Dva vážení nositelé oscarových nominací za Sunset Boulevard (1950) – herec William Holden a režisér Billy Wilder – se o tři roky později znovu sešli ve strhujícím dramatu z 2. světové války Stalag 17. Výsledkem byla další nominace za nejlepší režii pro Wildera (jeho čtvrtá) a Oscar za nejlepší herecký výkon pro Holdena. Holden vytvořil postavu cynického, protřelého seržanta J. J. Seftona,vězně v nechvalně známém německém zajateckém táboře, který tráví své dny vymýšlením všelijakých kšeftíků a obchodováním s Němci výměnou za zvláštní výsady. Když jsou ale dva vězni zabiti při pokusu o útěk, ukazuje se, že mezi vězni je zrádce. Je to Sefton? Role velitele tábora je výjimečně ujal slavný producent a režisér Otto Preminger, herec Robert Strauss získal oscarovou nominaci za postavu "Zvířete". (oficiálny text distribútora)

Fr

,,STALAG JE NĚMECKY VÁLEČNÝ ZAJATECKÝ TÁBOR. V NAŠEM TÁBOŘE NÁS BYLO ASI 630. VŠICHNI OD AMERICKÉHO LETECTVA …“ /// Předně podotýkám, že by se dalo diskutovat, jak moc je to válečnej film. Na druhou stranu, proč by v zajateckým táboře nemohlo bejt víc vtipně než hnusně. Takže uniformy tady jsou, i ty německý, každej pokus o útěk je spravedlivě potrestanej … a že má náckovskej dozorce furt dobrou náladu a s chlapci šprýmuje – inu, jinej kraj, jinej mrav. (Jen to neříkejte těm v Tichomoří.) Barák pro 75 chlapů a hlavní zápletkou je práskač. Taková je to dramatická veselohra s pěkným (dramatickým, vojenským…) závěrem. Soráč, čekal jsem trochu něco jinýho. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se natočit reklamu na zajateckej tábor. 2.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ * ()

golfista

Je to výborné, jenom vás nesmí napadnout, že představa američanů o hloupých němcích byla taková i ve skutečnosti.... Billy Wilder to ale stejně zvládnul na jedničku, William Holden září (jako vždy) a já se dobře bavil. ()

T2

Rozpočet $1,315,000Tržby USATržby Celosvetovo $10,000,000║ má to správny nadhľad, plus je to dobre vygradované a zamotané /85%/ ()

Renton

Scénář: Billy Wilder, Edwin Blum .. Další výborný příběh (resp. jeden z prvních výrazných) z řádky lehce idealizovaných pobytů v zajateckém táboře za druhé světové války a další skvělý snímek, který svým tvůrčím umem zaštiťuje mistr Billy Wilder. Citlivě vyvážené roviny jak komediálního rázu, tak dramatického. Tato snaha o odlehčení až absurdní pobavení však nemusí sednou každému a zajisté dosti nekoresponduje s převážně tvrdými poměry v takových táborech. Já se ovšem perfektně bavil a tuto snahu kvituji s povděkem. Heil Wilder 90%. ()

Rob Roy

Další skvělý kousek Billyho Wildera. Koukám, že v zajateckých táborech mohla být i sranda. Nejlepší figurky jsou Harry a Zvíře. ()

Oskar

Geniální. William Holden tradičně znamenitý (překvapuje mě, že v éře přehrávání hrál tak moderním, minimalistickým způsobem), příběh ze zajateckého tábora líčený bez pathosu, scénář pamatoval i na hratelnost menších postav a po režijní stránce film šlape jako hodinky. A to už nemluvím o geniálním, skutečně účelném použití hudby, která graduje vše, co vidíme. Zprvu nenápadně, ve vrcholném okamžiku filmu nepřeslechnutelně a ten konec... Podívejte se sami. 90% ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. "Dnešní Táborové zprávy: Otec Mary oznamuje, že vzhledem k místním předpisům se bude Půlnoční mše sloužit v sedm ráno.- Pohov." Černé, ale výtečné komediální Wilderovo drama s Williamem Holdenem v hlavní roli amerického seržanta v koncentračním táboře a zároveň potenciálního zrádce. Zábavný mix M.A.S.H. a Krále Krysy, ovšem vzniklý dříve, než tyto snímky. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=PQh3qoGYVTg ()

Jara.Cimrman.jr

Většina lidí to neví, já jsem do jen tušil, ale pan Wilder si tím byl jistý - v zajateckém táboře za války může být sranda. A proč by nemohla být? Vždyť na práci toho moc není a trocha lumpáren vždy lépe ukrátí čas než sledování hnilobného procesu rozkládajícího se postelového dřeva. Tohle svižné kličkování mezi dramatickými okamžiky a humornými historkami z lágru zkrátka je podle mého gusta. ()

xxmartinxx

Přestože chápu, že je to odlehčené záměrně, mrzí mě, že kvůli tomu nemohlo vyplynout na povrch mnohem víc věcí. I tak perfektní film prakticky nechybujícího Wildera. ()

brit84

Zpočátku se mně moc nezdála pohoda a uvolněnost, která v táboře panovala. Postupem času však pochopíte styl vyprávění a zjistíte, že se jedná o velmi vydařenou satiru. Zápletka se zdá být jednoduchá, ale je výborně prokreslená a film vás chytne dokud nezjistíte, kdo je tím tajemným špiónem. ()

