Obyvatelia jednej českej dediny sa pripravujú na Veľkú noc, jarmok je v plnom prúde, chlapi pred krčmou komentujú zelené pivo a nebezpečenstvo chemtrails, keď vtom oslavy naruší dodávka, ktorá narazí do fontány na námestí. Vodičovi sa podarí zmiznúť, všetkým je však úplne jasné, že šlo o teroristický útok. Bezpečnosť celej obce teraz závisí od hasičov, od ich odhodlania a obetavej práce. Náčelník požiarnického zboru a jeho zástupca sú celoživotní priatelia, sú ako otec a syn, mentor a jeho študent. Spolu s ostatnými hasičmi sa púšťajú do pátrania po páchateľovi a okrem toho musia zabezpečiť hladký priebeh veľkonočných sviatkov. Pre náčelníka v podaní Miroslava Krobota znamená celý incident nebývalú vzpruhu, stáva sa hrdinom okamihu a pre celé okolie pevnou oporou. Jeho zástupca je však trochu neistý, s manželkou čakajú dieťa a on po prvýkrát v živote zažíva, čo to znamená mať prehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, len príliš verí všetkému, čo mu ľudia povedia a čo nájde na internete. Napokon by bolo azda pre všetkých lepšie, keby radšej horelo... (Bontonfilm SK)

Radek99

Islámský terorismus made in Česká republika. Tento film sponzorovala politická strana SPD, její předseda (Pi)Tomio Okamura a především její aktivní podporovatel Jaromír Balda... Celkem originální celovečerní debut hlásící se k odkazu tzv. Československé nové vlny (akorát bych tam ovšem ocenil taky Papouškovi či Formanovi naturščiky a vyhnul se profesionálním hercům a známým tvářím), žánrově usazený někde na pomezí společenské satiry, vesnické tragikomedie a absurdní frašky, průhledná alegorie, artové a festivalové vyznění, hodně chytrý scénář (z té samozvané domobrany hasičů a skinheadů celkem mrazí), po formální stránce dominují statické záběry (to mi asociovalo tvorbu Aki Kaurismäkiho), které několikrát zamrznou do jakéhosi živého obrazu, místy tedy opravdu zajímavá práce s kamerou (třeba opakované reverzní změny ohniska z druhého plánu, tedy celku krajiny, na herce v prvním plánu), komorní až minimalistický charakter, pomalé tempo vyprávění... Prostě Divoké včely z Díry u Hanušovic...tentokrát ale i s politickým podtextem... ()

verbal

Unylá až nudná sekndhendová rurální hra na rádoby Formana se zjevným sluníčkářským poselstvím v podobě jakože děsně břitké satiry. A sice, že každý, kdo není vypatlaný a zaprděný vidlácký dezolát, musí přeci s otevřenou náručí po bolševicku vítat všechny ty zislamizované migranty a celým srdcem milovat cigoše padni komu padni, protože když je maximálně jedno procento jednorožců z nich relativně civilizované, nemůžeme je přeci jednopytlovat! Tak s tímhle jdi do prdele nebo na sjezd Pirátů, Kolománe. Moc ti přeji, aby ti někdo stádo jedněch nebo druhých miláčků nakvartýroval do baráku a tys mohl své patoideologické postoje pouťového filosofa z árijské čtvrti prozkoumat v praxi. Herci ovšem výborní a exekuce velmi slušná, tudíž povyšuji fádně utopistický a manipulativní neomarxistický odpad na jeden zářivě rudý puchýř. ()

Lima

Přemýšlivý scénář od člověka, který neumí filmu dát nějaký plynulý dynamicky tvar. Beru to jako takový neúspěšný pokus o ranného Formana. Na druhou stranu, ta jistá strnulost snímku tomu příběhu vlastně nijak neublížila, sdělení zůstavá stejné a často i mrazivě trefné. Za ´chemtrails´ dávám o bodík výše, hned jsem si vzpomněl na jednoho kolegu z práce, strojního inženýra, který si od známého dezinformátora Zítka koupil přístroj na čištění vzduchu do bytu. Takže něco jako ten ocet ve filmu :o) Pošahanci tu jsou napříč všemi sociálními vrstvy. ()

Tosim

Na tenhle film jsem se strašně těšil. Souhlasím se všemi klady ostatních, nejvíce se mi líbí, že u nás byla natočena přemýšlivá hořká komedie z prostředí venkova, jakých je skutečně málo. Bohužel mi ale přílišná statičnost snímku nedovolí udělit vyšší než šedesátiprocentní hodnocení. ()

