Niekto klope na dvere

• Česko Někdo klepe na dveře (viac)

Rodinná dovolenka na chate uprostred lesa, ďaleko od akejkoľvek civilizácie, začala dobre, až do momentu, kedy sa na prahu domu objavia ,,oni štyria“,. Vyzerajú ako členovia šialenej náboženskej sekty, ktorí sa snažia úbohým dovolenkárom vysvetliť, že svet, tak ako ho poznajú, sa skončí, ak ho nezachránia. V skutočnosti od nich nežiadajú nič zložité. Stačí, ak spomedzi seba vyberú jedného dobrovoľníka, ktorý sa obetuje pre spásu planéty. Znie to bláznivo, však? A keď k tomu pridáte skutočnosť, že štyria zvestovatelia sa správajú ako úplní blázni, ktorí sa okrem argumentov sem-tam uchýlia aj k násiliu, keď živo vykresľujú najrôznejšie apokalyptické vízie, je jasné, že každý, kto im uverí, musí byť rovnako bláznivý ako oni. No hoci spočiatku v členoch terorizovanej rodiny nie je ani semienko pochybností, udalosti postupne naberú taký spád, že otázka “Čo ak je to pravda?” je čoraz aktuálnejšia. Nájdu silu zvládnuť nemožné? Pokúsia sa oklamať osud? Alebo sa už aj z nich stávajú šialenci, ako samozvaní jazdci apokalypsy? Z týchto otázok behá mráz po chrbte. A pripravte sa na to, že z odpovedí vám bude ešte mrazivejšie. (Cinemart SK)

ledzepfan

Krásně originální námět v poměrně slušném zpracování. Problém vidím snad jen v tom, že ta hra věřte/nevěřte na diváka úplně nefunguje když to má v ruce právě Shyamalan, který by skutečně překvapil snad jen ve chvíli kdyby to vypointoval opačným směrem (což ale musí být asi každému jasné, že se nestane). ()

Praxis

Vlastně takový nudný Shya - žádná zběsilá pointa na konci, ani na jednu chvíli jsem nevěřil, že je to prostě jen parta magorů, ale že opravdu jde o čtyři jezdce apokalypsy. Manžel Andrew je hysterka, manžel Eric tak trochu pasivák (asi úplně) a nejlepší byla holčička. I ten Bautista se tu moc nepředvedl. Zbylé prachy z rozpočtu padly na nepříliš dobré CGI, ale překvapivě rychle film utíkal a nenudil. Technicky velmi fajnové, ale celkově takové nedomrlé. Ostatně, co bychom po Manojovi vlastně chtěli, že? On natočil Šestý smysl a Vyvoleného a od té doby už to s ním jde z kopce. 60% ()

slord

Tešiť sa na nový projekt pána Shyamalana po toľkých sklamaniach nie je ľahké, no po traileri na tento film moja zvedavosť zase zaklopala na dvere ;‑). A vlastne to nie je úplne márne, premisa je fajn, atmosféra či kamera tiež, z postáv to určite najviac ťahá Bautistov Leonard (tých nežných obrov má v malíku), no zvyšok osadenstva je taký priemer. Celá tá neistota v pozadí ma bavila, najviac určite vyčnieva prostredná časť filmu, kde sa napätie dalo krájať a kde to najviac iskrilo. Čo ma najviac zamrzelo je však určite koniec, kde to nemuselo byť tak polopatisticky vysvetlené a otvorenejší záver by som privítal, takto to pôsobí celkom idiotsky. Nenudil som sa a film plynul celkom svižne, no na konci mu chýbala odvaha. 6/10 ()

grogodil

Na začiatku veľa otázok, že "Čo? Kto? Prečo?... " a zvedavosť, akú toto dostane pointu. A na konci som si nadával, že prečo som ja naivný blb stále ešte čakal od Shyamalana nejakú (aspoň trochu) duchaplnú odpoveď... Radšej okolo toho mal vyhýbavo tancovať do konca a tieto metaforické koniny v závere si mal radšej nechať pre seba, lebo čo zodpovedný otáznik, to dôvod k smiechu. Už to začína byť trademarkom MNS, že jeho filmy sú už dnes iba ten dostatočne zaujímavý prvotný nápad, ktorý si vie zaháčkovať divákovu zvedavosť. Bohužiaľ je už aj istotou, že z toho nápadu vždy vylezie len prvoplánový, ťažkopádny, nedotiahnutý, plytký, až smiešny scenár. ()

Trevor

Daddy Yankee - Gasolina, Daddy Andrew a Daddy Eric stretnú podivnú skupinku týpkov, ktorí sa snažia vlámať na ich chatu. Komu po 20 tich minútach nebolo jasné že štvorylka symbolizuje 4 jazdcov apokalypsy toho mohol film ešte prekvapovať, inak sa vývoj dal do bodky predvídať. Áno, naozaj je tu cítiť Shyamalanov rukopis takmer na každom kroku so spomenutou vynikajúcou kamerou ale vyššiemu hodnoteniu bráni tá všadeprítomná korektnosť, ktorá ako spomína Arsenal83 už aj v tolerantných ľuďoch vzbudzuje odpor. Keď dostal Andrew v bare fľašou po hlave, takmer som čaka že ten týpek - beloch, republikán, fanúšik zbraní bude mať na hlave červenú Trumpovu šiltovku s nápisom urobme Ameriku opäť bielou a tím chlapcov ktoré trénuje Leonard má pochopiteľne horšiu bilanciu v sezóne ako tím dievčat...Najväčšími nedostatkami filmu sú že pár Andrew/Eric nuie je čiernobiely, že takmer osemročná Wen nepovie že má väčšie gule ako všetci muži v miestnosti a teraz aj jednu serióznu, tie pády lietadiel vyzerajú strane amatérsky, takmer ako z produkcie Asylum. Možno keby bolo tých stereotypov o niečo menej, prípadne videné v kine by som išiel na vyššie hodnotenie, tentokrát idem s Davom Dva a 60% považujem za presné hodnotenie. ()

dyfur odpad!

......M. Night Shyamalan asi nie je pre mňa.....nejako - dosť mňa to nebavilo - dvaja homosexuáli s adoptovaným dievčatkom čelia nezvyčajnej výzve od štyroch podivínov ......celé bez šťavy - nikto sympatický.....netreba viackrát pozerať. ()

ilemas odpad!

Opět jsem nalítl na doporučení téhle zhovadilosti. Nenadchlo mě to pro svoji stupiditu, apokalypčtí jezdci zvěšťují konec světa a jediná záchrana je ...to bych už moc vyzrazoval. Závěr jsem správně předpověděl. Celý děj je jeden velký nesmysl, přesně ten typ filmů co nemám rád.  Hned ze začátku, jak jsem viděl v titulkách M. Night Shyamalan jsem správně uhádl, že to bude další odpad. Škoda, že jsem si toho nevšiml dřív hladov po dovolené po filmech. Někdo klepe na čelo. ()

M.i.k.e

po všech těch letech a filmech s kolísavou úrovní mám Shyamalana pořád rád a ani jeho nejnovější počin mě vyloženě nezklamal, nicméně ani nijak výrazně nenadchnul. Samozřejmě opět se tu dají najít (když divák bude fakt chtít) nějaká podobenství a motivy příznačné pro dnešní dobu, nicméně v případě jeho tvorby sem na tyhle věcí už celkem rezignoval. Někdo klepe na dveře opět přináší dost otázek, na které následně buď neodpoví a nebo na ně odpoví polovičatě a ne zrovna uspokojivě a divák chtivý Shyamalanovských twistů bude zklamaný a bude z kina odcházet s pocitem, že to co právě viděl by nejspíš dokázal doma spatlat taky. Přitom ten nápad, že vám na dveře zaklepou čtyři lidi, kteří působí, že jsou chvíli normální a chvíli magoři a snaží se vás přesvědčit o tom, že jen vy můžete zabránit konci světa je fajn a třeba Bautistovi tyhle role docela sedí. Konec mě osobně přišel celkem jednoznačný a ve své podstatě děsně jednoduchý a hlavně líný. V tomhle směru bych byl snad radši, kdyby to Shyamalan zašmoulil do nějakého nejednoznačného mindfucku...60% ()

Vyhy

Námět naprosto skvostný, ale scénář tak žalostný, že to prostě bolí. Negraduje to, nemá to žádný drive a konec spíše vyloudí úsměv na tváři než překvapení. Toto se Shyamalanovi nepovedlo. ()

Chen

Herecky skvělé, příběhově potencionálně zajímavé, ale v případě podobně komorně laděných projektů je důležitá intenzivní atmosféra a ta tu, alespoň podle mě, více méně chyběla. ()

William_

Nejlepším momentem tohoto filmu je ten, že už skončil. Upřímně lituji všechny, co na tento film šli dobrovolně do kina a ještě za něj museli zaplatit. Poslední dobou se mi zdá, že se slovy "zajímavý příběh s originální myšlenkou" označuje každý podprůměrný film, který je ještě k tomu hodně špatně natočen. To je přesně případ tohoto filmu. A pak jste osočováni že jste to jen nepochopili a že tohle je to umění. Tohle není originální film, tohle je naprostá ztráta času. 1/10. ()

BarryLyndon

OK, kdyby to někdo chválil jako film roku, tak to hrozně vyhlásím. Ale nepřišlo mi to tak špatný po té kritice. Námět a děj naprosto super. Škoda slabšího scénáře no... Hrozně mne herecky bavil Groff i Bautista. Jen tomu Šajmalánovi se to rozuteklo pod rukama. Proboha ať si založí nějakou produkční společnost, kde bude metat nápady někomu, kdo si umí pohlídat gradaci se zápletkou.... 5/10 ()

bourec

Vlastně vůbec nevím, kde se vzala kultovnost tohodle indickýho rejžy, a proč se tvrdí, že to nej má už dávno za sebou. Vždyť nenatočil prakticky nic zapamatovatelnýho. Minulej film byl děsnej, tenhle je snad ještě horší. Vyjadřuje se prakticky úplně ke všemu, co je ožehavý v týhle zprasený době. Ale dělá to tak nefunkčně, že i přes to, že sem na to koukal v pozdním odpoledni, tak sem se jen těžko bránil spánku. Hodně špatný. 20%. ()

cariada

Hodně zvláštní psyho horor a poměrně komorní. Pro mě byl největší problém fandit homoušům, a ještě k tomu vychovávají dítě. Proč je sakra musí všude cpát. Jsou tam dvě nelogičnosti. Za prvé hned na začátku, když se čtveřice dobývá dovnitř, tak proč ne utečou zadním v chodem dokud byla možnost a nestačili by je chytnout, protože než by to zjistili už by měli pěkný náskok. A pak když nabíjí v autě zbraň tak vystřelí na černošku ta uteče do lesa a on jde do chaty, místo aby se vrátil do auta a pořádně dobil zbraň. (Náboje mu kupodivu nedojdou) Ty apokalypsy jsou zajímavé a stačí si počkat až se zabijou ty magoři sami. Ale bude to stačit? Za mě velice depresivní a zajímavé. ()

Lenka.Vilka

Někdo klepe na dveře!  Tak strašně náročné na hodnocení jako už dlouho nic jiného! ***** Začnu od začátku. Film s touhle premisou, počtem postav a délce to prostě nebude mít jednoduché a rozdělí diváky. A jelikož je od začátku jasné, že jsou na konci jenom dvě možné cesty, a jelikož se divák i postavy hned na začátku dozví, co si musí vybrat, tak je strašně těžké cítit napětí a strach o postavy, o tom trochu dál. Dokonce film obsahuje jednu neskutečně vtipnou scénu (okénko v koupelně, chápeme se), která musela automaticky působit díky své absurditě naprosto trapně, protože je jasný, že ta akce v koupelně nemůže mít jiný výsledek. A jak se dlouho k tomu šlo, já jsem se přistihla, že začínám pochybovat o realitě, že si začínám myslet "Ale co když jo!", takže jsem potom vlastně byla v šoku, že mě vyděsilo zjemné. No, a na tomhle příkladovém principu funguje celý film. ***** Začnu tím, že mě mrzí, že u nás nevyšla předloha. Ano, ty dvě knihy, který tady autorovi vyšly, mám na seznamu, ale tuhle nejoceňovanější vydavatelé přeskočili. A já nebudu lhát. Mám podobná témata ráda. Ale v knize. Podle mě to ve filmu nemůže fungovat tak dobře, protože podobné knihy bývají většinou plné vnitřních monologů a flashbacků k poznání postav. A tady flashbacky jsou. Ale jenom pár a ne všech zúčastněných. Jenom páru z chaty. Ohledně minulosti se dozvíme jenom jejich slovy, navíc jenom pár vět, což je logicky zpochybněné jako keci (co mělo působit jako šok po nálezu věcí v autě na mě tak nezůsobilo, měli si něco s sebou vzít všichni). A tady je problém největší. Divák se nedostane do postav. Jenom z té jedné strany a tím pádem je dost ovlivněný a nakloněný pouze jedné straně. Tj. *Pokud je to pravda, proč bychom mi měli něco udělat pro svět, když svět pro nás nikdo neudělal nic? Nasrat na něj.* Což je zároveň paradox, protože je mozek přitahovaný tím tajemstvím (které se dva lidi, kteří ze sálu odešli, nikdy nedozví), zda je to pravda. A nějaké epičtější zpochybňování všeho. Jednoznačná chyba je tudíž v tom, že se u všech (můžeme jim tak říkat, to napadne hned každého) jezdců apokalypsy vzpomínáním nedostaví stejná věc jako u prvního. To by působilo mnohem lépe. No, asi bych měla mluvit i o těch dobrých věcech, co? Moje hodnocení je přece dost vysoké! ***** Je to ten pocit, který film vyvolává. Protože ono je těžké říct, že by se jedinec měl obětovat pro vyšší dobro. Ale sorry, tohle není komiksovka. Navíc, když je tak těžké uvěřit, že druhá strana nelže a říká pravdu. A co když jsou ty zprávy podvržený? Co když je to všechno jenom psycho hra? (Proto ta zmínka o prvním jezdci, že to tak mohlo být se všemi.) Ano, diváka může štvát to stejný, co štvalo postavy. Ta nejednoznačnost. Že nemá jistotu, že jsou ta rozhodnutí správná. A já prostě nemůže tohle špatně hodnotit už jenom pro tohle. Škoda tedy absence strachu o postavy. Tam to za mě nebylo správně uchopený. ***** Ráda bych ještě zmínila, že většinu filmů M. Night Shyamalana jsem neměla v lásce na první dobrou. (A ne všechny ještě viděla.) Tedy až na Šestý smysl. Ale to bylo jenom z důvodu toho, za jakých podmínek jsem film poprvé viděla. Ale většinou to bylo až podruhé. Nebo napůl a já to ocenila později. Tady to bude podobné. Že až napodruhé si víc užiju to tvůrčí stránku filmu. Ano, možná někoho ty kravinky s kamerou a ostřením, kde tyhle věci vlastně působí jako vypravěč, nebo spíš jako směrem k divákovi, kde to přímo apeluje na něj, aby byl též součástí vyprávění (a vlastně, co by jste udělali vy?), aktivní součástí. Ano, někdo si to vychutná a někdo si řekne, že viděl film o ničem a s polovinou času nějak divně rozmazanou kamerou a blbě vostřený. Oba budu chápat. Ale nechápu, proč konec filmu nebyl jako v knize. To by se mi líbilo víc. Tohle nebylo špatné, ale tamto by bylo lepší. Ty kráso, to byly zase plky, co?! 😀 4,5/5 () (menej) (viac)

Sludger

M. Night Shyamalan natočil ukecaný psychologický horor. Veľmi sa mi páčil námet filmu – moderný pohľad na biblickú apokalypsu. Tentokrát sme sa žiadneho zvratu nedočkali, no dostali sme film s jasnou, ucelenou a komplexnou myšlienkou. Taktiež herecká stránka filmu bola skvelá a zahrali to znamenite, dokonca aj Dave Bautista bol prekvapujúco uveriteľný.   Čo však filmu škodilo? Rozhodne prepálená stredná časť snímku s konverzáciami. Zaslúžili by si zostrihať a snímku by pomohli aj mini „backstory“ vedľajších postáv.   Dielo nebolo dostatočne odvážne, vraždy sa vždy diali mimo kameru, čo bolo na škodu, pretože práve tie „úmrtia“ boli zásadné pre vývoj filmu a kebyže ich ukážu v plnej kráse, snímku by to len pomohlo a pôsobilo by to údernejšie.   Každopádne ide o najlepší film od M. Night Shyamalana od diela Split, no na druhú stranu, na režisérové najlepšie kúsky sa nechytá. Skvelý námet a originálna myšlienka dostali facku od prehnaného množstva konverzácii a zbabelosti skutočne vstúpiť do hororu. ()

dubinak

Shyamalan už nám trochu blbne. Ne že by se na to nedalo koukat, ale i v kině jsem se přistihla, že tam byla doba, kdy mě to moc nebavilo. Herecké výkony mi přišly fajn, ale ten nápad mi přišel prostě nějak moc bez pointy. Upřímně jsem celý ten děj a vyznění odhadla už z traileru a film mě vlastně v ničem nepřekvapil, což se třeba o minulém jeho snímku Old říct nedá. Tady celý ten nápad prostě úplně vyšumí a vlastně nenabídne žádné vygradované, nečekané finále. Nechápu moc důvod, proč divákovi servírovat děj, který je odhadnutelný už hodinu dopředu. Na Shyamalana prostě žádný překvapení, žádný šok, žádný zvrat, nic. Podivně prázdný film. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Jakkoli to po tragické sérii ještě tragičtějších filmů Stalo se (2008), Poslední vládce větru (2010) a Po zániku Země (2013) nevypadalo, známý režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) přece… (viac)