Dva vážení nositelé oscarových nominací za Sunset Boulevard (1950) – herec William Holden a režisér Billy Wilder – se o tři roky později znovu sešli ve strhujícím dramatu z 2. světové války Stalag 17. Výsledkem byla další nominace za nejlepší režii pro Wildera (jeho čtvrtá) a Oscar za nejlepší herecký výkon pro Holdena. Holden vytvořil postavu cynického, protřelého seržanta J. J. Seftona,vězně v nechvalně známém německém zajateckém táboře, který tráví své dny vymýšlením všelijakých kšeftíků a obchodováním s Němci výměnou za zvláštní výsady. Když jsou ale dva vězni zabiti při pokusu o útěk, ukazuje se, že mezi vězni je zrádce. Je to Sefton? Role velitele tábora je výjimečně ujal slavný producent a režisér Otto Preminger, herec Robert Strauss získal oscarovou nominaci za postavu "Zvířete". (oficiálny text distribútora)

Pajky3

No až takhle dobrý jsem to věru nečekal. Konečně jsem se vymanil z tíživých Noirovek a hned takhle dobře. Nejen krásným závěrem mi to připomnělo vynikající Velký útěk. Prostředí vojenského zajateckého tábora se mi moc líbilo, k příjemné atmosféře pomohlo i několik povedených fórků a patřičné zidealizování. Nebudu nijak opěvovat Billyho Wildera. Za prvé je to zbytečný a za druhé přeci jen je to teprve druhý film co se mi od něj líbil (Ztracený víkend). Skvělý však byl hlavní hrdina William Holden a jen maličko mi chybělo k naprosté spokojenosti. ()

majo25

Ako komédia to neobstojí, jediná vtipná pointa (to keď si Nemec zahrá volejbal, pričom podá zajatcovi zbraň, lebo ju nemá kam odložiť) je pramálo. Ale ako nenáročná sonda do prostredia amerických zajatcov, ich potrieb a života v tábore, to bolo v pohode. Tiež, na môj vkus, sa tam spievalo až príliš. ()

mortak

Věřím, že jako divadelní hra na Broadway to fungovalo skvěle, ale film tolik divadelní nadsázky už neunese. Eskapády "komické" dvojice zabírající podstatnou část filmu jsou totiž spíše trapné, a když klidně natřou skopčákovi obličej bílou barvou a nic se jim nestane, uvěřitelnost filmu jde pod kytičky. Tři hvězdy pouze za Holdena, který bohužel dostane dramatický prostor až v poslední třetině. On jediný je skutečně v zajateckém táboře, ostatní zůstali herecky ve frašce na Broadway. ()

sator

Nemám nic proti sebeironii či ironii ve válečných filmech, tohle ale chvílemi působilo jako opereta bez zpěvů a co Američan, to děsný vtipálek... ()

Mol

Stejně jako u filmu velký útěk mi i tady humor trošku vadil. Je to strašně nepřirozené, ale na druhou stranu scénka, kde si borci dělají srandu z Adolfa mě fakt rozesmála. Ve skutečnosti by film skončil asi po prvních pěti minutách, kde by nechali všechny nastoupit a postřílet. ()

Mirokukii

Vůbec mi nesedla komediální stránka filmu. Dvojice poťouchlích kamarádů, z nichž jeden chodí téměř celou dobu pouze ve spodkách, mi přišla až trapná, a tedy rušivá. Napětí, jenž vyvolávalo podezření o přítomnisti práskače, však na jedničku. Moc dobře to měl s dozorcem nacvičené a jeho identita není divákovi, pro větší zvědavost, vyzrazena hned z kraje příběhu. ()

