Memphiská kráska

• Veľká Británia Memphis Belle (viac)

Byli to američtí „flyboys“ ve Velké Británii, odvážní mladíci bojující tisíce kilometrů daleko od svého domova za cizí svobodu, a patřilo jim nebe nad celou Evropou zrytou druhou světovou válkou. Do služby šli i přesto, že věděli, že šance na jejich návrat zpět za oceán nejsou nikterak závratně vysoké. Mohli totiž sloužit na nejproslulejším bombardéru své doby, na létající pevnosti B-17 přezdívané podle malby na trupu Memphiská kráska, a za podobnou šanci by mnozí obětovali cokoli. Navíc se skutečně mohli cítit jako hrdinové - pod vedením kapitána Dearborna v podání Matthewa Modinea přežili už čtyřiadvacet zničujících kobercových náletů na Německo a jejich služba tím v podstatě skončila. Zbýval poslední útok, jenž se měl odehrát 17. května. Útok na Brémy. Jenže poslední akce většinou bývají nejvíce zrádné. Obstojí Memphiská kráska ve své finálové misi? Vynikající, absolutně realistické válečné drama, kopírující příběh skutečné letecké legendy, natočil v roce 1990 skotský režisér Michael Caton-Jones. (oficiálny text distribútora)

Martin741

US Flajbojs idu kurvit nacisticke nemecko - to sympaticky namet na film - mladi herci v pohode, Matthew Modine /Temny Rytir Povstal, Notting Hill, Profesor odchazi/, dalej tam bol Eric Stoltz /Anakonda1997, Osudový Dotek/ a tate Donovan /Argo, Odstrelovac/. Na mna vsak hodne precenovany film : 60 % ()

Figu

Nenápadnej válečnej film, plnej hereckých kvalit mladej americkejch talentů... A vlastně na tom je celej film postavenej. V podstatě, když vám někdo předhodí před ksicht biják, víc jak z poloviny natočenej pouze v prostoru letadla, nemůže to rozhodnout nikdo jinej, než herci samotní. Na mě to celkem zapůsobilo! 65% ()

Petoss1

Nemá to kvalít vojnového veľkofilmu, nieje to vojnový veľkofilm, ale je to poctivo natočený film o posádke B-17. Finito! 80% ()

C0r0ner

Chápu, že to je podle skutečné události (moc zajímavé), ale ten idylický konec znamenal ztrátu půl hvězdičky. Jinak to tedy byl perfektně napínavý příběh jedné posádky bombardéru, kdy CGI neexistovalo a všechno se točilo opravdově. Víc takových válečných filmů. 90% ()

pakobylka

----- "Léta, která mě čekala, mi připadala zbytečná ... na vahách života byla smrt." ----- Válka pro ně nebyla lehčí jen proto, že neleželi v zákopech. Vlastnili křídla, která je vynesla až nad mraky, ale i tady jim na záda dýchala smrt. Příběh místy možná nepůsobí úplně autenticky - jakoby si nebyl tak docela jistý v kramflecích ... ale mladičká posádka legendárního bombardéru si 4* (byť slabší) zaslouží. ()

laik_60

Obávaný bombarder B 17 - hovorilo sa mu aj "lietajúca pevnosť, pre svoju vybavenost (5 gulometov, rychlopalne delo, ) film rozdeleny na dve časti v prvej poukazuje na naladu posádky pred poslednym letom v druhej polovici filmu je aj trocha boja a lietadlo v akciii samozrejme - ako inak zdramatizovany ale úspešný koniec. U mňa slabá štvorka. ()

majo25

Príbeh filmu neprináša nič extra. Je to klasická šablóna - užívanie si života vojakov pred misiou, doberanie sa, následná tvrdá bojová akcia, v ktorej nie je núdza o dramatické či hektické situácie a na záver happyend. Filmy s touto tematikou sa vyrábali už v počas 2. sv. vojny v 40. rokoch, či v americkej alebo britskej produkcii. Postupom rokov sa dramatické situácie vo filme pritvrdzujú a bojová akcia vyzerá vierohodnojšie, bohužiaľ nič viac. Ak si teda odmyslím, že doberanie sa vojakov nesie modernistické znaky, určite takéto nebývali v 40. rokoch. Ešte k akcii by som doplnil to, že hoci je takmer celá robená so špeciálnymi efektami, 30 rokov od výroby už cítiť a drobné nedostatky tiež. Škoda, že aj herecky to nie je žiadna prvá trieda, možno ani druhá. Inak, kiks vo filme je, keď Zane dáva masáž srdca svojmu kolegovi, tú však ešte v 2. sv. vojne nepoznali, resp. nepraktikovali. ()

dr.fish

Je to určitě dobře, že takový film natočili. Je dobré si připomenout, jaká ta válka byla vlastně naprostá pakárna, že? Nahňácat co nejvíc lidí do železné kisny, dát tam co nejvíc kulometů a vyrazit na výlet na kontinent. Naděje na sestřelení téměř tutová. V Memfiské krásce je pár silných momentů, člověk si prohlídne létající pevnost, vzdušné souboje, dobrý film. Ale naší Nebeští jezdci to rozhodně nejsou, ani Tmavomodrý svět. Takže stačilo jednou. 80% ()

hans500

Výborně natočené, kvalitní scénář, velmi dobré herecké výkony všech, fungující napětí, dobrá je i kamera a střih. Žádné velké chyby tento film nemá. ()

Jizni Tlapa

"Holka, tebe mít v posteli, tak zpívat přestaneš"....Kráská je umíchána z běžných ingrediencí, které ji předurčují ke kvalitnímu filmovému zážitku. Co má však výjimečné oproti klasickým leteckým válečňákům, je nezapomenutelná banda frajerské posádky, jejichž každý člen, jako by se pro svoji roli narodil. Pěti hvězda hlavně za ně, neboť tak kvalitní a důvěryhodné výkony se nazapomínají!! ............."banditi na pátý hodině" ()

lennyd

Posádka bombardéru B-17, intimně nazývaného Memphiská kráska, se chystá na svoji poslední misi. Předchozích 24 úspěšně zvládli, a po této, pětadvacáté, si budou moci konečně oddechnout a odejít do civilu s myšlenkou, že to zvládli. Ale poslední mise bývá obvykle ze všech ta nejtěžší, a nejinak je tomu i 17.května 1943 při útoku na Brémy... Tak jsem zjistil, že ani nevím, jestli se mi film líbil nebo nelíbil. Na jedné straně mu nemohu nic vytknout (kromě občasné televizní laccinosti), na straně druhé se, i přes poutavost prostředí, vcelku nic nedělo - start - autopilot až na místo - dvě otočky - shození bomby - a šup zpátky. Trochu to přeháním, ale opravdu mi celý útok přišel jen jako výlet do Brém (útočící německé stíhačky se netrefily, protiletecká obrana taky ne)... ()

Master19

Škoda toho konce, myslím, že to opravdu nebylo zapotřebí... Jinak jde ale o poutavý a zajímavý snímek u kterého se člověk opravdu nenudí. Ve své třídě špička. ()

greghouse

Díky tomuhle filmu se B 17 stala mým nejoblíbenějším letadlem druhé světové války :-), ale je to už dávno a přeci jen po přečtení biografie velitele Krásky kapitána Morgana ( ano jako ten rum ;-))koukám na film trochu jinak ale z nostalgie *****. Ten film má super hudbu parádní obsazení a skvělou atmosféru, vidíme zde stísněnost bombardéru podobně jako je vidět omezený prostor v Das Boot. ()

Myrreczech

Po cca deseti letech jsem se vrátil k jednomu z nejoblíbenějším filmů mého dětství. A můžu říci, že jako jeden z mála neztratil nic na své kráse. Příběh je jednoduchý a přímočarý, nečekejte žádné zvraty ani přílišná dramata. Herci jsou velmi přesvědčiví a krásný old-school soundtrack dodává příběhu nádech nostalgie. Jeden z nejlepších oddychových válečných snímků. ()

V.Silver

Je pěkné vidět, že jsou místa, kdy český film svou kvalitou přesáhne hollywoodskou produkci. Toto je přesně ten případ. Nenechte se zmást - Memphis Belle je kvalitní film, ale gradací ani postavami zdaleka nedosahuje Tmavomodrého světa, nebo Nebeských jezdců, kteří jsou z mého hlediska také o něco bližším subžánrem, neboť se na rozdíl od Tmavomodrého světa jedná o posádku bombardéru, nikoli stíhače. Nejvíc mě asi mrzelo, že žádná z postav nedostala tolik prostoru, abyste si ji mohli pořádně zapamatovat, vytvořit si k ní pouto, soucítit s ní, "prožít" s ní ten poslední a sakramentsky složitý nálet na Brémy. Amerického patosu se sice samozřejmě také dočkáme, ale v nijak škodlivé míře ;) Nicméně kolem a kolem dávám slabší 4, čili 70%. ()

JohnSmith

Jeden z mála filmů o letcích za 2.SV, kde se do děje nemíchá romantika a vztahy k ženám. Je to ryzí válečný film. Obsazení nebylo vůbec špatné, ale co mě odradilo od vyššího hodnocení, byla technická stránka filmu, jelikož efekty byly opravdu hodně slabý a to především ve srovnání se staršími leteckými filmy. ()