Ben Hur je syn významného židovského rodu, ktorý sa kvôli nešťastnej zhode okolností ocitne na galejach po zrade svojho priateľa Messalu. Prisahá, že sa vráti, a Messalovi sa pomstí, a napokon po mnohých peripetiách naozaj dostane šancu vybojovať si späť svoju slobodu v závode štvorzáprahov. Aj vďaka dychvyrážajúcej scéne pretekov Ben Hur vo svojej dobe žal obrovské úspechy, stal sa najnavštevovanejším filmom a získal 11 Oscarov, čo bol rekord, ktorý ostal neprekonaný ďalších takmer 40 rokov. (RTVS)

Heavyman

Bravurně a velkolepě zpracovaná židokřesťanská pohádka a dokonalý příklad hollywoodského vymývání mozků.Ovšem musí se ocenit poctivá řemeslná práce, bez použití jakýkoliv počítačových triků. ()

Swannie

Som dieťa 21. storočia, ale na nádheru a veľkoleposť tohto 60-ročného filmu som pozerala s otvorenými ústami. Jediné, čo mi vadilo bola tá nekonečná dĺžka a typické preafektované herectvo žien v danej dobe (našťastie ich tam nebolo až tak veľa), inak to bolo naozaj pôsobivé a tie 3,5 hodiny neľutujem. ()

xdutchx

Film z doby, kdy se rády vyprávěly velké příběhy. Avšak tohle je spíše divadlo a co si budeme říkat, prostě ti herci své role odříkávají. A ty akční scény? Nepřijdou mi vůbec dobře natočené a nevtahují do děje. Paralelu s těmito filmy vidím v moderních filmech o superhrdinech např. od Zacka Snydera, jim však mohutně pomáhají počítačové triky, které v mnohém překonávají zde přítomné pokusy o bombastiku. Děj považuji za dosti průměrný a scény za někdy časově přepálené. ()

sadlokan

Frajerovi spadne,ale úplně náhodou zpod ruky ze střechy cihla místodržícímu na hlavu.A hrozně se diví že dostane flastr.Pak to naštěstí začne řídit Bůh.Celé to zakončí,jak by řekl meteorolog,”obrovská přeháňka”.No zkrátka sandál jak Kristova noha. ()

Denny

Těch jedenáct Oscarů je naprosto zasloužených. Příběh židovského šlechtice ve vynikajícím podání Hestona je zasažen do doby narození,života a smrti Krista,velice působivý film. ()

Besyn

Nejlepší film ze starověkého Říma a jeden z nejlepších filmů vůbec.Film,který jasně ukazuje,jak je na tom český film.Film,který je přes 40 let starý,ale Češi nenatočí nic takového ani za 200 let !! ()

Dárius

Tento nádherný velkolepý film doporučuji každému kdo rád zabije dvě mouchy jednou ranou.Tady hledí na film s ůžasem-jak je možné že se to tak povedlo,a přitom si osvěží historii.Židé byli ve své biblické zemi okupovaní římany r.63 př.n.l.-324 n.l. Po dvou neúspěšných povstáních-to druhé bylo zlomeno až v r.73 n.l. u pevnosti Masada-židi zažívali pravá muka.Mnoho jich bylo zabito,mnoho odvlečeno do římského otroctví,část uprchla do celého světa a jen zlomek zůstal v jejich biblické zemi.A do těchto let je zasazen tento film. Příbuzné filmy jak historicky tak datově"Masada"r.1981 a "Lawrence z Arábie"r.1962. ()

Carthorias

Vždycky když někdo řekne slovo epický, tak se mi jako první vybaví Ben Hur. Film co trvá skoro čtyři hodiny a přesto v něm není jediná zbytečná scéna. U Ben Hura jsem měl na rozdíl od mnoha ostatních filmů pocit, že se dívám na něco velkolepého, něco důležitého. Cítil jsem se podobně, jako když jsem sledoval hokejové finále v Naganu. ()

Barak

Velkolepé, monumentální, epické! Každý závěr dokáže přímo uchvátit, skvělé kostýmy, obrovská výprava, herecky výborné.. ale ta délka a nuda, to nejde přehlédnout.... ()

bif

Nesmrtelný monumentální film, který musel být na svou dobu, nečím nevídaným. Scéna horských spřežení se ani nedá popsat, ta se musí vidět a těch 11 Oscarů je zcela oprávněných, 51 let starý film? Ne Ben Hur není starý a nikdy nebude, je nesmrtelný a to hlavně díky dokonalé režii, kameře, hudbě a vůbec všemu. Ben Hur je prostě jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

Porp

Našiel som tu veľa komentárov, ktoré vychvaľujú hercov v tomto filme do nebies. Pre mňa to bol jednoznačne najväčší kameň úrazu.. Ale to platí asi pre všetky filmy tej doby, že herectvo je také nejaké preafektované a gestá i výrazy tváre sa zbytočne zveličujú. Ježiš ako vedľajší motív bol vynikajúci, dokým sa z neho nestal hlavný motív. ()

mi-ib

Tento snímek oslňuje především svou výpravou. Na tohle já ale moc nekoukám. I když má film tři a půl hodiny, nemohu říct, že bych se v nějaký jeho moment nějak zvlášť nudil. Dokázal udržet mou pozornost. Závody v circu jsou udělány opravdu velkolepě. Sice asi nejde o film, o kterém bych každému na potkání nadšeně vyprávěl, ale slabé 4* si asi zaslouží. Ovšem nevím, jesli si ho ještě někdy cíleně pustím. Ta stopáž je přecejen docela brutální. ()

Biopler

Perfektný film. Napriek svojej dĺžke a monumentálnosti zanecháva nezabudnuteľné spomienky. Pri scéne závodu kvadrig som nespustil oči z obrazovky. Súčasné akčné scény sa pred spomenutou scénou musia schovávať hlboko vo vačkoch. To je pastva pre oči. Tá kamera, to vzrušenie, ten náboj, tá verva, tí herci a to víťazstvo! Náboženský podtón v snímku nevtieravo podaný, čo je plusom. V polke filmu som si hovoril, že sledujem veľmi krásny príbeh, táto vecička sa veľmi pomaličky dostáva pod kožu a pohlcuje a vy príbeh samotného Ben Hura prežívate, resp. by ste ho si ho raz chceli prežiť. Správne udelenie Oscara pre pána Hestona za výborné stvárnenie silného dobrodruha a myslím, že aj ďalších desať sošiek je na mieste. V roku uvedenia to musela byť pecka :) ()

MrGregor

11 Oscarů? Pche! Tento snímek nejde "vyčíslit" pouhými zlatými soškami, měl by mít vlastní pozlacený sál, kde by se toto jedinečné a úchvatné filmařské dílo nepřetržitě promítalo. Všechno, a myslím skutečně všechno, je naprosto úžasné. Vynikající námět, úžasní herci, skvělé prostředí a kulisy, dokonalá kamera a skvělá doplňující hudba. Nechápu, proč někteří uživatelé vyčítají dlouhou stopáž... pravda, 3 a půl hodiny je slušná dávka, ale pro mě to byly úžasně strávené filmařské minuty... kéž by se takový pocit dostavil i u "monumentálních" děl dnešní doby... co se stalo? Proč dnes nedokáží filmaři vyprávět příběhy, tak jako před 50. lety? Možná, kdyby lidé věnovali více času starým filmům, ubylo by výbuchů, hlášek a rádoby-vtipných vtipů a vrátila by se ta unikátní "filmovost", kterou Ben-Hur nabízí... Například: kdo by neuronil slzu štěstí a obdivu, při pohledu na krásná závodící a výborně natočená koňská spřežení?... Takže shrnutí: Nenechte se odradit dlouhou stopáží, pohodlně se usaďte a vychutnejte si každou vteřinu skutečného filmařského díla!... PS: (nejlépe na remastrovaném Blu-ray, který skutečně stojí za to. Boužel má Blu-ray jednu velkou vadu, typickou a pro mě naprosto nepochopitelnou... kterou je, v dnešní době počítačů a televizí, které dovedou samy obraz jakkoli ořezat, naprosto zbytečný a téměř urážející formát obrazu 1280x464, tedy asi 2,76:1... co to má proboha být?... z původních 4:3!! Vždyť se POLOVINA filmu úplně vytratila!) ()

NightPorter

Neskutečně dobrej film, i po těch letech!!! Ta scéna závodu 4-spřeží, to je dokonalost, kterou by ani dnes se všema technologiema nikdo nenatočil líp. Úchvatně působivý. Stále jedna z top nejlepších scén v historii filmu a naprosto každej by ji měl vidět. Alespoň jednou - nikdy ji nezapomene. Takových scén moc není. Celkově ten příběh je krásnej. Taková příjemná pohádka. Stopáž je sice hooodně dlouhá, ale těžko tolik věcí vtěsnat do kratšího filmu. A pozor, Galadriel: nechci se hádat, ale i tehdy existovaly určitý triky a postupy, jak udělat dojem statisícovýho davu, udělali tehdy menší dav (řekněme pro představu čtvrtinu filmového políčka) a nějak ho naklonovali, viděl jsem kdysi, jak se to natáčelo. ()

Stíba

Po první přípravné, klidnější a o něco pomalejší polovině vyplývá na povrch velkolepý epos, který se ale vůbec neutápí ve své mohutnosti a vše skvěle vyvažuje skvělou výpravou, exteriéry a precizním zpracováním. Tady ty tři a půl hodiny nejsou vůbec zbytečné ba naopak jsem občas měl pocit, že přechody mezi některými úseky byly trochu hrrr a zasloužily by špetku rozvést. Mezi historickými velkofilmy jedno ze stěžejních děl se silným filozofickým podtextem a úžasnou scénou z arény. ()

geek.ondra

Nikdo nedokáže tak dlouho udržet divákovu pozornost a už vůbec ne William Wyler. Jeho Ben Hur má ovšem mnoho působivých a dechberoucích momentů ale také dost zdlouhavých a jednoduše nudných momentů. Narozdíl od Kubricka u Landona nebo Leoneho u Tenkrát na Západě se Wyler ani na chvilku neutápí ve sobě samém a snaží se udržet si co nejideálnější diváckou stravitelnost za každou cenu za což bere bonusové body. 7,5/10 ()

Titus

Obravdu úchvatné. Charlton Heston podal vynikající výkon a byl za to právem oceněn soškou. Bezvadné závody čtyřspeží a super výprava. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (viac)