Fabelmanovci je film inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajmostvá. (Forum Film SK)

swenyx

Steven Spielberg si pro nás připravil autobiografický film inspirovaný jeho vlastním dětstvím. Život kluka který miluje natáčení filmů a chtěl by se tím živit. Moc pěkné nahlédnutí do začátku jednoho z největších režisérů, jen je to na mě prostě moc osobní a intimní. Podobné autobiografické filmy moc nemusím a nejspíš i proto nedokážu Fabelmanovi tolik docenit. ()

stanlyOu

Spielberg natočil intimnú dráma pri ktorej stále cítiť svojsku láska k jednoduchým ale krásnym príbehom aké servíroval v 80/90 rokoch. Dlho som od neho nevidel silnejší film. 9/10 ()

Dawe2

Bál jsem se dlouhé stopáže, nebyl to problém. Je to dělané s citem a láskou a je to poznat. Příběh, co napsal sám život. Mohlo tam být víc o filmu a možná i dál, ale je to moc pěkné.  Velké doporučení nejen pro příznivce Spielberga. Mimochodem hudba je vynikající. Je až neuvěřitelné, že byla složená Johnem Williamsem, kterému bylo v té době kolem devadesáti let.  90% ()

F2003F

Veľmi pohľadne a príjemne podané story. Film disponuje dôležitými vlastnosťami potrebnými k navodeniu citovej väzby s postavami a vytvára tak výživnú jazdu životnými cestami hlavného charakteru. Príbeh je natočený vyšperkovaným štýlom s citlivým nadhľadom voči nezainteresovanému divákovi aby si ho mohol vedieť užiť aj úplný neznalec. Vďaka záveru zanechá aj nejaké menšie pretrvávajúce dojmy a poskytne tak pôvabný pocit z krásnej filmárčiny. Výborne obsadené, Paul Dano znovu výrazne zaujme svojou schopnosťou presvedčiť a úchvatná práca s kamerou a prostredím (svetlo, kostýmy, výzory atď.) v brilantne lahodnom scenári zabalenom mimoriadne vkusnou a chirurgicky precíznou réžiou. Na plný by to ale muselo vedieť aspoň niečím strhnúť a nesmelo vôbec strácať na pútavosti, takto sa totiž dielo nesie obsahom bez súhrnnejšieho efektu. ()

SirAduard

Můj večerní zážitek byl pro mě nevídaný. Usednul jsem do sedadla, v sále se mnou sedělo přibližně deset lidí a já jen vyčkával, kdy už to opravdu začne. První filmový záběr hned člověka uvrhne do 50. let, kdy publikum tehdá žaslo nad filmovou technologií a každý výbuch, či hláška byla pro diváka naprosto nadpozemská. Na svůj první film vyrazí, zprvu i s nechutí, malý kluk Sammy a nestačí se vynadívat nad oživlým plátnem, který dýchá svými barvami a rozplétá nový úžasný příběh přímo před jeho očima. Po návštěvě kina si chce znovu z replikovat svůj zážitek, a tak dostane od své matky kamerku, s kterou natočí filmeček, kde jeho hračky zopakují děj z filmu. Od té doby si chlapec zamiluje filmařinu a poznává v průběhu života své pravé nadání pro filmy. Mezitím se rozplétá dojemné rodinné drama, které si mě získalo svou uvěřitelností. Navíc když má snímek nesmírně sympatické postavy, které se neustále vyvíjí a postupně odhalují svou pravou tvář (což by bez výborných herců, kteří jsou tu obsazeni, nefungovalo). Nic jako epické scény nebo dech beroucí zvraty tady rozhodně nečekejte a já osobně bych to tu ani nechtěl, neboť by mi to ukradlo tu uvěřitelnost a komornost celého příběhu, která je ve filmu kouzelná. Celý film je především vystaven na perfektních dialozích, osobních momentech a všech strastí, či kladech ve filmařské zálibě. Když už bych měl něco zkritizovat, tak asi tempo u prvních 30 minut, kde mi to přišlo trošku rozvleklejší, a ne tak úderné, jak bych si osobně přál. Však musím říct, že bych asi nechtěl, aby se něco vystřihlo, protože každá scéna je pro mě důležitá část skládačky a kdyby mi nějaká chyběla, tak bych se do těch postav a příběhu neponořil naplno. Ještě bych řekl, že mě postava babičky docela zmátla. Sice teď už vím, díky internetu, jak to je a dává to smysl, ale při sledování jsem si spojil babičku z matčiny strany a babičku z otcovy strany, jako jednu osobu. Je to sice ode mě hloupé, že jsem sloučil tyto charaktery dohromady, ale raději bych uvítal, kdyby se lépe představily. Avšak jako celek je to pro mě silný snímek, u něhož jsem značně cítil smysl pro detail a velké srdíčko Stevena Spielberga. Škoda jen, že u nás to nemá takovou pozornost, jakou si zaslouží. ()

vladi3

Osobne som od filmu cakala viac... Vizualne, technicky a hudobne skvele dielo... Ani herci nezaostavali az na Rogena, ale toho skutocne nemam rada, takze to je moj subjektivny pohlad... Ale dejovo obycajny pribeh o neobycajnom cloveku... Mozny spoiler: Spielberg vyrastal v disfunkcnej rodine, ktora naoko vyzerala dokonala... Ani sa nedivim, ze i jeho rodina je v podstate disfunkcna... Nic nove sme sa nedozvedeli... V podstate mal obycajny zivot kazdeho druheho cloveka, az teda na lasku k filmu, ktora mu bola vkladana uz od detstva.... Podla pribehu to vyzera tak, ze Spielbergov otec figuroval aj  v "Chyt ma, ak to dokazes", kde otec hlavneho hrdinu matku neskutocne miloval, bol navonok dokonaly manzel a aj tak si zenu nedokazal udrzat... Taktiez si myslim, ze este nenastal cas na biograficky film o Spielbergovi a osobne si myslim, ze to chce riadnu davku narcisizmu, aby clovek sfilmoval svoj vlastny pribeh.... Jedine co naozaj potesilo bola Willimasova hudba a Lynch v zavere. ()

Sefko

Ten film nejde nemilovať. Podľa popisu a prvého traileru som čakal niečo ako Super 8 bez mimozemšťana. Ale nemohol som sa viac mýliť. Toto je úplne iná liga. Možno hovorí zo mňa určitá nostalgia, sám som behom puberty spoločne s kamarátmi točil amatérske filmy. Takže sa nato pozerám trocha inak. Ale myslím, že vďaka dobre napísaným postavám a príbehu ktorý sa viac sústreďuje na rodinu nášho hlavného hrdinu si tento príbeh dokáže obľúbiť aj niekto kto nebol amatérsky filmár a má proste len rád dobrý film. A to The Fabelmans rozhodne je. ()

Sopholojong

Najkrasnejsie sceny interakcii medzi matkou a synom, ake som kedy videl. Rezisersky osobne, herecky hlboke, sledovane trpezlivou kamerou a najma "zivocisne" ludske s rozmanitou paletou emocii. Pri zatvoreni matky do "closetu" s video-vyznanim a stretom medzi nimi po nom som mal najzatajenejsi dych za celu dekadu. Skvely, citlivo vyberany herecky ansambl, ktoremu ale kraluje Michelle "zlaticko" Williams, ktora akoby tu psychicky nevyrovnanu, ale totalne milujucu matku ani nehrala, ale zila. Ide si pre Oscara ("I wish...)! Ulice, fara, interiery domov, skoly - vsetko dycha starou Amerikou nie formou obrazu, alebo nim samotnym, ale priamou hmatatelnostou, ktora je tym obrazovym mediom snimana. Spielberg prekvapujuco nezabudol ani na spodne prekrvenie muzskeho publika Michellinim kempingovym taneckom s priehladnou kosielkou. Ach je to "mamina" (len ten uces...). V epilogu potom to najdovtipnejsie mozne vyznanie kinematografii a inspiracii s plagatmi v cakarni a naslednej audiencii u majstra s horizontalnou lekciou ("In middle it's boring shit"). S lutostou ale davam "len" 9/10, pretoze mimo emocionalnych scen, ked sa kempuje pri ohni, ci riesia posedenia pri jedalenskom stole je to iba nadpriemerna podivana s profesionalnym remeslom. Stevenovi to nezazlievam, takto to jednoducho chcel, len je to skor o dychvyrazajucich epizodnych scenach, nez o odzbrojujucom celku. PS: Ta "Sammyho" do Jezisa fanaticka frajerka Chloe East vyzera ako dcera (alebo klon) Tiffany Amber Thiessen. ()

Polux

8/10 | Jaké to asi je pro budoucího profesionálního filmaře vyrůstat uprostřed 60s v početné středostavovské rodině, která jeho koníčku v podobě natáčení filmečků pokleslých žánrů se skupinkou svých přátel sice přeje, ale nespatřuje v něm žádnou perspektivu z pohledu budoucího povolání dané ratolesti a současně si během let prochází plíživou rodinnou krizí? Strýček Spielberg to moc dobře ví (aby ne, když to pochopitelně prožil na vlastní kůži:-)) a nebojí se to ukázat i divákům, protože díky jeho postavení v branži a úctyhodné filmografii, plné nespočtu komerčních i diváckých hitů, si může už docela dlouho dovolit natáčet prakticky co jej napadne:-). | Bylo jen otázkou času, kdy u Spielberga dojde konečně řada na podobnou látku, protože s myšlenkou promítnout do filmu své vlastní zážitky z dospívání si pohrával spoustu let a jde o jeho dlouho připravovaný a pravděpodobně nejosobnější projekt vůbec (ponecháme-li stranou oscarovku o seznamu páně Schindlera), což dokládá i ten fakt, že po opravdu dlouhé době se opět spolupodílel také na scénáři. Čas nadešel právě nyní a naštěstí to dlouhé čekání pro diváky stálo za to. | Film sice obsahuje Spielbergovy autobiografické prvky v množství větším, než malém:-) a to jak co do prvotního koketování s amatérským natáčením filmů a počátcích profesionální kariéry (byť této části Spielbergovy tvorby se dostane jen minimum prostoru v závěru filmu), tak nelehkých rodinných poměrů, ovlivněných častým stěhováním a vykreslení komplikovaných vztahů mezi jednotlivými členy rodiny, ale především se jedná o Spielbergovu upřímnou zpověď o jeho lásce k filmařině a zároveň o skvělou poctu filmu jako takovému a obecně všem lidem, pohybujícím se v oboru kinematografie. Hned úvodní scéna s návštěvou kina a následného pocitu okouzlení z dění na plátně skvěle demonstruje atmosféru celého filmu a náladu, kterou se Spielberg pokusil (bez debat úspěšně) přenést na diváka. | Vedle tradičních spolupracovníků (Kaminski, Kahn, případně nezmar Williams, pro něhož by mělo jít o předposlední OST (před pětkou Indyho), než se odebere do zaslouženého důchodu), kteří odvádějí tradičně skvělou práci, se tady Spielberg může opřít rovněž o silnou hereckou sestavu. Za pozornost rozhodně stojí rodiče Williams a Dano, Rogen v nezvykle vážné roli rodinného "přítele", Hirsch představující výstředního strýce (na podobné vedlejší postavy má téměř patent) a v neposlední řadě Lynch v zábavné roličce režisérského velikána Forda, přičemž ani LaBelle v hlavní roli není vůbec špatný. | Zejména jejich zásluhou se Spielbergovi daří v průběhu děje budovat jednak nemálo humorných okamžiků, jednak spoustu emocionálně hutných scén (promítání filmu z výletu matce, rozhovor se strýcem o potřebě si vybrat mezi filmem a rodinou, oznámení rodičů o rozvodu zaskočeným potomkům, vyznání lásky, následované okamžitým rozchodem:-), rozhovor matky se synem o touhách, kterých se nechtějí vzdát a hlavně praktická ukázka kouzla filmu, který svou optikou filtruje realitu do libovolného vyznění, dle záměru jeho autora, reprezentovanou zde promítáním filmu ze dne školního volna a následným vyhroceným rozhovorem s tyranským spolužákem, překvapeným svým kladně působícím účinkováním ve filmu) a na vysloveně filmařsky lahůdkové momenty (scéna s procházením natočeného materiálu z výletu a mimoděčné odhalení temného rodinného tajemství svou atmosférou a napětím připomene kultovní scénu zkoumání fotky a postupného nacházení dalších a dalších vrstev zjištěných informací v Blade Runnerovi) taktéž dojde s třešničkou na dortu v závěru filmu v podobě scény setkání s Fordem a předání rad o roli horizontu v zacílení kamery, což Spielberg následně hravým způsobem zhodnotí v úplně posledním záběru filmu:-). | Na můj vkus se ve velkorysé stopáži věnovalo dětství titulní postavy o trochu více času, než bylo potřeba na úkor pozdější části jejího života na střední škole a následného soužití s otcem, takže na její působení v TV už ve filmu, bohužel, v podstatě nedošlo (přičemž bych si dovedl představit neméně zábavný film jen o strastiplné kariéře dané postavy v televizi), ale jinak je tohle coming of age drama (skoro) podle skutečných událostí:-) další Spielbergův vynikající počin (který s ohledem na vybrané téma v pokladnách kin podle očekávání úplně vyhořel). | PeZet () (menej) (viac)

funkyman

full .. je to tam..vsetko kde ma byt..a to mi nesadla hlavna herecka a jej frajer ...a aj tak super...stefan stefan...kdo umi ten toci a chyta za srdce... ()

LiborStula

Po dlouhých dvou měsících od premiéry jsem si konečně zašel do kina na nový film Stevena Spielberga, u kterého jsem už nějak předem věděl, že se mi bude líbit. Fabelmanovi jsou v podstatě jedna velká oslava na filmy, a to co dokážou a znamenají pro spoustu lidí, doplněné o to, že se z velké části jedná o autobiografický snímek jednoho z mých největších vzorů. Nakonec se mi ale tento film ne jenom líbil, já se do něj přímo zamiloval. Technická stránka je perfektní. Z každého záběru, z každé scény, nebo věty ze scénáře jde cítit Spielberg a jeho láska a oddanost k filmům a kinematografii. Reálný příběh o tom, jak mladý dospívající kluk objeví svět kinematografie a automaticky si ho zamiluje mě vzal za srdíčko. Vyprávění, které je nám tady servírováno na stříbrném plátně, je vtipné a zároveň seriózní, dramatické a zároveň odlehčené. Do postavy Sama, kterého skvěle ztvárnil Gabriel LaBelle, jsem se vcítil tak moc, že ho mohu ihned zařadit mezi jedny z mých nejoblíbenějších postav. Jeho postupný vývoj osobnosti a jeho láska k filmům a filmařině jsou velmi pěkně napsané. Dokázal jsem se v něm prostě ihned ztotožnit a zároveň zhlédnout. Je tady ale taky spousta dalších skvělých postav jako třeba Samova matka Mitzi hraná Michelle Williams, nebo Samův otec Burt, který byl mistrovsky zahrán Paulem Dano. Film prozkoumává nejen témata kinematografie, ale i dospívání a vztahy v rodině. Díky tomuto má film nespočet vrstev. Samozřejmě nesmíme opomíjet úžasnou hudbu, kterou pro film Stevena Spielberga nesloužil nikdo jiný než legendární John Williams. Snažím se přijít na jedinou chybku, kterou film měl, ale prostě to nejde. Spielberg mi vlastně už docela klasicky zaryl do srdce nový film, do kterého jsem se ihned zamiloval a který absolutně miluji celým svým srdcem. Spielberg zase dokázal, že je mistr svého řemesla + mi dal další podnět k tomu, abych natočil něco svého. Děkuji mnohokrát Stevene. ()

Metuje

Takovej krásnej film pro filmové fanoušky a tvůrce, dojemný, však nekýčovitý přiběh malého nadšence do kinematografie, easter egg s Lynchem potěšil, natočeno skvěle, obzvlášť scéna s vlakem (hračkou). Po dlouhé době film, u kterého mě nevytočila delší stopáž, která je teď u některých režisérů v oblibě. Občas jsou tam tedy hluchá místa, především u psycho mámy, ale celkově to film úplně nenarušuje, i když bych se bez těchto scén klidně obešel. Očekávám, že dostane cenu akademie minimálně za nejlepší film, byl bych mnohem radši, než kdyby ji dostal paskvil z Inisherinu. ()

pekarekoto

Jeden z najznámejších a svetovo pravdepodobne najuznávanejších režisérov. S 50 rokmi skúseností s filmom. Človek by čakal že si dá s filmom ktorý je o ňom, písaný a režírovaný ním, fakt záležať. Bohužial, klasický film so všetkými klišé čo k dospievaniu v amerike patria. Stredná škola, volejbalové družstvo, šikana. Tiež posmešky zo židov v Kalifornií, čo vlastne až tak obvyklé nie je. Dalej rozvod rodičov. Tiež nejake tie stahovania rodiny za lepšou prácou. Podla tohoto filmu mal Steven Spielberg uplne obyčajné detstvo ako 90% američanov. Divné je že sa nepokúsil to urobiť aspoň trochu hlbšie, dramatickejšie, naliehavejšie, originálnejšie... Ale to sa od režiséra čo točí primárne velkorozpočtové trhákové blbosti čakať asi nedá. Rozchod rodičov ani rozchod s priatelkou ho nejako nevzal. Pár minút si poplakal pri projektore a bolo to. To dievča pôsobilo že je jej uplne lahostajný. Otec bol tiež podivne flegmatický. Nevšímať si ako sa okolo manželky točí jeho kamarát a ich náklonnosť. Myslím že trochu žiarlivosti a naliehavosti by bolo zo strany normálneho chlapa na mieste. Takto manžel pôsobí že mu na vlastnej manželke ani nezáleží. Ale je to prijemny oddychový nenáročný film. "Nenadchne, neurazí." Aspoň matka do celého filmu vnáša trochu senzibility a sentimentu a umeleckosti. Škoda že z nej syn nezdedil trochu viac... Škoda že nejde dať 3 a 1/2 hviezdy. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům