Ben Hur je syn významného židovského rodu, ktorý sa kvôli nešťastnej zhode okolností ocitne na galejach po zrade svojho priateľa Messalu. Prisahá, že sa vráti, a Messalovi sa pomstí, a napokon po mnohých peripetiách naozaj dostane šancu vybojovať si späť svoju slobodu v závode štvorzáprahov. Aj vďaka dychvyrážajúcej scéne pretekov Ben Hur vo svojej dobe žal obrovské úspechy, stal sa najnavštevovanejším filmom a získal 11 Oscarov, čo bol rekord, ktorý ostal neprekonaný ďalších takmer 40 rokov. (RTVS)

Gastovski

Velkolepý historický epos, který navzdory své délce ani trochu nenudí. Výprava svou rozmáchlostí v kombinaci s fantastickou hudbou bere dech. Bezpochyby se jedná o jeden z Velkých filmů tvořící mozaiku světové kinematografie. ()

pipapa

Na velkých plátnech a před 60-ti lety tahle haulywůdská, obsahem i formou nabubřelá sandál-veledíla určitě hodně diváků dokázala okouzlit...Dnes se na to podívá spíše ze zvědavosti ten, kdo to ještě neviděl a podruhé už si to asi většina lidí nepustí...Politicko-náboženská přeslazená téměř čtyřhodinová báchorka je až na pár hybnějších scén totálně otravná, statická, plná nudných zdlouhavých scén často s otřepanými prázdnými frázemi/dialogy. Např.civět téměř půl hodiny na otroky, jak veslují, je opravdu ubíjející a já to nakonec chtě-nechtě musela vzít rychloposuvem...Jedna hvězda za Hugha Griffitha - ten je/byl pro takové a jiné podobné figurky doslova stvořen a jeho roztomile d´ábelský obličej dokonale umocńuje jeho skvělé herectví. ()

tragos

Je obdivuhodné, jak Ben Hur funguje i po téměř padesáti letech. Dost pochybuji, že současné tolikaoskarové velkofilmy jako Titanik nebo Návrat krále budou za pět desetiletí "koukatelné" jako Ben Hur dnes. Skvělý nápad s propojením na Nový zákon a nezapomenutelný závod koňských spřežení, na který nemají ani dnešní počítačové triky. ()

Hrosko

Ben hur je Velkofilm v kazdom smere slova. Film sa nezameriava na monumentalne "efekty" ale na pribeh ktoremu dlzka filmu mu len prospieva. ()

Eluin

Slavný, legendární film se skvělým Charltonem Hestonem - čím to je, že cokoliv tento chlapík zahraje vyhlíží velmi charismaticky? - a úžasnou výpravou. Dnes bychom o takový snímek už nezavadili. ()

DHDV

I v dnešní době je to monumentální film, bohužel lituju toho, že tento film už asi neuvidím na velkém plátně tak jako třeba Kleopatru. Ano, monumentální film na velké plátno. Doporučuji, Ben Hur je jenom jeden ….. ()

BOURQUE

Keby som mal popísať všetky city, ktoré som cítil vtedy, kedy som sa díval na tento film, tak by na to nestačil ani jeden deň. Tento film, z historického hľadiska nemá chybu. Mysleli na všetko, jak na kostýmy tak na dávne prostredie. To, čo predviedli režisér a herci, sa nedá jednoducho popísať. Teraz hlavne myslím na predstaviteľa Bena Húra – Charltona Hestona. Tento herec tu podal životný výkon, napriek tomu, že má na konte nie jeden film, za ktoré by si taktiež zaslúžil uznanie. Monumentálny filmový epos, ktorý podľa mňa odštartoval spoločne s filmom Quo Vadis, novodobou éru historických veľkofilmov. Film Ben Hur je dynamický, rýchly a človek sa nenudí ani chvíľu. Jeden z najväčších a najuznávanejších filmov všetkých čias. K filmu a k práci režiséra nemám žiadne výhrady. Osobné hodnotenie: 100 % (*****). ()

Wolvie

Pod vší tou nablýskanou pompézností a mezi spoustou a spoustou dějových odboček se skrývá úžasný příběh,který stálo za to vyprávět.Je proto škoda,že se tak hodina zbytečností nevystřihla,pak z toho mohlo být skutečně mistrovské dílo hodno všech těch Oscarů.Takhle je to jen slepenec nezapomenutelných scén,které ale naskládány jen tak ledabyle za sebe tolik emocí neprobudí. ()

drankeryth

Extremna dlzka filmu vo mne vyvolavalo, ze to asi bude nudny film, ale z tohoto filmu sa vyvinul dobry film, v ktorom nechyba nic, co by vo vas vyvolavalo, ze to bude zle natoceny film. ()

Radek.SCH

Padesátkově teatrální a křečovité, s příliš okázalou hudbou a samozřejmě rozvleklé do neskutečné stopáže. Ale Klasika to je. - 70 % ()

RedDuck

Tentokrát to dobře dopadlo, zahrál jsi nám ale hrozné divadlo...asi nejklasičtější Hollywood, který si lze představit. Krásné nákladné kulisy, jednoduchý černobílý příběh dobra a zla, teatrálnost reakcí na pozadí epických záběrů, žádný nebo skokovitý vývoj postav, ženy vždy perfektně nalíčeny(až na matičky a stařenky, ty lze rozlišit nenalíčením) a muži drsňáci (nebo moudří šediví vousáči) a samozřejmě hollywoodský konec. I na velkofilm se Ben Hur vymyká svou délkou, která je vsutku vražedná. Romatika i nepřátelství mi nepřišly moc věrohodné, takže tady taky nic moc. Vychází mi z toho obyčejný předimenzovaný dobrodružný příběh s křesťanským přesahem. Ben Hura vážím, ale moc jsem si ho neužíval. ()

MickeyStuma

Velkolepá nestárnoucí klasika všech klasik. Ve své monumentálnosti a expresivitě překračuje veškeré cítění k dané látce. Nádherná kamera, mohutná výprava, ohromné množství komparzistů, zkrátka je zde v každé vteřině vidět, že se na filmu nešetřilo a dělal se s láskou. Silný scénář už snad ani být lepší nemohl. Co se týče trikových částí, tak se jedná o to nejlepší, čeho mohli ve své době dosáhnout. Film právem patří do zlatého fondu světové kinematografie. ()

lemonova

Krásny film, ale mám podobný problém ako napríklad pri Kleopatre. Priveľa pátosu (podporeného najmä hudbou) a snahy byť niečím veľkým.. hoci Kleopatra sa snaží ohúriť ešte o niečo viac a inými, mne menej sympatickými prostriedkami. Každopádne však ide o hodnotné dielo, ktoré má čo povedať.. ()

Hapretor

Takový zázrak to není. Je to dlouhé, povětšinou nudné a až divadelní herecké výkony mě bavily jen v některých pasážích. Zůstává pochválit tak jen kulisy, kostými a kameru. Hezké záběry v daných momentech. - např. závody koní ()

rekkky

1959? Výprava, scénář, kostýmy, I yčejně táhlá dějová linka, herecké výkony, výrazná (někdy přehrávajíci) hudební doprovod, kamera, námět. To je cca výčet věci, které stojí za pozornost, protože Ben Hur je zajímavý počin nejen z hlediska obsahu. Sedět v kině v roce vydání do kin by muselo znamenat absolutní revoluci. Tato pastva pro oči musela pro mnohé změnit vnímání kinematografie. ()

Kulda24

Velkofilm jak má být. Určitě doporučuji, aby si tento film pustil každý, i když se vám do toho možná nechce kvůli přepálené stopáži, tak nebudete litovat a film se vám bude líbit. Je to přeborník po všech stránkách a těch 11 Oscarů o tom jenom vypovídá. Úžasně natočený závod spřežení a monumentální hudba je pro mě špice tohoto filmu. Zkrátka klasika no. ;) ()

Rathalos

Tato historicka drama je tak velkolepe dielo,ze je zbytocne ho komentovat,to treba vidiet a zazit,genialna zalezitost po kazdej stranke...:-) ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (viac)