Píše se rok 1943 - a Němci ještě stále vyhrávají válku. Být bojový pilot a k tomu Afroameričan, který má kromě válečných problémů ještě starosti s předsudky a rasismem, není žádný med. V alabamské Tuskegee šikovní rekruti tmavé pleti bojují nejen proti nepříteli, ale také o uznání bigotních nadřízených, kteří nevěří, že černoši mají dostatek kuráže a inteligence na to, aby se mohli stát bojovými piloty. Černí chlapci ze stíhací letky 332 přesto vytrvale trénují a překonávají nespočetné překážky, aby dokázali, že jsou silnější, rychlejší, houževnatější a lepší letci než většina bílých pilotů, a mohli vzlétnout proti nepříteli. V hlavních rolích válečného dramatu z produkce HBO, které bylo natočeno podle skutečných událostí, hrají Laurence Fishburne, Allen Payne, Malcolm-Jamal Warner ad. (HBO Europe)

majo25

Pôsobivý vojnový film z prostredia regrútov na základne a neskôr pilotov nasadených v bojoch 2. svetovej vojny. Ani nie spracovaním, to je limitované televíznymi možnosťami, ale dramatickým príbehom a samotnými osudmi protagonistov. Samozrejme nad bojovými akciami treba prižmúriť oči, od televízneho projektu netreba v tomto smere veľa očakávať, ale predsalen tých dokumentárnych archívnych záberov mohlo byť menej. ()

misterz

Zaujímavý námet podľa skutočnej udalosti, ktorý by si určite zaslúžil bohatší rozpočet, pôsobilo to na mňa až príliš "televízne". Páčilo sa mi, že vzhľadom na ošemetnosť témy snímok nezabŕdol do lacného rasizmu, patetizmu alebo účelovosti. Vzdušné súboje boli fajn, len ich bolo málo a boli dosť odbité, čiže pre diváka boli menej atraktívne. Na druhú stranu ale chápem prečo tomu bolo tak, ale to by sme už opäť boli pri tom rozpočte... Na príjemný oddych a relax stačí. 65/100 ()

Tormentor665

Čekal jsem, že se zahraje na tu nejcitovější strunu. Nestalo se a jsem za to rád. Příběh není zbytečně utahaný, o rasových předsudcích toho také hodně napoví. Jen některé proslovy byly dle mého názoru až příliš. Bojové scény slabé, doplněné dokumentárními záběry, za celý film zahlédnete pouze jeden bombardér. Ale televizní film si těžko může dovolit lepší výbavu. Jedna věc mi nejde do hlavy - je to s tím torpédoborcem pravda? ()

Morholt

Viděno až po příšernosti Reda Tails, což je jen pompéznější, špatně natočený remake, takže tohle působilo jak balzám na duši. Bez zbytečného rasismu naruby, velkohubých černošských gest, jež jsou pro podobné filmy charakteristické a nakonec bez zbytečného pocitu ublíženosti. Jenom válečná záležitost, která střízlivě a věrohodně popisuje osudy slavné černosšské 332. letky. Škoda, že nebyly peníze na triky, protože Tuskegee Airmen by rozhodně kino snesli. 80% ()

Big Bear

Film, který osvětlil široké veřejnosti činnost této legendární letky i těžký rasismus v armádě a vládě Spojených států. Ačkoliv statisíce černochů bojovalo po boku bílých v Evropě i Pacifiku, nezacházelo se s nimi stejně. Můžeme tak v údivu sledovat pochybnosti členů americké vlády kdy se ve čtyřicátých letech domnívali, že muž černé pleti nemůže být schopen řídit tak složitý stroj jakým je letadlo. ,,Opice'' přeci něco takového nedokáže. Tuskegee projekt dokázal nejen vyvrátit tyto až idiotské názory, ale vymotivoval úspěšné černé kadety k takovým výkonům, které jim v závěru války mohla závidět nejedna ,,bílá'' stíhací peruť. Kluci začínali zprvu na P40 a specializovali se na ničení pozemních cílů a drobné nepřátelské infrastruktury. Získáním Mustangů se peruť stala plně bojeschopnou jak po stíhací stránce, tak v možnosti doprovázet létající pevnosti nad nepřátelské cíle po celou dobu letu tam a zpět. Je skutečnou pravdou, že vedoucí formací ,,velkých bratrů'' si jako eskortu speciálně žádali červenoocasé Mustangy. Mne na tomto snímku mrzí jediné a to, že když dojde na boj, přeskočí film z barvy na černobílý dokumentární záznam z války což celkem ostře kontrastuje. Já chápu, že by pro Tv byly nějaké extra triky a efekty drahé, ale přesto... Nicméně myšlenka filmu je mnohem hlubší a o leteckých soubojích film není! Doporučuji k vidění také pozdější Red Tails, které mají neprávem zde na CSFD nízké hodnocení. Dávám 4 hvězdy jako 4 listy vrtule P51 D. * * * * ()

• Torpédoborec, kteří hlavní hrdinové ve filmu "potopí", byl pravděpodobně italský zastaralý torpédoborec Pilo Giuseppe Missori přezbrojený protiletadlovými kanony, v té době převzatý Němci pod označením TA-22. Ten ve skutečnosti černoští piloti, pravděpodobně Lt. Gwynne Pierson a Lt. Wendell Pruitt, jenom poškodili, byl odtažen do přístavu v Terstu, odstaven a řízeně potopen až o 10 měsíců později. (tulakfelix)
  • Když se po převelení do Ramitelli piloti radují, že dostanou „nové Mustangy“, je to celkem zvláštní, protože na nich létají v průběhu celého filmu. Ve skutečnosti však byla během afrického tažení 332nd FG skutečně vybavena výkonnostně slabšími letouny P-40 Warhawk, respektive P-39 Airacobra. (p3tris)