Mladý pár, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu. (CinemArt SK)

boshke

Obsahuje spoilery. Nevidím Marku Mylodovi do hlavy, takže nevím, co přesně tímto snímkem zamýšlel. Za mne sympatická satira na (gastronomické) pozérství vyhnaná ad absurdum, kdy moderní kulinářští hipstři ani vidličku nezvednou, pokud nedostanou desetiminutový monolog o tom, jak to jídlo vzniklo, kdo ho vypěstoval a kam chodila jeho babička na základní školu. Kdy jídlo musí být tak originální, až nedává vůbec žádný smysl (chleba bez chleba). Kdy si před vašima očima člověk vystřelí mozek z hlavy a vy aplaudujete, protože stres a strach ze smrti vybičuje vaše chuťové pohárky do takových výšin, kam by se bez výše zmíněné faktu nikdy nedostaly... 80% ()

Ant

Skvělá sarkastická hříčka na dnešní přehnanou foodie scénu. Ve výsledku to možná až příliš odráží realitu. Herci skvělí, zvraty taky. Dějová linka by mohla méně opisovat z různých hororů poslední let, ale jako celek to funguje a já jsem bavila. Ralph Fiennes dokonalý. ()

silentname

Tak "The Menu" je pre mňa filmová chuťovka, aká ešte nejaký čas ostane v pamäti. Celkom ma mrzí, že som sa nedostal na film do kina a mal ho možnosť vidieť až teraz, no vo výsledku môžem povedať, že to stálo úprimne za to vidieť. Ralph Fiennes aj Anya Taylor-Joy sú absolútne vynikajúci a v najlepšej forme. Neviem vôbec čo by som k tomu mal viac dodať? Proste sú skvelí a každou scénkou v tomto filme to potvrdzujú. Excelentná je pre mňa aj čašníčka v podaní Hong Chau. Ten jej stoický pokoj a pokojné posielanie kohokoľvek kamkoľvek s eleganciou je pre mňa excelentné. Mimo iné aj to menu vyzerá famózne, hoci má v sebe skrytý temný odkaz, ktorý skončí veľkým vyvrcholením, ktoré nebudem prezrádzať. Som rád, že film nešiel rovnakou cestou ako "Fresh" lebo vidieť niečo druhýkrát by určite už nefungovalo s rovnakou intenzitou. Tento film si však našiel svoju vlastnú originálnu cestu, čo chce urobiť. Super. Páči sa mi ako neustále stúpa napätie, ako sa z večere stáva doslova temné divadlo a rovnako aj reakcie všetkých zúčastnených. Najviac som bol zvedavý aká je v tomto všetkom Tylerova rola, ktorý pôsobil celý čas s neskutočným kľudom. Škoda len, že v závere ho nevyužili ani v najmenšom. Prišlo mi to celé tak trošku odbité. Ale fajn. Vo výsledku kvalitný film, skvele natočený, plný zaujímavých prekvapení a troch skvelých hereckých výkonov, ktoré ho ťahajú do výšin. Skvelá práca. Hodnotenie: A ()

Willy Kufalt

Nejsem plně ztotožněn s třemi hvězdičkami, ale za jistou originalitu i všechny zdařilé nápady (od dělení filmu na chody až po závěrečnou vizuální gurmánskou rošádu na podlaze), za hodně zdařilý výkon Ralpha Fiennese a za to, že mě Menu alespoň v poslední třetině navzdory všem výhradám dost pohltilo, je nemám problém udělit. Dokonce jsem se ke konci i zasmál, ač pocitově jsem měl po většinu času hodně daleko od toho, co bych vnímal jako komedii a v rámci žánru horroru mi zase atmosféra i v některých napínavějších místech připadala slabší. Film má rozhodně potenciál zaujmout díky svému námětu, jen na můj vkus příliš trpěl různými nelogičnostmi či lépe řečeno: minimálně nedovysvětlenými podivnostmi, kdy jsem se jen pídil po tom, proč? SPOILERY – úplně nejvíc se tak u mě dělo v případě sekvence se záchranářem, který chce po přečteném vzkazu zůstat a pomoct, po divném žertíku si sundává bundu, podle všeho pryč z restaurace neodejde, ale zmizí z většiny záběrů (pokud to byl stále on, zahlédneme ho z dálky už jen u jedné scény u vchodových dveří) a v kýžený okamžik ani mezi tím se absolutně nijak nepokouší zasáhnout? – KONEC SPOILERU * Těch motivů a prvků, kde bych se přímo ve filmu rád dověděl od tvůrců nějaké bližší oddůvodnění, by se našlo víc, ale po několika filmech z uplynulého roku, které u mě nedosáhly nad 2 hvězdičky, bylo Menu alespoň něco, co dokážu vnímat jako zajímavý pokus s několika silnými klady přítomnými po celý film. [55%] ()

Happens

Sociopat otrávený vařením jídla pro nevděčnou společnost, která ubližuje jeho osobnosti a jeho umění. Nepochopený umělec. Odpadlík ve vysokých patrech smetánky. Hlavní protagonista a antagonista v jednom se pokusí vytvořit nejhlubší pomstu a poslední odkaz dokonalosti v poskytování nejlepších pokrmů. ()

dopitak

Občas o nějakém filmu musíte napsat, že je hustej. Tohle je ten příklad. Sedíte, díváte se a čumíte jak tele na nová vrata. Trochu mi přišlo, že kdyby se to bývalo nevymklo kontrole, anebo tvůrci na konci ukázali kuchařovy triky a udělali z toho opravdu 5D prožitkovku s tím, že se "nikomu nic nestalo", byl by to lepší konec. Tohle se sice postupně zvrhne v jatka, ale není to až tak zábavné jak mohlo být. Já fandit tomu borcovi co se vůbec nestaral a jen jedl, protože jsem věřil že on jediný ví pravdu. Mýlil jsem se. A T-J jako šlapku fakt ne, to nemáte hezčí herečku? ()

Arsenal83

Spotený úlis Fiennesa bol výborný, tu casting špička. Po polovici film stráca svoje čaro. Bez účinného zvratu, len psycho, no na moment prekvapenia sa zabudlo. Človek nakoniec nevie, aký žáner to vlastne sledoval. Lebo ani jeden z menovaných stopercentne nevyšiel. ()

Chrustyn

Kritika snobů a luxusních restaurací ve zvláštní kombinaci černé komedie a hororu. Film má největší sílu, když divák neví o čem bude a hlavně ve výborném výběrů herců v čele s chladným Fiennesem. Našla by se celá řada lépe zvládaných filmů z podobného ranku, ale bavil jsem se dostatečně dobře, abych odpustil ne úplně zvládnutý konec i to, že je divákovi vše servírováno až moc okatě. ()

Marze

Zabavna podivana od predkrmu po zakusek. Cerna komedie, klaustrofobicky, atmosfericky thriller mnoha chuti. O socialni nerovnosti- kritika ekonomickych elit,  spatnem vkusu, krute kritice, kulinarske prezentaci. Je tu dost zabavnych scen. ()

marhoul

Místy překvapivě nudné, nápad dobrý, skvěle obsazeno, vizuálně fajn, ale mám dojem, že z části jde o promarněný potenciál. Jako komediální jednohubka dobré. Oprava: ne, jednohubku od Ralfa Fiennese žádnou nikdy nepozřu. ()

Yardak

The Menu z roku 2022 je úžasný kulinářský zážitek :-). Ralph Fiennes a Anya Taylor-Joy jsou ve svých rolích naprosto perfektní! Thriller roku! ()

rollman1

YES, CHEF!!!Je snímek The Menu opravdu vydařeným mixem všech kvalitních ingrediencí nebo dostanete zkaženou rybu a uschlé brambory? S čistou hlavou, plným žaludkem a filmovým uspokojením, mohu napsat, že je to ta první možnost. Příběh nás zavede na odlehlý ostrov, kde jsou speciální hosté pozvání na degustační zážitek v restauraci, kterou vede vážený šéfkuchař s tváří Voldemorta. Pardon, Ralpha Fiennese. Jak hosté a i diváci postupně zjišťují, tento večer nebude jen o ochutnávání celých ekosystémů a gastronomických perel. Upozornění!!! V první řadě se nejedná o horor. O tento žánr se snímek opře lehce listy květáku. Převážně zde máme parádní Thriller, který dokáže diváka znepokojit, překvapit i rozesmát. Hlavním tahákem filmu jsou postavy. V popředí už výše zmiňovaný Fiennes, jenž je zde v poloze, na kterou nejsem zvyklý. Jeho Slawik má charismatu na rozdávání, dokáže být stejně tak znepokojující jako sympatický a jeho tlesknutí dokáže vyvolat menší migrénu. V další řadě je Anya Taylor-Joy (Tuhle slečnu platonicky miluji), která je dokonalá snad v každém filmu. I tady projevuje své herecké nadání a dosvědčuje akorát, že zvládne zahrát cokoliv. Kdykoliv promluví, místnost i kino patří jí! Posledním hlavním tahounem je Nicholas Hoult, který zde hraje postavu, s níž byste na pivo úplně nešly. Samozřejmě je zde postav více a každá z nich má své charisma, dějový oblouk a herce, které určitě znáte. Plusové body dostává hlavně hra s divákem. Příběhově totiž dokáže film předat momenty, kterými jasně změní chod atmosféry i nálady. Takových scén je tady požehnaně a divák spolu s hosty neví, co ho čeká dál. Kam to povede a jak to skončí. Zaskočený jsem byl nejednou. Ve finále se tak jedná o příjemnou, žánrovou jednohubku, která sbírá body za zpracování, casting, scénář a příjemné dějové kličky. Tohle Menu si rád objednám někdy znovu. ()

Flego

Podivná záležitosť, ktorá sa nevyhne nelogickostiam, ale ako celok vcelku funguje. Ralph Fiennes je diabolsky geniálny. ()

anais

Jakoby všechny ingredience byly správné (originální příběh, skvělí herci), ale to výsledné provedení je spíš jako jídlo z nějaké horší restaurace... Klame aranžérskou dovedností, ale k dojezení jsem se musel trochu nutit. ()

Ivoshek

Dramatickou černou komedii o střetu společenských vrstev jsme tu nedávno měli (Trojúhelník smutku). Tohle mě bavilo víc. Možná proto, že to příjemně odsýpalo a taky protože mám rád Ralpha Fiennese. První půlka až do představení zástupce chefa mi přišla víc srandovni, i protože tam bylo víc prostoru n ty jednotlivé kokoty, co přišli na večeři. Celkově příjemný nadprůměr, kterému k dokonalosti něco chybí. ()

rikitiki

Co to je zas za vyumělkovanou, neživotnou záležitost? Posmíváme se prachatým snobům, kteří si nechávají vařit dekadentně drahá, nesmyslná jídla a přitom jsou to podvodníci, kteří nerozeznají párek v rohlíku od humra? OK, v tomhle filmu dostávají na frak podvodníci. Podvodníci v rondelu i podvodníci v superdrahých šatech. Ale je to jen anekdota, navíc nevtipná, s mnoha nechutnými a zbytečně drastickými scénami. Tenhle film nemá žádný význam, žádné poslání. Tváří se jako moralita, ale přitom nedokáže ani pobavit, a to by u morality mělo být to zásadní, aby ji lidé vůbec snesli. SHRNUTÍ: Kterak plýtvat jídlem, životy i časem na jednom ostrově. ()

TheEvilTwin

Mark Mylod přináší úplně nový, unikátní žánr a je to nářez jako svině. Originální koktejl dusného, nepříjemného a do židle přišpendlovacího psychického teroru mixnutého s odlehčenou satirickou stránkou, a to celé podtrženo originální a hravou symbolikou s precizními hereckými výkony - co více chtít. Parta "nevděčných" hostů je pozvána na exkluzivní menu šéfkuchaře na odlehlém ostrově, ale časem se tedy začnou dít věci. Herecké obsazení je naprostý strop - Anya Taylor-Joy je jako vždy skvělá, ale jednoznačně za několik let nejlepší (!!!) herecký výkon zde podal Ralph Fiennes, protože takhle ostrou mimiku a procítěnou roli jsem neviděl ani nepamatuji a svým uměním dodal postavě stejně podmanivou osobnost jako tehdy Voldemortovi. Příběh je napínák už od začátku, se zatajeným dechem nutí diváka sledovat nečekaný vývoj událostí, které gradujou až do absurdna, dojde i na gore a překvapivě skvělou a zajímavou kulinářskou stránku všech roztodivností na talíři. Symbolika je zde v poměrně velké porci, je dávkována nenuceným způsobem a až do posledních minut jsem měl za to, že střílím plnou pětihvězdu. Samotné finále je pak však tak podivné a zvláštní, že si musím ještě chvíli v hlavě urovnat "co tím chtěl básník říci" a popřemýšlet o tom, jestli je to ten prvek, který pátou hvězdu srazí, nebo ten, který ji ještě podtrhne a donutí mě o Menu přemýšlet. Prozatím silná čtyřhvězda, která se časem (možná) překotí do plné palby. EDIT: zpětně si uvědomuju některé filmové nedostatky a začínám přicházet na věci, které dostaly hrubý náčrt, ale nebyly dotaženy do konce či smysluplně vysvětleny, proto zůstávám u čtyřky ()

hansel97

Výborně naservírovaná a kvapně ubíhající film, který kotví Ralph Fiennes s Anyou a jejich deliciózní výkony. Asi tam byl potenciál pro něco víc, ale v rámci žánru to stále patří k nadprůměru. ()

SOLOM.

Nebudu nějak mlžit, ale od tohoto filmu jsem očekával přece jenom něco trošku jiného, než se mi nakonec dostalo. Tím však nechci říct, že by si režisér Mylod vedl nějak špatně. Shlédl jsem trailer, ale jinak jsem si dopředu nezjišťoval žádné informace, abych se nepřipravil o nezapomenutelný zážitek, který se ovšem dostavil v poněkud odlišné formě, než jsem plánoval. Samotná pointa filmu nebyla špatná, ale jako milovník hororového žánru jsem musel v první řadě překousnout, že se to o horor otírá jen velmi ale velmi okrajově a spíš jde o společenskou a kulinářskou satyru – černou „komedii“ jak byl orazítkován tento film na internetu.    Jako mě ke štěstí stačí i dobrá svíčková nebo gulášek s šesti knedlíky, ale rád se někdy podívám i na nějaký ten pořad o vaření či sám okusím nějakou tu exotickou či evropskou kuchyni. Žabaři typu Babica, Hruška a spol se můžou jít zahrabat a zřejmě i Pohlreich či Forejt můžou blednout závistí, jaký je filmový Julian Slowik kabrňák a jak umí každý chod okomentovat. Z nabízených pokrmů bych se sice asi ani já moc nenajedl (stejně jako hlavní hrdinka), ale tak nevypadalo to žrádlo zas až tak špatně.    Jiná kávička už bylo samotné dusné prostředí a postupný nátlak, který šéfkuchař naservíroval pro své hosty společně s jídlem. Místy měl tento příběh docela slušnou atmosféru a kdyby se pořádně přitvrdilo, byl bych spokojený i já. Nějaký ten uříznutý prstík, prostřelená hlava, nebo utopený cápek – to je však jen slabá náplast. Alespoň že ty herecké výkony byli až na pár výjimek docela solidní. Ralph Fiennes si nevedl vůbec špatně, jeho šikmooká kolegyně rovněž tak, ale nejvíc se mi líbila samozřejmě představitelka hlavní hrdinky Anya Taylor-Joy. Začínám mít pro tuhle ženskou docela slabost. Během pár dní je to už třetí film, ve kterém se objevila a je pořád lepší a lepší.    Mé chuťové i konzumní pohárky byli uspokojeny tak napůl. Menu není špatný film, jen je prostě jiný – nabídne pár velmi slušných momentů, ale jako celek v mých očích neobstál. Něco tomu prostě chybělo. Takže odcházím rozladěn jako Margot, akorát nemám cheeseburger v ruce. 60% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (viac)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024