Reklama

Reklama

Třináct životů je film podle skutečné události, kterou sledoval celý svět. Strhující výpověď o záchraně thajského chlapeckého fotbalového týmu, který po přívalovém dešti zůstal uvězněn v zaplavené jeskyni Tham Luang. (Prime Video)

Videá (1)

Trailer 1

Recenzie (349)

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Najväčší rest minulého roka sa stáva, pravdepodobne, aj mojim najobľúbenejším filmom uplynulého ročníka. Prečo je tomu tak, že domáci hraný film, ktorý frefrčal aj našimi kinami, bol zmätočný, nezábavný a zaujal iba svojou témou, kdežto hollywoodsky veterán prináša v niektorých smeroch antihollywoodsky veľkofilm a boduje na sto precent. Pokiaľ máte klaustrofóbiu, možno budete mať problém film vôbec dopozerať, ale pre mňa ide o podobný typ zážitku, ako nedávny Fall. Je to na jednej strane veľmi nepríjemné sledovať, na tej druhej ale extrémne napínavé a svojim spôsobom, vzhľadom na žáner, zábavné. Tak teraz môžeme len diskutovať, akej skutočnej udalosti by sa mal zase Howard chopiť, aby priniesol opäť jeden z najintenzívnejších zážitkov roka. Ide o jednu z mála výnimiek, kedy človek vyhral boj s prírodou. ()

anais 

všetky recenzie používateľa

Kromě toho, že je to jednoduše řečeno skvělý film, to má ještě zvláštní meta vrstvu, která celku dodává nečekaný wow efekt. Vědomí, že za kamerou stojí Ron Howard. Velmistr let devadesátých v posledních deseti letech dopadl párkrát na naprosté dno, a zdálo se, že už se s ním nedá moc počítat. Třináct životů je podobně oslnivý comback jako před pár lety Millerův Mad Max: Šílená jízda. V něčem je to ten starý dobrý Howard, ale v celku je to poučené tu z Greengrase, jinde z chladu autentických doku záběrů... A vidět Mortensena a Farrella v dokonale civilních, přesných rolích, už je jen třešnička na dortu. O filmu je nejlepší nic nevědět (pokud to jde), ale i když člověk ví jak to celé bude, užije si precizní formu a technický precizní způsob vyprávění. ()

Reklama

Lima 

všetky recenzie používateľa

Věcné, úderné a ve vypjatých chvílích oproštěné od laciného patosu. Ron Howard na událost nahlíží skrze až dokumentární formu. Prostě tu máte partu chlapů, specialistů potápěčů a ti si jen dělají svojí práci jak nejlépe umí a neuslyšíte tu žádné afektované křičení, chytání se za hlavu a ronění krokodýlích slz. Asi tak, jak se chovají skuteční profíci a tenhle filmařský nehollywoodský přístup se mi líbí. Navíc film vypadá pro oko krásně, všemi barvami hrající kamera,  uvěřitelné thajské reálie, všudypřítomný déšť a bláto, stovky stanů a lidí kolem inkriminovaného místa a místní skutečně mluví thajštinou. Z jeskynních scén se klaustrofobici po shlédnutí ještě půl roku budou v noci pomočovat, nepoznáte, co je studio, náhražka a co skutečná jeskyně, jednoduše výborné. A v druhé půli je to napínavé jak kšandy, i když třeba předem víte, jak to dopadlo. Tohle mělo jít do kin. ()

maddy 

všetky recenzie používateľa

Ron Howard je pre tieto based on true events filmy vždy správna voľba. Dokáže natočiť do bodky presný film, akurát mu občas chýbajú vyššie ambície, aby sa z jeho filmov stali skutočne vynikajúce kúsky (Rush budiž výnimkou). A to je aj prípad Thirteen Lives. Fantasticky nasnímaný (kamera neznámeho Sayombhu Mukdeeproma by si zaslúžila filmové ceny, dokáže prehľadne nasnímať ako scény pod vodou, tak v stiesnených priestoroch, ale ponúknuť aj veľkolepé pohľady na okolitú džunglu), fantasticky ozvučený film s vynikajúcimi hercami (Mortensen, Farrell, Edgerton) zobrazujúci nedávnu udalosť záchrany trinástich thajských chlapcov zo zaplavenej jaskyne, ktorý aj napriek enormnej 149 minútovej stopáži ani na minútu nedrhne, no aj tak sa nemôžem zbaviť dojmu, že aj napriek týmto slovám chvály som čakal viac. Ron Howard totiž natočil úplne neškodný film pre všetkých, aby prakticky pobavil každého člena rodiny a ponúkol štandardné veľkolepé filmové zobrazenie jednej tragickej udalosti, ale po celý čas sa bojí pritlačiť na pílu. Či už emočne - k žiadnej postave si tu človek nevybuduje vzťah; alebo čo sa týka napätia - o tom ako neuveriteľne dlho trval jeden ponor cez jaskyňu sa tu divák dozvie prakticky len z mapy, samotné scény sa odohrajú do pár minút akoby sa Howard tentoraz bál pritlačiť na pílu a celé dianie zobraziť aspoň trochu surovejšie. Vo výsledku však solídne natočená rekonštrukcia udalostí, no až príliš na taký ten absolútne nekonfliktný hollywoodsky spôsob. A ak o danej udalosti nič neviete, o to lepšie, pretože v takom prípade dokáže ponúknuť aspoň kúsok napätia. CELKOVO: 7/10 ()

corpsy 

všetky recenzie používateľa

Po nadšených recenziách si sadnete, rozbalíte nejaké to pochutenstvo a začínate vklzávať do potencionálneho emotívneho dobrodružstva. Podľa skutočných udalostí, režírované majstrom v obore, s klbkom skvelých hercov a sugestívnym remeselným spracovaním. A kým bola jaskyňa plná dramatických kľučiek, tesných otvorov a iných nebezpečných zákutí, film samotný tak nepôsobí. Ide sa po stále tej istej dramatickej lajne, s minimálnou gradáciou, na ktorú ste však nanešťastie naladený aj vy. ()

Galéria (7)

Zaujímavosti (9)

  • Natáčalo sa v Thajsku a Austrálii. (MikaelSVK)
  • „Bylo to strašidelné. Už tak nejsem kdovíjaký plavec. Ale ne že bychom plavali či šlapali vodu, museli jsme zůstat na hladině. Jenže oni sestavili působivou jeskynní síť, kterou zaplavili vodou. Byly to asi čtyři nebo pět odlišných jeskyní, které vycházely z topografie jeskyní Tham Luang v Thajsku. My jsme se vydali dolů a žádné nahoře nebylo,“ prohlásil Colin Farrell. (Duoscop)
  • Původně měl film zamířit do kin. Jenže studio MGM se rozhodlo odlotiž premiéru a zapracovat na marketingu, a to v reakci na fantastické testovací projekce. Amazon však mezitím MGM koupil a film byl nakonec uveden jen v hrstce zámořských kin. (Duoscop)

Súvisiace novinky

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

31.12.2022

Ke konci roku opět nastal čas na pravidelnou bilanci toho nejlepšího, co na poli kinematografie letos vzniklo. Vybraní uživatelé se v předchozím příspěvku již podělili o svá osobní doporučení na… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023

24.12.2022

Tak dobrý filmový rok jako 2022 jsme tu dlouho neměli. “Dokonalé blockbustery” Top Gun: Maverick a Avatar: The Way of Water vrátily do kin davy diváků a náročnější obecenstvo zaplesalo u Elvise,… (viac)

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (viac)

Reklama

Reklama