Chudiatko film od oceňovaného režiséra Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone prináša neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxter, mladej ženy, ktorú k životu vrátil geniálny a nekonvenčný vedec Dr. Godwin Baxter. Pod Baxterovou ochranou Bella túži po poznaní sveta a ľudí. Hladná po skúsenostiach ktoré jej chýbajú, utečie s Duncanem Wedderburnem, prefíkaným a zhýralým právnikom, do víru dobrodružstiev naprieč kontinentmi. Bella nepodlieha predsudkom doby a zasadzuje sa za rovnoprávnosť a slobodu. (Cinemart SK)

ScarPoul

Nejako som viacej veril Odyssei strachu v podaní Ari Astera než Lanthimosovej ceste po sebauvedomení - či už sexuálnom alá Henry Miller alebo intelektuálnom alá Freud. Psychoanalýza a postavenie ženy v spoločnosti od narodenia po dospelosť prechádza rôznymi etapami a hoci Emma Stone herecky zobrazuje každé jedno zastavenie bez najmenšieho zaváhania a s obdivuhodnou odovzdanosťou, vo výsledku je film až tak výrazným mixom rôznych žánrov, vtipov, metafor, obrazov a sexuality, až som zostal úprimne zaskočený. Chápem o čo tvorcom išlo. A určite tomu neupieram kvality. Podľa hodnotení je jasne vidieť, že film sa skôr páči. Mňa to bohužiaľ divácky minulo. A v poslednej časti s Chrisom Abbottom som sa dokonca pristihol ako sa nudím. Extravagancia, ktorá je zaujímavá práve svojou otvorenosťou, ale nevidím v nej potenciál aby sa stala klasikou alebo míľnikom. To isté si ale určite povedali tí, ktorým minulý rok všetci vychvaľovali Everything Everywhere all at once, pričom tam pre nich nebolo nič, čoho by sa mohli chytiť a čo by mohli oceniť. Ja to mám tento rok bohužiaľ s Poor Things. Pre mňa najslabší Lanthimos. ()

Gwaihir

Tohle je opravdu hodně bizarní frankensteinovská odysea, v níž dětský mozek objevuje kolemstojící svět prostřednictvím dospělého těla, a to hlavně tedy stran poněkud užšího zaměření na sexualitu, což možná trochu ubírá lesk jinak pozoruhodné, překrásně umělecké a fantasticky zahrané cestě vyvíjející se mysli směrem k dospělosti, svobodě a rovnosti. 90 % ()

Conner.s

Výjimečná Emma Stone, dobrý Mark Ruffalo a Willem Dafoe. Ale je to nevyvážený, repetetivní a je vám jasný kam to směřuje. Ano, překvapí vás u toho prasoslepice a další věci, ale v základu je to pořád jen přímočará záležitost, která umí rozesmát, ale umí i setsakramensky mořit. Vizuál na hraně kýče a v některých momentech tuto hranici překračující až moc. 60% ()

BoPo

Ako keby Tim Burton natočil Frankensteinovu nevěstu a do jej slovníka zaradil slovíčka šukať a feminizmus. Ale nebojte sa, nejde o násilnú agitku. Rolu si užívajúca Emma Stone, zábavný Mark Ruffalo a ideálne zvolený Willem Dafoe. Skôr než príbeh ako taký ma bavili práve herecké výkony spomínaných a konkrétne scény. V rámci režisérovej filmografie ide o ten najviac okázalý kúsok, ale pritom svojim výsledným dojmom ten najmenej výrazný. Rozhodne však prvý film, ktorý dokázal vďaka klitorisu v ohrození vyvolať emočnú reakciu u mňa a zároveň aj u akademikov. ()

Marcos22

Yorgos Lanthimos natočil ódu na lidský život v té nejnevinější možné formě, kterou diváka provází Emma Stone v roli svoboduchtivé Belly. Na její cestě za sebepoznáním čelí divák těm nejrozmanitějším radostem a strastem lidského bytí. Kouzelná prostomyslnost a nedokonalá senzomotorika hlavní představitelky ve spojení s náhodilou prezentací unikátních výtvorů Willema Dafoa v roli doktora Godwina Baxtera, zásobují bránici diváka upřímnou a neutuchající radostnou vibrací, která mu bezděčně a s pravidelnou kadencí vytváří úsměv na tváři. Lanthimosův masterpiece si uzmul část mého srdce, které si přivlastnil navěky. Chudáčci si vydobyli ultimátní postavení v mé filmové TOP10 všech dob. To nejsrdečnější doporučení všem 15+ divákům. 💯💯💯 (První projekce 01.09.2023 MFF Benátky, druhá projekce 10.01.2024 Kino Aero, třetí projekce ČSFD 25.01.2024 Cinestar Černý most - mrtvější projekci, než která byla k vidění v rámci ČSFD jsem snad nikdy při plném sále nezažil, navíc byla řada věcí chybně přeložena a otitulkována, ostudka) ()

Hwaelos

Dalo by se vcelku pravdivě říct, že v Hollywoodu začal Lanthimos tvořit o něco diváčtější a většinovým publikem "přijatelnější" filmy. Ke cti mu ovšem slouží, že to nebylo na úkor jejich společenské podvratnosti. To, co jeho snímky spojuje, je stále zájem prozkoumávat temnější, odvrácené stránky člověka - a právě tak rozleptávat a podrobovat zkoumání jednotlivé nitky nepsaných dohod, z níž je utkaná společnost. A právě toho se divákovi dostává vrchovatě i v Poor Things, které bych označil v mnoha ohledech jako nejvstřícnější film jeho kariéry. Ona vstřícnost je daná jednak vrchovatou porcí humoru, jednak určitým optimistickým spiritem a jednak nerealistickým settingem, který různými způsoby připomíná mix estetiky Wese Andersona, Tima Burtona, Spikea Jonzeho i Karla Zemana. Pozoruhodné ovšem je, že Lanthimos není tentokrát vůči svým postavám (a zejm. postavě Belly Baxter) jízlivý či krutý. Jistě, nastavuje nám ironické zrcadlo o tom, jaké místo vyčleňujeme v našem světě ženám a jak je coby muži bereme coby subjekt dobývání, kontroly a ovládání. Ale zároveň je Bella ve fenomenálním podání Emmy Stone vůči těmto nástrahám v zásadě imunní a připadají jí směšné - což si může dovolit díky tomu, že do do světa společenského řádu vstupuje jako tabula rasa, a protivenství nakonec slouží jen k tomu, aby je přetavila v poznání. Mužem vytvořené frankensteinovské monstrum tedy během příběhu paradoxně znovustvoří samo sebe. Jakkoli tedy Lanthimos tentokrát otupil některé své hrany, vytvořil přesto velmi chytrý snímek - v pravém slova smyslu "feministický", byť ne tak doslovný jako nedávná Barbie. Za podstatnou zmínku by stály i vizuální vyprávěcí prvky, jako je proměna záběrové distorze či proměna kostýmů ústřední postavy v souvislosti s jejím vyzráváním, ale na podrobnější rozbor bych musel vidět film znovu. Už teď ale můžu říct, že Emma Stone je moje letošní oscarová favoritka. ()

Dale

Lanthimos má svoj nezameniteľný štýl, ktorý nemusí sedieť každému, no jeho filmárske kvality musí oceniť každý. Tie jeho zakrivené kamerové zábery moc nemusím, zato každý záber vo farbe bol tak dôkladne farebne naaranžovaný, že pôsobil ako umelecké dielo, naozaj pastva pre oči. Herci si tiež zaslúžia absolutórium, Emme Oscara nikto nevyfúkne. Pokiaľ ide o dej, bolo to tiež zaujímavé, trošku z Frankensteina, veľa sexu a množstvo iných tém k tomu, ale malo to aj pár slabších miest, takže na plný počet to u mňa nebolo. No som zvedavý na ďalšie Yorgosove filmy, určite si ich nenechám ujsť. ()

Hem.m odpad!

Nevím jestli se zdejší uživatelé úplně nepomátli. Dlouho jsem neměl chuť z kina odejít po prvních pěti minutách. Absolutně nevidím důvod tomuto filmu dát něco víc než odpad. Pseudo intelektuální slátanina, která má za potřebí akorát ukazovat zvadlé poprsí Emmy Stone s jejím bobrem mě opravdu o oscarových kvalitách nepřesvědčila. Příběh neexistující, myšlenka plytší jak talíř, hudba - neposlouchatelná. Vizuál překvapivě dost dobrý. Zasazení a svět je něco čím tento film vyčnívá v dobrém slova smyslu, problém je, že nedokáže naplnit svůj potenciál v ničem jiném. Krkající Dafoe to taky nezachrání. Přijde mi, že místní hodnotitelé akorát dávají dobré hodnocení, protože někdo řekl, že toto je velkolepé umění. Problém je, že král je nahý, ale bojí si to přiznat v hlavě. Kromě pár nadrženců co jsou Emmy Stone chtivý nevidím důvod tomu dát kladné hodnocení. Film se vlastně dá brát jako konceptuální umění, některým retardům bez špetky vkusu se daný umělecký směr líbí a budou hodnotit vystavený pisoár (Duchamp - Fontána) jako největší dílo, které v životě viděli. Normální člověk si řekne, jaký kokot toto vydává za umění. A toto je tento film. Gratuluji k ohavnosti, vítej v zapomění dějin. (Kino) ()

salisbury

Poor Things je výtečný snímek od Yorgose Lanthimose, který ve své režisérské databázi nemá nijaké extra kousky i proto tohle dílo bylo velkým a hlavně příjemným překvapením. Snímek má netradiční vzhled, jenž je silně podtržen atmosférickou hudbou od Jerskina Fendrixe se spoustou skvělých dialogů, které diváka v žádném případě nenudí. Emma Stone se doslova touto rolí profuckovala k orgasmistickému vrcholu, za nímž nejen v poloze ležmo se zračí minimálně Oscarová nominace. Willem Dafoe je ve své roli jako vždy výtečný a Mark Ruffalo se drží statečně na velmi dobré úrovni hned vedle svých hereckých kolegů. Chudáčci je film, který se ve světové filmografii moc nevídá a rozhodně stojí, nejen kvůli Emmě, za nejedno podívání. ()

ledzepfan

Nápadité, hravé, chytré, provokativní, imaginativní, vtipné, vrstevnaté, parádně zahrané, řemeslně s přehledem zvládnuté.. A pak, že to už dnes nejde. ()

maddy

Bride of Frankenstein meets Edward Scissorhands (resp. čokoľvek od Tima Burtona) meets Kamasutra (jo, tú knihu). Yorgos Lanthimos tentoraz v plne artovej forme, kde skrz grotesku prepletá fantasy svet so skutočnými problémami zobrazujúcimi človeka, v tomto prípade ženu, v zámerne neúmernej, zveličenej podobe. Ženská emancipácia, skúmanie vlastnej sexuality, až po uvedomenie si vlastnej hodnoty. V osobitnom podaní ukotvenom v maximálne zosmiešňujúcom a prehnane strašidelnom svete, zároveň filmársky odkazujúcom na tridsiate roky dvadsiateho storočia (čiernobiela prvá štvrtina filmu). Uf, obrovská dávka originality na prvý pohľad, ale paradoxne mi to na tú robustnú 141 minútovú stopáž prišlo málo. Frankensteinova satira sa pomerne rýchlo opozerá a následne skúmanie vlastnej sexuality je možno až príliš doslovné a opakujúce sa. A vzhľadom na triviálnosť celého diania a postáv tu vystupujúcich aj emočne úplne chladné. Filmová originálnosť sa Poor Things nedá uprieť, od fantastickej práce s obrazom, po vynikajúcich hercov, a Yorgosa Lanthimosa ako režiséra zbožňujem, ale aj tak preferujem, keď sú jeho filmy ukotvené vo väčšej realite (fantastická The Favourite) než v podobne absurdných groteskách. Vo vysledku veľmi dobré, ale čakal som ešte o niečo viac. CELKOVO: 7/10 ()

