Memphiská kráska

• Veľká Británia Memphis Belle (viac)

Byli to američtí „flyboys“ ve Velké Británii, odvážní mladíci bojující tisíce kilometrů daleko od svého domova za cizí svobodu, a patřilo jim nebe nad celou Evropou zrytou druhou světovou válkou. Do služby šli i přesto, že věděli, že šance na jejich návrat zpět za oceán nejsou nikterak závratně vysoké. Mohli totiž sloužit na nejproslulejším bombardéru své doby, na létající pevnosti B-17 přezdívané podle malby na trupu Memphiská kráska, a za podobnou šanci by mnozí obětovali cokoli. Navíc se skutečně mohli cítit jako hrdinové - pod vedením kapitána Dearborna v podání Matthewa Modinea přežili už čtyřiadvacet zničujících kobercových náletů na Německo a jejich služba tím v podstatě skončila. Zbýval poslední útok, jenž se měl odehrát 17. května. Útok na Brémy. Jenže poslední akce většinou bývají nejvíce zrádné. Obstojí Memphiská kráska ve své finálové misi? Vynikající, absolutně realistické válečné drama, kopírující příběh skutečné letecké legendy, natočil v roce 1990 skotský režisér Michael Caton-Jones. (oficiálny text distribútora)

Barak

Nudný příběh o posledním vzlétnutí jednoho bombardéru. Letecké bitvy mají určitý ráz, ale pro mě to bylo dost o ničem - navíc s děsivým dabingem.... ()

Stíba

Film, který nenadchne něčím velkolepým ale v podstatě (možná právě proto) mu není co vytknout. Memphiská kráska by šla vzdáleně přirovnat k Pearl Harboru ale je tu mnoho rozdílů. Celý film je celkem stroze zato však velice dobře zrežírovaný, ukazuje v obo dvou částích filmu (na základně i ve vzduchu) přesně to co je potřeba a dává dostatečný prostor pro vykreslení charakteru všech mladých letců, jejichž výběr do filmu mi přišel velice velice povedený a jejich výkony hodně přesné. Víc z toho asi dostat nešlo. 4,5* ()

Solly

Nejsou to sice nebeští jezdci, ale zase je tam více záběrů pro oko milce starých letadel. Souhrnem jde ale o velmi dobrý válečný film. ()

Aldamir

Objektivně to určitě není nejlepší film na světě, nejspíš ani nejlepší válečný film, ale přesto bych se na něj byl schopen dívat pořád dokola. Je totiž ukázkou toho, jak se dá natočit kvalitní film i bez hvězdného obsazení. Výborná psychologie postav, slušný start kariéry třeba pro Billyho Zanea, Seana Astina nebo Matthewa Modina, alespoň pro mě životní role Erica Stoltze, vynikající, byť v posledních deseti minutách trochu čitelný scénář a v podmínkách americké válečné kinematografie velmi vzácný příběh nevystavený na individuálním hrdinství, ale na síle kolektivu. Když v závěru letu zpočátku se svou smrtí smířený fatalista D.B.Sweeney zuřivě točí klikou ručního vytažení podvozku a kříčí "my tady přece neumřem" nebo když plukovník Harriman předčítá tomu otravnýmu novináři dopisy od příbuzných mrtvých letců, vždycky brečim jako malej kluk. A nikdy nezapomenu na hlášku Billyho Zanea, když mu těžce zraněný Stoltz zkolabuje v náručí, jemu se podaří ho oživit a ucedí: "Zkus to ještě jednou a zabiju tě..." Pouze třešničkou na dortu je nádherný soundtrack. 100,5%, kdyby to šlo... ()

Zodiak455

Výborný válečný film,dokonce se mi poštěstilo při návštěvě jednoho britského leteckého muzea Memphiskou krásku vidět na vlastní oči.Ale teď k filmu.Obsazení dobré,příběh průměrný a zpracování skvělé tudíž za krásné 5* ()

Martensson35

Výtečný válečný film, jenž stojí především na povedeném scénáři a příběhu, který většině podobných filmů chybí. Určitě jeden z nejlepších filmů daného žánru. Po shlédnutí Red tails, doceňuji ještě víc. ()

junxi91

Takové trošičku jiné, zvláštní válečné drama o tom, jak se letka Boeingů B-17 vypravila na cestu nad německé Brémy, aby tam zničila jednu továrnu. Memphiská kráska je tedy B-17 – Létající pevnost, jejíž posádka má za úkol splnit 25 misí, aby dokončila svou službu. Nyní má posádka za úkol zničit továrnu na výrobu letadel Focke-Wulf Fw 190 v Brémách. Letecká skvadra je nejprve doprovázena P-51 Mustangy, ale pak zůstanou bombardéry samy, zranitelné proti německé protiletecké obraně a Flakům. Úspěch Krásky by byl v tom, že by se jednalo o první misi, která splnila svůj cíl. Armádní publicista, podplukovník Bruce Derringer chce využít Bellinu slávu k prodeji válečných dluhopisů. Nad Německém mají bombardéry ztráty kvůli Flakům a německým stíhačkám Messerschmidt, a také je zde obrovský mrak, díky kterému nejde dobře vidět na cíl – na továrnu, okolo které se nacházejí školy a civilní objekty. Proto je třeba provést druhý přelet a ten je úspěšný – cíl je zasažen. Po cestě zpátky je posádka Krásky obtěžována německými letadly a radista Danny Daly je těžce zraněn, navíc dojde k požáru jednoho z motorů, a proto musí kapitán Dearborn nařídit ponoření letadla, aby byl motor uhašen. Jsou také zničeny elektrické systémy, a tak je třeba vysunout podvozek ručně. Nakonec to ale dobře dopadne a podplukovník Derringer oslavuje s posádkou Krásky vítězství. No a na konci se dozvíme, kolik letců přišlo během druhé světové války o život, a že tento film je věnován všem letcům, kteří za války sloužili. No, byl to celkem zvláštní film, ať už se jedná o střih, výpravu a také některé scény, a díky tomu mě to úplně nebavilo a dávám jenom 3*. ()

Mocoft

Přímočarý a emotivní film o posledním bombardování před návratem domů. Vypuštění bomb nad německým cílem zde působí jako ejakulace - takové je to poté uvolnění. ()

Lichty

Klasickou metodou natočený film o letcích z druhé světové, který je skoro stejně emotivně silný, jako Ponorka. Oceňuji hlavně dobře vykreslené charaktery posádky, díky nimž budete celý útok na Brémy prožívat téměř jako jejich spolubojovník. Pocitu autenticity však silně napomáhají i fenomenální výkony mladých herců a Catonovo režisérské umění, které je založeno na klasické obrazotvornosti. S modernějším hávem (Základní Instinkt 2) by to neměl přehánět. :) ()

mazzarek

Je to veliká škoda, že si tento příběh nezasloužil (zatím?) lepší filmové zpracování. Pokud někdo viděl dobové záběry, tak by si všiml, že po přistání běžely všechny motory, spodní střelecká věž a všechny kulomety byli na svém místě. Pokud někdo točí něco podle skutečné události, tak by si neměl vymýšlet. ()

dewil21

Velká, velká, ale opravdu velká nostalgie. Memphiská kráska ovlivnila můj život na bezmála dva roky, kdy jsem se rozhodla jít na vojenskou školu. Matematika mi to však nekonec nedovolila a tak zůstalo u vzpomínek :-) milý film o obyčejných hrdinech a krásné B-17 ()

nesli

Klasická vojensko-letecká záležitost z WWII. Je nutno brát v potaz rok produkce filmu, i tak si zaslouží příjemných 8/10. ()

Knor

Napínavý příběh mladičké posádky bombardéru, která letí na svojí poslední misi a budou mít co dělat aby se vrátili živí. Sympatické obsazení a vynikající herecký výkony zaručují, že se o ty kluky budete strachovat. Nechybí tu napětí ani akce, za mě naprostá spokojenost. ()

vitac.

29. 8. 2009 - Komornější válečný film o posledním bojovém letu amerického bombardéru. Žádná bomba to není, ale kdo má aspoň trošku rád vzdušné boje a letadýlka druhé světové války, na své si určitě přijde. Příjemná cca hodinka a půl za tři a půl. ()

Arccos

Výborně technicky zvládnutý válečný film se skutečně realisticky vypadajícími letovými scénami. Filmu vyloženě sluší velké plátno. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že kdybych se nezajímal o letectví, tak by mě trošičku nudil. ()

Salavard

Válečný film z počátku 90. let, který rozhodně neoplývá přehnanou akcí, trhanými pohyby kamery, dokonalými triky, množstvím krve a vyhřezlých vnitřností. Ano, tento popis, který je vlastní většině moderních válečných snímků zde vůbec nesedí a to je popravdě řečeno velké plus. Já osobně nepotřebuji výše zmíněné, abych měl pocit reálnosti, abych cítil atmosféru doby a událostí. Válka byla, je a bude krutá, přesto se dá znázornit i méně explicitně. To se povedlo právě v tomto filmu, jehož nejsilnější stránkou je uvěřitelný příběh, uvěřitelné pocity posádky a dalších lidí okolo, uvěřitelný strach, napětí…Celou posádku, se kterou se na začátku seznámíme, si prostě musíte oblíbit. Postupně se seznamujeme s jednotlivými charaktery s jejich každodenními problémy. Posádka, která má před sebou poslední bojový let. Po jeho absolvování se může vrátit domů. Zní to jednoduše, ale tak jednoduché to není. Celý filmy prostupuje nádherný soundtrack, který dodnes hraje na mém počítači a jenom dokresluje výbornou atmosféru filmu. Závěr je pak na jednu stranu nepřekvapující, na druhou stranu přesto velmi napínavý a dojemný. Tento film patří k mým oblíbeným, při některých scénách mně silně mrazilo, jako například při přepůlení letadla nováčků, nebo když četl velitel dopisy od rodin zabitých letců. V každém případě se jedná o velice povedený film, který můžu vřele doporučit každému. ()

Katka232

Tento film miluju už od dob dětství. Je to o posádce letounu B17 a jejich poslední misi, kdy je pak čeká odjezd domů. Jak mezi sebou vychází, jaké mají obavy atp. Nejlepší scéna z celého filmu je vzlet letounů do boje. Všimněte si, že tato letadla vzlétala jemně do boku. Bylo to tak i ve skutečnosti. Dobrý vtip Rescleho. Má to i výborný dabing. Viděla jsem to i v originále s titulky a ty titulky mě zklamaly tím, že byly doslovné. C cup přebírá vedení a nebo košíček C přebírá vedení? To jako i Windi city hoří a nebo Větrné město hoří? Chvílemi hrůza. Ale tenhle film zbožňuju už x let. Jen Billiho Zana bych tam nepoznala. ()