Memphiská kráska

• Veľká Británia Memphis Belle (viac)

Byli to američtí „flyboys“ ve Velké Británii, odvážní mladíci bojující tisíce kilometrů daleko od svého domova za cizí svobodu, a patřilo jim nebe nad celou Evropou zrytou druhou světovou válkou. Do služby šli i přesto, že věděli, že šance na jejich návrat zpět za oceán nejsou nikterak závratně vysoké. Mohli totiž sloužit na nejproslulejším bombardéru své doby, na létající pevnosti B-17 přezdívané podle malby na trupu Memphiská kráska, a za podobnou šanci by mnozí obětovali cokoli. Navíc se skutečně mohli cítit jako hrdinové - pod vedením kapitána Dearborna v podání Matthewa Modinea přežili už čtyřiadvacet zničujících kobercových náletů na Německo a jejich služba tím v podstatě skončila. Zbýval poslední útok, jenž se měl odehrát 17. května. Útok na Brémy. Jenže poslední akce většinou bývají nejvíce zrádné. Obstojí Memphiská kráska ve své finálové misi? Vynikající, absolutně realistické válečné drama, kopírující příběh skutečné letecké legendy, natočil v roce 1990 skotský režisér Michael Caton-Jones. (oficiálny text distribútora)

Pythonator

Pěkná ukázka toho, jak to vypadalo v bombardéru B-17. Režie dobře vystihla stísněný prostor letounu a všudypřítomný strach ze sestřelení. Některé scény daly zavzpomínat na Lukea a Hana jak z Millenia Falca stříleli po imperiálních stíhačkách. Ovšem tak dobře jako ve Star Wars to natočené není, což je další megaplus pro legendární Star Wars, vzhledem k tomu o kolik jsou starší. Co se týče historického hlediska, tak na to sere pes. Amíci nám s Anglánama líčí jací to jsou hrdinové a z letecké bitvy neukážou nic ve stylu "SAKRA, SHODIL JSEM TO NA ŠKOLU PLNOU DĚTÍ." "NEVADÍ, JOHNNY, SMRADŮ JE DOST A SE ZTRÁTAMA SE POČÍTÁ. JÁ TO PUSTIL NA NEMOCNICI." Celý film je v nudnějším tempu, ale na konci když letí na Brémy, tak to dostane ty správné koule. ()

Filatov

V jakém filmu se divák dostane do interiéru létajících pevností? V jakém filmu divák uvidí vybavení těchto nádherných letounů? V jakém dílu diváka naprosto oslní práce každého jednotlivce, kterou vykonává při letu? Obávám se, že asi nikde a nebo jsem ještě neviděl úplně všechno. Pro mě jako fandu všech těchto strojů, to byla prostě nádhera a nemohl jsem se vynadívat. Příběh je sice jenom o jednom náletu, ale pro mě emoce měl a já jsem s posádkou Memphis Belle žil od jejího úvodního představení, po vzlet až po zpáteční dosednutí v Anglii. Historické reálie tady dávám stranou, i když jsou důležité. Tady mi to ale všechno stačilo a husí kůže mi občas naskočila. ()

Chicharron

Mám rád válečné filmy, zejména letecké válečné filmy a filmy, kde ještě létají skutečné "pevnosti" a ne jejich digitální napodobeniny. Dávám s odřenýma ušima 5*, hlavně kvůli těm originálním B-17, a musím jen konstatovat, že mě celá ta posádka, kromě kapitána prezentovaného Matthew Modinem, neskutečně srala, protože se chovala ne jako sehraná parta zkušený válečníků, ale jako banda idiotů ze zvláštní školy a podle mně tím film docela utrpěl... ()

Traktorista

Dneska již působí možná trochu lacině a příběh jednoduše, ale jako dítě jsem ten film opravdu žral a byl jsem schopnej se na něj dívat každou návštěvu u dědy. Tenhle film má přesně to, co dokáže mládežníky jako jsem byl já zaujmout. I když dneska... Hlavně z nostalgie, ale i taky pro výbornou zábavu a podívanou dávám plnej počet, ten film si to zaslouží. ()

danny79

Nevim jestli jsou dialogy realne, ale me stvaly a nebavily. Koukat 2 hodiny na vojaky, co se chovaji jak idioti nemusim. Sila kamaradstvi, party na cemz by to melo byt zalozene, jsem z toho vubec necitil. Charisma zadny z mladych hrdinu nema. S nazorem ze to, co je pro ponorky U-boat je pro letadla Memphiska kraska …. se absolutne nemuzu ztotoznit, U-boat byla preplnena napetim, u Memphis Belle se u me nedostauji emoce, postradam atmosferu. ()

PORTER44

Válečná podívaná o letce bombardérů,většina filmu se odehráva z kokpitu bombarderu a prožitku jeho posádky,válečné scény ze soubojů letadel docela slušný,herecké výkony taky dobrý. ()

HJ-FILIP

Řekněme lepší válečný film o amerických letcích. Nebeští jezdci mi nejsou bližší a ani je nepovažuji za lepší film - možná kdyby byli barevní, tak ano. Tak 64% ()

LoneGunman

Jen několika málo filmům jsem, coby zájemce o WWII, schopen odpustit, že zobrazuje historické události jinak, než jak se ve skutečnosti udály. Tenhle je jedním z nich. B-17 "Memphis Belle" je skutečná, jenže její pilot se nejmenoval Dearborne ale Morgan a na svojí 25. misi neletěla bombardovat továrnu v Brémách ale Lorient ve Francii a... a vůbec. Tvůrci si ale v tomhle případě neohnuli realitu proto aby podnikli (slovy Zděňka Svěráka z traileru k Tmavomodrému světu) "samoúčelnou cestu za akčností", ale proto, aby vytvořili rámec pro to nejlepší, nejrealističtější a nejpůsobivější filmové zpracování zážitků amerických bombardovacích letců. A myslím, že minimálně do doby, než světlo světa spatří připravovaná minisérie známá dosud pod pracovním názvem "Mighty Eight" od tvůrců Bratrstva neohrožených a Pacifiku, jím i zůstane. Jde prostě o dobrý film, tou nejsilnější scénou je pro mě ovšem ta, kdy velitel základny čte dopisy blízkých padlých letců, do kterého jsou promítány skutečné archivní záběry. Z téhle scény mrazí. ()

AdasBadass

Memphiská kráska. Zajímavý snímek. Myslím že se podařilo mě vtáhnout do jejich letadla. Nedokážu si představit že bych v 18 letech lítal a střílel nácky. Film byl uspokojující ale ty rádoby vtípky nebyly vůbec vtipné! Beru s rezervou. Ke konci jsem se modlil s nimi aby se jim podařilo přistát. Jo dobrý. ()

Drslw

Skvelý film, jednoduchý a priamy, ale atmosférou porovnateľný s Ponorkou. Nič zbytočné. Výborní herci. Výborné dialógy. Skvelé lietadlá. Lepšie než mnohé blockbustre po ňom. ()

horskejvlk

Film který jsem viděl hned po natočení, byl jsem ve věku střelců této posádky tj. mladí kluci, velmi se mi film líbil, mentalitou, atmosférou, přesně vystižená nálada v posádkách bombardérů. Dnes po letech, musím říct že film už vnímám jinak. V podstatě válečná agitka a oslava denního bombardování Německa a jiných průmyslových cílů které jsou v takticko-strategickém významu velmi kontroverzní. 8 letecká armáda US. AIR FORCE to sypala na strategické cíle tj. železnice, továrny, dokonce i na přehradu v noci ve dne, vše úspěšně... nicméně k zuřivosti spojenců “skopčáci” toho vyráběli čím dál více, sypání-nesypání v porovnání nákladech na toto bombardování cena převyšovala strategický, nikoliv devastující, význam. Proto i tento film vnímám jako skvěle natočenou podívanou, úžasná kamera, střih i práce architekta, která ovšem glorifikuje a přeceňuje podíl vítězství nad “3 říší. ()

zvendulka

Nejlepší film o letadle co může být. Za mě rozhodně pecka. Film je přesvědčivý, napínavý a celkově má takovou tu ww2 atmosféru. Díky filmu věřím a dokážu se vžít do situace, v jaké museli být, a to je dobře, to u filmů mám ráda. Velké plus rozhodně za výběr herců, všichni sympatičtí. Doporučila bych i lidem, co druhá světová apod. nezajímá, protože toto na 80. léta je pecka! ()

andy60

Úvodní seznamovací část byla příliš dlouhá a když se vzlétlo, příliš se toho nedělo. I tak se jedná o kvalitní válečný film, ke kterému se rád vrátím. ()