Koralína a svet za tajnými dverami

• Česko Koralína a svět za tajnými dveřmi (viac)

Dva báječní muži s nekonečnou fantazií a třetí rozměr. Kombinace těchto faktorů stvořila temnou pohádku Koralína a svět za tajnými dveřmi. Dobrodružný příběh, který vzdáleně připomíná Alenčinu výpravu do světa za zrcadlem, se zrodil v hlavě Neila Gaimana, jednoho z nejlepších autorů fantasy současnosti. V jiné hlavě, která patřila tvůrci slavné Předvánoční noční můry Henrymu Selickovi, se zase vylíhnul nápad na jeho filmové zpracování. A ne ledajaké. Poprvé v historii kinematografie Selick zkombinoval metodu tradiční stop-motion animace a stereoskopického 3-D. Vznikl nikoliv pouhý film, ale zážitek, který lze jen velmi obtížně popsat slovy... Jedenáctiletá Koralína Jonesová je zvědavé a neposedné děvče s rašící pubertou. O to bolestněji na ni doléhá, že se z města tepajícího životem odstěhovala do barabizny kdesi v „pustoprázdnu“, kde na ni rodiče permanentně nemají čas a jediným vrstevníkem je kluk jménem Wybie, z něhož se vyklubal velmi otravný protiva. Možnost povyražení nelze očekávat ani od Koralíniných nových sousedů, jimiž jsou dvě vysloužilé herečky a bývalý ruský cirkusák pan Bobinsky. Asi by se brzy ukousala nudou, kdyby v jedné z místností Koralína neobjevila tajné dveře. Za nimi čeká překvapení. Alternativní svět, který je na první pohled velmi podobný tomu reálnému, ale už na druhý úplně jiný – lepší. Její alternativní rodiče se jí věnují, alternativní Wybie není ani trošku otravný a ze sousedů se vyklubali nejzábavnější lidé pod sluncem. Koralínu dokonce napadne, jestli by jí v téhle dokonalejší verzi existence nebylo lépe. Nebylo, což se jí neustále snaží naznačovat mluvící kocour. Když ho konečně poslechne, je už pozdě. Útěk z „dokonalého světa“ do neutěšené reality nebude pro jedenáctiletou holku vůbec jednoduchý. (oficiálny text distribútora)

epsyn5

Zatím nejhezčí pohádka letošního roku,,, a ani závratné animace nebyly potřeba,, no a skvělý konkurz na dabing také bez debat.. ()

mikul

Strašně rád bych dal větší hodnocení, protože tuto pohádku považuji za povedenou z hlediska poučné stránky a taky kvůli originalitě, ale děj je příliš natáhlý a já už se docela intenzivně těšil na konec. Animace mohla být lepší, ale některé věci na druhou stranu velmi povedené, např. okouzlující zahrada u druhé mámy:-). Zajímavá, tajemná a originální pohádka, která mě bohužel po půl hodině přestala bavit. ()

svist10

Loutkových filmů moc neznám, ale Tim Burton na ně má snad patent, protože strká svoje jméno do každého, ať už je to Corpse bride nebo Nightmare before christmas. Hodinu a půl dlouhý pohádkový příběh Neila Gaimana za celou stopáž nenudí a ke konci i slušně zamrazí. Začátek je rozkoukávací, ale v okamžik, kdy Koralína vstoupí do druhého světa rodinné drama/pohádka ustupuje do pozadí, aby vynikly do detailu dotažené vizuální hrátky. Připadá mi to jako mírný hazard z hlediska tempa a poklidného plynutí snímku, ale to je jediné zaškobrtnutí, protože opravdu je na co se dívat. No a ve finále se zase vrací rodinné drama/pohádka a na záda se jim škrábe nikým nečekána a nezvána hororová akce. Finále je očekávané a neurážející, v podstatě nemám co vytknout krom zakolísání ve střední části. Rád se na něj kouknu zas, což o takové Mrtvé nevěstě říct nemůžu ač mám Burtona rád. ()

3dgrafik

Nečekaně emotivní, abstraktní a pitoreskní podívaná, která dokáže pohltit. 3D "trhaná" animace ve stylu loutkových pohádek a magická hudba umocňují atmosféru, při níž se dospělý divák nechá nenuceně vtáhnout do světa fantazie. Pro mě jednoznačně nejemotivnější animák za posledních několik let. Není to film pro rodiny s malými dětmi, ale pohádkovo-hororové abstraktní umělecké dílo pro dospělé. ()

Just_Zdeny

Během druhé filmové noci v Palace asi největší moje překvapení. Krásný svět, tolik podobný všem Burtonovým spolu s neuvěřitelnou fantazií jak tvurců film tak i předlohy dokázal vykouzlit obrazy, na které jsem se mohl celý film leda usmívat. A 3D brýle to jen umocnili. Super film, který si bere krásy Burtonova vesmíru a přitom nabízí i výbornou podívanou pro malé děti. ()

Esquirol

V prvé řadě musím okomentovat počestění originálního názvu - někdo by měl našim tvůrcům řici, že překlad za každou cenu není nutný! Tento film má všechny aspekty klasického animáku pro děti - je v něm postava, s kterou se snad každé dítě musí zákonitě ztotožnit, je tam fantazie, je to krásně barevné a tak absurdní, až to dospělému člověku musí přijít přeslazené, protože jeho racionální mozek to prostě není schopen přijmout, je tam boj jasného dobra proti jasnému zlu - ale přesto bych na to své děti nepustila. Za maskou hravosti a barvitosti se odehrává největší noční můra, která vyděsí nejen malé dítě, ale i dospělého. Vedle snímku Persepolis je to další počin, který dokazuje, že animovaný svět fantazie nepatří už zdaleka jen dětem! ()

Monini

Tak toto byla lahůdka. Nasadila jsem 3D brýle a nechala se unášet svým teprve druhým 3D filmem, který jsem viděla. Roztomilý kreslený horůrek se sice nemůže rovnat Mrtvé nevěstě Tima Burtona, ale rozhodně nezklame. Jenom malým dětem bych nedoporučila :). ()

blamus

Najlepší umelecký zážitok za posledné obdobie! Koralínka bude na nás dlho útočiť z rôznych chilout shopov ako onehdá starý dobrý Jack (NMBCH). Selickovy sa podarilo vyrobiť ikonu. A majster Gaiman je jednoducho majiteľ tej správnej továrne na zimomriavky. ()

bystroocko

Po skeptických názorech se k mému sluchu dostal i jeden vcelku nadšený a přesvědčil mě na Koralinu jít do kina. Říkala jsem si Proč ne, aspoň bude 3D zkušenost. Knihu jsem četla asi před 4 lety a nic než hlavní zápletku si z ní nepamatuju - takže půjdu v podstatě s čistým štítem. Můj čistý štít s kina odcházel zářící nadšením, neboť všechno (včetně dabingu) bylo perfektní. Hudba, animace, ruský přízvuk pana B., žalostný shrbený Hubík, napůl spisovná a přitom současná puberťácká čeština... nadchlo mě všechno. Koralina sice vypadá jinak než v knize, ale question is: Who cares? Výrazy postaviček nejsou nijak kýčovité a Koralinin nakrklý rtík mě při každém vyšpulení uvedl do extatického smíchu. Parádní záležitost. Dovedu si sama sebe představit jako dítě, které na film čučí, v duši proklíná maminčin košík s šitím, krčí se pod peřinou a prožívá s Koralinou každý okamžik, a přitom vůbec nechápe nějaké to moralizování, které tam bylo (tentokrát o kousek nenápadněji než je v animácích zlým zvykem) vetknuto. ()

luckylittl

Asi bych si myslel, že to natočil Tim Burton, je to hodně podobné jeho stylu - strašidelné a fantastkní. Animace jsou propracované a postavy jsou velmi rozmanité. Asi bych na to ale do kina s dětmi nešel. Je to spíš taková strašidelná pohádka pro dospělé, nebo pro mládež, která před kinem ubalí a vykouří nějaké to zelí. ()

PavHer

Jeden z nejlepších ručně animovaných filmů, co jsem měl možnost vidět. Henry Selick se svým týmem dokázal vytvořit nádherný svět plný chvílemi až bizarních kreatur, který jsem jedním slovem hltal! Příběh dívky, která za malými dvířky v jejich novém domě objeví lepší kopii současného světa byl označil lehce nadprůměrným, a rozhodně potěší jak děti, tak jejich rodiče. Za normálních okolností bych to viděl tak na 4 hvězdy, ale to, jak si animátoři poradili i s těmi nejmenšími detaily, mě přimělo dát plné hodnocení - zkuste si všimnout do jakého detailu jsou vytvářeny vlasy, oheň (je ručně kreslený) nebo mlha, která je reálná. Za zmínku stojí také scény s velkým počtem postaviček, které rozanimovat muselo být časově nesmírně náročné. Celý animák ještě nasnímali pro projekci ve 3D a to beru jako další velké plus. 93% ()

Severina

a....no je to pohádkové, bizadní, trochu temné. Postavičky jsou prostě celkem fajn, ale ten děj mi nějak příjde plochý, nevýrazný...bylo to hezké...a konec. Chybí tomu prostě "to" něco.... ()

Naranyan

Takové nějáké neslané nemastné, zdá se mi. Ani jsem se moc nebavil, ani nesmál, ani "neponaučil", takže vlastně žádná ze základních propriet filmů obecně (pro mě) nebyla zcela splněna. Je to možná zvláštní, ale opravdu u každého filmu (ať už je to horor, drama, fantasy, sci-fi, etc) dochází k uspokojení alespoň jedné, u některých filmů zapůsobí jen jedna velmi hodně, u některých z každého trochu (či více). ****** Tím se snažím vyjádřit, že mi v podstatě uniká jakýsi "smysl" celého filmu. Možná už jsem v poslední době přefantaziován či zkrátka dochází k jistému.. hmm, utříbení vkusu, neb každý máme jiný. Ačkoli tahle "netradiční" animace zapůsobila a nelze ji odepřít určité kvality, tudy má cesta nevede. ()

pavont

Konecne animak ktori sa vymkol z radu a prisiel s originalnym spracovanim, hudbou a sympatickym probehom. Menej byva niekedy viac a tuna to plati stopercentne. ()

MysterioD

Strašně se my líbí výtvarné ztvárnění ale to je v celku asi všechno, chyby my něco zajímavého, něco nového, neříkám že jsem se vysloveně nudil ale cítím že znovu už to vidět opravdu vidět nepotřebuji. Mohlo to dopadnout o hodně lépe . . . 70 % ()

Po Škatulácích se vydáme do Japonska

Po Škatulácích se vydáme do Japonska

26.12.2014

Studio LAIKA, jež se soustředí na mizící umění stop-motion animace, nám zatím nadělilo tři celovečeráky. Koralína, Norman a duchové i Škatuláci měli úspěch u diváků i u kritiků, není tedy divu, že v… (viac)

Zlaté Globy - výsledky

Zlaté Globy - výsledky

18.01.2010

Kvalitní lidová zábava a boj za ekologii porážejí „vážné umění“ – tak by se daly shrnout výsledky hlavních kategorií Zlatých Globů. Všechny finanční kino-rekordy bořící Avatar se stal nejlepším… (viac)

A režisérem se stává...

A režisérem se stává...

01.02.2009

Moment, ale jakého filmu? Dnes nebudeme troškařit a naservírujeme vám rovnou tři kousky. Především je tady adaptace nejnovějšího bestselleru Neila Gaimana The Graveyard Book (v češtině vyšlo jako… (viac)