Agent Ethan Hunt je poverený novou úlohou. Novovyvinutý preparát, ktorý môže vážne ohroziť ľudstvo, sa ocitne v nesprávnych rukách jeho bývalého kolegu Seana, ktorý sa dal na cestu zločinu a terorizmu. Aby sa k Seanovi dostal, potrebuje Ethan na svoju stranu získať jeho bývalú milenku Nyah. (RTVS)

novoten

Od negativního postoje přes pozitivně naladěnou toleranci až k překvapenému obdivu. Způsob, jakým Woo sérii přeakčnil, nemá moc obdoby, ale právě jemu můžeme vděčit za to, kolik vystřílených nábojů se od této epizody skrývá v každém dobrodružství. Spousta akce, stylu nebo zpomalovaček, přehnaně emocionální dialogy hraničící s béčkovou romantikou a Ethan Hunt v poloze nezastavitelného Mohykána. Všechno mírně za hranou přijatelného cheesy faktoru - a přesto jsem právě tenhle díl viděl nejčastěji. ()

tron

Toto urobilo pre austrálsky cestovný ruch temer toľko, čo Pán prsteňov pre novozélandský, no a tým by sme, prehnane povedané, pomaly s plusmi končili. Môj najočakávanejší film roka. Jednotka bola pecka a keďže dvojku režíroval môj zbožňovaný John Woo, boli očakávania obrovské.  Azda až nesplniteľné. Po namakaných traileroch, perfektnej elektronickej verzie ústrednej kultovej znelky, po informácii, že Woo dostal k dispozícii 125 miliónov (o fajnových 45 viac ako jednotka) a Hopkinsovi ako Huntovom šéfovi som čakal bombu, bohužiaľ v kine ma čakalo neskutočné rozčarovanie. Cruise si za režisérov mission-série síce rád vyberá egomaniakov. Vďaka tomu je každý diel iný. Na strane druhej, každý musí spĺňať isté kritéria. No a ich hlavným kontrolórom je práve Cruise, ktorý si veci úzkostlivo stráži a ani režisér s takým osobitým videním akčného žánru, ako Woo, nemal šancu presadiť si svoje. Netvrdím, že dobrú akčnú scénu robí krvavosť. No v tomto filme nenájdete snáď ani kvapku vzácnej červenej tekutiny. Pôsobí to zvláštne. Ďalším mínusom je nielen otrasný Cruiseov účes, ale celkovo namachrované vystupovanie. K tomu mizivý scenár (to skutočne pri sebe nosil vlastnú masku?), mdlý záporák (mám zimomriavky z predstavy, čo by sa stalo, ak by neviditeľný Dougray Scott naozaj hral Aragorna v Pánovi prsteňov), nepresvedčivá huntgirl Thandie Newton a slabá akcia. Tej dominuje, ak nerátame absurdný kaskadérsky úvod v Utahu (Cruise je fakt magor), motorkárska scéna. Ale ani ona nakoniec nie je až taká výborná. Vlastne je rovnako wtf, ako zvyšok filmu. Rozhodne ma však potešilo to, čo do série vniesol Hopkins. Jeho obsadenie i s odstupom desaťročí vnímam ako jedno z najkurióznejších (a zároveň najlepších?) kastingových hollywoodskych rozhodnutí 90. rokov. Hoci mal Hunt vždy šťastie na charizmatických nadriadených, Hopkins je ešte i v r. 2023 (kedy koment aktualizujem) môj favorit. Hrá to tak diabolsky, že by si zaslúžil oscarovú nomináciu a to paradoxne napriek tomu, že na mňa pôsobil dojmom, že vlastne ani nevie, čo tu robí (zjavne ale vedel, čo robí: za toto "nič" zinkasoval šialených 5 miliónov dolárov!). Wooa občas cítite (tanečná scéna, holubice), ale je to len tieň. Cruise dvojkou, nech už je akákoľvek, každopádne potvrdil svoj čuch pre úspešné projekty. Sequel na celom svete zarobil geniálnych 565 miliónov. Minimálne prvá polhodina je pritom strašný bordel v štýle "áno, mali sme to v scenári, ale potom sme usúdili, že je to blbosť, tak sme to prepísali", až na to, že tu to neprepísali, ale to tam nechali. Vyzerá to ako nechcená paródia, pri ktorej som valil oči (neskutočná autonaháňačka zakončená temer smrteľným pádom do ozrutnej priepasti). Myslím, že po tom, čo tu Towne predviedol, mala Akadémia sto chutí odobrať mu Oscara za Čínsku štvrť. On sám si to asi sebareflexie uvedomil a následne sa, až na jednu výnimku, stiahol do úzadia a ukončil svoju scenáristickú kariéru. Musím sa ale série v jednom zastať. Hoci ju niektorí vinia z popretia seriálového konceptu v zmysle, že z toho Cruise vo filmoch spravil one man how, nie je to pravda. V každej časti mal tím (v jednotke dokonca dva). Mnohí tvrdia, že jedinou výnimkou je práve dvojka, ale faktom je, že i v nej mal tím, trojčlenný. John Polson ako Billy Baird bol extrémne zlou voľbou a vďakabohu odvtedy už do série nezavítal, ale tím to bol. Spätne sa slepou uličkou ukázal byť nielen on (a Ethanove rýchle a zbesilé saltá), ale i Thandie. Tá tu predstavuje Ethanovu životnú lásku (!), čo sa od trojky (vrátane) radikálne zmenilo a po slečne sa zľahla zem. Thandie sa údajne bála Cruisea, Cruise vraj terorizoval Wooa, kameraman nemal chuť dokončiť to s Wooom a tak po pár týždňoch natáčania odišiel, akčné scény sa prestrihali tak, aby neboli krvavé, režisér vraj chcel trojhodinový film. Môžeme sa čudovať, že to napokon dopadlo takto? Kino Považan NMnV 2000  () (menej) (viac)

JFL

Díky tomu, že filmová série "Mission: Impossible" s každým dílem mění režiséra, uchovává si nejen svěžest a neokoukanost, ale také sepjetí s aktuálními tendencemi hollywoodské kinematografie. Každý z režisérů totiž není žádný solitér, nýbrž svým přístupem přesně zapadá do určitého období hollywoodské kinematografie. Jenže zatímco od třetího snímku začala série trendy výrazně předznamenávat, dvojka dnes vyznívá jako hořký relikt dekády, kterou završovala. Ve své době vyzdvihovaný revisionismus, že hrdina ranku Jamese Bonda se zamiluje, je s typicky devadesátkovým přepáleně cool machismem redukován na směšnou báchorku o lásce na první povrchní pohled. Excesivně patetický a graciézně formalistický styl Johna Wooa je zde oproštěn od vypjaté osudovosti archetypálních hodnot a dobové naléhavosti jeho hongkongských filmů a stává se nezáměrně usměvavou manýrou. Chtělo by se oslavovat stylovou odvázanost a formalismus nahrazující symboličnost a schémata, ale kvůli spojení s dnes neodbytně vyznívajícím čurákovstvím většiny figur zanechává spíše hořkou pachuť. Pokus o mramorizaci Ethana Hunta do ikony coolness dále selhává díky marnému scénáři, parodiím nahrávající vyhrocenosti, ale také vinou karikaturně přepáleného záporáka se snad historicky nejnižším charismatem. "Mission: Impossible 2" tak dnes odstrašujícím způsobem připomíná to, jak zoufale schematické a sebestředně nabubřelé byly ještě relativně nedávno hollywoodské blockbustery. Tedy ne že by se ještě dnes nenašli vyznavači devadesátkového povyšování čurákovství na přednost nebo že by dnešní sofistikovanost hojně nesklouzávala k sebestředné onanii, ale vlajkové lodi Hollywoodu táhnou odlišnými vodami. Ostatně aktuálně nový díl série "Rogue Nation" vykazuje s dvojkou řadu paralel - herecky "výrazný" záporák, vztah hrdiny s ambivalentní kolegyní. Jenže právě díky důslednému odvržení prvoplánovosti a naopak důslednému profilování postav i scénáři pečlivě balancujícím mezi osudovostí a šviháckým nadhledem, se vyhýbá všem úsměvným neduhům éry, kdy ženy automaticky padaly hrdinům kolem krku a gerojové sváděli nazlobené odvetné duely se zlotřilými padouchy. ()

B!shop

Mno, druhou Mission Impossible stavim zhruba na stejnou uroven jako prvni dil, i kdyz je tohle uz krapet odlisnej film. Woo k nemu pristoupil jako k ciste akcni zalezitosti. Pribeh neni nijak zvlast podstatnej, strasnej virus, kolikrat uz to tu bylo, ale tady jde hlavne o akci. Proto se musi prezit prvni polovina filmu, kde je akce pomalu, i kdyz rozhodne nemuzu rict, ze bych se nudil. Jenze Woo proste umi nejlip akci a ta zacne az v druhe polovine filmu a je tady fakt perfektni. Sice se to neda srovnavat s jeho Hong Kongskejma filmama, tady zadny masakrovani lidi neni, ale choreografie je fakt perfektni. Herci jsou v klidu, skvelej Cruise tu dostal dobryho protivnika v podani Dougray Scotta, takze si vicemene nemam na co stezovat. ()

Jara.Cimrman.jr

"Nevíme, co máme, protože nevíme, co má on a kde to má a co s tím chce dělat v Sydney." A já zase nevím, který ksicht je pravý a který je gumový. Nicméně zorientovat se v tom dá, hodné od zlých jsem po chvíli bezpečně rozeznal a náborovou techniku na zlanaření zlodějky Nyah si budu muset co nejrychleji osvojit. Jen ta neustále protahovaná akce mě trošku unavovala, protože lidumil Hunt musel každého nejméně pětkrát přeprat, než mu udělal dostatečně devastující bebíčko. Mě prostě ke štěstí stačí svižná akce s jednoduchým bojem, protože od Hunta fakt neočekávám uširomawaši tobigeri s třemi salty a pěti vruty. ()

EdaS

Dřív mě to asi nenapadlo, ale zápletku scénárista prostě obšlehl z Hitchcockova Pověstného muže, včetně důležité scény z dostihů. Woova přepjatost byla k smíchu už v kině a po skoro dvaceti letech to není o moc lepší. Jeden už se bojí znova podívat na Tváří v tvář nebo Operaci: Zlomený šíp, aby nebyl zklamaný. Naštěstí je tam hodně Thandie Newton, a tudíž je na co koukat. Tom šel do sebe a trojku i další díly pojal příjemně jinak... a mnohem líp! ()

H34D

Už v prvních minutách, kde si Tom Cruise doslova pohrává se skálou a vysmívá se tak všem horolezcům, nám musí být jasné, že něco nebude v pořádku. M:I-2 vsází na jakýsi teenage styl vygradovaný až do absurdity, všechny postavy jsou přehnaně cool, technologie přehnaně futuristické, ale hlavně všechny akční momenty jsou tak těsné a náhody tak nelogické, že pojem "z prdele klika" zde nabírá zcela nový rozměr. Špionážní atmosféra i s veškerým napětím je v tahu, scénář je slabší a jedinou režisérskou vychytávkou zůstává slow motion, z celého Cruisova One-man-show se tak stává jen pouhá nenáročná, odpočinková zábava na zrelaxování po rušném dni... Což ovšem nemusí být úplně k zahození. 5/10 ()

igi B.

Hm, takové dobré by to bylo (v rámci žánru samozřejmě pouze) na tu nováckou televizní noc, kdyby to bylo nebylo takové celé oříznuté a dabované... Každopádně zjevně dvakrát do mise opravdu vstoupit nemožno. - - - P.S. Taky jste se předzásobili na letošek Tamiflu? Dobrej byznys, ne? No, my ne... ()

Shit

Dvojka už neni tak dobrá jako jednička, hlavně v příběhu, který je skoro pořád snadno předvídatelnej, ale to co se ubralo na příběhu, to se zase přidalo do akce a ta se opravdu povedla, bohatě stačí na to, aby se člověk ani chvilku nenudil a do toho ještě hraje super hudba, co jinýho se taky dalo čekat od mistra podobných filmů, jakým je John Woo a ty jeho skvělý stylový akční záběry nemaj chybu. Samozřejmě, že tam je spousta nesmyslnejch a občas nechtěně směšnejch scén a dialogů, ale pokud se to nebude brát jako film k zamyšelní, ale jako perfektní akce s dostačujícím příběhem, tak se u toho dá královsky pobavit ()

gudaulin

Bezkonkurenčně nejslabší díl série, naprosto bezduchá a trapná podívaná výhradně pro nadšené fanoušky akčního žánru, která rezignuje na jakoukoliv logiku. Celkový dojem: 20 %. ()

choze

"To není náročná mise - je to nemožná mise." Měl to být akčňák roku 2000 a pamatuju, jak jsem na něj byl nadrženej. Jednička byla super, režírovat měl můj nejoblíbenější režisér a ukázky vypadaly parádně... John Woo (nepochybně najatý, aby zopakoval luxusní Tváří v tvář) sice dodal velmi efektní akční finále plné krásných zpomalovaček a přepálených momentů, ale až po hodině a půl uspávající špionážní limonády, kde zoufale nefungují vztahy mezi postavami a chemie mezi herci. ()

Sarkastic

„Dám vám vědět, kam pojedu.“ - „To nemusíte. Pak by to nebyla žádná dovolená.“ Kdepak. Ethan může na volno zapomenout. Zvlášť, když se jeho zaměstnavatel nespokojí s pouhým mobilem a podřízeného nahání vrtulníkem v horách. Už po té úvodní skalní exhibici jsem pochopil, že budu muset „vypnout“, což se mi naštěstí vcelku podařilo. Takže všechny silně přestřelené, kaskadérské akční sekvence (vedou ty s motorkou, vrcholem je pak pistole v písku) jsem zvládl prakticky beze vzteku, dávivého smíchu či psychické újmy. Kvalit jedničky sice druhý díl nedosahuje, právě kvůli té místy až do absurdnosti vedené akci, ale to rozhodně neznamená, že bych se nebavil či snad nudil. Z postav je to samozřejmě hlavně o Ethanovi, ovšem Nyah má dostatek šarmu („Takže nejen hezká tvářička.“) a záporák Sean též není vyloženým šlápnutím vedle. Škoda, že Woo neodhadl tu míru, čistý průměr. „Ne…na tohle není proškolená.“ - „Jít do postele s mužem a lhát mu? Je to žena. Má tedy veškeré potřebné proškolení.“ ()

Dudek

John Woo se ukazuje jako velice schopný režisér, který dokáže díky svému umění i prakticky bezduchý film. Ano je to tak, tvůrci se rozhodli, že Mission Impossible II. musí být lehčí na pochopení, než první díl, proto dostal snímek tak jednoduchý děj bez většího množství složitějších odboček. Bohužel i do více-méně kvalitního scénáře se podařilo scénáristovi nasypat hromadu různých nelogických věcí a chyb. Kromě špatných scén dokáže filmy ale překvapit i scénami velice dobrými, jako příklad uvedu třeba přestřelku v laboratoři (samozřejmě mám na mysli její první část), choreograficky a scénáristicky precizně odvedená práce, ale to co dělá scénu tak úžasnou je hudba Hanse Zimmera. Tóny jaké u akčních scén většinou nebývají, mají náznak romantizmu, jímž je scéna samotná také dost okořeněna. Jenže co se celkového ražení filmu týče, jedná se o typický sequel, kde je překvapivě dobrých záběrů jen velice málo. Je fajn, že se Tom Cruise natočil různé bojové kousky, především salto-kop (nevím jak se ten chvat (?) nazývá), bohužel nám je ale předvádí po celý snímek pořád dokola. Různé nelogičnosti jsou i v situacích, kdy záporák prostě vydrží mnohem více než jeho poskokové a ještě má tendenci překvapit, s tím se ale musíme samozřejmě vyrovanat, neboť to je věc, který se nachází ve skoro každém akčním snímku - a nejen akčním. Dost se mi nelíbil poněkud chabý konec, ano myslím ten tríček se zbraní, ne že by to bylo nějak moc špatné, jen mi tam opravdu nesedělo snímání kamery, které záběr poněkud pokazilo, navíc vypadá dost plasticky. Jako jednoduchý film pro odlehčení těžkých dnů je M:I-2 skvělým adeptem. ()

Gilmour93

Fešný agent Tom za volantem Porsche prohání sukni v Audi po úzkých horských cestách a ve "wooovsky" zpomalených záběrech nonšalantně přehazuje bujnou kštici z levé části čela na pravou kopírujíc ofinou trajektorii smyku svého vozu. Člověk má hned chuť běžet do koupelny a umýt si voňavým šampónem hlavu.. M:I 2 zhynulo na slabém scénáři, jenž by stěží vystačil na epizodu TV seriálu a když se na plátně objevil sir Hopkins, já opravdu do poslední chvíle věřil, že Cruise sní.. ()

Hal_Moore

Tak dvojka má "překvapivě" jednodušší děj než jednička -- vše správně tušíte už pět minut předem, což není dobrá vizitka. Ale akce je mnohem lepší a je zde několik nemálo míst, kdy budete křičet "ještě"! Ale když je po všem, s pokleslou čelistí ze sebe vyloudíte pouze "a to je všechno??". ()

sniper18

Angažovaním čistokrvného akčného režiséra už bolo cítiť evidentne snahu priblížiť sériu viac k akčnému žánru, pričom si k tomu vybrali najlepšieho z najlepších, John Woo už mal na svojom konte nespočet akčných hitov, či už v domovskom Hong Kongu, ale aj na západe, no napriek tomu to celé dopadlo značne rozporuplne. S prvým dielom to nemá takmer nič spoločné, to je úplne samostatný film. Zatiaľ, čo jednotka bola relatívne seriózny špionážny film, v ktorom bol prvoradý prepracovaný a v rámci možností uveriteľný scenár, tu už o ten vôbec nejde, toto je zase také to hlúpučké béčko s nebezpečným vírom, ktorý môže urobiť veľké škody a tak ho treba čo najskôr dostať z nepravých rúk. A ešte aj ten trademark série, používanie masiek sa tu dosť preháňa a pôsobí to aj celkom trápne. Celkovo by to nemusel byť problém, predsa len akčné filmy sa môžu málokedy oprieť o prepracovaný scenár, ale na to je to zase málo akčné a s veľkým dôrazom na postavy, čo tu moc nefunguje. A hlavne prvá polovica má dosť pomalé tempo a rozbehne sa to až neskôr. Ale pozerať sa na to dá, lebo aj keď sa tu síce John Woo nemôže moc realizovať v akcii, o iné jeho trademarky nie je núdza a je to poriadne štýlovo natočené, takže pri naladení na spravnu vlnu sa pri tom dá celkom baviť. A v druhej polovici už pribudne viac atrakcií a celkovo sa na to lepšie pozerá. S postavami sa tiež dalo vymyslieť aj niečo lepšie, Tom Cruise ma celkovo veľmi baví a vlastne aj v tomto filme, ale predsa len je tu až moc sebavedomý frajer, ktorý sa teda riadne posunul. Zatiaľ, čo v prvom filme sotva vytiahol zbraň a ani to z nej nevystrelil, tak tu už strieľa obojručne a protivníkov trafí aj pri kotrmelcoch vo vzduchu. Opäť poteší Ving Rhames, ale Thandie Newton ako osudová žena ma tu moc nebavila a Dougray Scott je síce schopný herec, ale tento záporák mu moc nevyšiel. Spokojnejší som očakávane po akčnej stránke, len jej je až prekvapivo málo a treba si na ňu počkať. Úvodné lezenie na skalách je síce pre dej zbytočné, ale zvládnuté je skvelo, len škoda, že to nebolo dlhšie, následná automobilová naháňačka je tiež zbytočná, ale aspoň štýlová, no najviac sklame prestrelka vo výskumnom centre, ktorá pri tomto ratingu vôbec nefunguje. Ale celý film je vlastne čakaním na poslednú polhodinu, ktorá je už perfektná. S realitou to nemá absolútne nič spokojné, všetko je prestrelené a robí sa len na to, aby to vyzeralo efektne, hlavne všetky tie likvidácie protivníkov pri používaní najnemôžnejších pozícií, ale pozerá sa na to skvelo. Najprv poteší séria krátkych súbojov a prestreliek a následne sa Cruise konečne predstaví na motorke a rozhodne to stojí za to. A ani finálny súboj nesklame. Tu je skvelých a nezabudnuteľných momentov nespočet. A tak aj keď tu John Woo nemôže naplno predviesť svoj talent, aspoň vytvoril zaujímavú kombináciu prvkov západnej a východnej produkcie, ktorá sa len tak nevidí. A hudba je výborná. Takže Mission: Impossible 2 je u mňa jednoznačne najslabší diel série, celé to ideálne nefunguje a scenár je jednoznačne najslabší, ale aj tak si ho rád občas pozriem, tá posledná polhodina sa za to čakanie oplatí. 65% () (menej) (viac)

Woo, Cruise a válečný velkofilm?

Woo, Cruise a válečný velkofilm?

28.10.2009

John Woo sice kvůli problémům s rozpočtem nenatočil svůj epos z dob čínské revoluce 1949, zřejmě se ale vrátí do podobného období s válečným velkofilmem Flying Tigers. Ten by měl vyprávět skutečný… (viac)

Hvězdy pro Murphyho

Hvězdy pro Murphyho

20.04.2006

Je to už nějaký ten čas, co se kariéra Eddieho Murphyho svezla směrem k infantilním komediím a nachází se v stavu akutního nedostatku kvalitních rolí pro kdysi veleúspěšného herce. A ani jeho… (viac)