noriaki

Střízlivě řečeno, měl jsem si radši znovu pustit Byt. Můj oblíbený režisér exceloval napříč mnoha žánry a tady si stanovil velice ambiciózní cíl - natočit veselohru ze zajateckého tábora, aby se přitom neztratila sílu výpovědi. Což o to, Švandrlík, respektive Zdeněk Sirový a Roberto Benigni mi ukázali, že podobný námět zpracovat jde a výsledek může být skvělý v obou rovinách. Tady ale nefunguje ani jedna. Kousky které Američané provádějí nebohým Němcům skoro sklouzávají do parodie. Za to by je každý nacistický velitel s trochou sebeúcty dávno poslal do kárného tábora. Naproti tomu dramatická linie je dlouho nezřetelná a pořádně projevila se až skoro na konci. Alespoň Holden zahrál jak je jeho standard, čili výborně. Takže nakonec s odřenýma ušima za tři. ()

elanius

(65/2015) / Úžasné množstvo filmárskych a komedionálnych nápadov boli tvorcovia schopný napchať do dvoch hodín. Asi tolko čo by teraz vystačilo na 10 filmov. Film z roku 1953 mi priniesol nečakané osvieženie. V prvom rade je to inteligentná komédia aj a toto robí z tohoto filmu s vojnovou tematikou unikát porovnatelný snáď iba s MASH. (8/10) ()

fefee

"To není žádný kúň to je debil..." "Podnik ručí jen za to že neoslepnete..." "Kde je to koleno, tady musí bejt koleno. Jestli ho najdete múžete ho poslat do Ženevy." :D :D :D neskutočná nakládačka humoru a hlášok ktoré Vás ihneď dostanú. Právom najlepší vojnový film zo zajateckého tábora! ()

TheRoller

"There are two people in this barracks who know I didn't do it. Me and the guy that did do it."Wilder, Holden, kvalitný zvyšok obsadenie a použitie voice over-u. To sú dôvody, prečo bol Sunset Blvd. taký skvelý a prečo nie je Stalag 17 o nič horší. Scenár a.k.a. typická wilderovka - napchá svoju originalitu do hocakej témy. Ešte aj názov je neuveriteľne cool, hlavne v písanej podobe (Stalag 15 nevyzerá ani zďaleka tak dobre). Pôsobivá hudba - najmä skladba mne známa zo Smrtonostnej pasci. Skladba sa mi väčšinou spojí s filmom, kde som ju počul prvýkrát, aj keď pôvodne pochádza zo staršieho filmu (Singin' In the Rain & Mechanický pomaranč). Stalag 17 však Pascu (aj keď ju mám veľmi rád) prebíja na celej čiare a vždy, keď sa na ňu budem pozerať, spomeniem si práve na Wilderovo dielo. Aj to je jedným z dôkazov, ako veľmi tento film na mňa zapôsobil. Veľké uznanie si zaslúži Robert Strauss, plným právom nominovaný na Oscara. William Holden nie je len samostatná kapitola, je samostatná časť. Nikdy sa mi nestalo, že pri pozeraní na herca presne viem, čo si myslí, presne to zodpovedá kontextu, a on pritom nepovie ani slovo. Je to tá časť talentu, ktorá sa nedá získať, naučiť, natrénovať,... Buď to vo vás je, alebo nie je. Pravdepodobne nie je, pretože Holden toho dostal za nás všetkých. Jeden z najzaslúženejších Oscarov v histórii. K filmu nie je čo dodať, snáď len, ako by povedal sám William: "Thank You." 95% ()

Ravi

Není vše, jak se zdá. Typicky americké chlapáctví každým coulem, pardon - palcem. Vězeňský tábor, kde ale jsou Němci líčeni nebývale civilně a ne jako čisté zlo, jak jsme toho svědky v mnoha jiných tímto elementem únavných snímcích. Stalag 17 je o dobrém duchu, překvapení a o tom, jak myš přelstila kočku. Nevím, jestli se mi to nezdálo, ale Harvey Lembeck vypadá jako mladý Dustin Hoffman a Richard Erdman (Hoffi) jako mladý Harvey Keitel ... 80% 4/5 ()

Pecival

Zajímavý film, kde je relativně dramatická hlavní linie mixována s totálně absurdními scénkami (jednoznačně nejvíc se mi líbila imitace Adofla). Skvěle napsané a zahrané postavy vedeny jistou Wilderovic rukou, to je záruka na úspěch. Raz, dva, tři je sice mnohem zábavnější, ale tento film míří trochu jinam. ()

Hollohlaway

Parodie na válečné zajatecké filmy, která spíš připomíná blbnutí na letním táboře. Děsivě nereálné a nelogické chování postav mi brzo lezlo krkem. Děj je tak přitažený za vlasy , že je to ze začátku skoro k nevydržení. Spousta figurek a humorných situací je zajímavá a dialogy tradičně bláznivé , ovšem já jsem zklamán. ()

BMAJTZ

Abych byl upřímný tak od dvouhodinového filmu jsem čekal trochu více příběhu. Přesto musím říci, že to zábavné je, ale mohlo to být trochu více. Jinak, přestože jde o válečnou komedii, tak němci byli nějací moc hodní a nechali si líbit teda hodně. ()

Chegi

Holdena nemám příliš v lásce, ale ve Stalagu byl úžasný a jeho výkon byl strhující. Děj a zápletka pomalu a ze začátku sotva znatelně gradovali až do poslední patnáctiminutovky, kdy sice víte, jak film dopadne, přesto jste napjatí až do záverečných titulků. Jinak Strauss v roli "the Beast" byl k sežrání. Je vidět, kdo umí, umí...že pane Wildere! ()

Han22

Paráda. Od filmu s takovým slavným jménem jsem čekal nějakou válečnou klasiku a on je to v podstatě takový předchůdce MASHe, který si z války, zajateckých táborů a hlavně Němců dělá vyloženě prdel. Zajatecký tábor je tak místo, kde se pořádají krysí závody, vězni mají tajně zbastlenou palírnu či rádio, pokukují na ruské zajatkyně a dělají si srandičky s dozorcem. Postavy jsou povedené - ať už šílený Joe, Zvíře který miluje Betty Grable nebo jeho parťák Harry, kteří fungují jako táboroví klauni. A hlavně Sefton - neoblíbený kšeftař, oportunista a antihrdina, který využívá všechno proto, aby si zajistil lepší život, kšeftuje čile s dozorci. Ale je to také donašeč? A právě okolo hledání donašeče, který hatí každou akci se točí ta vážnější část filmu a musím uznat že toto detektivní pátrání završené napínavým finále stálo za to. Stejně jako celý film se skvělými herci, parádním scénářem a jako tradičně velice silným Billy Wilderem jako režisérem. ()

Zagros

Billy Wilder je známý především jako režisér filmu Někdo to rád horké, má za sebou ovšem i spoustu jiných a spoustu skvělých filmů. Jeden z nich je dokonce v mé topce. Film Raz, dva, tři a rozhodně stojí za podívání. Líbily se mi od něj také filmy Nebožtíci přejí lásce a Ztracený víkend, proto jsem se s chutí podíval i na jeho další snímek – Stalag 17. Jde o příběh amerických zajatců v německém zajateckém táboře během druhé světové války a je to komedie. Ta kombinace se mi moc nezdála, ale Billy Wilder už zvládl mnohé, tak jsem si řekl, proč ne. Začíná to jako drama, ale postupem času se to mění v komedii, kdy je zajatecký tábor a válka spíš už jen kulisou pro různé situace a scénky. Moc mi ta změna žánru nesedla. Je těžké mít z Němců strach a respekt, když jsou zobrazení jako dobrosrdeční hlupáci. Některé scény byly sice skvělé, ale občas komedie sklouzla až ke grotesce a to se mi nelíbilo. Také kontrast mrtvol ležících v blátě a radostného zpěvu zajatců a vytváření různých blbin mi nesedl. Není to rozhodně špatný film a někomu se může líbit více. Pro mě jsou to ale jen tři hvězdy a jako doporučení bych dal spíše některé jiné Wilderovy filmy. ()