Memphiská kráska

• Veľká Británia Memphis Belle (viac)

Byli to američtí „flyboys“ ve Velké Británii, odvážní mladíci bojující tisíce kilometrů daleko od svého domova za cizí svobodu, a patřilo jim nebe nad celou Evropou zrytou druhou světovou válkou. Do služby šli i přesto, že věděli, že šance na jejich návrat zpět za oceán nejsou nikterak závratně vysoké. Mohli totiž sloužit na nejproslulejším bombardéru své doby, na létající pevnosti B-17 přezdívané podle malby na trupu Memphiská kráska, a za podobnou šanci by mnozí obětovali cokoli. Navíc se skutečně mohli cítit jako hrdinové - pod vedením kapitána Dearborna v podání Matthewa Modinea přežili už čtyřiadvacet zničujících kobercových náletů na Německo a jejich služba tím v podstatě skončila. Zbýval poslední útok, jenž se měl odehrát 17. května. Útok na Brémy. Jenže poslední akce většinou bývají nejvíce zrádné. Obstojí Memphiská kráska ve své finálové misi? Vynikající, absolutně realistické válečné drama, kopírující příběh skutečné letecké legendy, natočil v roce 1990 skotský režisér Michael Caton-Jones. (oficiálny text distribútora)

Kozlowski8

Píše se rok 1943 a skupina mladých amerických pilotů se vydává do Velké Británie, aby zde bojovali za cizí svobodu a rovněž aby dosáhli svého snu - sloužit na proslulém bombardéru B-17. Ten svůj nazvali Memphiská kráska. Příběh filmu však začíná přípravou na poslední akci Memphiské krásky a její osádky před návratem domů. Režisér se výce než na bojové scény zaměřil na atmosféru a vztahy mezi vojáky před akcí i během ní a na vykreslení charakteru jednotlivých postav. A to se mu velice dobře podařilo. 70%. ()

Lefiath

Slabé. Z komentářů jsem dostal dojem, že jde o opravdu zajímavý film. Nechápu jak mohou lidé tak snadno přehlížet problémy a z nich plynoucí komické situace, které číhají na každém rohu. Při akčních scénách jsem si připadal jak ve videohře, střelci odpálí víc stíhaček než stíhačky zničí bombardérů, asi aimbot. Rozpočet na efekty už asi chyběl, viz některé legrační triky jako vypadnutí pilota ze zasaženého letadla nebo přepůlení jiného letadla stíhačkou (když jiné bombardéry rády náhodně vybuchují...) mi připoměly legendární Vynález zkázy. Tam to mělo styl, tady to vypadá uboze. Navíc je sakra těžké brát vážně tragický moment, který následuje hned po té tajtrdlíkárně s rozlomením letadla ala Tom a Jerry - to nikdo tyhle šílenosti nevidí? Nebo nevyužívám dostatečně svoji představivost? Není to tak že bych si myslel že film je vyloženě mizerný, ale je tam tolik nedostatků a tolik rozptýlení, které mě vytrhují z potenciální iluze, že jde o skutečnost. Je to velmi "bezpečné" dobrodružství, popcornová zábava, kterou bych si nedovolil označit za drama. Jen proto, že se v něčem střílí, to ještě nedělá drama. A herci hrají dobře, ale nevím co vlastně hrají - z první poloviny filmu jsem dostal dojem, že hrají piloty, co letí poprvé a jsou naprosto bezstratostní. Člověk by čekal určitý odstup po tolika operacích, ale kdo ví, možná se tak chovali i ve skutečnosti. Když to srovnám s každým válečným filmem co jsem kdy viděl, tak je výsledek divný a prostě jsem jim nevěřil, že jde o zkušené válečné piloty, ale jen obyčejné kluky, možná pěšáky. Druhá hvězdička za dramatickou poslední půlhodinu, kdy je konečně na co koukat. Zbytek filmu byla nuda a zklamání. ()

Dvorka96

Lehce nadprůměrný film o neznámé posádce jednoho z nejznámějších letadel 2. Světové války. Jen přemýšlím nad tím jestli by B-17 dokázala doletět s jedním motorem. Jednoznačná volba pro milovníky válěčných filmů. ()

Bezejmený

Překvapivě celkem zábavný film na to, že se odehrává téměř celý v jednom bombardéru. Akční scény slušné, herci výborní. Žádná extra třída, ale jako slušný válečný film to obstojí. ()

Winster

Tak tahle kráska byla velká paráda! Musím říct, že co sedli do letadla (létající pevnost B-17) tak vás to neskutečně vtáhne do děje a připadáte si, jako by jste tam byli taky. Nebo minimálně ve stejné formaci bombardéru. Výborně natočená a skvělá pocta všem letcům druhé světové války. ()

MrKrahujec

Film se mi velice líbil, dokonce natolik, že bych klidně dal i plný počet, kdyby mi ovšem někdo vysvětlil, z jakého důvodu měli váleční piloti v kokpitu při takhle významné akci schovanou láhev kečupu. Ta scéna s domnělým zraněním byla samozřejmě úžasná, ale proč vůbec tam byl zrovna kečup, to jsem opravdu nějak nepochopil (že by si chtěli za letu dávat k svačině špagety?) ()

Tempest

Není to velkolepý válečný velkofilm, ale spíše osobní válečné drama. Prostředí je v podstatě velmi skromné, prostory jedné B - 17, posádka 12 velmi vyděšených mužů a kilometry vzdušného oceánu kolem. Je to film hlavně o letadlech a jejich posádkách a dopadl na jedničku. Krásné letecké záběry, velmi reálné bojové situace a stejně tak i příběh. Hlavní jsou samozřejmě letadla a letecké souboje, ale stejně tak byly dobré scény s velitelem perutě, který napjatě očekává návrat "svých" letadel i posádek, a vypráví novináři, jak to vlastně u nich chodí. Lepší letecký film jsem ještě neviděl a jako fanda letectví nemohu tak dát méně než 100%. ()

Radek273

Snímek důležitý po historické stránce, především v druhé polovině obrovsky psychicky vypjatý a napínavý a bezpochyby moc pěkně, pravdivě zpracovaný, alee...jinak co se ohodnocení týče, bohužel vcelku nevděčný. Velká část je přípravná a když bychom pominuli i ne zcela poutavou část letu do Brug, dostaneme se na pouhý zlomek. A to je i na tak přínosný snímek o 2.světové válce poměrně málo. ()

liebgott

Jasně ten americký patriotismus tam je ale ten pohled na vzlétající létající pevnosti bylo něco co ve mě co mě donutilo sem dát pět hvězd , tohle byl můj první film o Mighty Eight a je jeden z nejlepších , krásné B-17 plus atmosféra letecké základny je kombinace kterou jen tak něco nepřekoná . A závěrem taková zajímavost , 28 tisíc letců 8 . Letecké armády za války zemřelo , to jsou větší ztráty než měla USMC ()

K4my

Film je pro mne citovou záležitostí, už jen proto, proto že byl můj první válečný co jsem ve svém jednociferném věku shlédl, a také proto, protože se nadmíru líbil. Jestli jsem někdy viděl nějaký film vícekrát než 30krát, tak o tom nevím. Hercům jsem zkrátka uvěřil ve všem, a dovolím si tvrdit, že film svým netradičním pojetí hodně zabodoval. Příběh je poněkud jednoduchý, odletět, vybombardovat, vrátit se, ale to je možná důvod, proč bylo na herecké výkony místa až až - a že se jim hraní povedlo ;-) (pokud možno shlédnout originál bez dubingu) ()

pavont

Toto ma az tak neoslovilo. Pribeh chlapcov memphiskej krasky je v podstate taky akych bolo pocas vojny neurekom. Jasny od zaciatku az do konca. Nemoze stavat ani na leteckych zaberoch, lebo tych skutocnych je tam dost malo. Fanusikovia historie letectva si mozu jednu * pridat. Pre ostatnych bohuzial len priemer. ()

zekon

Kvalitně a poctivě natočený válečný film. Uvěřitelný děj a skvěle zvládnuté scény s letadly. Není jich mnoho ale pořád je film kvalitnější než novodobý odpad Pearl Harbor. ()

surprise

Schématický scénař o hrdinech v letadle. Předvídatelné, ale ne nudné. Je to na 3 a 1/2. Co je však pěkně zachyceno je skutečnost, že letci, byly váleční aristokrati. ()

zero_zelo

fuj. tak pěkně mi to naservírovali, že mi z toho bylo ouzko.... poslední půlhodina už mi drásala nervy tak, že sem to skoro nemohla dokoukat. fujtajxl... ()

Arassuil

Jako válečné drama - vynikající. Jako historické drama - slabý průměr. Když jsem byl kluk, chtěl jsem býti pilotem přesně takového letadla, ale postupem času si říkám, proč? Ona to zase taková sranda nebyla. A ani tady tento film už není taková sranda, teď mi hraje lehký úsměv na tváři a říkám si, že takhle se to přeci nemohlo stát. A taky že nestalo. ()

TOPmoovie

poctivy film bez akychkolvek pocitacovych animacii. vysledok je ale slaby, ziadne vizualne action. uvodna scena je asi v tomto najlepsia. vypovednu hodnotu o zivote pilotov ale ma. aj scenar dobry. chyba tomu dnesna kvalita zaznami a comp triky. ()

HonziKaja

Sedím jako malý před televizí a dávám do videa ošoupanou kazetu s Kráskou. A chrochtám blahem. Ten film mě v té době učaroval a to doslova, dodneška znám půlku dialogů a B-17cku dokážu nakreslit snad i na smrtelné posteli. ()