Piloti, a nielen poľskí, bojujúci v radoch Kráľovského letectva Veľkej Británie v bitke o Britániu boli najskôr podhodnotení a zosmiešňovaní, aby sa nakoniec stali legendami v rámci elitnej jednotky Squadron 303. Film predstavuje týchto mladých a odvážnych letcov v boji, ich odvážne letecké súboje, porážky aj víťazstva. Odhaľuje však ale aj ich súkromie, kto koho miloval, koho stratil a za kým úprimne smútil. (Volodimir2)

Volodimir2

Film je spracovaný podľa rovnomennej knihy Arkady Fiedlera. Pôvodný zámysel knihy, ktorá bola vydaná v roku 1942, bolo posilnenie morálky vojakov, v tých najhorších časoch pre Poliakov, v období 2. svetovej vojny. Spisovateľ Arkady Fiedler obdržal rozkaz od generála Władysława Sikorského (predsedu poľskej vlády a veliteľa poľských vojsk v exile v Londýne), aby vytvoril knižný dokument popisujúci slávnostné okamihy života poľských bojovníkov, ktorí sa zúčastnili bitky o Britániu v roku 1940. Z knihy sa stal samizdat, vydávaný v celom Poľsku a svoj účel splnil. Dejovou líniou knihy a neskôr aj filmov na tému 303. Squadron sa stal kolektívny hrdina – letci bojujúci v RAF za Anglicko. Tí boli najskôr podhodnotení a zosmiešňovaní a nakoniec sa stali legendou. Poľsko sa v októbri 1939 vzdalo nacistickému Nemecku a Sovietskemu zväzu. Armádna elita utekala z obsadenej krajiny a výrazne prispievali k spojeneckému vojnovému úsiliu. Medzi prvými, ktorí sa vrátili do boja, boli piloti poľského letectva. Najprv bojovali vo Francúzsku potom v Anglicku ako účastníci rozhodujúcej bitky o Britániu. Aj s pomocou Poliakov RAF dokázala poraziť Luftwaffe a odvrátila nacistickú hrozbu invázie. Film hovorí o poľských pilotoch (a nie len o poľských) ktorí boli členmi 303. Kościuszko Squadron, ktorá začala svoju činnosť 31. augusta 1940 ako súčasť skupiny RAF 11. Filmom sa historický prelievajú situácie pri prepadnutí Poľska zo západu aj z východu, máme možnosť si vypočuť povestný Churchillov prejav (13. mája 1940, v snemovni známy prejav o tom, že nemôže "sľúbiť nič než krv, drinu, slzy a pot"). Zhliadneme aj arogantného Hermana Göringa a vyšších leteckých dôstojníkov Luftwaffe, ale aj anglického kráľa Jiřího VI. v kruhu pilotov poľskej letky. Marketingovou chybou je, že v roku 2018 boli natočené 2 filmy o 303. peruti RAF. Prvý Huriccane: Squadron 303 v britskej výrobe je o stíhacom pilotovi Janovi Zumbachovi "Donaldovi" (veliteľ perute od 19.5.1942 do 1.12.1942) aj o českom stíhacom pilotovi Josefovi Františkovi (hral ho Kristof Hádek) a ten druhý film Dywizjon 303 v poľskom prevedení. Film je o veliteľovi 303. perute poručíkovi Witoldovi Urbanowiczovi (veliteľ perute od 7.9.1940 do 1.4.1941 kedy prevzal velenie 1. poľského stíhacieho krídla), kde je taktiež Josef František ale už v podaní (Macieja Cymoreka). Ktorý sa vo filme vzdal svojej národnosti v prospech Poliakov (totálny nezmysel). A keďže prvý z menovaných bol technický veľmi zle prevedeným filmom takže nám ostáva, že druhý poľský je tým lepším filmom. Skutočný príbeh 303 Squadron je však oveľa zaujímavejší ako toto základné prehodnotenie podané filmom. V radoch RAF mali Poliaci celkom 16 perutí v priebehu 2. svetovej vojny, ale 303. bola z nich najlepšia. Pri 9900 bojových vzletoch v rokoch 1940 až 1945, zničili 126 nepriateľských lietadiel a poškodených bolo 9 nepriateľských lietadiel (v povojnovom bádaní došlo k rapídnej zmene zo 126 zostrelených bolo preukázaných iba 31,5 zničených lietadiel). Zatiaľ pre mňa najlepším filmom o tejto peruti je Poľská bitka o Britániu z roku 2009. () (menej) (viac)

sunfreedom

Nikdy bych nečekal, že tohle řeknu, ale díky bohu za Tmavodmodrý svět. Patos je ok, to k tomu asi patří. Ale hnát tu představu, že Poláci zachránili svět, do takového extrému, to už bylo zu viel i na mě. Vodu jsem vyprsknul ve chvíli, kdy tam Josef František prohlásil, že je Polák. Čili jinak řečeno - stále čekám na dobríého nástupce Bitvy o Británii. ()

Big Bear

Nevím jestli pro Lůďu alias Vanillace je nedostatečná dějová linka život u stíhací peruti během Bitvy o Británii. Pro mně tedy je dostatečná dost. Jistě, začíná být poslední dobou trochu přetřistatrojkováno. Angláni natočili 303 squadron (a budiž za to pochváleni), vyšla PC hra 303 Squadron, desková stolní hra 303 Battle of Britain a teď se k tomu přidružuje tento polský počin. A já tvrdím velmi povedený polský počin. Srovnávat to s Tmavomodrým světem může jen šílenec. Tamto bylo drama sválkou na pozadí, tohle je čistokrevná válečná záležitost. Asi jako kdyby někdo srovnával Marečku podejte mi pero a Vyšší princip páč se to oboje týká studentů a školy... Z těch všech záběrů na Hurricany si bude znalec mlaskat spokojeností. Divák uvidí i stodevítky, stodesítku, Ju52, Stuky a Dorniery. Pak tam byly nějaké vložky z Bitvy o Británii se Spity a He 111... Dneska už není třeba půjčovat drahé mašiny jejichž jedna letová hodina i spojištěním a s dopravou (pokud vám ji vůbec zapůjčí) sežere půlku rozpočtu filmu. Máme nadupaný písíčka a ty vykouzlí lecos. Film je jeden velký podvod se vždy říkalo a moderní technologie filmařům přejí. I když se některé Hurrouše zdály skutečné, jsem si jist, že většina byla animovaná... Animace byly dokonalé, prakticky nebylo co vytknout. Snad jen drobnost. Zatímco u 303 Squadrony každý zasažený letoun vybuchl jak kdyby na něj flusnul Chuck Norris, tady zase naopak z každého jde jen stuha bílého kouře... Nikde plamen, černý dým, olej na kabině...a nikde vyletující prázdné nábojnice z křídel... V 54 minutě při diskusi na základně mně pobavil na zdi ten zarámovaný obrázek Avro Lancasteru, který vzlétl jako prototyp až za rok a to ještě se třemi ocasními plochami :-). no nic, to prostě uteče při snaze udělat maximálně dobové prostředí. No a to se podařilo. Krásná byla i Cara Theobold, sakra jak se ti kluci soustředili na létání, když jim po základnách v tmavomodrých uniformách štrádovaly takovéhle kočičky, to fakt nechápu... Jen zamrzel ten Josef František, létal s Poláky, protože mu dali volnost na rozdíl od našich, kde se vyžadovala disciplína a ne nějaké utrhávání se od formace kdykoliv uvidím na něčem černý kříž... Ale aby se prohlásil Polákem? To slyším poprvé... Také ve filmu nepadlo nic o těch ostatních bojujících národech. Čechoslováci, Australané, Amíci, Frantíci, Belgičané, Holanďané... nebýt toho Kanaďáka co zaplatil útratu, nezmínili by se Poláci o nikom. A přitom BOB byla zvítězena úsilím všech. Těch ,nemnoho'' nebyli jen Poláci a i když Poláci bojovali velmi statečně a bojovalo jich hodně, konec filmu vyzněl, že to byli hlavně oni... To je ale tak jediné co se mi nelíbilo. Jo a ještě počasí... :-) Jen samé parádní západy slunce nad Doverskými útesy...:-) Co vím já, naši byli z těch mlh a dešťů dost šílení, Poláci mají ale ve filmu celou dobu azúro. Herci byli sympatičtí a až jsem v závěru koukal jak byli skvěle vybráni co se týče podobnosti svým historickým originálům. A protože se válečné letecké filmy skoro netočí, tu půlhvězdu co tomu chyběla k dokonalosti přidám. Za mně je to za 5 polských orlic. Kéž by někdo natočil něco podobného o naší 311. bombardovací... * * * * * () (menej) (viac)

VanillaIce

Děravý scénář a debilní střih. Vlastně to postrádá nějakou hlavní dějovou linku. Pozitivum je, že díky kostýmům, autům a hlavně letadlům se na to pěkně dívá. Druhý film v krátké době, který vykresluje Josefa Františka jako při nejmenším podivína (Hurricane (2018) Kryštov Hádek). Asi chtěli Poláci napravit hrůzu jménem "Hurricane: Squadron 303", ale nepovedlo se to ani jim. Kvalitu Tmavomodrého světa nedosahuje zdaleka ani jeden. ()

Morholt

303. stíhací peruť bojující nejen s Němci, ale i s nedůvěrou britského velení. Pokud bych tu měl hledat nějakou příběhovou osu, tak je to právě pnutí mezi Poláky a důstojníky RAF. A to je trochu málo na to, aby si člověk vybudoval k postavám alespoň nějaký vztah. Navíc mi připadalo, že to opovržení ze strany Britů režisérská dvojice kapánek přeháněla. Co se leteckých soubojů týče, tak těch si divák užije dosytosti a celkem v pohodě se dají přežít ne úplně dokonalé efekty. V tomto případě je škodnou střihač, který by občas zasloužil přerazit ruce. Ale pozitiva převažují. Výhrady mám i k nešikovným prostřihům do minulosti. Zvolit klasický styl bez flashbacků by filmu prospělo a možná by se pak dalo mluvit i o absentujícím příběhu. Co naopak vyloženě potěší je klasický polský patos prostoupený celým filmem, který sice obyčejně moc nemusím, ale tady je z toho cítit hrdost, s jakou k tomu autoři přistupovali a to se mi líbí. Britský Hurricane nasazený prakticky ve stejnou dobu a pojednávající o totožném tématu se mi líbil mnohem víc, ale i tohle se dá. Lepší průměr. 60% ()

• Ve stíhací peruti 303 působil i Čechoslovák Josef František, který padl 8. 10. 1940 při plnění služebních povinností. Jeho skóre bylo 17 potvrzených sestřelů. (ČSFD)
  • Ač se v promo materiálech mluví o tom, že je film věnován nejvíce skórující peruti v Bitvě o Británii, kdy bylo 303. peruti uznáno 126 sestřelených letadel, po poválečných zkoumáních historiků je jí přisuzováno „pouhých“ 31,5 sestřelených (doloženě zničených) letadel. (bejkovec)