Madison

Pri sledovaní tejto snímky som bola náramne uveličená z toho, že na režisérskej stoličke sedel kráľ humoru Billy Wilder. Dôvodom je zvláštny scenár, ktorý nemusí byť pre mnohých atraktívny, keďže sa celý dej odohrával v jednom prostredí, konkrétne v zajateckom tábore s pár hercami a pomerne bez vyhrotených situácií - ak nerátam záver. Tým pádom sa dostávajú na rad wilderovské hlášky galaktických rozmerov, vtipne napísané postavy a zábavné scény. V každej jednej cítiť pevnú ruku Wildera, ktorý posúva snímku do úplne iného levelu a dodal jej pravý nefalšovaný pôvab. William Holden vynikajúci. ()

berg.12

Doporučuju zapomenout na krutou válečnou realitu, oproti ní totiž realita tohoto filmu vypadá jako pohodový letní tábor, ve kterém je celkem sranda a některé scény nemají daleko k francouzskému seriálu "Haló, haló". Ale pokud se na tuhle stylizaci dokážete naladit, tak vás na pozadí téhle komedie čeká skvěle rozehrané charakterové drama s perfektní režií a dialogy, zkrátka tak, jak to umí snad jen Billy Wilder. ()

Falko

Ja neviem, ako to ten Billy Wilder robi, ale on takmer do kazdeho filmu prida take genialne dialogy, ze prave v Stalagu 17 som sa smial cely film, aj ked to mohla byt drama. Z mojho pohladu to bola od Wildera vysmech "Fritzkom" nemeckym nacistom za to co urobili, ale humor nie je jedine co sa mi v tomto filme pacilo, ale aj scenar. Cely film ma zaujimalo, ktory z nich je tam spicel a samozrejme to som sa aj dozvedel a pacil sa mi aj zaver filmu. Videl som par filmov od Wildera a vsetky jeho filmy boli zatial super, takze sa nadalej tesim na dalsie jeho filmy. William Holden ziskal Oscara za hlavnu ulohu, ale nominovani boli aj reziser Sidney Lumet a herec vo vedlajsej ulohe Robert Strauss. Väcsie stastie mal reziser Fred Zinnemann, ktory dostal v kategorii najlepsia rezia Oscara za vojnovu romanticku dramu ODTUD AZ NA VECNOST (1953) s Burtom Lancasterom alebo Frank Sinatra za vedlajsiu ulohu v tom istom filme... 29.08.2010 ________ William Holden - (Seržant J.J. Sefton) +++ Don Taylor - (Por. James Dunbar) +++ Otto Preminger - (Plk. von Scherbach) +++ Robert Strauss - (Zvíře / Stanislaus Kuzawa) +++ Harvey Lembeck - (Harry Shapiro) +++ Richard Erdman - (Seržant Hoffman) +++ Peter Graves - (Price) +++ Neville Brand - (Duke) +++ Sig Ruman - (Seržant Johann Sebastian Schulz) +++ Hudba: Leonid Raab +++ Nemecka Cinema - 100% ()

viperblade

Zpočátku mě zarazilo, jak je film o takovémto tématu pojat, ale když si na to člověk zvykne a hlavně soustředí se více na příběh spíše než podání, tak zjistí, že to je hodně hořko-sladký film, který má parádní konec. Holt Billy Wilder uměl. 80 %. ()

gogo76

Nemecký zajatecký tábor som si predstavoval ako miesto, kde sa žije veľmi ťažko, preto ma dosť zaskočila miera optimizmu a humoru hlavne v prvej polovici filmu. Rádio, ďalekohľad, cigarety, "koňské" dostihy...éj, dobre im tam bolo...Dvojica klaunov pobaví, ale niekedy to až preháňali a ich kúsky dostali až nečakane veľký priestor. Musím ale uznať, že náter vápnom ma fakt skvele pobavil. Nemeckí oficieri sú v podstate zábavný chlapíci, ktorí majú k bezcitným nacistom trochu ďaleko. Sú milý, vtipný, zajatcom doprajú aj odvšivovací program a vianočné stromčeky, ale inak vedia o všetkom a sú vždy o krok vpred pred zajatcami. Niekto donáša...W. Holden nad všetkými výrazne trčí a je to aj chlapáckou postavou, ktorá priťahuje sympatie. ------ Inak , čo by sa stalo napr. v Osvienčime, keby niekto hodil do mláky kameň, rovno pred oficierov? Nechcem si ani predstaviť...80%. ()

lesumir

Když Billy Wilder obsadí svého dvorního herce do čehokoliv, můžeme očekávat naprostou bombu, William Holden je totiž famozní jako vždycky. Vynikající scénář a zběsile ostřílená režie Wildera dělá ze Stalagu jeden z jeho nejlepších filmů. Opravdová lahůdka, delikatesa. ()

cheyene

Naprosto dokonalá válečná podívaná, která po všech stránkách stojí někde mezi Velkým útěkem, Velkým flámem a Kam se poděla sedmá rota. Tomuto snímku není vůbec co vytknout, mohu jedině chválit! Jednoznačně 5*! ()