Malarkey

Absurdní humor se v českém prostředí úplně nenosí. Možná i proto je těžké přijmout fakt, že Kdyby radši hořelo je trošku jiná komedie, než bývá úplně zvykem. Nevím ale proč, nicméně to prostředí české vesnice námětem působilo, jak kdybych koukal na komedii podobného ražení, akorát ze Skandinávie. Což je tedy pro tento film docela pochvala. Navíc role Krobota je pro mě v dnešní korektní době až zjevení, v té pozitivní stránce. To co tam hlásí a Česká televize k tomu ještě drze přidává, že tento film je i z našich peněz, by asi nějaký korektní idealista nemusel úplně přežít. ()

Renton

Hořká trochu komedie a trochu drama, na speciální předpis vhodná medicína pro fanoušky SPD, či jiným nenávistným a manipulovaným občanům. Krobot si drží obvyklý standard a Isteník je příjemně naivní a minimalistický. Na tvůrčí debut jde o promyšlený a zdařilý počin, kdy největší překážkou v očekávání je pozvolné tempo a střídmější síla jak průběžné komediální stránky tak oné satiry. Film vhodnější na festivaly než na vesnická letní kina, kde bude budit nemálo rozpaků. Ale i tohle je některým potřeba. 70% ()

Rimsy

Netřaskavá satira je z komerčních důvodů propagována jako komedie s hasiči, jedná se však spíš o uvědomělou frašku, která navzdory mnoha kvalitám zůstává trochu pod očekáváními. Více zde. ()

Fr

„ZRUŠIT POMLÁZKU? VŽDYŤ TO JE ÚTOK NA NAŠE TRADICE!…“ Tak (ona pověstná) „Díra u Hanušovic“ dostala bratříčka. Hmmm… Jakej smysl má sledovat tyhle idioty? Nebo snad má vesnický buranství sloužit pro pobavení lidí z města? A úplně nejsmutnější je, že  to může bejt v mnoha ohledech přesný…   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Volím si tebe Tomio! 2.) Myslím, že by se lidi neměli bát zbytečně.  ///                 PŘÍBĚH  **  HUMOR  *  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

JFL

Nečekaně funkční spojení empatické naturalistické lidovosti v duchu Jaroslava Papouška a stylu Takešiho Kitana s jeho deadpan humorem nasáklým melancholií a zpracovaným po vzoru komiksových stripů ve statických záběrech orientovaných přímo na kameru. A k tomu suchá zábava, která správně mrazí. Plus extra body za skvělé řešení podkresu závěrečných titulků (zůstaňte do konce). ()

xxmartinxx

Tenhle film se vyhýbá chybám Prušinovského i Mimořádné události a dodává něco trefného, ale přitom jemného. Ne že bych nemĕl pár věcí, o kterých pochybuju (empatie vůči rasistovi by podle mě neměla nikdy převýšit empatii vůči jeho oběti), jinak ale pěkný film, který v mnoha ohledech funguje jako pobídka k projekci, protože ve skutečnosti toho hodně o postavách nevíme. Ale funguje to. ()

Dadel

Milá komedie o voličích SPD, inspirovaná mediálně známým případem prvního českého teroristy Jaromíra Baldy. Jen je škoda, že je to taková jednohubka, toto téma by si zasloužilo celý seriál, inspirací je v mnoha "vlasteneckých" skupinách na FB víc než dost. ()

Sarkastic

„Můžeš počkat na Broňu.“ - „Prosim tě, snad dokážu pokácet strom, ne?!“ Neměl jsem od „filmu o pěti velikonočních dnech a úterním vystřízlivění“ příliš vysoká očekávání, přesto mě výsledek malinko zklamal. Už to spojení tragikomedie a satiry zde docela haprovalo. Snaha rýpnout si do malého českého vesnického člověka, kterého v tomto případě vystihují přívlastky jako omezený, umanutý, rasistický, xenofobní, vystrašený či konspiracemi snadno ovlivnitelný, by byla poměrně sympatická. Jenže tady platí, že záměr byl dobrý, provedení už trochu drhlo. S myšlenkami, na které tvůrci narážejí, se dá snadno ztotožnit a uznat jejich trefnost, ale mně se nepozdával způsob, jakým to prováděli, který mi místy přišel skoro až primitivní, dělající z postav filmu neživé karikatury (a třeba Krobota jsem v takové roli vidět nepotřeboval). Snímek má i pár úsměvných momentů (z nichž vede groteskní milostná scéna s octem), ale na tragikomedii je jich docela málo. Vychází mi z toho slabší průměr. „Lidi už ničemu neuvěřej.“ - „Lidi sou blbí, uvěřej všemu.“ ()

Gilmour93

Strach z neznámého, přicházení o svobodu pod octovým eau de toilette a narcistní pocit, že sám nejlíp vím, jak to je, protože selský rozum a zkušenosti. Pocta českému frustrovanému lidu a Baldům v rozpuku, které navzdory tématu nesluší ty extrémy v dějových zlomech a vykreslení figurek. Tempo odpovídající prostoru, kde zdechl pes, Krobot jedoucí Krobota v módu dezolé, mizanscéna pro všímavé i Scooter při závěrečných titulcích na to nicméně dávají osobitý punc. Řidič dodávky zastavený na checkpointu domobranou to shrnul trefně. „Co ste za čůráci..?“ ()

JitkaCardova

Vychválit v detailech by se dalo leccos, kdyby člověk hodně chtěl, ale cítila bych to jako umělou snahu. Ten film není živý, byť není hloupý, vyznívá především jako povýšený a zachycované realitě notně vzdálený komentář. Není ani extra chytrý nebo odvážný, ani ničím pozoruhodný, ani v příběhu, ani v tom, co chce zrcadlit a komentovat, ani ve zvolené formě... Není to ani drama, ani satira, a hlavně je to příliš prázdný a nanicovatý film, který nemá svých 87 minut jak naplnit, a nebyl by lepší ani zhuštěný - nemá toho zkrátka mnoho na srdci... Není to nezralé, což by se dalo u prvotiny osmadvacetiletého mladíka pochopit, spíš je protlačované sdělení či pohled na český venkov a lidi v něm povrchní a banální. Mnohem líp to samé zvládli jak Krobot s naprosto nedoceněnou Dírou u Hanušovic nebo Prušinovský v Posledním zápase Pepika Hnátka (ale myslím film, nikoli seriál). Zajímalo by mě snad jen, vzhledem k tomu, jaké lidové portréty tam autor vystřihl, co chtěl říct tím, že to věnoval svému otci. (Mat) *~ ()

Nevka

Dostal jsem chuť na tlačenku. A to všechno kvůli těm podělaným chemtrails! U nás doma přitom moc dobře ví, že já normálně jím jen saláty, každý den cvičím a zásadně nepiju... Kdybych navíc nebyl v sále sám, ostatní by mi určitě potvrdili, že tenhle film je jen promyšleným reklamním tahem korporací, které nám chtějí píchnout 5G čipy a po vypršení záruky obětovat naše nicotná těla Alláhovi! Inu... Ocenil bych, kdyby se hasiči ještě trochu více odvázali, ale jako zrcadlo doby? Více než dobré. ()

*CARNIFEX*

Úmysel v podobe čistej myšlienky ukrytej v námete o ľudskom chápaní, prepojenom s názorovým kolapsom väčšiny, sa rozhodne uprieť nedá. Krobot ako vždy vysoký štandard (to sa čakalo), no očakávania z “komédie” pomerne rýchlo vyprchali, keďže samotný nádych snímku sa nesie v skôr v patetickej rovine riešiacej problematiku rasizmu a umelého strachu. Ja osobne som sklamaný, čakal som klasickú, Českú veselohru pri ktorej sa budem zabávať, no dostal som niečo, čo prakticky nedokázalo naplniť očakávania ani len z pohľadu drama žánru. Neviem fakt čo si mám myslieť. Na jednej strane chápem, že ľudí treba “usmerniť”, no na tej druhej, do piči nie je toho už trochu priveľa? No a to rozuzlenie, ktoré sa nesie v pokračovaní nastolenej myšlienky, to ma len presvedčilo o tom, že je tento film totálna pičovina .. ()

troufalka

Humor mladé generace zdá se býti na hony vzdálený mému vkusu. Ale co, nemusím být vždy cílová skupina. Podívám se ještě jednou, třeba se víc rozepíšu. ()

Xmilden

Prakticky bezchybná satira z prostědí malé moravské vesničky, která navazuje na tradici započatou Formanovým veledílem o jedné rozkradené hasičské tombole. Tentokráte se akorát místo bálu organizuje velikonoční jarmark, na něm se stane něco natolik závažného, že koloběh událostí na sebe nenechá dlouho čekat. Krobot opět špičkový. No zkrátka já si pochutnal. 70% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (viac)