kareen

Takže zvěsti nelhaly, Emma je tu skutečně fenomenální. Její počáteční neobratnost, bezprostřednost a dychtivá touha poznat svět, byla tak fascinující, že mi bylo skoro líto, když přešla do „normálnějšího“ módu. Ale milovala jsem i to, jaká žena se z ní nakonec stala. Williem Dafoe a Mark Ruffalo byli také skvělí. Celý film je velmi zábavný a plný nápadů, ale nejvíc mě bavilo, jak Bella dováděla, zpočátku sebejistého, šovinistického proutníka Wedderburna k šílenství. Líbila se mi i černobílá část zobrazující Bellino pozvolné probouzení v domě plném bizarností, právě tak jako zářivě barevná cesta ke svobodě a novým zážitkům. Lisabon i Alexandrie, to byla vizuální pastva pro oči a bylo zajímavé, jaké alternativní devatenácté (předpokládám) století si tady tvůrci vykouzlili. Tohle byl opravdový filmový zážitek a těch 141 minut mi uteklo jako voda. ()

Davered

Poor Alasdair Gray. Zmrvena adaptace vytecne knihy a zaroven dukaz limitu filmoveho media. Oproti predloze az prilis jednoduche, zplostele, a vulgarni, ale zaroven ani zdaleka tak zabavne. ()

kobejn odpad!

Loni Všechno všude najednou, letos Chudáčci. Trend divnejch filmů, který je v módě uctívat pokračuje a pokud se jim neklaníte, maj vás vostatní za blbce, který tomu nerozumí. Tomudle nechci rozumět. Je to pouze pro snoby. Dnes je v módě bejt snob, kterej se tváří, že tomu rozumí. Naštěstí Chudáčci Oscara letos nedostanou, dostane ho Oppenheimer, doufám, protože pokud by ho dostali Chudáčci, musel bych asi přestat Oskary sledovat. ()

slord

Podivuhodný a nevšedný film, ktorý mi učaroval v každom smere. Vizuálne opojné, bizarne lákavé a príbehovo vťahujúce. Lanthimos svoje remeslo predvádza skvelo a do tohto až snového sveta ma dokázal jednoducho preniesť a nechať ma kochať sa. Emma Stone tu v roli Belly Baxter neskutočne hviezdi, a sledovať jej vývoj a cestu za poznávaním sveta a aj samej seba ma veľmi bavilo, určite jedna z najzaujímavejších postáv čo som videl za posledný čas. Treba ale zmieniť aj Marka Ruffala, ktorý si to úplne užíva, ukazuje mnoho polôh a jeho až občasné prehrávanie mi tu pasovalo a neuveriteľné som si ho vychutnával. A do tretice Willem Dafoe, tak je to Willem Dafoe, samozrejme, že je výborný, dá sa čakať niečo iné? Keď mám nájsť menšie problémy, tak asi časť loď - Paríž bola s tempom trošku nevyváženejšia, ale keď sa na to pozriem celkovo, tak je to drobnosť.  Obsahom aj formou bohatý film, ktorý treba vidieť a ktorý treba zažiť. ()

MajklCZsk

Čistý Lanthimos. Tentokrát ale se zaslouženým budgetem. Emma Stone předvádí fascinující výkon v roli Belly, která je pomalu zrajícím dítětem uvnitř dospělé ženy a která jakoby se učila znovu všem požitkům a schopnostem. Stylově vybroušené a flirtující se styly Tima Burtona a Wese Andersona jdoucí ale dál ve šlépějích Řecké divné vlny. Absurdita dospívání, emancipace jdoucí po boku čistého humanismu. ()

Tony.cs

Někdy se vám naskytne pohled na film, který vám prostě nesedne. A pro mě je to tohle. Budiž, za experimentálnost a nějakou konzistentnost dávám ty dvě. Ale všechno ostatní je vesměs... Pseudointelektuální blbost. ()

Dr.Zhivago

The king is dead, long live Emma Stone... Symbióza hereckého mistrovství spolu s neotřelou osobitou fantazií. Skvělá úchylná bizarnost, která nadchne a pobaví. ()

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (viac)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky