Smolný pich aneb Pitomý porno

• Česko Smolný pich aneb Pitomý porno (viac)

Video sa stáva virálnym. Je na ňom vidieť sex medzi mužom a ženou v rúškach. Žena je napriek maskovaniu identifikovaná. Škoda len, že je učiteľka a mala byť vzorom. A to navyše v (postsocialistickej, ale v konečnom dôsledku akejkoľvek) spoločnosti, ktorá sa čoskoro stratí v zdanlivo zjednocujúcom blahosklonnom nadhľade diskurzu sociálnych sietí, pseudo-politickom vševedení, pokryteckom šovinizme a groteskných konšpiračných teóriách. Každý má svoj názor. Z diskusie sa stal tribunál - o konsenzuálnom sexe, pornografii a ďalších. (Filmtopia)

Deimos

KINO Art/// Obsazení 6/10 Děj 8/10 Hudba 4/10 Kamera 10/10/// PLUS: jsem si celkem jistý, že pro cinefily, milovníky rumunské kinematografie a režiséra Radu Jude to bude skvělý film, určitě je také odvážný a vlastně díky mainstreamovému názvu láká nejen artové diváky MÍNUS: přesto musíte být cílovým publikem, jinak odejdete z kina neuspokojeni/// Shrnutí:  Už před lety jsem psal recenzi na Judeho Aferim! a i zde nalézám podobný styl, jen v jiných kulisách. Film vypráví o vážných a aktuálních problémech, především současného Rumunska, ale to samé se děje všude jinde na světě. Snímek ocení (s přibývajícími léty o to víc) filmový historici. A to hned ve třech rovinách. V rovině přímé současnosti a velké filmové výpovědi na aktuální témata včetně až absurdně působící Covid pandemie. V rovině nedávné i dávné minulosti a historii včetně použitých starých záběrů a v rovině budoucích diváků a jejich pozdějšího náhledu na naši současnost a její problém(y)./// Celkem 73%/// ()

Adam Bernau

Samotná Partea I za pět (samozřejmě s prologem). Kameraman je jako nějaký cizí videoreportér. Sleduje cestu jisté ženy ulicemi, ale ta ho vlastně moc nezajímá, každou chvíli se jeho pohled u něčeho zastaví. Ale nás ona zajímá, má starost. Velkou. Příšerně velkou. Viděli jsme, na co a jak si ráda hraje v ulitě. Jenže ulity byla náhle zbavena. Teď jde veřejně ulicemi a kameramana zajímají veřejná sdělení i mrtvá veřejná svědectví. Partea II a III vlastně už nic podstatného nepřidají, ovšem poznámky (II) i exploatace (III) jsou na místě, k tomu se prohlubuje dialektika mezi ulitou a veřejstvím. Variantní závěr je u některých filmů (např. Vražda po našem, Doupě) velmi náležitým vrcholením díla, tady vyznívá spíš nějak srabsky, nebo jako prostředek didaktické vševyřčenosti za každou cenu. První i druhá varianta jsou úplně zbytečné a tu třetí jakoby se sautor bál podat na férovku. Dojem napravuje Partea IV, což jsou čsfd komentáře s hodnocením odpad. Jako finále celého filmu nemají chybu. ()

Goldbeater

Smolný pich je snímek vymykající se běžným měřítkům hodnocení a přijde mi skoro nevhodné mu dávat jakoukoliv nálepku. Sociálně-politická reflexe o třech dějstvích, z nichž první by se dalo popsat jako dynamická verze Google Street View, druhá jako dokumentární esej na 100+1 témat a třetí jako bouřlivá polemika o kontroverzním jádru zápletky celého filmu. Podnětné myšlenky to má a bizarní humor chvílemi taky funguje, přesto mi ta prapodivná struktura úplně nesedla a hlavně v první třetině dala divácky docela zabrat. ()

Omnibus

"Mravní bahno revma léčí? Úča před manželem klečí..." Dobrý den všem. Tímto zahajuji hlasování rodičovského sdružení ČSFD o setrvání Radu Jude v naší filmové škole. Nejprve hlasuji já: "Pro setrvání. Byť s velkými výhradami. Jako cestopis po pamětihodnostech Bukurešti málo popisné (přidal bych hodinu záběrů na okapy a hromosvody), jako historický dokument o Nicolae Ceaușescu a jeho diktátorské verzi (chudého a krachujícího) komunismu abecedně suché až nudné (pěkná edukativní koláž, ale bez vztahu k příběhu) a coby disputace o rozlévajícím se mravním bahnu je to neurotické a bezcílně se motající stále dokola, v kruhu nesouvisejících připomínek, jak domovní schůze SVJ v našem činžáku. Prý navíc i erotické a komedie. Proboha, kdy?! Dále hlasuje Traffic: Pro setrvání. "Jude je poťouchle hravý, provokativní, nepředvídatelný, a přitom důsledně politický... film je spontánní skrumáž pozorovatelského cinema verité, godardovské asociativní abecedy a divadelní soudničky s ultra komiksovým finále." Lanark: Proti. "Nudná moralita s přestřeleným čímkoliv, odhalující prázdnost a odstřiženost současných intelektuálů od reality." Arbiter: Pro. "Radu Jude obrazy i slovem, intelektuálně sebestředně, šibalsky i zostra glosuje vše pokrytecké, co ho na formalistickém moralismu sere a v čem je mezi ním a mainstreamem jen těžko překlenutelná propast." Bozvav: Proti. "Jako sociálně vztahová studie s morálním přesahem dobré akorát tak pro puberťáky. Jako drama naprosto nefunkční a jako komedie nevtipné a rozpaky budící. Škoda toho námětu." hony23: Proti. "Příběh učitelky, jejíž domácí porno se objeví na internetu, mohl být jistě zajímavý. To by se ale tohoto tématu nesměl chopit kokot, který má oblibu diváka mučit svými uměleckými ambicemi." Adam Bernau: Pro. "...dojem napravuje Partea IV, což jsou čsfd komentáře s hodnocením odpad. Jako finále celého filmu nemají chybu." Arsenal83: Proti. "Reálne porno a dokonca porno hnusnej ježibaby... žiadne umenie, žiadna satira. Jediná výhoda, že ježibaba mala drvivú väčšinu času na sebe rúško. Škoda, že ho nemala i pri tom fajčení." HLASOVÁNÍ UKONČENO. Nerozhodný výsledek, 4 hlasy pro, 4 proti. Rodiče POMO a verbal se na schůzi nedostavili. Před opakovaným hlasováním tedy požádám řidiče našeho školního autobusu, pana Omnibuse, o promítnutí stěžejní pasáže Smolného pichu, pro objektivní posouzení umělecké kvality díla. ()

k212

No tak jo, tenhle exkurz do pestrobarevně nevkusné, vulgární a sexistické Bukurešti, do svérázného glosáře rumunských dějin, kde to smrdělo častým nacionalismem a rasismem, a do pokrytecké společnosti rodičovského sdružení, které se rozhodne odsoudit jednu pornpančelku, mě sice hodně bavilo, ale vedle toho taky zasáhlo. Často se to pohybovalo v absurdních a satirických výšinách! A přiznám se, než jsem detekovala jazyk a místo, chvilku mi to dalo, byl to můj první rumunský filmový počin. ()

dr.horrible

Keď mne tie nekonečné, novovlnové prechádzky liezli na nervy už vo filmoch zo 60.tych. A ani Jude neobjavil Ameriku, Godard týmto spôsobom mixoval drámu s pornom už na začiatku 70.tych. Len politicky sa triafa do čierneho. A keď príde finále, je to presne prečo mám rád rumunské filmy; tá neústupná nervozita, tá všeobjímajúca vyhrotenosť, keď prakticky už iba čakáte, kedy sa všetko... exploduje. Aj keď je to komédia. Radšej by som vážny film. Jo a to som chcel. Kunda. ()

InJo

Obsahově i formálně radikální, punková, významově plná a výsostně osobitá sociální satira, která opravdu není pro úzkoprsé konzervy. Nepodbízivý, přesto velmi zábavný festivalový art s velkejma koulema. 80 % ()

Anderton

V podstate štyri filmy v jednom. Chronologicky mi tie dva prvé k sebe pasujú ako skvelá juxtapozícia a osobne by som takto aj (svoj) film ukončil a mal by som pocit, že všetko dôležité bolo povedané. Lenže potom nasledujú ešte dva, a aby toho nebolo málo tak aj tri závery, a aby bolo každému jasné, o čom je tu reč, tak je nám to vtĺkané do hlavy pomaly stokrát po sebe. Pričom v polovici to je jasné asi vážne každému. Občas je to vtipné (Hannah Montana, toto nezaznamenali ani titulky), občas úmorne didaktické a občas iba wtf. Radu Jude (geniálny Aferim) a doslovnosť, tejto kombinácii nechápem. ()

Dzeyna

Dokud nepřišla na řadu třetí verze konce, říkala jsem si, že je to sice nic moc, ale úplně jsem to nezavrhla. No, ale na úplném konci jsem svůj názor přehodnotila. Nevím, zda to byl pokus o vtip či co, ale bylo to otřesné. I když musím uznat, že kdyby to bylo zpracováno na úrovni a jiným stylem, tak by hlavní myšlenka nebyla vůbec špatná. ()

nascendi

Zvláštny film , nejednoznačne hodnotiteľný. Čítal som o ňom článok a napadlo ma pozrieť si ho. Prekvapilo ma, že je označený ako erotický, pretože rozlišovať medzi erotickým a pornografickým filmom nie je ťažké. Prvá tretina ma zaujala najviac. Prechádzka  mestom bola poučná a blízka všetkým postsocialistickým mestám. Ošarpanosť budov, rozkopané ulice, množstvo hlučných a agresívnych ľudí a bezperspektívnosť, ktorá z toho všetkého dýcha, to poznám. Druhá časť bol akýmsi kaleidoskopom režisérových nápadov a v tretej sa už film dostal do šablóny a postupne sa stával nevierohodným. Napriek tomu si priemerné hodnotenie u mňa zaslúži. ()

Slarque

Asi jsem už těch filmů viděl moc, takže se mi zase tak často nestává, že by mě film po celou dobu neustále překvapoval. Radu Jude se snaží o divácký film, takže je čemu se smát vlastně už od prologu v podobě titulního „pitomýho porna“. Každá ze tří částí filmu představuje jiný žánr a má vlastní tempo. Trochu oříškem je prostřední část s minislovníčkem („Děti jsou političtí vězni svých rodičů.“), která má tak vysoké tempo, že jsem mnohokrát nepřišel na pointu posledního hesla, ale neměl jsem čas nad tím bádat, protože už jsme byli někde úplně jinde. Závěrečné tři možné konce jsou korunovány komiksově laděným erotickým finále, bez kterého bych se asi taky obešel (70%). P.S.: Petra Nesvačilová je tu jako páté kolo u vozu, chodit na film jen kvůli ní, nemá moc smysl. ()

Willy Kufalt

Nepochybně zajímavý film, který měl z mé strany silně našlápnuto k 4 hvězdičkám. Nesoudorost tří slepených kapitol ho však u mě mírně podupala a závěrečný úlet totálně pohřbil. Úvodní 3 minuty s tvrdým pornem mi připadaly totálně nechutné a stále mě dokáže šokovat, co někteří lidé považují za součást „milování“, ale zpětně se zčásti stavím na stranu matky ze sdružení, která říká, že nejdříve je potřeba materiál vidět a znát, abychom mohli plně posuzovat. Moc jsem nepobral, proč se ti dva v tak ožehavé chvíli museli vzájemně natáčet, když pak video putovalo na internet proti jejich vůli a čekal jsem, že se celá aféra protřese i v tomto duchu (stejně tak, proč vlastně prováděla sex v tak nevšední paruce, která by mohla částečně zakrýt její identitu, ale když se zveřejnením sama nepočítala? – to mi moc do sebe nezapadá...), ale budiž. První část s procházkou ulicemi a obchody mě zaujala i tím, jak s napětím čekáme s hlavní postavou na různé následky a řešení problému, ale na rozdíl od konvenčních filmů jsme nuceni vnímat s minimem skoků v čase její dlouhý vnitřní neklid – jenže víckrát se mi to i přes zdařilé momenty dost vleklo... Druhá část s montáží různých politických, sexuálních a jiných motivů, glos či postřehů sice ve více záběrech originálně doplní zbylý obsah filmu, ale jako experimentální mix všeho možného moc nedrží pohromadě ani samostatně, ani ve vztahu k celku a nevyhne se ani nechutnostem. Třetí část, která mi připomněla jinou rumunskou satiru 12:08 Na východ od Bukurešti, považuji za nejzajímavější a fungovala na mě úderně v seriózní i humornější rovině. Možná je dobře, že „sitcom ze sdružení“ nezabíral celý film, nestihl se tak časem omrzet (jak se mi stalo u zde víckrát zmiňovaných Vlastníků) a oceňuji první dva alternativní konce s ukázkou, že ani zdanlivá výhra po takovém skandálu nemůže skončit výhrou úplnou. Ale třetí konec mi už připadal jako úlet totálně mimo. Jako plus vnímám, že film vedle hlavního tématu zpracovává i několik dalších, včetně trefné a v listopadu 2022 již i nostalgicky zábavné reflexe koronavirové pandemie. [65%] ()

dopitak

Spíš špatný... začátek je .. ehm. zajímavej. Ta prostřední část (bez komentáře) se mi líbila asi nejvíc, ale několikrát jsem u pasáží kde se fakt vůbec nemluví, usnul. Bylo to spíš umělecky seřazené dokumentární drama. No a třetí část, završená třemi možnými konci - moc dlouhá, pořád se opakovaly nadávky na adresu učitelky, což při neznalosti rumunštiny a pohrdáním chudým anglickým slovníkem v titulcích ztratilo ten šmrnc. Ve filmu se objevila i česká věta. ()

Arsenal83 odpad!

To sa nám tu zas vyrojili rozumbrady, ktorí by určite aj porno Jardu Slávika označili za naturalistický prienik pod rektálne dermy spoločenských predsudkov. Ale ono to tak nie je. Keď vidím reálne porno a dokonca porno hnusnej ježibaby, tak je to len porno, žiadne umenie, žiadna satira. Ak malo ísť o satiru, mohla byť predsa ukázaná aj bez explicitnosti, veď v arte ide o myšlienku, nie o reálnu erotickú formu, či? Lenže tu ježibaba explicitne fajčí vtáka, explicitne sa nechá omrdať odzadu, explicitne sa polhodiny prechádza rumunskými uličkami a potom hodinu explicitne sa vykecáva, samozrejme návrat k záberom z porna musí byť. A to pre mňa umenie nie je. Jediná výhoda, že ježibaba mala drvivú väčšinu času na sebe rúško. Škoda, že ho nemala ani pri tom fajčení, lebo fakt sa na ňu kukať nedalo. ()

Chrustyn

Kritika společnosti, provokace, útok na diváka. Těžko říct, ale zábava určitě. Film začíná ne zrovna přitažlivým ale naprosto explicitním domácím péčkem od kterého se poté odvíjí celý děj. Postavy Vás budou neskutečně srát a možná v nich budete potkávat Vaše sousedy a známé ale pokud přistoupíte na režisérovu hru, který se s ničím nemaže, najdete ve filmu zábavu. Bizarní a občas nepříjemnou, ale takovou ze života. ()

Marze

Pokud mate radi komedii kousavou se socialni/politickou kritikou, bude se vam film libit. Je to lehce komedialni  jako sam nazev. Ukazuje pokrytectvi socialnich norem. Film o nas, ktery tak trochu prehani. ()

Othello

Nedávno jsem si někde žehral, že dobovou fresku natočenou metodou Alexeje Germana, tedy zdánlivě nekoherentní chaotickou změť výjevů plnou pološílených postav, není možné natočit v současném nudném pragmatickém prostředí. Lol, jaká arogantní fňukna jsem. Fskutečnosti stačí postavit kameru na libovolný flek do Bukurešti a věci se dějí samy. První dvě třetiny filmu jsou naprosto boží Betlém, mimo jiné i proto, že se jedná stále ještě o film. Až třetí kapitola se promění v divadlo karikatur, kde se tak nějak povinně uchechtává již každý, protože je to jen zmaterializovaná gehenna názorových střetů na sociálních sítích. Radu Jude prostě tu "konstruktivní, pozitivní satiru" zase nezmák a ona ta jeho rezignace na rumunskou společnost (která je prakticky stejná jako naše, sryjako) ji ani nikdy zmáknout nedovolí. A je to tak dobře. Akorát mně by stačilo zírat dvě hodiny jenom na to, jak jde ženská Bukureští, kde jsou všichni úplně v prdeli. Ale maj velký auta. "Matematika říká, co by bylo, kdyby mohlo být úplně všechno." ()

claudel

Během první části jsem si říkal, tohle je tedy především smolný a pitomý film, než cokoli jiného, přestože jsem vnímal sociální aspekty a kritiku při nekonečné procházce Bukureští. Ta určitě neaspiruje na pozici nejkrásnější metropole Evropy, avšak k sociální kritice určitě vybízí. Druhá část patří do kategorie alternativy, experimentu, chceme-li kreativnosti a moje počáteční obavy rozptýlila. Nastoupila třetí část, která si mě získala a díky ní dávám s přimhouřením obou očí čtyři hvězdičky. Byla to groteska, sžíravá satira, psychologické dramedy? Možná se sám Radu Jude nedokázal rozhodnout, proto takový konec. Každopádně třetí část vyžaduje od diváka celkem slušný přehled v literatuře, historii i odkazech na jiné filmy, jinak si ji neužije - a s rumunskými reáliemi budeme mít asi potíže většina z nás v ČR. Vidím lehkou souvislost i s našimi Chybami od Prušinovského a česká stopa je patrná i díky účasti Petry Nesvačilové. Třetí část a diskusi v rámci ní si dovedu úplně přesně představit na Slovensku, v Polsku, Bulharsku, Maďarsku... Rumuni mě vlastně opět nezklamali, rumunská kinematografie stojí za sledování! ()

Coleator odpad!

Nevím, no... Dívat se asi 45 minut na to, jak chodí paní po městě, potom na nekonečné množství "vtipů" ve druhé části... A když už se konečně začne ve třetí části schůzovat s rodiči, je to pořád nuda protkaná rádoby chytrými kecy a "ultravtipnými" výkřiky... Závěrečné tři konce filmu? Díky, tohle už ne... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD