Záchrana v jaskyni Tham Luang

(festivalový názov)
  • Česko Záchrana (viac)

The Rescue rozpráva príbeh, ktorý šokoval svet v roku 2018: zdanlivo nemožná a odvážna záchrana dvanástich chlapcov a ich trénera uväznených hlboko v zatopenej jaskyni na severe Thajska. The Rescue odhaľuje riskantný svet jaskynného potápania, ohromnú odvahu a súcit záchranárov a vzájomnú ľudskosť medzinárodnej komunity, ktorá vznikla, aby chlapcov zachránila. (Disney+)

JASON_X

Pětihvězdový příběh, o tom žádná, ale jeho forma mě nijak neuchvátila. Malá část filmu sestává z autentických záběrů, o něco větší část z hraně dokumentárních záběrů, největší část pak okupují mluvící hlavy. A hlavně bych uvítal míň takového toho tradičního západního vytahování se a popleskávání sama sebe po ramenou za to, že kdyby nepřišel moudrý a statečný bílý muž těm bezradným a zaostalým Siamcům na pomoc, ti kluci by se ven živí nedostali. Ovšem ano, ona je to určitě pravda a ti záchranáři byli vážně hrozně stateční, já bych to jejich dobrovolnické dobrodružství v zatopené jeskyni nezvládl ani náhodou. Takže když nad tím tak přemýšlím, nejvíc mě asi znechutil jakýsi odporně patetický cajdák při závěrečných titulcích. Ale takové věci, stejně jako stavbu i celkový ráz filmu, mívá holt na svědomí líbivostí (a tím pádem i ziskovostí) motivovaná produkce. Čtvrtá za ten příběh, který bych si docela dokázal představit i v podobě celovečerního širokoúhlého dramatu. ()

Marze

Živý vtahující dokument o záchraně fotbalového týmu thajských chlapců uvězněných v jeskyni Tham Luang Cave v červnu 2018 s nervním napětím. Velké zázemí zachránců kvůli tomu, že událost přitáhla pozornost světových médií je impozantní. Emoce jsou bez sentimentality.  Je to oslava lidského ducha, odolnosti a soucítění. ()

Goldbeater

Je fascinující, že ačkoliv měl člověk pocit, že ten příběh z médií zná, tenhle film ho přesvědčí, jak veškeré souvislosti, tíhu odpovědnosti jedinců a logistickou náročnost celé operace opravdu nelze pochopit z útržkovitého zpravodajství. A tenhle dokument to všechno dobře osvětluje a doslova dává zažít. [Ji.hlava 2021] ()

Maynard.

Stejně napínavý jako ten perfektní film. A to se tady jedná o dokument. Kterej je ovšem svýmm obsahem naptrosto ohromující. Takovejhle příběh, to prostě scénárista nemůže vymyslet, tohle musí vymyslet sám osud :o). V životě nikdy bych se tam neponořil, absolutně nepřijatelný. Mazec je, že je v tomhle dokumentu použito ze záchrany hodně záběrů, je vidět, že doba stračšně pokročila... ()

neoBlast

Tak tohle bylo silné. Jimmy Chin a Elizabeth Vaserhelyi se vrací s dalším "extrémním sportem", ale především kralují v oblasti vyprávění a filmového tempa. Nemusí se tentokrát soustředit na hlavního solo aktéra, jejich nový dokument je plný napětí, zvratů a silných lidských charakterů. Sledovat záchranu malého fotbalového týmu ze spárů nelítostné thajské jeskyně je fascinujícím, detailním návratem do minulosti. Návratem vlastně jen pár let nazpět, do léta kdy jsme všichni po očku sledovali "že to trvá nějak dlouho, to nemůže být tak složité, ne?"   85 % ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Thajsku, Veľkej Británii a Austrálii. (MikaelSVK)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD