v 10’s tak Villeneuve pro me ovladl Dunou desetileti 20’s. Jakoby si vsim co natocil predtim jenom pripravoval pudu pro tenhle ultimatni homerun. Za mne nejlepsi soucasny Hollywoodsky reziser. Kwisatz Haderach. ()

corpsy

Úprimne, som sklamaný. O veľkoleposti tohto diela som snil. O veľkoleposti tohto diela som sa nakoniec z kritík aj dozvedel. Ale verte, že to nieje bomba, akú čakáte že vybuchne. Prvá časť bola bližšie k mojej obľúbenej Lynchovej verzii, čiže mi prirástla k srdcu. Časť druhá je niečo, čo vyzerá už len ako komerčný kalkul a nieje to určite tá vojnová polovička knihy. Opäť sme na meditatívnej úrovni a ako keby si režisér povedal, že hoc to natočím ako chcem, budú z toho všetci posratí. Pár scén ohromí, pár hereckých výkonov takisto ( aj keď Feyd Rautha pre mňa ostane stále Sting, Austin Butler mu dal iný rozmer - a Anya Taylor-Joy mohla, resp. knižne, mala mať väčší priestor než pár sekúnd ), je to sci-fi veľkých rozmerov a netuším, ako sa popasuje Denis s knížkou Duna:Mesiáš, ktorá je skôr o intrigách palácových rozmerov, než o akčných scénach s piesočnými červami. ()

Skrk

Po artovější první části přišel ještě dokonalejší audiovizuální zážitek, který místy “jedničku” rozhodně předčil. Snímek, který nepatří nikam jinam než do kin a já doufám, že ho ještě jednou stihnu a třeba svůj názor změním. ___ Po druhé projekci, když už bohužel ne v IMAXU, tak alespoň ve 4DX v Plzni, to podtrhlo zážitek v jeden asi z nejlepších za poslední dobu. Zimmer by si měl dojít zase pro Oscara. Scifi naší generace, ze které nelze odlepit oči. ()

Expendable

10.3. jsem na tom byl v kině. Duna je jistě velkolepý, hodně drahý a vizuálně skvěle udělaný film, hudba je také skvělá, ale marně jsem zde hledal nějakou vyšší myšlenku. Když to zjednoduším, tak tam bojuje jeden rod proti druhému, kvůli těžbě koření. Celkově i ten nápad že je rok 10100něco a svět je multikulturní, pak mě zaujalo, že zde neni žadná umělá inteligence, ani androidi, technika je hodně velký bizár stylu steampunk, uniformy jak ze Třetí říše, spojené s římskými gladiatorkými hramy. Za mě kdyby byl film o trošku kratší a víc by vysvětlili určité věci, byl by to skvostný film. Já se neubráním pocitu, že se někdo snažil lidi zaujmout hodně vysokým rozpočtem, ale příběhově chudým filmem.  60% ()

Padme_Anakin

Dnes večer si mě Denis Villeneuve povodil jako marionetku, sedla jsem na lep hned od začátku a nechala se vtáhnout na pouštní planetu se vzácným kořením.. Timothée Chalamet jako Paul Atreides výborný, ostatně celý ten herecký ansámbl byl skvělý, Javier Bardem se mi taky moc líbil.. Příběh je strhující, atmosféra podmanivá, nádherné pokoukání.. Ani jednou jsem se nepodívala na hodinky.. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl