Memphiská kráska

• Veľká Británia Memphis Belle (viac)

Byli to američtí „flyboys“ ve Velké Británii, odvážní mladíci bojující tisíce kilometrů daleko od svého domova za cizí svobodu, a patřilo jim nebe nad celou Evropou zrytou druhou světovou válkou. Do služby šli i přesto, že věděli, že šance na jejich návrat zpět za oceán nejsou nikterak závratně vysoké. Mohli totiž sloužit na nejproslulejším bombardéru své doby, na létající pevnosti B-17 přezdívané podle malby na trupu Memphiská kráska, a za podobnou šanci by mnozí obětovali cokoli. Navíc se skutečně mohli cítit jako hrdinové - pod vedením kapitána Dearborna v podání Matthewa Modinea přežili už čtyřiadvacet zničujících kobercových náletů na Německo a jejich služba tím v podstatě skončila. Zbýval poslední útok, jenž se měl odehrát 17. května. Útok na Brémy. Jenže poslední akce většinou bývají nejvíce zrádné. Obstojí Memphiská kráska ve své finálové misi? Vynikající, absolutně realistické válečné drama, kopírující příběh skutečné letecké legendy, natočil v roce 1990 skotský režisér Michael Caton-Jones. (oficiálny text distribútora)

Kajislav89

Pro fandu do letectví docela přijatelný film. Je tu pár zbytečně patetických míst, které ale asi nějak patří k americkému způsobu myšlení a jednání. Na druhou stranu letecké reálie jsou výborné. Nějaká ta chybka se vždy najde, ale to už patří k věci a výtečný dojem to nepokazí. PS: Jedna věc mi ale fakt vadí: Poslední mise před odchodem na odpočinek byla jistě psychicky náročnější než ty ostatní a chybám se neubránili ani zkušení válečníci. Ale piloti, kteří spolu odlétali nespočet nebezpečných akcí, peroucí se v kabině o to, jestli budou sestupovat k cíli nebo ne, to mi přišlo jako hodně velká "básnická licence". ()

vitak69

Musím se smát (raději než rozčilovat), když čtu o nevinných německých civilistech. Byla to snad Anglie či USA, kdo rozpoutal válečné běsnění? Pamatuji si, jak jsem tento film poprvé viděl u kamaráda vojny, tehdy ještě na VHSce. A byl jsem z něho paf. Nádherný film bez zbytečného patosu, který vzdává hold mladým klukům, kteří zcela dobrovolně bojovali za naší svobodu. To, že nám pak svoboda zrudla a hnědý teror vystřídal rudý teror, je už z jiného soudku. Ale to samozřejmě spousta bezejmenných hrdinů, kteří položili své životy za naší svobodu nemohli tehdy ještě tušit. Už jsem četl i o nevinných japonských civilistech, kteří dodnes trpí nemocí z ozáření. Odhadované ztráty americké armády při připravované invazi do Japonska byly 300 tisíc až 1 milion. Japonci se co do fanatičnosti nedali s Němci vůbec srovnat, život v Japonsku neměl tehdy žádnou hodnotu. Proto přistoupila americká vláda k radikálnímu řešení v podobě jaderných bomb. ()

Shane.Mc

Film mého dětství, vzpomínám si jak jsme stavěli letadla pod stolem, z vařečky měli knipl a texty jsme uměli nazpaměť i po těch 12 letech si je dokážu vybavit, ale film na mě působil jinak, víc jsem ho prožívala, přiznám se i nějaká ta slza ukápla, dost možná i z nostalgie. Chtěla bych o těch klucích vědět víc, ty dva dny s posádkou Memphiské krásky utečou jako voda. Poctivý film! ()

BardDeLune

Je to příjemná podívaná ale vzhledem k tomu,že jde zejména o příběh jedné posádky ocenila bych náhled do minulosti nebo přítomnosti, kterou si ti vojáci jistě zaslouží. ()

PAVLIS

Válečná epizodka, která sice dokáže trochu přiblížit o čem bylo létání na bombardérech, jsou v ní často reálné letouny a celkem jsem posádce fandil, na druhou stranu v hlavní roli je deset lidí, takže není šance, abychom se komukoliv dostali pod kůži a akce/režie je často zmatená a nepřehledná... No prostě dobré spíš jen pro televizní nouzi. Mimochodem 5.7.2017 - ČSFD 78% / 69% IMDB. ()

The Graduate

Pro mě jeden z nejoblíbenějších válečných filmů a možná i nejoblíbenějších filmů vůbec. Poprvé jsem ho viděl jakožto školou povinný u spolužáka na videokazetě, od té doby ho zhlédl (bez přehánění) asi 20x a nikdy mě neomrzel. Zdařilý casting, sympatické i svérázné postavy, dobré herecké výkony, pěkně natočené letecké souboje, trocha toho oplzlého (ale zde zároveň skutečně vtipného) vojenského humoru, ale i pár vážných scén, které nám připomenou krutou realitu války. Memphiská kráska je filmem, který jednoznačně stojí za zhlédnutí! ()

route60

Zbožňuji letadla a tento film o jedné z nejhnusnějších etap lidstva je natočen skvěle, plno tehdy mladých začinajicích herců, příběh podle skutečných událostí a krásna B-17 nemá chybu, pro mě osobně 5* jinak to nejde. ()

Bumerang

Já mám tenhle film rád. Navzdory častým klišé, tisíckrát slyšeným hláškám, navzdory faktu, že kráska je na velkofilm moc malá a na malý film moc velká. Mě se prostě tenhle film líbí. Své neduhy totiž kráska vyvažuje bezchybnými herci, hudba je povedená, režie (dobře - až na ten úvod) docela svižná. Spousta scén je skvěle kompozičně vymyšlená (přípravy na start a start samotný). Hlavně ale - v tomhle bijáku lítají pravé B-17, žádné pixely. A je to nádhera. Už za tenhle fakt, že tvůrci sehnali všechny létající B-17 z celého světa, už za to si zaslouží obrovskou pochvalu. ()

Filousik

Pro mě má tento film určitě originální námět, tím bohužel většina jeho kladů končí. Příběh je natažen do cca 2 hodin. Je plytký a z mého hlediska nudný. Kdyby z tohoto filmu udělali hodinový hraný dokument, bylo by to dokonalé, takhle je to bohužel jen nudný film se zajímavým námětem. Film, který musím hodnotit podprůměrně. ()

lobo87

Zaujímavý pohľad na vojnu a letectvo. Sympatické obsadenie, uveriteľné herecké výkony, emócie (báseň pri čakaní na akciu...). Jeden z najlepších filmo Catona-Jonesa... 75% ()

calculus

Nakonec to nebylo tak špatné, i když se samozřejmě hodně lakovalo na tu správnou barvu. Čekal jsem partu Amíků s velkýma kulkama, co se prostřílí kamkoliv. Strýček Sam to tehdy svým ovečkám v bombardérech skutečně rád tloukl do hlavy, ale Fritz to v srpnu 1943 nad Schweinfurtem viděl jinak. Stíhací doprovod nad Evropou u těchto prvních B-17F ještě nelétaly legendární P-51 Mustang, jako ve filmu, ale Lightningy, event. Thunderbolty. Německé Focke-Wulfy Fw190 se skutečně vyráběly v Brémách. Avšak to, co bylo ve vzduchu na německé straně, byly španělské předělávky německých Messerschmittů Bf109 s britským motorem Merlin. Vznikl tak podobný platfusák, jako naše poválečné Avie S-199. Takže i proto další film, jenž technicky nepřekročil stín slavného snímku Bitva o Británii z roku 1969, který použil stejnou berličku. ()

harycek

Je mi záhadou , že jsem nepřidal komentář . zřejmě to bylo změnou pravidel ale nyní se opravím! TOTO je pro mne klasika!!!! ()

pafka

Pokud se dej odehraval na zemi, bylo to trosku toporne, nezive a v kreci. Jakmile se ale dej presunul do letadla, zacala jizda, od ktere se nedalo odstrhnout. U 28let stareho filmu dukaz o tom, jak je kvalitne zpracovany. ()

Chase

Když jsem vyndával DVD očekával jsem béčkovou, patosem překypující historickou akci, protože tak nějak jsem si to z dětství pamatoval. Jaké bylo moje překvapení, když se patos dostavil jen na krok a když jsem si nepokrytě drtil palce, jen aby už odhodili bomby a mohli letět domů. Změně oproti tomu co jsem si pamatoval rozhodně pomohlo originální znění. Dobrý hlášky, dobrá akce, krásný letadla a část s hlasy pozůstalých a historickými záběry na mě fungovala na 100%. Mezi válečnými filmy rozhodně nadprůměr. BTW. Po shlédnutí jsem si pustil scénu s útokem stíhačů s německým dabingem a byl to vážně hodně bizarní zážitek... "Achtung, Messerschmitt zehn uhr....":-) ()

Pisoarec

Srdeční zálost. Tenhle film jsem viděl minimálně dvacetkrát ,ještě na staré dobré VHS. Prvně jsem ho viděl v deseti, nejvíc jsem se chechtal těm sprostým slovům a miloval jsem postavu Wala. Rozený hrdina. Když přiznal svou lež, byl pro mne ještě větším hrdinou. V pozdějších letech se mi film líbil stále víc, už jsem chápal, co znamená přezdívka ,,Panic" a došlo mi, že tenhle film je o něčem víc, než jen o sprostých slovech. Je to naprosto opravdový film, kterému uvěříte cokoliv. Typický armádní humor a přirozené touhy mladých letců. Celou posádku si zamilujete a na malém prostoru tu žádná postava není zbytečná. K tomu všemu moc pěkná dobová hudba, sexy bombardér B-17 a momenty, při nichž mrazí. Dodnes si vybavuji scénu, ve které je letoun Nováčků přeražen stíhačkou vejpůl a jeden z pitlotů padá bez padáku dolů. Vysílačkou je slyšet jak volá o pomoc. Velmi silný okamžik. Skutečně nechápu, co mají všichni s tím kocem filmu. Je více než logické, že když jde posádce Krásky po celou dobu letu o kejhák, letoun se potýká s technickými problémy, k tomu všemu je Danny postřelen, musí film končit nějakým šťastným návratem, který v tomto případě celkem oprávněně nastal. Já těm klukům celej film fandil a byl jsem na ně hrdej, že to dotáhly až do konce. Někteří z vás by byli nejspíš radši, kdyby Wal schodil Dannyho skutečně na nosítkách a s padákem do moře a pak se o něj němci postarali. Takový konec by se ale zase nelíbil mě. Hodnotím takto vysoko s čistým svědomím. Je to krásný film, který se dá vidět mockrát a já osobně ještě navíc vděčím Dannyho básni, která začíná slovy ,,Vím, že jednou mezi mraky potkám svůj osud...." , že jsem se dostal k divadlu. A byly to chvíle příjemné, stejnětak jako s Memphiskou kráskou. ()

Branicky

Pohodový válečný film s klasickým - a lehce převidatelným -dějem. Sledujeme zde příběh jedné mise jednoho bombardovacího letounu. Dle mne by se ani nemuselo jednat o 25. misi a prosté vyprávění o jednom náletu by mi také stačilo. Hrdinové jsou klasická parta mladých Amíků z různých koutů a vrstev. Celkově docela dobře koukatelný film. ()