Třináct životů je film podle skutečné události, kterou sledoval celý svět. Strhující výpověď o záchraně thajského chlapeckého fotbalového týmu, který po přívalovém dešti zůstal uvězněn v zaplavené jeskyni Tham Luang. (Prime Video)

nascendi

Veľká spokojnosť. Ron Howard ma znova presvedčil, že na nakrúcanie filmov tohto typu má nepopierateľný talent. Aj keď celý film pôsobí ako hraný dokument, účasť Vigga Mortensena a Colina Farella do neho bezproblémovo zapadá. Nenásilne boli do filmu začlenené vsuvky o klasickej úlohe politických činiteľov, o prvotnom zamorení priestoru čumilmi, žvanilmi a tými, ktorí za najdôležitejšie považujú "spravodajské pokrytie". Ale vyvažovali to dedinčania, ktorí zo všetkých síl pomáhali v rámci svojich možností. Prekvapila ma nízka pripravenosť thajských Seals, ktorá nezodpovedá povestiam, ktoré o sebe šíria. Prekvapila ma tiež schopnosť Rona Howarda vyvolávať a gradovať napätie v príbehu, ktorého happy end pozná každý divák. Tá dĺžka filmu bola zničujúca, ale nenudil som sa a ani by som nevedel označiť pasáže, ktoré by bolo treba ufiknúť. ()

PetrPan

Bravo! Téma, které by sneslo tuny podbízivého patosu a nakonec zfilmováno způsobem, který svým poselstvím humanity (bez ironie) bere dech.  Howard zpracoval skutečný příběh o záchraně, který nemá, a vůbec je nepotřebuje, vedlejší motivy. Na ty máme jiná média, masmédia a miliardářská hovada.  Další svou grafomanii zde považuju za irelevantní a trochu netradičně v závěru zkrátka a jednoduše děkuji! ()

Claw

Záchrana thajských fotbalových juniorů a jejich trenéra, kteří uvízli v jeskynním komplexu Tham Luang Nang Non, představovala akt neobyčejného hrdinství, kdy se skupině potápěčů podařilo něco zdánlivě nemožného… Režie Rona Howarda je téměř dělnická. Žádné kudrlinky, žádné zbytečné dějové linky a jen zřídka, pokud vůbec, nějaká manipulace s příběhem. Ve filmu „Třináct životů“ se drží toho, co mu jde nejlépe - předkládá fakta a nechává příběh, aby si sám vybudoval napětí. Film je velmi záměrně natočen z pohledu vnějšího světa. O tom, jak chlapci prožívali situaci v jeskyni se téměř nic nedozvíme a žádný z nich nám není představen jako jednotlivec. Ve skutečnosti zmizí z plátna od okamžiku, kdy vstoupí do jeskyní, až do chvíle, kdy s nimi první potápěči navážou kontakt - stejně jako zmizeli ve skutečném životě. Zpočátku se mi tento přístup moc nezamlouval, protože chlapci byli redukováni na pouhé šifry, ale pak mi došlo, že právě takoví byli pro tehdejší zpravodajské kanály: dvanáct neznámých chlapců (plus jejich trenér) uvězněných v jeskyni v daleké zemi. Třeba důležitá zmínka, že několik dětí a trenér jsou bez státní příslušnosti a nemají tak přístup k sociálnímu systému, není rozvedena. Viggo Mortensen a Colin Farrell hrají skutečné potápěče Ricka Stantona a Johna Volanthena. Svých fyzicky náročných rolí se zhostili znamenitě. Oběma se daří vystihnout nuance povahově odlišných hrdinů. Mortensen jako Stanton je emociálně odtažitější. Dává si hlavně záležet na dobře odvedené práci, city nechává stranou. Farrellův Volanthen je oproti němu mnohem vřelejší a coby otec se snáz dokáže vžít do pozice rodičů čekajících, zda se jejich potomky podaří zachránit. Na to, že většinu rozmáchlé stopáže tvoří plavání tam a zpět, máte pocit, že se příběh stále někam vyvíjí a že jsou vám hrdinové bližší a bližší. O to urputněji zatínáte pěsti, aby svůj smělý plán dokázali realizovat. Myslím, že se jedná o jeden z nejpovedenějších režisérových projektů. Kvalitní obraz, výborné lokace, střídání klaustrofobických záběrů jeskyní s nádhernými krajinnými scenériemi místních lokalit, kvalitní herecké výkony… - to vše umožnilo, aby se snímek stal silným a inspirativním dílem. /90%/ ()

Arsenal83

Prvé mínus je, že človek vie koniec tohto príbehu vopred, takže chýba moment prekvapenia. Ale to chýba aj pri Titaniku. Na druhej strane tu nechýbajú napínavé scény, kde vďaka kamere a záberom pod vodou dostávame husiu kožu. Bolo tu ale materiálu na dve a pol hodiny? Dlhá stopáž dáva priestor na opakovanie toho istého a trocha začína nudiť. ()

Chrustyn

Ron Howard má na svém kontě strhující (Oheň, Apollo 13, Rivalové) poutavé (Noviny, Těžká váha, Čistá duše) i mizerné (celá Šifrová série) filmy ale ve chvíli, kdy zpracovává skutečné příběhy, vždy se mu podaří dané téma zpracovat poutavě a zároveň neskutečně detailně. Stejně tomu je i u příběhu o neuvěřitelné záchraně mladého fotbalového týmu, ze zatopené jeskyně. I přesto, že děj nemá vyloženě napínavé nebo překvapivé zvraty, drží divákovu pozornost od začátku až do samotného konce a prakticky po celou dobu nepolevuje. Jako bonus je zde silná herecká sestava a naprosto jistá režijní ruka. Zamrzí tak nulový moment překvapení i když o daném příběhu mnoho nevíte. Po dlouhé době Howardův vynikající film a potvrzení, že to tam pořád má. ()

Marze

Dobrodruzny film, ktery posouva zachranarske hranice a bez patosu oslavuje mezinarodni spolupraci. Uz jsem cekal, kdo tohle prvni zfilmuje. Po trictvrte hodine , kdy potapeci chlapce objevi, film teprve zacina. Nabruceny Stanton vidici svet, jaky skutecne je, pusobi sympaticky. ()

classic

V sobotu 23. júna 2018 o 15:07, následne vkročilo akési thajské, futbalové, chlapčenské družstvo do mimoriadne kĺzavej jaskyne Tham Luang, nachádzajúcej sa v Národnom parku Khun Nam Nang Non, zároveň spadajúceho pod provinciu Čiang Rai, keď vzápätí začalo liať ako z krhly, aka dostavil sa vskutku naprosto dosť silný, monzúnový dážď, kedy niekoľko dní tak intenzívne pršalo, že to normálne neuveriteľne sťažovalo snáď i všetky záchranné operačné práce, ktoré sa postupne vynaložili na záchranu týchto chlapcov, nielenže pochádzajúcich z Ban Čongu v Thajsku, ale súčasne taktiež aj uviaznutých až 2,5 km a v skutočnosti asi ešte aj viac - od základného vstupu do daného, zatopeného 'prirodzeného, podzemného priestoru', čo nakoniec pre potápačské tímy predstavovalo naozaj i nemalú výzvu, spočívajúcu v tom zmysle, ako a či vôbec jestvuje nejaká potenciálna šanca na »vyslobodenie stroskotancov«, nakoľko sa na povrch rovnako vynáralo i ďalšie množstvo problémov, nekompromisne sa vzťahujúcich na neutíchajúcu aktivitu zo strán podieľajúcich sa zložiek, ktoré sa niekoľko dní intenzívne usilovali najmä o to, aby vlastne celá táto medzinárodná «záchranná akcia» dospela do zdarného konca, ale ako sa to napokon celé skončilo, uvidí divák na vlastné oči, akoby sa práve v tomto okamihu nachádzal v samotnom bode epicentra, tak bolo dané spracovanie klaustrofobickým poňatím realistické, že som mával pomerne častejšie i reálny dojem, že takmer pomaly ani nedýcham! V podstate celý tento »prebiehajúci ošiaľ« postavil svet na nohy s tým dôvetkom, že americký režisér Ron Howard, nazeral na kompletnú vec; až by som dokonca podtrhol, že fascinujúcim, dokumentárnym spôsobom - nielen čo sa celkovo týkalo toho počas záchrany v jaskyni, ako autenticky pristupoval k jednotlivým bodom operácie, „nazvime to, ako súčinnosť v interiéri,” ale popritom sa tiež [po]venoval i exteriérovým scénam, ktoré boli podobne návykovo zaujímavými, čiže obidva články variže vytvárali harmonický konsenzus bez náležitého pocitu pátosu. • Ústredný prim priam dotváralo: thajské obsadenie + thajský, hlavný kameraman Sayombhu Mukdeeprom, a to ani nehovoriac o popredných, hollywoodských predstaviteľoch: V. Mortensenovi, C. Farrellovi a J. Edgertonovi, ako povedzme hlavných aktéroch-potápačoch, a ďalších v tíme, ktorí sa pravdepodobne pohybovali po autentickom prostredí, čo ešte zvyšovalo kredit titulu do najvyšších možných sfér; presne tak, titul Trinásť životov podľa skutočných udalostí; považujem za maximálny možný strop v rámci špičkovej ukážkovej filmárčiny, ktorej sa tvorcovia priblížili až na úplne možné maximum. • Jednoducho povedané: jeden z najlepších titulov, aké som mal možnosť za posledný čas vidieť! Klobúk dole a hlboká poklona pred týmto spracovaním, ktoré neustále disponovalo nadštandardnou superkvalitou, akú mám tak strašne rád, t.j. vo veľkej obľube, a veď predsa ako inak, všakže. PS: VŠETKO NAJLEPŠIE K VÁŠMU OKRÚHLEMU JUBILEU 70 ROKOV, KTORÉ BUDETE MAŤ 01.03.2024. ()

marhoul

Jsem rozsekaná! Tohle si dejte. Ron Howard natočil famózní biják, škoda, že to nešlo do kin. Ačkoli víme, jak to tehdy dopadlo, nenormální napínák. Z kuloárů taky víme, že natočená záchranná akce se shoduje s akcí reálnou, čili se ani nevkusně nefintilo, za což šestá hvězda. Anesteziologům se jistě sevřou půlky, neboť mít 5 a půl hoďky 13 děcek v ketaminu pod vodou, to se rovná solidní profesní noční můře! Jinak já mám po Top Gun a Elvisovi třetí film roku, divila bych se převelice, kdyby toto Avatar přerazil, ale nechme se překvapit. Často se nadává na lidi, jací že jsou ničemové. Co ale kolikrát člověk dokáže, je skutečně nadlidské. Krásný film!!! ()

Flego

Strhujúca dráma, ktorá  vôbec nerieši heroizmus záchranárov, nerieši zbytočné pasáže, len sa faktograficky a veľmi prehľadne a zrozumiteľne venuje záchrane. Aj hviezdy filmu sa podriadili celku a spoločne vytvorili kompaktné dielo hodné pozornosti. ()

BMW12

Tento film neměl vůbec žádnou chybu, naprosto brilantně natočené drama podle skutečné události. Ron Howard dokazuje i v 68 letech, že je výborný režisér. Film byl od začátku do konce napínavý, jeskynní scény pod vodou byly velice reálné, říkal jsem si, jak je toto možné takto reálně natočit. Viggo Mortensen a Colin Farrell v hlavních rolích byly výborní. Bylo také hezké vidět, jak se ti obyčejní Thajci semkli a chtěli za každou cenu pomoci, i za cenu ztráty úrody. To by se u nás v ČR nestalo. Ke konci už jsem měl slzy v očích, jak napínavé to bylo, a také k tomu přispěl fakt, že jsem si nepamatoval, jak to nakonec skončilo ve skutečnosti, a tak mě film pohltil a dojal ještě více. ()

anais

Kromě toho, že je to jednoduše řečeno skvělý film, to má ještě zvláštní meta vrstvu, která celku dodává nečekaný wow efekt. Vědomí, že za kamerou stojí Ron Howard. Velmistr let devadesátých v posledních deseti letech dopadl párkrát na naprosté dno, a zdálo se, že už se s ním nedá moc počítat. Třináct životů je podobně oslnivý comback jako před pár lety Millerův Mad Max: Šílená jízda. V něčem je to ten starý dobrý Howard, ale v celku je to poučené tu z Greengrase, jinde z chladu autentických doku záběrů... A vidět Mortensena a Farrella v dokonale civilních, přesných rolích, už je jen třešnička na dortu. O filmu je nejlepší nic nevědět (pokud to jde), ale i když člověk ví jak to celé bude, užije si precizní formu a technický precizní způsob vyprávění. ()

Ivoshek

Vypadá to, že se filmaři pokusili to celé udělat co nejvíc podle reality. Bez scenaristickych fíglů, přehnaně dramatické hudby, flashbacků do traumat hrdinů z minulosti, bez snahy dělit postavy na hodně a zlé. A kupodivu to úplně v pohodě funguje. Hlavně ve druhé polovině. ()

HellFire

Ron Howard si odskočil od potížemi pronásledovaného a studiem ovládaného Solo: A Star Wars Story of the Ages k „relativně skromné produkci“. Relativně skromné je myšleno sarkasticky, protože tahle produkce musela být peklo sama o sobě. Hrozně se mi líbilo, že tohle nebyl příběh o hrdinských hollywoodských hvězdách, ale většinou jsme naprosto logicky sledovali, jak k problému přistupují thajští rodiče, děti, policisté, NAVY SEALs atd. Ano, Mortensen a Farrell mají ve skutečnosti status megahvězd, ale tady působí jako obyčejní lidé a taky se tak chovají. Howard je na tenhle typ survival příběhů v podstatě expert, takže dostáváme opět dávku napětí, emocí a radosti v krásném balení pod vedením thajského kameramana Sayombha Mukdeeproma. P.S.: Nic pro klaustrofobiky. ()

AlfaNumerO

Pár drobností oproti skutečnosti bylo (pro mě trochu zbytečně) pozměněno, to však vůbec nic nemění na tom, že jde o neskutečně poctivý kus filmařiny s naprosto přesnými hereckými výkony, kde žerete každý nádech a pohled jako by bylo poslední. Velice se mi líbilo zaměření na potápěče oproti zachraňovaným, i když to divácky nemusí být nutně vděčnější. Majstrštyk. Víc filmů s takto dokumentárním feelingem. Už Chernobyl ukázal, že po takovýchto snímcích je hlad a já je teda dost žeru. 92% ()

ARI50

Srdcervoucí snímek, nervy drásající minuty přežívání, nejde najít chybičku , hodně silný příběh podle skutečnosti. ()

JASON_X

Silný příběh, dle rychlého pátrání na netu nijak zásadně scénáristicky "nevylepšený", tzn. nezprasený. Věrohodné realistické zpracování, výborně zachycená celková atmosféra události, nejenom v samotné jeskyni a při ponorech, ale i v jejím okolí na povrchu. Jen mě trochu mrzelo, že se režie víc nevěnovala členům uvízlé skupinky, zvlášť v prvních devíti dnech před jejich objevením, které by byly určitě zajímavé, ale ze kterých divák bohužel neuvidí ani vteřinu. Pro zajímavost po téhle záchranářské anabázi prý stoupla roční turistická návštěvnost jeskynního komplexu Tham Luang ze 40.000 na 1,3 milionu lidí. Naprosto chápu, být někdy v severním Thajsku, taky se tam určitě budu chtít podívat. ()

luka4615

Velmi “nehollywoodsky” natočený snímek s pragmatickými hereckými výkony, který se místo soustředění na nějaký laciný patos primárně zaměřuje na samotnou záchranu. Thirteen Lives slovutného režiséra Rona Howarda právě díky tomu působí mimořádně dramatickým dojmem, přičemž by divák v některých pasážích mohl tento film snadno zaměnit za nějaký velmi podrobný dokument. Toto všechno tedy v kombinaci se zručnou režií, precizní kamerou a technickou stránkou vytváří skvělý filmový koktejl, který mohu bez sebemenších skrupulí doporučit i těm divákům, kteří o tomto neuvěřitelném projevu kolektivního humanismu dosud neměli ani ponětí. (Prime Video) „I can’t promise anything. But it will give the boys a chance.” ()

ScarPoul

Howardovi stačia dobrý herci, zaujímavý príbeh a potom sa to už rozvíja samo. Tie príbehy založené na skutočnej udalosti mu idú najlepšie. Nie je patetický, vie sa hrať s detailmi, ktoré dopomáhajú k vytváraniu napätia a hlavne ukazuje mikropríbehy osudov spojených v jednej katastrofe alebo v jednom probléme. Thirteen lives nemá vyslovene silnú scénu ani nie je tým typom filmu, ktorý by bol vizuálne podmanivý. Ale je remeselne zvládnutý dobre. Práve v tom, že jeho sila tkvie v detailoch, pohľadoch a snahe o prienik k všetkým zúčastneným postavám. Malý veľký film, ktorý má napriek téme v sebe veľa pozitívneho. Tá obludnosť s Hillbilly Elégiou je týmto Howardovi odpustená. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2022

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (viac)