Memphiská kráska

• Veľká Británia Memphis Belle (viac)

Byli to američtí „flyboys“ ve Velké Británii, odvážní mladíci bojující tisíce kilometrů daleko od svého domova za cizí svobodu, a patřilo jim nebe nad celou Evropou zrytou druhou světovou válkou. Do služby šli i přesto, že věděli, že šance na jejich návrat zpět za oceán nejsou nikterak závratně vysoké. Mohli totiž sloužit na nejproslulejším bombardéru své doby, na létající pevnosti B-17 přezdívané podle malby na trupu Memphiská kráska, a za podobnou šanci by mnozí obětovali cokoli. Navíc se skutečně mohli cítit jako hrdinové - pod vedením kapitána Dearborna v podání Matthewa Modinea přežili už čtyřiadvacet zničujících kobercových náletů na Německo a jejich služba tím v podstatě skončila. Zbýval poslední útok, jenž se měl odehrát 17. května. Útok na Brémy. Jenže poslední akce většinou bývají nejvíce zrádné. Obstojí Memphiská kráska ve své finálové misi? Vynikající, absolutně realistické válečné drama, kopírující příběh skutečné letecké legendy, natočil v roce 1990 skotský režisér Michael Caton-Jones. (oficiálny text distribútora)

Jello Biafra

Jeden z mojich najoblúbenejších vojnových filmov z detských čias. Je to príbeh posádky bombardéru B-17 alias lietajúcej pevnosti s menom "Memphis Belle". Posádka má za úlohu bombardovať továrne na zbrane v nemeckých Brémach. Po splnenej úlohe však nastanú komplikácie a posádka musí bojovať o prežitie a bezpečné pristánie lietadla. Film je dobre zrežírovaný a velmi slušne zahraný. ()

herr_carter

Napínavý válečný film, který klade větší důraz na profily ústředních mladých hrdinů, než-li na samotný válečný konflikt, povětšinou neznámí herci se rolí zhostili více než dobře.............moje hodnocení = 8 z 10. ()

klúčik

Na filmoch o 2sv. vojne som vyrastal, ako celá naša generácia. Boli to hlavne filmy sovietske. Určite si spomeniete na Oslobodenie. Ale musím sa priznať, že tento film ma dostal. Realita akou je natočený útok nad Nemecko je fantastická. Ostal som v nemom úžase. Fakt reálne...80%. ()

Han22

Moc hezký "letadýlkový" film. Nesnaží se být velkolepý, ani naturalistický, je to jen dobrodružství deseti kluků na jejich poslední misi s parádní kamerou a leteckými scénami. ()

ryba443

Poutavě a realisticky ztvárněný film o tvrdé práci osádek amerických bombardérů. Z filmařského hlediska tomu sice něco chybí, ale vyvažují to skvělé záběry na Boeingy B-17 Flying Fortress. ()

wosho

Dobrý válečný film. Jenž nesází na pompéznost, spíše se snaží co nejrealističteji ukázat jednu misi bombardéru tam a zpět za WW2. Svým způsobem je to taková Ponorka, ale ve vzduchu. Dobří herci, dobrá režie, dobrý scénář. Viděno ve 12sti letech, ale napětím jsem u filmu ani nedýchal. ()

DocBrown

Včera jsem měl to štěstí a viděl naživo Sally B, která si v tomhle filmu zahrála. B-17 se jen těžce zvedla, udělala jedno kolo a hned zase přistála, ale byl to zážitek. A když jsem hned dnes viděl v programu Memphis Belle, tak už jsem si to těžko mohl nechat ujít. Film sice začíná silnou scénou nepovedeného přistání, ale pak je to 40 minut dost nuda, než se konečně vyrazí na Brémy. Následné bojové scény jsou výborné, dostala mě zejména střelba flaků a prostřihy s dobovými záběry při čtení dopisů. A pobavila scéna s rajčatovou plechovkou. Bohužel se to neobejde bez klasické hollywoodské idealizace a při popisu, jak je továrna obklopená nemocnicí, školou a hřištěm jsem si musel vybavit Hot Shots! (stejně jako při přistání). 76% ()

aquiver

Stále jeden z nejlepších leteckých válečných snímků vůbec. Kdyby neměl jisté scénáristické berličky, zobrazoval válku drsněji a bezvýchodněji, a neoslavoval neporazitelnost americké armády, byl by na plný počet. Řemeslně výtečná práce, žádné digitální efekty. 80 % ()

bloodcountes

Tak nějak nevím, proč má film takové vysoké hodnocení, mě tedy nijak zvlášť neupoutal, snad jenom scény z vnitřku letadla byly pro mě hodně zajímavé, prptpže tam toho bylo hodně vidět, na rozdíl od ponorek a tanků, kde je šero. Ono asi i ve skutečných létajíích pevnostech bylo šero, ale pro potřeby filmu přidali světlo? Každopádně to bylo zajímavé. Ačkoli proti dojákům se vždycky spolehlivě obrním, tak tady mě přeci jenom pohnulo to čtení dopisů od rodičů mrtvých vojáků. Fakt nevím, jestli bych byla schopná něco takového napsat..... ()

Mikino00

Značně slabý film, v podstatě se jedná o závěrečný dramatický nálet a vatu kolem toho. Skutečně přes hodinu sledujeme jen jak se na nálet posádka připravuje, mezitím poznáváme jednotlivé členy posádky, kteří jsou jeden nesympatičtější než druhý. Čekal jsem že závěr bude mít epické vyvrcholení, bohužel to bylo jen komorní drama s dobrým koncem. ()

Greg25

100% Naprosto vynikající historicko-vojenská rekonstrukce, která se mi opravdu líbila a nenapadá mě k ní jediná výtka. Brilantní režie, scénář i samotné heecké výkony, které jsou opravdu velice přesvědčivé tomuhle britsko-japonskému filmu dávají pečeť naprosto úchvatného a pravdivého dramatu, které patří mezi nejlepší skvosty ve svém žánru. ()

WillyMarks

Tento snímek jsem dnes zhlédnul zhruba po 10.té. Několikrát na staré VHSce , poté párkrát na dvd ripu a tentokrát v 720p a v originálním znění. Stále je to skvělý ojedinělý snímek z druhé světové války posazen do prostředí bombardovacích jednotek. Příběh mladíků jež je částečně postaven na skutečných událostech. Pokud se přesuneme do roku vzniku filmu (1990), tak musíme přiznat, že letecké scény, bitvy v oblacích, vybuchující flaky, jsou natočeny dost kvalitně. Film má ideální stopáž, nikde se nezadrhává a nezastavuje, přičemž se díky tomu nestihneme ani pořádně poznat postavy a jejich různorodé charisma. Nádherné stroje a pěkné zpracování...jednoduše řečeno digitální technologie dostává na frak od originálů :-) 78% ()

MickeyStuma

Válečný snímek vzdávající holt všem letcům z období 2. světové války. Nebyli to jen letci RAF, ale i bojovníci používající tzv. létající pevnosti. Příběh inspirovaný skutečnými hrdinskými činy je jeden z nejlepších filmů roku. Napětí dokáže vtáhnout do děje a vytvořit představu složitého válčení ve vzduchu v tak ohromném stroji. Mohou přežít konflikt, mohou se vrátit, ale nemusí bezpečně přistát. Paradoxy, které se nedají vymyslet. To je prostě válka. Hvězdné obsazení většinou przní reálnost díla, ale tady se jedná o světlou výjimku. Všichni pochopili jednotlivé charaktery svých postav a tak to mnohdy vypadá, jako přímý přenos. Ani na výpravě se nijak nešetřilo, i když je fakt, že nijak složitá není. Nezapomenutelný divácký zážitek je pro znalce oné doby zaručen. ()

BOURQUE

Citom zrežírovaný film z prostredia 2. svetovej vojny, ktorý priblíži život leteckej posádky Memphis Belle. Na prvý pohľad bezproblémové dielo a aj herci sú v absolútnej harmónii so sebou, ale sú tu diere v príbehu, samotná réžia a aj kamera vo vzduchu by mali mať stabilnejšiu ruku. Každopádne ať je zem ľahká pre tých, ktorý sa z letov už nevrátili ku svojim rodinám. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()