Obyvatelia jednej českej dediny sa pripravujú na Veľkú noc, jarmok je v plnom prúde, chlapi pred krčmou komentujú zelené pivo a nebezpečenstvo chemtrails, keď vtom oslavy naruší dodávka, ktorá narazí do fontány na námestí. Vodičovi sa podarí zmiznúť, všetkým je však úplne jasné, že šlo o teroristický útok. Bezpečnosť celej obce teraz závisí od hasičov, od ich odhodlania a obetavej práce. Náčelník požiarnického zboru a jeho zástupca sú celoživotní priatelia, sú ako otec a syn, mentor a jeho študent. Spolu s ostatnými hasičmi sa púšťajú do pátrania po páchateľovi a okrem toho musia zabezpečiť hladký priebeh veľkonočných sviatkov. Pre náčelníka v podaní Miroslava Krobota znamená celý incident nebývalú vzpruhu, stáva sa hrdinom okamihu a pre celé okolie pevnou oporou. Jeho zástupca je však trochu neistý, s manželkou čakajú dieťa a on po prvýkrát v živote zažíva, čo to znamená mať prehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, len príliš verí všetkému, čo mu ľudia povedia a čo nájde na internete. Napokon by bolo azda pre všetkých lepšie, keby radšej horelo... (Bontonfilm SK)

filmfanouch

Už studentské filmy Adama Kolomana Rybanského naznačili, že jeho tvorba bude stát za pozornost. Absolventský film tvůrce například Přátelského setkání nad sportem je zároveň jeho celovečerním debutem, který se dočkává širokého nasazení v kinech. Počáteční znamení o české komedii odehrávající se ve vesnickém prostředí mohli vyrovnat varovné signály, stál se ovšem zázrak a Kdyby radši hořelo skutečně není českou komedií pro idioty.   Rybanský svým celovečerním debutem dokázal nezklamat a skutečně předvést, že má před sebou očividně česká kinematografie nadějného filmaře, který pravděpodobně natočil komedii.... kterou mnoho diváků nebude schopna plně docenit. Rybanský totiž skutečně nenatočil volné pokračování Slunce, seno, i přes částečně styčné plochy se ani nevyplatí očekávat dalšího Instalatéra z Tuchlovic Tomáše Vorla. Rybanský totiž nesází na pouhé karikatury, ale dvě komplexní ústřední postavy, na které jde koukat zcela odlišnými přístupy. A je pak na samotném divákovi, zda si k postavám vybuduje sympatie či je bude vyloženě nenávidět.   Rybanského celovečerní debut poté staví na tématech společenských obav o své bezpečí, lehké xenofobie koketující s rasismem a též i snahy najít si náhradní smysl života. V jistých momentech dokáže Rybanského debut připomenout i ty nejlepší komedie československé nové vlny, ze které dle vlastních slov Rybanský ve své tvorbě čerpá. U postav jde přitom zpozorovat klasické xenofobní obavy, buranské vyjadřování i naivní víra v hoaxy. Rybanský tak v jádru servíruje uvědomělou satiru, která má skutečně daleko ke komediím Zdeňka Trošky.   Vývoj samotného děje je do jisté míry předvídatelný, samotný úvod filmu v podstatě diváka navede k intuici, jak samotný film skončí. Díky komplexnosti postav je ovšem zajímavé sledovat jejich postup, Miroslav Krobot i Michal Isteník jsou ve svých rolích naprosto vynikající, Anna Polívková zase po všech těch Špindlech a Po čem muži touží mile překvapí v umírněnější roli. Klíčový je i fakt, že je velmi snadné se v příhodách z vesnice poznat, komedie rozhodně nesází pouze na rýpání do vesnických obyvatel, protože se člověk velmi pravděpodobně v reakcích veřejností na hrozbu teroristického útoku i romských spoluobyvatel snadno pozná. Což nepokrývá fakt, že jsou jisté momenty až okatě vyhrocené, jsou ovšem vyhrocené tak solidním způsobem a v závěru do sebe tak solidně vše zapadne, že se to Rybanskému vlastně odpouští snadno.   Odpouští se mu to snadno především i proto, že jde o jednu z výtvarně nejlépe vypadajících filmových záležitostí poslední doby, kdy může v jistých momentech Kdyby radši hořelo připomenout i filmy Wese Andersona nebo Damiena Chazellea. Minimálně dokáže Kdybi radši hořelo vyvolat dojem, že o obrazové kompozici někdo reálně vymyslel, paleta barev spolu dohromady prakticky vždy krásně ladí a jde skutečně o jeden z vizuálně nejkrásnějších českých filmů za hodně dlouhou dobu. Velké celky často zobrazují postavy v kontrastních prostorech a dokazují, že tu skutečně vzniká o poznání ambicióznější záležitost, než je v rámci české filmové produkce zvykem.   Kdyby radši hořelo především dokáže vykonat tah na branku. Přesně ví kam míří, co přesně chce vzkázat a do čeho přesně se rýpnout. Jisté momenty přitom těží i z černého humoru, který ovšem pochopitelně nezabuduje u všech. Především je skutečně nevhodné jít na Kdyby radši hořelo s pocitem, že se bude divák smát od ucha k uchu. Je to totiž především komediální drama s několika silnými momenty a především je skutečně nutné u ní zapnout mozek a pochopit, že autor filmu ambicemi skutečně nešetří. Něco podobného se dá například říct o komediálních záležitostech Jana Prušinovského či Jiřího Havelky, s Kdyby radši hořelo je to ovšem ještě možná o kapánek složitější a tato komedie skutečně není pro jednodušeji smýšlející občany. Na druhou stranu ovšem po delší době nemusí mít divák u české komedie v kinech pocit, že z něj tvůrci dělají naprostého idiota.   Svým celovečerním debutem tak Rybanský skutečně dokázal, že se jeho tvorba vyplatí nadále sledovat. Jeho filmy pravděpodobně nebudou trhat rekordy v návštěvnosti a čerpání z ranných filmů Miloše Formana či Ivana Passera ocení málokdo, Kdyby radši hořelo ovšem dokáže naplnit blahý pocit, že žánr české komedie ještě není úplně v řiti. A to se bohužel v roce 2022 musí cenit hodně..... () (menej) (viac)

Big Bear

Hodně zajímavá záležitost ! Z hodně jednoduchého námětu a až absurdní zápletky se pomalu ale jistě rozjede až lehce mrazivé psycho. Isteníka mám rád, ale v poslední době se zaseknul v postavách obecních blbů což je pro něj škoda. Miroslav Krobot svým syrovým herectvím opět strhne pozonost zcela na sebe, ale zajímavá byla i postava faráře. Film zajímavě bruslí mezi komedií, vesnickou satirou, fraškou i psychologickým dramatem. Přiznávám, že jsem už v poslední době alergický na filmy z vesnic. Místní jsou většinou prezentováni jako burani, co sedlák to hlava dubová a pro kontrast už od dob Vesniček střediskových jsou jim tam často sázeni do baráků Pražáci. Ze vzájemného jiskření se leckdy snaží tvůrci vykřesat humor, ale většinou to končí jen pár chabými jiskřičkami pokud vůbec. Tady se ocitáme na vesnici jen takříkajíc mezi svými. Vsi vládne dobrácký až podlézavý starosta a k ruce má partu dobrovolných hasičů. Jejich velitelem je Krobot, který nedávno ovdověl a který neví co dál s životem. Kdyby se tak alespoň něco dělo ve vsi !  Impulzem k jeho procitnutí je nehoda při obecním ohňostroji kdy dodávka najede do oslavujících lidí. A jelikož my Češi jsme xenofobové, rasisté a nesnášíme migranty, ví se hned kdo dodávku řídil ač řidič uprchnul. Ve vsi zavládne strach z islámského terorismu, ruší se velikonční mše a začíná hon na toho kdo to mohl udělat. Už jsou tady, bylo jen otázkou času kdy se objeví a kolik lidí zabijí ve jménu Alláha.  Vystrašení lidé se pak začnou mnohdy chovat zcela iracionálně, což jsme mimochodem mohli vidět včera na Václavském náměstí a nechávají se ovládat pomatenými frustrovanými jedinci, kteří situaci berou jako životní možnost se zviditelnit a připadat si důležitě. Musím říci, že mne to dost bavilo. Vesnické prostředí bylo dokonalé a do detailu vytuněné. Obecní úřad  se dvěma vchody a blikajícím barevným LED nápisem - Otevřeno-  vietnamské večerky, to byla jen jedna z laskomin. Bohužel si myslím, že právě proto film není úplně pro vesnické publikum, protože jim to perfektně  ztvárněné a zachycené prostředí prostě nepřijde ničím zajímavé :-). Jako debut super. Dávám za tři stříknutí octem. * * * ()

Vančura

Vzdáleně mi to připomnělo loňský snímek Tichý společník, který mi přišel podobně nevtipný a u něhož jsem prožíval obdobné pocity trapnosti z toho, jaké bizarní výjevy mi je nuceno sledovat (a obecně mám asi alergii na tenhle typ filmů, v němž se dobře situovaní Pražácí navlečou do hnusných hadrů a vydávají se za vidláky, jezdící v rezavém favoritu a popíjející lahváče - nejenže to na mě působí extrémně nevěrohodně, ale obraz české vesnice v současné tuzemské kinematografii je podle mě kapitola sama pro sebe, ke které by bylo možné říci mnoho kritických slov). Myslím, že jsem velmi dobře pochopil Rybanského záměr, co chtěl v tom filmu ukázat, ale je mi protivné, jakými filmařskými prostředky to vyjádřil, obsazení mi bylo dost nesympatické, a osobně jsem se u toho extrémně nudil, byť mě to přece jen nesralo tolik, jako zmíněný Göblův bizar, který jsem kdysi ani nedokázal dokoukat do konce. Na kauzu s prvním českým teroristou si pamatuji dobře a jako námět pro film mi to přijde dobré, ale v tomto případě si prostě myslím, že ta divácká nezáživnost přebíjí vše dobré, co ten film říká mezi řádky - k cílové skupině lidí, kteří věří fake news, se to ale podle mě stejně nedostane, a osobně ani nečekám nějaký větší komerční úspěch - spíš bych si tipnul, že v kinech to bude propadák s minimální návštěvností. ()

mchnk

Výborné...netušil jsem, že v současných českých filmových vodách ještě žije žánr tragikomické podobenství...navíc tak skvěle zrežírovaný... ()

Goldbeater

Po nicotné marketingové kampani a úplném prošumění českými kiny pro mě tahle komedie byla malým zjevením. Kdyby radši hořelo je skromná, prostá, přesto funkční, vyvážená a úderná satira opřená o civilní herecké výkony a povědomé prostředí i charaktery. Jedna z finálních scén, kdy ústřední herecká trojice nic neříká, ale nechává mluvit mimiku a uvnitř tiše vroucí emoce, je z toho nejlepšího, co jsem za poslední léta v české kinematografii viděl. Tady není na místě říkat ani „na debut dobrý“, takhle po všech směrech funkční filmařinu totiž u nás netočí ani desítky let zkušení filmaři. Opravdu neskrývám malé nadšení. [LFŠ 2022] ()

Snorlax

Absurdní humor to má u nás těžké, v oblibě jej má ještě mnohem méně lidí, než humor černý, který se zde také místy vyskytuje. Takže se nelze divit, že takto vtipná záležitost se u publika zvyklého na jiné formy humoru nesetkává s příliš vřelým přijetím. Po dlouhatánské době se v českých kinech objevila vesnická komedie, která není založena na primitivním buranství, ani se neholedbá oplzlými vtipy. Snímek je po všech stránkách vyspělý a Rybanský bez potíží strčí do rukávu kdekterého svého zkušenějšího kolegu. ()

kingik

Pro hasiče je nejhorší, když nemá co hasit. V obci jsou velikonoční svátky a jejich dosavadní standardní ráz naruší dodávka, která nabourá do kašny. Po nehodě řidič z místa činu zmizel. Okamžitě se vyrojí spekulace o teroristickém činu arabských příslušníků, které mohutně ve své rasisticky orientované kampani přiživuje velitel místních hasičů. A on jako jediný ví, že celý akt má na svědomí místní opilec. A s touhle pravdou se svěří svému hodnému zástupci. Ve filmu se neurodil humor lidového kalibru. A to může pro diváky představovat problém, neboť venkovské prostředí k tomu svádí. On ten humor je poněkud specifický, je skrytý, ovšem příliš v ničem nevyniká. Satirický podtext rychle vyprchal. Divák má v podstatě před sebou film s příchutí nezávislé tvorby, kdy se cílí na rozličné charaktery postav. Miroslav Krobot jako velitel hasičů a Michal Isteník jako zástupce velitele do filmu dostali svým ztvárněním originální rozměr. Třetí zapamatovatelnou postavou je těhotná Anna Polívková, její masturbační umění praktikované na jejím manželovi alespoň film ozvláštnilo. V globálu se ovšem jedná o promarněnou šanci. Vždyť ten film ani pořádně neví, čím by chtěl být. Humor z větší míry zanikl, satirické hledisko je dost slabé. A navíc to má celé dost statickou podobu. Debutující Adam Koloman Rybanský si ostudu se svým dílem netrhl. Nedokázal ale protlačit zamýšlenou provokaci a myšlenkové hodnoty takovým způsobem, aby se eliminovala plíživá nuda. A hlavně nuda a unylost v tomhle filmu dominují nad vším ostatním. 5/10 ()

silentname

V tomto prípade súhlas komentáru "sochoking" pretože je to skutočne česká škandinávia jak vyšitá. "Kdyby Radši Hořelo" malo najprv trošku pomalší štart, kedy som vôbec nevedel, z čoho vlastne bude prameniť celá tá komédia. Nejako som sa proste nezabával a čakal som, kedy sa to rozbehne. No v momente, ako pochopíte celkovú zápletku, tak to zrazu začne celé fungovať. Tie postavy tomu dávajú správneho ducha a najmä to krásne odzrkadľuje túto divnú dobu, v ktorej sme sa ako ľudstvo ocitli. Kde všetci klamú ale veríme prvej blbosti, ktorú počujeme... lebo to píšu na internete... lebo neviem čo. A je to fascinujúco desivé, kde sme vlastne nakoniec všetci skončili. Ostáva len dúfať, že sa to raz zmení, lebo momentálne by ľudia asi skutočne zobrali lopaty, krompáče a pušky a išli by do boja proti "teroristom", ktorí ich chcú zlikvidovať. Pričom pravda reálne nikoho nezaujíma. Tá nezapadá do správneho konceptu toho, čo sme tu začali budovať. Lebo však ako dedina sa konečne môžeme cítiť bezpečne. Naozaj? Zaujímavý film, ktorý dáva správne otázky a ukazuje, kam sme vlastne všetci dospeli. Čo je skutočne smutné. Film ako taký ale rozhodne dobrý. A môžem odporúčať. Ak ste naladený na trošku artovejší severský feeling. Hodnotenie: B ()

PetrPan

"Čmoudi posraní"  Památná hláška cikána upoutaného na lůžko po "teroristickém" útoku dodávkou.  Absurdní fraška, která očima malého českého primitivečka ukazuje, jak jednoduchý by mohl být "vzestup říše".  Chápu, že většinově se Rybanského hasiči bez tomboly asi nesetkají s úspěchem, ale mně absurdním humorem políbenému se trefil do noty.  Blbinka, kde mi občas fórky docházely se zpožděním, ale tak to mám taky rád. Smějete-li se u komedie tzv. post koitum, tzn, až v okamžiku pochopení předešlého vtípku, tedy při zcela jiné scéně, působí to trochu absurdně a u absurdní komedie je to tedy vítaným bonusem, kdy tak absurdní zážitek zprostředkujete i dalším případným divákům.  U mě bylo tohle dobrý, hodně dobrý, ale před hodnocením radši ještě zavolám Broňovi. ()

Willy Kufalt

No ty vole! Slovníkem tohoto filmu jsem čekal sračku o hovně. Ale po finišu musím říct, že se mi dostalo kurva skvělého nářezu! :o) Teď svůj slovník zpátky zmírním a dodám, že mě Kdyby radši hořelo chytlo už úvodními scénami. Absurdní humor rozložený do statických záběrů používá více režisérů s Royem Anderssonem v čele, ale tady mi podobný styl sedl snad poprvé po celou dobu – jednak k tomu přemýšlení, dlouhému tichu a realisticky strohým dialogům hasičů stojících nečinně vedle sebe se tu delší statické záběry (včetně poetických záběrů na pohyby oblohy) náramně hodí a krásně dotvářejí absurdní náladu.. a pak v momentech většího rozehrání děje se Rybanský nebojí použít klasických svižných střihů tak, že výhradně statická kamera nebije do očí. Povedlo se i zasazení do rozmezí velikonočních prázdnin, rámcování příběhu nejen hlášením mětského rozhlasu, ale rovněž opakovaným motivem oboustranné přátelské záchrany. Problém vlivu hrozeb prezentovaných médiemi a šíření dezinformací na chování a strach občanů je aktuální, nenávist rodící se z předsudků a okolitých podnětů asi věčná, střet s otázkou víry a místním farářem děj obohatil děj o další zajímavý pohled na téma... a vše graduje poctivě ab absurdum! S hořkým vtipem, kdy jsem se co chvíli výborně smál, ale zároveň u obou ústředních postav pociťoval kousek tragického dramatu a v závěru sílu nenásilného dojetí. Dostalo mě vyústění včetně posledního zvratu a můžu opět říct jen, že nářez! :o) Opětovně jsem si užíval zádumčivé minimalistické herectví Miroslava Krobota, přesně padnoucí do absurdního děje, a ani ostatní dobře zvolení herci film nezkazili. [90%] ()

Slarque

Konečně zase jedna česká komedie ze současnosti, která není o tom, kdo se s kým vyspí, a navíc je úžasně trefná v popisu naší společnosti. Bavil jsem se víc, než jsem čekal. Scénář je promyšlenější, než bývá v domácích komediích zvykem (i když k dokonalosti ještě pořád kousek schází). Herecké obsazení podává parádní výkony (zejména Isteník, Krobot a Polívková). Debut jako hrom. ()

dopitak

Blbá kamera, hudba, střih, scénář. Hodně se toho povedlo, ale ještě víc nepovedlo. Ústřední motiv "Krobot chce teroristy" je slabý a jeho vdovství to nedokáže ospravedlnit. Polívková je nová Vilhelmová, ta svého času taky byla ve všem, a hlavně nejvíc v tom, kam se vůbec nehodí. Katakombes Milou Kinematografos. ()

Chrustyn

Zdařilá kritika českých vidláků nebo možná Čechů jako takových. Občas až překvapivě odvážné, jen zbytečně odtažité a i přes krátkou stopáž táhle, bez zapamatovatelných scén, které by film posunuly dál. ()

Marze

Typ sousedskych grotesek s razovitymi vidlaky a ospalymi zapadakovi v nich je nenarocna legrace, nebo vysmesna satira. Jako detektivka to neni moc rafinovane. Zde je pekne vystizena nalada komunity. Ukazani muzske touhy po hrdinskych cinech, jiz zeny vecne preziraji. Nechybi ocista. Najdete zde stereotypy Romu, Arabu... ()

marhoul

Mě to nevyrušilo, Ostrava má krom stylu i významnou zkušenost s integrací 50/50, o které se Pepíkům nesnilo, ta od kolébky zocelila nejeden kratky zobak, takže kovaný Ostravák kraviny neřeší, sžil se, ale svoje ví, o tom žádná. Úspěšné výjimky jsou, bez debaty a ironie je to vždy důležitý pokrok, ale s nohama na zemi člověk předejde finální deziluzi. Soužití na Ostravsku je symbióza křehká, ale dá se říct, že funguje statečně, o nedostatku tolerance nemůže být řeči, zrovna díky zkušenosti vnímám Ostravu jako jedno z nejtolerantnějších měst u nás, (fanatického fašouna a rasistu skutečně vygeneruješ snadněji v lokalitách, kde rómy a araby neviděli, viz případ kdysi úspěšného kokotleby v Banské Bystrici, která je slovy sněhobílá, jeden sympatický muslim tam točí výbornou zmrzlinu a lidé ho mají rádi),  více středovýchodní exotiky by ale obyvatelstvo Ostravy skutečně nemuselo unést. Pěšina lemovaná slunečnicemi je jednou, naivní, cestou, která není po každého a ano, obava může hlupáka dohnat až k děsivému činu, na to velké bacha, stačí málo, druhou věcí je řev venkovanů, že venkov takový není!!! Není? Já ale podobný znám, aniž bych generalizovala. Adresně? Třeba kolem Jeseníku. Pochopitelně tyhle konspiracemi zblbé existence fungují nejen tam, ve městech je jich rovněž jako nasráno a jeden by nevěřil, jaké bludy z nich padají. Režisér se rozhodl natočit svůj film na venkově, podezřívala bych ho z kde čeho, ale že by to měl být kopanec do balíků a komplet všech vesnic v celé pohádkové zemi, to tedy ne. Herecky fajn, satirické sdělení jasné. Jo a s názorem: "neříkejme to, že to neudělali, aby se jich lidé nepřestali bát!" jsem se už taky setkala. Celkově hodnotím průměrně, vyzdvihuji, že díky odlišným reakcím film nezapadne. Mluví se o tom? Píše? Podíval se verbal? Jo. Za mě cajk. ()

Stanislaus

Kdyby radši hořelo místy díky všudypřítomné absurditě a tragikomičnosti "malých lidí" (okatě) pokukuje po šedesátkových filmech od Formana, a i když je film přenesen do současné doby se všemi jejími moderními konspiracemi, zobrazuje stejně omezené lidi s jejich nedostatky a silným sklonem uvěřit ledasjaké blbosti - "čím blbější, tím lepší". Rybanskému se celkem věrným způsobem podařilo vykreslit prostředí malé vesničky a jejích obyvatel, kteří se najednou musí potýkat s hrozbou "terorismu". Příště by mohl režisér jít klidně i více na dřeň tragikomičnosti - přesto se ale jedná o povšimnutíhodný snímek z tuzemské produkce. ()

Flego

Myšlienka je super. "Vyrobiť si" svojho teroristu (alebo inú hrozbu...) je také príznačné pre našu dobu, v tomto aspekte je film veľmi aktuálny. Lenže ide o film a ten je natočený najhroznejším spôsobom. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (viac)